zamknij

Biznes

Druga edycja budżetu obywatelskiego. Lada dzień magistrat rozpocznie przyjmowanie wniosków

2014-09-22, Autor: wk
Po raz drugi władze miasta przeznaczą pół miliona na inwestycję, której realizacja okaże się konieczna z punktu widzenia mieszkańców. W ubiegłym roku w drodze głosowania wybrano projekt rozwoju systemu ścieżek rowerowych. Jak będzie w tym roku?

Reklama

Instytucję budżetu obywatelskiego wprowadził w listopadzie 2013 roku prezydent Żor, Waldemar Socha. Dzięki tej propozycji mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły nowych inwestycji, które potrzebne są do realizacji w skali całego miasta. Na najlepszy projekt zabezpieczono 500 tysięcy złotych w miejskim budżecie. Tak samo będzie również w tym roku.

Żorzanie mogą zgłaszać propozycje przedsięwzięcia, nie tylko inwestycyjnego. Może to być także przedsięwzięcie o charakterze społecznym. - Należy pamiętać, aby było ono ważne w skali całego miasta, a nie służyło tylko wąskiej grupie mieszkańców, chyba że rozwiązywałoby ważny dla miasta problem - mówi Waldemar Socha.

> Mieszkańcy mogą tworzyć miejskie prawo, ale się do tego nie garną. Dlaczego?

Propozycje zadań w ramach „budżetu obywatelskiego” można składać w Urzędzie Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25 i ul. Rynek 9 (w budynkach magistratu i punktach informacji będą znajdować się urny, do których będzie można wrzucać propozycje projektów) oraz drogą elektroniczną na adres: [email protected] lub [email protected] w terminie od 25 września do 8 listopada 2014 roku. Każda z propozycji powinna być opatrzona nazwiskiem autora i danymi kontaktowymi. Formularze zgłoszenia będą dostępne w Urzędzie Miasta przy urnie i na stronie internetowej magistratu.

Przypomnijmy, że pierwszą edycję budżetu obywatelskiego wygrał projekt rozwoju systemu ścieżek rowerowych w naszym mieście. Z tym projektem przegrało utworzenie centrum muzycznego ze studiem nagrań, a także budowa średniowiecznego parku rekreacyjno-edukacyjnego dla dzieci na rynku. > Budżet obywatelski w Żorach: mieszkańcy wybrali ścieżki rowerowe!

Czy macie już propozycje inwestycji, które warto w naszym mieście zrealizować? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~gestskoczka 2014-09-22
    13:32:36

    0 0

    Odnośnie składania propozycji, to sam takiej propozycji formalnie złożyć nie potrafię, ale chętnie widziałbym rozpoczęcie w naszym mieście budowy Centrum Przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia. Uważam, że takie centrum jest potrzebne, a dworzec autobusowy zlokalizowany przy Męczenników Oświęcimskich nie spełni swojej roli. Takie Centrum Przesiadkowe powinno być zlokalizowane w rejonie dworca kolejowego, ale od południowej jego strony. Pomiędzy ul. Kolejową a ul, Nad Rudą, tak, by autobusy dalekobieżne i podmiejskie łatwo i szybko do niego mogły dojechać. Tam też powinny zaczynać swe trasy autobusy BKM. Obecnie stacja kolejowa jest ruiną, tak być nie musi, gdybyśmy się starali o budowę szybkiej kolei łączącej Katowice, Żory, Jastrzębie-Zdrój i Cieszyn. Cytuję za Dziennikiem Zachodnim: „Zakończyły się negocjacje nad Kontraktem Terytorialnym dla Województwa Śląskiego obowiązującego na lata 2014-2023. Przewidziane w kontrakcie przedsięwzięcia są wyceniane na ok. 41 mld zł. Kontrakt jest porozumieniem rządu z samorządami w sprawie koordynowania dużych, priorytetowych dla regionu inwestycji.” Czytając propozycje na co chcą włądze samorządowe wydać te pieniądze, to niestety Żor tam nie widać, myślę, że budując takie centrum, moglibyśmy wpłynąć na decyzje marszałka sejmiku przy pomocy władz Jastrzębia i Cieszyna o reaktywacji połączenia kolejowego z Katowicami. Myślę że jest to konkretna propozycja i potrzebna mieszkańcom.

  • ~cwirexxx 2014-09-22
    14:02:31

    6 0

    @gestskoczka - jest to wyśmienita propozycja, jestem zagorzałym zwolennikiem budowy centrum przesiadkowego, ale jest to propozycja na inną okazję niż budżet obywatelski. Wracając do sedna sprawy - zastanawiamy się nad kolejnym budżetem obywatelskim, a mieszkańcy nie wiedzą nawet na jakim etapie są prace nad ścieżkami rowerowymi. Na co konkretnie poszły te pieniądze? Co zostało wyremontowane, a co zostało zbudowane? 500 tys złotych to nie są grosze i UM (a w szczególności p. Pruchnicki, który jest odpowiedzialny za ten projekt) powinien przedstawić mieszkańcom efekty swojej pracy. Skoro proponuje się mieszkańcom aktywny udział w planowaniu danych przedsięwzięć, to powinno się prowadzić też odpowiednią politykę informacyjną...

  • ~not4u 2014-09-23
    19:19:54

    1 0

    Dokładnie - najpierw trzeba rozliczyć się z jednego, by oferować drugie.

  • ~WscieklySalceson 2014-09-26
    07:09:57

    0 0

    pamiętajmy że 500 tys zostało przeznaczone na ścieżki rowerowe, ale jednocześnie pieniądze zostały zabrane schronisku dla zwierząt które miało obiecane je już dawno. Tak więc można powiedzieć że na ten moment to nie był budżet obywatelski, tylko przesunięcie środków z jednego celu na drugi. Może teraz zaniechają budowy ścieżek i znów ogłoszą jaki to wspaniały projekt sfinansują (cały czas za te same pieniądze :) ) - możemy się spodziewać wszystkiego niestety... Panie Prezydencie: PR-owo słabo się starają w urzędzie - musicie tam przysiąść przed wyborami bo będzie kanał! Starać się tam proszę, a nie ściemniać !!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.