zamknij

Wiadomości

Historia inaczej: takie były początki miasta Żory

2017-02-26, Autor: wk

W tym roku obchodzimy 745. rocznicę nadania praw miejskich miastu Żory. Jakie były jednak okoliczności tego aktu? Przeczytajcie sami.

Reklama

- Czym był ów akt roku 1272? Co zmienił w życiu małej wioski, która stała się miastem. Prócz faktu, iż książę postanowił wznieść miasto na obszarze osady zwanej Sari tak naprawdę z okresu pionierskiego nie zachowały się ślady opisujące proces powstawania miasta. Jednakże dla okolicy lokacja żorska wyznaczała próg nowych czasów. Nadeszła „Wiosna XIII wieku”, ten niezwykły czas, pięć minut w historii, które zmieniało środkowoeuropejski świat – pisze o początkach miasta Żory historyk Marcin Wieczorek. Na co dzień nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki w Żorach i autor cyklu „Historia inaczej” na portalu tuŻory.pl.

> Weź udział w teście wiedzy o Żorach!

Jak się okazuje, źródła historyczne nie zachowały imion zasadźcy czy pierwszych osadników. – Napływali z szybko rozrastających się miast śląskich i nie tylko. Szukali szczęścia? Zapewne spokoju i nadziei, że i oni staną się beneficjentami wielkich przywilejów książęcych, które zrywały z dawnym światem dając miastom większą swobodę – podkreśla M. Wieczorek. – Jak mawiano „miejskie powietrze czyni wolnym”. Owa wolność ponad wszystko wraz z nadzieją na lepsze jutro stały się siłą napędową rozwoju – dodaje.

Cały artykuł autorstwa Marcina Wieczorka, poświęcony początkom miasta Żory, wydrukowany w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym ŚLĄSK [nr 10 (204)/2012] przeczytacie tutaj: strona 1 i strona 2.

Czytaj też: > „Wielki” książę Władysław. Takiego założyciela Żor nie znaliście

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
  • ~Arteks 2017-02-26
    18:16:10

    8 39

    Ja się tylko zastanawiam czemu w Żorach nie ma prawie żadnych pomników tej długiej historii. Nie ma ani ładnych kamienic, nie ma ani ciekawych obiektów industrialnych, nie ma ratusza, nie ma mostów, nie ma zamku, pałaców, nie ma dosłownie niczego poza jednym kościołem, ruderą dworca oraz blokowiskami z czasów PRL i paroma powszednimi blaszakami z ostatnich kilkunastu lat... A może lepiej nie chwalić się jubileuszem który niczego nie daje i niczego nie udowadnia? Żory to najuboższe architektonicznie miasto na Śląsku.

  • ~Krzysztof Krakowczyk 2017-02-26
    20:47:20

    34 2

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~jasnypieron 2017-02-27
    08:12:32

    29 2

    "Przeciętny procent zniszczenia miasta wyniesie, z uwagi na to, że najbardziej zniszczony jest środek miasta, około 40 % z większych gmachów użyteczności publicznej zostały zniszczone:
    1/ Gmach Gimnazjum Państwowego kub. 30.000.00 m3, budowany przed samą wojną, szkody około 60 % od bomb i pocisków.
    2/ Budynek szkoły powszechnej wypalony, pozostały tylko mury.
    3/ Ratusz wypalony.
    4/ Kościół Katolicki z XIV w. – dach spalony sklepienia zwalone.
    5/ Szpital Miejski, zniszczony około 40 % od bomb i pocisków."....to tylko niektóre ze zniszczeń!!! A czy twój zapyziały "rybniczek" też aż tak był zniszczony? Czy w "rybniczku" była tylko jedna kopalnia? Czy w "rybniczku" ....ale przecież twój umysł raczej tego nie ogarnie!! Brawo Panie Krzysztofie!!!

