zamknij

Wiadomości

Ekwiwalent za deputat węglowy nadal będzie wypłacany

2015-05-15, Autor: pww; wk
Z końcem roku przestaje obowiązywać uchwała przyznająca emerytom i rencistom z byłych przedsiębiorstw górniczych ekwiwalent za deputat węglowy. Poseł Krzysztof Gadowski zapewnia, że osoby uprawnione nadal będą mogły korzystać z bezpłatnego węgla.

Reklama

W 2007 roku weszła ustawa pozwalająca wypłacić ekwiwalent z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla pracowników PRG. Inicjatorem powstania tej uchwały w 2006 r. był poseł Krzysztof Gadowski.

Był to odzew na problem, który powstał po uchwaleniu ustawy w 2001 roku pozbawiając deputatu pracowników i emerytów z przedsiębiorstw robót górniczych. W 2005 roku pojawił się wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający, że odebranie przywileju tylko niektórym emerytom i rencistom, niegdyś pracującym pod ziemią, było niesłuszne. - Przyjęcie ustawy w 2007 r. przyznającej emerytom i rencistom ekwiwalent w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego było konieczne – komentuje poseł.

Ustawa obowiązuje do końca 2015 roku. Do tej pory skorzystać z niej mogły osoby uprawnione do bezpłatnego węgla na podstawie układu zbiorowego pracy, które uzyskały emeryturę lub rentę przed 31 grudnia 2001 r., a po 31 grudnia 2001 r. nie pobierały ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Upoważnienie do pobierania świadczeń mają także wdowy i sieroty otrzymujące rentę rodzinną po byłych pracownikach przedsiębiorstw robót górniczych.

Z możliwości wypłaty ekwiwalentu do tej pory skorzystało ponad 10 tysięcy osób. – Czuję się zobowiązany do tego, aby te osoby nie utraciły prawa do ekwiwalentu. Dlatego też, złożyłem projekt zmian w ustawie o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych, dający możliwość kontynuowania wypłaty ekwiwalentu po roku 2015 – oświadcza Krzysztof Gadowski.

W ten sposób ma zostać zachowana zasada równego traktowania w zakresie finansowania przez budżet państwa wypłat ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla zarówno emerytom i rencistom z kopalń zlikwidowanych, jak i osobom uprawnionym z przedsiębiorstw robót górniczych.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~antekmuzykantek 2015-05-15
    14:14:23

    13 0

    Wypadało by najpierw przywrócić rentowność kopalń, a dopiero później szastać kasą.

  • ~AleDom 2015-05-15
    14:37:48

    0 12

    @antekmuzykantek: Żorzanie są ostatnimi, którzy powinni wypowiadać się o tym co ma robić JSW. Skoro nie chcieliście kopania pod Osinami pozostawcie swoje uwagi dla siebie.

  • ~jasnypieron 2015-05-15
    14:49:08

    7 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~AleDom 2015-05-15
    15:00:24

    0 5

    Trochę szacunku by się przydało. Poza tym nigdzie w mojej wypowiedzi nie oceniam czy decyzja była dobra czy zła (mam prawo mieć na ten temat swoje zdanie, które kiedyś wyraziłem, ale nie zamierzam się powtarzać). Napisałem tylko, że żorzanie nie powinni wypowiadać się o tym, co ma robić JSW. To tak jakby ktoś, kto najpierw nie sprzedał swojej działki pod autostradę później narzekał, że w Polsce nie ma autostrad. Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu ten artykuł znalazł się na tuŻory - powinien być tylko na tuJastrzębie.

  • ~Arteks 2015-05-15
    15:25:49

    0 4

    @aledom - ale przez to że w Żorach nie ma kopalni ani innego przemysłu - na mapie gospodarczej Polski nic nie znaczą, ekonomicznie też nie bo są jednym z najbiedniejszych powiatów grodzkich. Artykuł pojawił się słusznie na tuzory bo większość mieszkańców Żor jest związanych z górnictwem (lub pracowało w górnictwie a teraz jest już na emeryturze).

  • ~gestskoczka 2015-05-15
    21:25:30

    4 0

    @AleDom. Żądasz trochę szacunku. Masz rację. Ale jakim prawem zakazujesz Żorzanom wypowiedzi na temat JSW? Wielu mieszkańców tam pracuje, pracując nie tylko na swoje wypłaty, wypłaty zarządu JSW, ale również pracują na dobrobyt Jastrzębia, bo gdyby nie JSW... No. Nie wyrażamy zgody na wyzysk, a fedrowanie pod Żorami przez jastrzębskie kopalnie tak można nazwać bo syf i szkody górnicze byłyby na terenie Żor, a zysk z podatków które płacą kopalnie, płynął by do jastrzębskiej kasy i udział w podatku CIT ma Twoje miasto. To „sąsiedzi” z Rybnika i Jastrzębia pomogli wykończyć żorskie górnictwo – kopalnię Żory i kopalnię w budowie w Baranowicach. Nie chcieli węgla, to niech teraz nie jęczą że tam jest węgiel. Może i jest, ale nie dla psa kiełbasa, skoro on był psem ogrodnika.

  • ~AleDom 2015-05-15
    21:38:55

    0 4

    @gestskoczka: Napisałbym co myślę, ale ta dyskusja już kiedyś tu była, nie ma co jej rozkręcać od nowa, aż tak mi się nie nudzi. I tak każdy zostanie przy swoim zdaniu. Napiszę tylko inaczej: moim zdaniem żorzanie zgadzający się z decyzją władz nie mają moralnego prawa wypowiadania się o poczynaniach JSW. Oczywiście to moja opinia, nic więcej.

  • ~antekmuzykantek 2015-05-19
    11:42:51

    7 0

    Dlaczego mam się nie wypowiadać na temat JSW dot. wypłaty deputatów itp? Skoro kopalnie są nierentowne, to ktoś do nich dopłaca i bynajmniej nie są to jastrzębianie ani Miasto Jastrzębie. Płacą wszyscy Polacy za Wasze "dziadostwo" w zarządzaniu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 897

Prezentacje firm