poniedziałek, 25 lipca 2016      Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
    login :     hasło :
   zarejestruj się    nowe hasło
WIADOMOŚCI    |    KULTURA I ROZRYWKA    |    SPORT I REKREACJA    |    EDUKACJA    |    BIZNES    |    EKOLOGIA    |    FOTOGALERIA
Jesteś tu :   Biznes
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błedy (literowki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Poleć znajomemu
 
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
 
 
Wyślij

Żory pierwsze w Polsce wprowadzą bezpłatną komunikację autobusową

28 marca 2013, autor: mk
 Dziś prezydent zwołał konferencję prasową i poinformował o decyzji wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Żorach.
Fot. archiwum
Prezydent Waldemar Socha poinformował dziś, że miasto chce wprowadzić bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich mieszkańców. Taką decyzję uzasadnił względami społecznymi i ekologicznymi.
ZOBACZ PODOBNE
Festiwal Kultury Egipskiej
Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, Urząd Miasta oraz Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych zapraszają na spotkanie z kulturą Egiptu od 11 do 13 czerwca. 2015-06-11
Mamy pięć nowych ulic w Żorach
Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o nadaniu nazw pięciu miejskim ulicom. Tym samym zyskaliśmy ulicę Jeżynową, Konwaliową, Grzybową, Tymiankową oraz Cegielnia. W których dzielnicach je znajdziemy? 2014-03-03
Phoenix Sariensis i Dobroczyńca Roku: można zgłaszać kandydatów
W lutym 2014 roku po raz piętnasty zostaną rozdane nagrody miejskie. Kto otrzyma "Phoenix Sariensis" i tytuł "Dobroczyńcy Roku"? Kandydatów można już zgłaszać. 2013-12-09
Analiza kosztów komunikacji miejskiej przez ostatnie 10 lat pokazała, że systematycznie spada liczba pasażerów, co skutkuje podwyżkami cen biletów. Pociąga to za sobą wzrost dopłat z budżetu gminy do komunikacji. Obecnie stanowi ok. 72 proc. kosztów przewoźnika. Wzrost cen biletów w jeszcze większym stopniu ogranicza liczbę korzystających z komunikacji i błędne koło się zamyka.


Z komunikacji miejskiej korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież oraz osoby starsze i niezamożne. - W wielu rodzinach, szczególnie wielodzietnych, wydatki na transport stanowią poważną pozycję w rodzinnych budżetach. Biorąc pod uwagę względy społeczne, ale również ekologiczne, postanowiliśmy wprowadzić w Żorach bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich mieszkańców. Chcemy wyrównywać szanse dostępu do edukacji, kultury, sportu i rekreacji, poprawić dostępność miejsc pracy wszystkim dzielnicom, a równocześnie zachęcić też do zamieszkania w naszym mieście - tłumaczy prezydent Waldemar Socha.

Wyraził również nadzieję, że dzięki temu rozwiązaniu wielu mieszkańców przesiądzie się z prywatnych samochodów do autobusów.

Jak ta decyzja wpłynie jednak na wydatki miasta? Aktualnie gmina dopłaca rocznie do przewozów realizowanych przez MZK 2,4 mln zł rocznie. - Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów niewiele zwiększy nasze wydatki na komunikację miejską, bo do 3,3 mln zł. Nie jest to jakaś szczególnie duża kwota - zaznacza prezydent.

I jak dodaje, takie rozwiązanie nie byłoby możliwe, gdyby - tak w wielu dużych miastach - nasz system transportu miejskiego był rozbudowany i kosztowny. - Specyfika Żor sprawia, że mamy bardzo tanią komunikację.

Władze miasta chcą, aby nowe rozwiązanie weszło w życie najszybciej jak to możliwe. W związku z tym, że Żory są członkiem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego termin będzie zależał od negocjacji z MZK. Jeśli szybko zostanie osiągnięte porozumienie, bezpłatna komunikacja zostanie wprowadzona już w drugiej połowie bieżącego roku. W przeciwnym wypadku Żory podejmą decyzję o wystąpieniu ze związku i miasto we własnym zakresie zorganizuje darmową komunikację od 1 stycznia 2014 roku.

Radny Janusz Koper zauważa, że wystąpienie Żor ze Związku byłoby najgorszym scenariuszem. - Po wielu latach starań MZK uzyskało unijne dofinansowanie na system informacji przestrzennej. Projektem objęte ma być również nasze miasto. Co się z nim stanie w przypadku rezygnacji Żor? Ponadto wystąpienie ze Związku rodzi problemy komunikacyjne z ościennymi miastami . Najlepszym tego przykładem jest teraz Wodzisław - zauważa radny.


Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błedy (literowki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Poleć znajomemu
 
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
 
 
Wyślij


Znalazłeś błąd w artykule ? Poinformuj nas o nim.
Zgłoś błąd
 
Twój email:
Nadawca:
Treść zgłoszenia:
 
 
Wyślij
Głosy na tak: 10 Głosy na nie: 2

Podoba mi się!

Nie podoba mi się!

Zgłoś do moderacji!