  • ~LeMyrg 2017-02-27
    15:53:26

    16 3

    a Pan Arteks jak zawsze w formie - z argumentem na poziomie: "a czy to ładnie, że w pana kraju syjoniści biją murzynów?" brak słów ... :)

    chyba ci żorzanie w dawnych wiekach mieli jakąś moc jasnowidzenia - od razu sobie powiedzieli, że niczego godnego naszej uwagi (i lepszego niż w Rybniku!) nie wybudują, bo w '45 i tak front tędy pójdzie :)

    w sumie to szkoda trochę, bo moglibyśmy Arteksowi pokazać coś ciekawego (chjociaż na zdjęciu) i trochę ulżyć mu w troskach o nasze beznadziejne miasto, które już od 745 lat chyli się ku upadkowi :)

  • ~Arteks 2017-02-27
    18:10:22

    0 21

    @krzysztof @jasnypieron @lemyrg - ale czemu wy chcecie dyskusję kierować na Rybnik czy inne miasta? Ja nie oceniam historii tylko fakty. Żory należą do miast w których z dawnych czasów nie pozostało prawie nic i nie tłumaczcie się samą wojną. Bo inne miasta były jeszcze bardziej zniszczone, a mimo to do dzisiaj zachowały multum ciekawych obiektów. Po prostu Żory prawdopodobnie były omijane przez mieszczan, kupców, szlachtę, przemysłowców i dlatego taka bieda w architekturze. No nie powiecie mi, że miasto które ma ponad 700 lat historii może pochwalić się tylko jednym kościołem? Jeśli ktoś uważa, że przed wojną było coś ciekawego to dlaczego to nie zostało odbudowane np. ratusz?

  • ~LeMyrg 2017-02-27
    20:37:34

    11 3

    ale właśnie tu chodzi o to, żeby nie kierować dyskusji na inne miasta - czy nawet Rybnik :) a takim zabiegiem to najczęściej posługuje się Pan - zaczynając tu często - bardzo umiarkowaną i stonowaną w wyrazie oczywiście - "forumową g****burzę" i używając przedrostka "naj" razem najgorszymi przymiotnikami, używanymi w języku polskim w kontekście wszystkiego co "żorskie".
    Nie ma co ukrywać, Żory to nie miejscowość ściśle turystyczna, napewno jeżeli chodzi o zabytki architektury czy przemysłu - ale przecież ich sobie dzisiaj nie wybudujemy :) i po temacie - miasto promuje się inaczej :)
    Oceniając i porównując w ten sposób można się chwalić np. tym , że i Żory i Rybnik mają tylko 2 linie metra mniej niż Warszawa :)
    Na szczęście Pana wypowiedzi na tym forum, to nie jedyny obraz naszego miasta - bo możnaby odnieśc wrażenie, że wszystkie nasze osiedla plasują się na poziomie slumsów Mumbaju czy romskich osad pod Bratysławą :)

  • ~jasnypieron 2017-02-28
    11:57:32

    18 0

    arteks:"układ urbanistyczny
    gotycki kościół parafialny pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba z XV wieku
    plebania z XIX wieku
    kościół ewangelicko-augsburski, 1931 r.
    plebania ewangelicka, 1906 r.
    fragmenty murów obronnych z XIV wieku
    dom, ul. Bramkowa 1 z XIX wieku
    dawny Dom Ludowy „Sala Polska”, obecnie dom kultury, ul. Dolne Przedmieście 1, (XIX/XX w.)
    dom, ul. Dolne Przedmieście 5, 2 poł. XIX wieku
    dom, ul. Dworcowa 1, XIX wiek
    zespół domu, ul. Dworcowa 6, 1903 r. (dom, ob. szkoła muzyczna oraz ogród)
    niskie kamieniczki powstałe z cegieł muru obronnego przy ul. Murarskiej (nr: 11, 13, 19, 35, 37)
    kamienice na rynku z XIX wieku (nr: 1, 12, 23)
    domy na ulicy generała Szeptyckiego, z XIX wieku (nr: 4, 6, 9, 12)
    domy na ulicy Szerokiej z XIX wieku (nr: 7, 12, 14, 16, 20)
    Pałac w Żorach klasycystyczny z przełomu wieków XVII i XVIII w., w dzielnicy Baranowice
    dom na ul. Wodzisławskiej 111, z końca XIX wieku, w dzielnicy Rogoźna
    kapliczka przy ul. Rybnickiej z XIX wieku, w dzielnicy Rowień".....ale przecież takiemu "znafcy" nawet "Ż' w nazwie Żor też przeszkadza

  • ~Arteks 2017-02-28
    18:34:27

    0 18

    @jasnypieron - wymieniłeś pewnie za wikipedią jakąś listę obiektów które mają jakąś wartość historyczną ze względu na swój wiek ale pominąłeś to, że one nie mają wartości architektonicznej. Obiekty zabytkowe są rozsiane nawet po wsiach. Mi chodziło o to, że w Żorach mimo długiej historii miasta, nie ma żadnych ciekawych obiektów architektonicznych (poza jednym kościołem). Po co więc podkreślać 745 lat miasta kiedy miasto nie ma się czym pochwalić jeśli chodzi o architekturę? A jeśli nie ma architektury to świadczy tylko o tym, że miasto może ma długą historię ale nigdy się nie liczyło i prawdopodobnie było zamieszkiwane przez ludność niezwykle ubogą. Na pewno nie było w Żorach przemysłowców czy mieszczan.

  • ~pav 2017-02-28
    21:38:36

    13 0

    Artejs. A co to za dworek wam wyburzyli w tym Rybniku? I jakis zabytkowy dworzec tez beda burzyc?

  • ~LeMyrg 2017-03-01
    09:15:16

    10 0

    kolejna niekonsekwencja - w i tak już mocno zwichrowanym - toku myśleniowym Pana Arteksa - "niezwykle ubogi" to jest tylko poziom sympatii pana do naszego miasta (swoją drogą bardzo monotonny sposób na podbudowanie swojego ego - normalnie w kółko jak Gal Obelix: "ale głupi ci żorzanie ...").
    Zatem: prawa miejskie były - mieszczanie byli,
    była odlewnia żeliwa, huta i młyn ( z napędem parowym nawet!) - byli przemysłowcy.
    Inna sprawa co teraz z tego zostało ...

    Niestety nie mamy w Żorach katedry jak w Barcelonie, czy chociaż nawet takich familoków jak w Rybniku - i naprawdę każdy kto do nas przyjeżdża tygodniami nie może otrząsnąć się widząc nasze zacofanie cywilizacyjne :)

  • ~Arteks 2017-03-01
    09:24:13

    1 9

    @lemyrg - ale takie są fakty, w Żorach osoba która lubi architekturę nie ma na co "oka zawiesić". Bywasz gdziekolwiek na Śląsku, w Polsce, za granicą? Jeśli tego nie zauważyłeś to znaczy, że do bystrych nie należysz lub architektura ci jest obojętna. @pav - to przykład lekkomyślności i obojętności władz Rybnika wynikający z przesytu różnego rodzaju obiektów. Ta niefrasobliwość nie podoba się mieszkańcom co widać też w dyskusji na forach.

  • ~LeMyrg 2017-03-01
    11:23:03

    9 0

    wypowiadanie się nt. własnej inteligencji jest w moim mniemaniu raczej niestosowne, chociaż zaczynam się już nad tym zastanawiać, jak to się stało, że wciągnąłem się w tę dyskusję :)

    odnośnie mojego bywania zagranicą – moja bystrość jest na takim poziomie, że podpowiada mi, iż wycieczką do Sosnowca Ci nie zaimponuję, więc poprzestanę na stwierdzeniu – „tak, zdarza mi się”.

    i mam świadomość, że zabytków architektury wyższej klasy w Żorach nie jest szczególnie dużo ( o czym już pisałem), ale z tym przesytem w Rybniku to bym nie przesadzał - tłumów turystów podziwiających waszą architekturę to tam nie macie … (żeby było uczciwie – ja nie widziałem) :)

    wystarczy odwołać się do kryterium powierzchni - Żory są małym powiatem grodzkim, można mówić o ciekawych zabytkach w okolicy, ale w Twoim rozumieniu nie są one pewnie w żaden sposób związane z Żorami, bo nie leżą w granicach powiatu – więc Rybnik wygrywa (taaa - daaam!) :)
    odnośnie mojego stosunku do architektury – doceniam, ale nie determinuje to jakoś specjalnie mojej oceny miast - to kwestia estetyki, która jest bardzo ważna i nie umniejszam jej roli, ale bardziej interesuje mnie bezpieczeństwo, porządek, komunikacja, służba zdrowia czy oferta edukacyjna …
    i nie pisz proszę, że na tych polach też jesteśmy 100 lat za Rybnikiem, bo i bez tego brodzimy tu codziennie po kostki we łzach wylanych z powodu , że „musimy” mieszkać w tak beznadziejnym mieście … 