Waldemar Socha  bezpłatna komunikacja  bezpłatne kursy  mzk  Janusz Koper  autobus
Całkowicie darmowy newsletter z przeglądem wydarzeń tygodnia w Żorach
komentarzy: 5 | Dodaj komentarz
2013-03-28 22:15:00
~mieszkaniec

0
Radny Koper ma 100% racji!!! Wystąpienie Żor ze struktur MZK będzie totalną udręką dla mieszkańców, zlikwidują podstawową linię do Jastrzębia 101 oraz 102, 105, do Pawłowic nie dojedziemy już 307, do Suszca 308, Czerwionki 312, Wodzisławia i Świerklan 228 i 301, Krzyżowic 303, tylko po to żeby była jedna czy dwie linie jeżdżące wyłącznie po Żorach rzadko ale za darmo...! A MZK powinno najbardziej zależeć na wprowadzeniem darmowej komunikacji dla pasażerów, otrzymując pieniądze z budżetu miasta. Jeżeli nie są tego w stanie zrozumieć to powinno się rozgonić towarzystwo jak najdalej. Już w Żorach funkcjonują 3 komunikacje miejskie MZK Jastrzębie, MZK Tychy 69 i ZTZ Rybnik 52. Każda komunikacja to inny bilet i inna taryfa, jak się odnaleźć w tym gąszczu? I mamy mieć jeszcze czwartą? Chory pomysł. Komunikacji darmowej mówimy TAK ale wyłącznie w ramach struktur MZK Jastrzębie!!!
2013-03-29 06:44:29
~gestskoczka

-1
Uważam że przynależność Żor do MZK jest nie potrzebnym dla miasta wydatkiem. Po pierwsze, po Żorach i tak jeżdżą autobusy żorskiego V-busu, więc taniej by było, bo bez pośrednika w postaci jastrzębskiej biurokracji. Po drugie, autobusy wypełnione pasażerami są rzadkością, bilety są horrendalnie drogie. Istnieje niebezpieczeństwo, że jak komunikacja będzie darmowa, to może się okazać że tych kursów jest za mało i mieszkańcy będą się domagać zwiększenia częstotliwości, a to się wiąże z dodatkowymi opłatami. Po trzecie, sens wspólnej zbiorowej komunikacji w naszej aglomeracji byłby, gdyby wszystkie gminy do niej należały. Pierwszy wystąpił Rybnik, teraz Wodzisław, więc nie widzę sensu aby Żory płaciły na utrzymanie MZK Jastrzębie. W sytuacji gdy część gmin nie przynależy do MZK, i tak będą problemy z komunikacją z ościennymi miastami. Jadąc do Jastrzębia nie korzystam z linii MZK a z autobusów Drabasa czy busów Z11, Z11a bo są tańsze pomimo że miasto do nich nie dopłaca. Do Rybnika podobnie. Radny Koper się martwi systemem informacji przestrzennej MZK, ja mam pytanie, czy radny Koper nie zasaiada przypadkiem w Zarządzie MZK? Radny Koper jest zastępcą przewodniczącego Zarządu MZK, ale jest również radnym Miasta Żory, jak jest konflikt interesów, to po której stronie stoi Janusz Koper? Powyższy komentator o ksywie @mieszkaniec niech się martwi za siebie, i mówi w swoim imieniu, chyba że mówi w imieniu MZK, to będzie bardziej zrozumiałe.
2013-03-29 08:14:47
~stefan257

0
Panie Koper , Panu już dziękujemy.Pan miał swoje 5 minut i wystarczy.Socha ma 100 % racji.
2013-03-29 09:03:40
~Qba

0
Jest dobry pomysł. Dajmy mu szanse. Nie pamiętam, kiedy ostatnio jechałem autobusem po Żorach? Może się to zmieni.
2013-04-01 18:53:14
~nonsens

1
@gestskoczka te wozy V-bus to pamiętają jeszcze chyba czasy RFN... Wstyd było oglądać jak teleekspres pokazał te żęchy odjeżdżające z dworca autobusowego który wygląda jakby w czasach Polski Ludowej... Autobusy mogą być za darmo byleby częściej jeździły. Obecnie korzystają z nich tylko babcie którym się nie śpieszy. Szybciej można z buta dojść z osiedla do centrum niż czekać na autobus.
Zamieszczone powyżej wpisy są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu.
Redakcja portalu TuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
komentarzy: 5 | Dodaj komentarz

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE WIADOMOŚCI
BIZNES W RYBNIKU
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
NAJWYŻEJ OCENIANE OPINIE INTERNAUTÓW
PATRONATY
 
Alert TuŻory.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz informację z pierwszej ręki, zdjęcia lub film? Napisz do nas !
 
Czy karuzela przyciągnie mieszkańców na żorską Starówkę?
PREZENTACJE FIRM

© 2010 copyright - tuPolska Sp. z o.o., tel. (32) 42 37 551, fax. (32) 42 37 559, email: redakcja@tuzory.pl    |    redakcja    |    realizacja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie
Współpraca :
pogoda w Żorach
25