  • ~jasnypieron 2017-03-01
    11:58:35

    13 0

    Ciasna zabudowa sprzyjała częstym pożarom. W historii Żor było ich wiele. Zamieniały one niejednokrotnie miasto w zgliszcza. Największe zanotowano w latach 1661, 1702, 1807 i 1945. Po pożarze, który wybuchł 11 maja 1702 roku utrwalił się w mieście zwyczaj obchodzenia "Święta Ogniowego", który trwa do dnia dzisiejszego."
    1 września 1939 roku Żory zostały objęte działaniami wojennymi i rozpoczął się okres okupacji hitlerowskiej trwającej 5 lat 6 miesięcy i 23 dni. W okresie tym wielu mieszkańców Żor zginęło w więzieniach i obozach zagłady a także na różnych frontach II wojny światowej. Krótko przed wyzwoleniem w dniach 19 i 20 stycznia 1945 roku Żory były świadkiem przemarszu więźniów oświęcimskich (tzw. "marszu śmierci"). Na terenie miasta i sołectw zostało zastrzelonych 47 osób. 24 marca 1945 roku po prawie dwumiesięcznym oblężeniu w wyniku silnego natarcia miasto zostało wyzwolone przez wojska radzieckie i jednostkę czechosłowacką. W ciągu zaledwie jednego dnia Żory zostały zniszczone w 80 % a pod gruzami domów zginęło wielu jego mieszkańców"....arteks to też zakwestionujesz???

  • ~LeMyrg 2017-03-01
    12:43:19

    13 0

    za niedocenianą przez niektorych Wikipedią w haśle" operacja górnośląska":

    "Żory 24 marca 1945 – zniszczenia wyniosły 80% zabudowy miasta;
    Rybnik 26 marca 1945 – zniszczeniu uległo jedynie 25% zabudowy miasta"

  • ~azan3 2017-03-01
    19:21:35

    11 1

    Ja sie zastanawiam, kim jest ten Arteks. Chyba jest bezrobotny skoro ma czas na pisanie tych komentarzy zarówno rano jaki wieczorem i wylewa tu swoje frustracje. A jeśli gdzieś pracuje to karygodne, ze w godzinach pracy siedzi na forum. Kim jesteś kolego Arteks? Znudzonym urzędnikiem? Kierowcą autobusu? I dlaczego tak uwziąłeś się na Żory? ktoś ci tu krzywdę zrobił, uraz z dzieciństwa? Może dziewczyna z Żor ci dała kosza? Krytykować każdy przez internet anonimowo potrafi, to takie polskie. A może kolego byś coś zrobił zamiast siedzieć przed kompem i krytykować innych , a swoich wad to się nie widzi, a jest tego trochę. Zarzucanie komuś braku intelektu to przesada, sam też inteligencją nie grzeszysz. krytykowanie Żor i porównywanie ich do Rybnika to żadna sztuka, to tak jakby cały czas grać w szachy ze słabym przeciwnikiem, żeby na pewno wygrac i leczyć swoje chore kompleksy.

  • ~Arteks 2017-03-01
    23:19:45

    2 12

    @azan - zabawne, że specyfiką ludzie mających kompleksy jest koncentrowanie się na osobach, a nie na temacie lub faktach. ;) Dlatego twoje przytyki zignoruję chociaż mógłbym napisać coś co by cię zabolało. @jasnypieron - ale nie musisz tego powtarzać. Wojna w każdym mieście zrobiła swoje zło. Przez nią straciliśmy w Rybniku wielu bogatych mieszczan czy inteligencję żydowskiego, a potem też niemieckiego pochodzenia. Natomiast nie możecie tłumaczyć biedy w architekturze samą wojną bo Racibórz też był zniszczony w 80% a ileż niesamowitych kamienic i budynków tam przetrwało!!! @lemyrg - jeśli w Żorach 80% uległo zniszczeniu to w takim razie co z 20%??? Dlaczego poza kościołem u was nic ciekawego nie ma? Odpowiedź jest prosta - Żory były ośrodkiem w którym nie było nigdy większych procesów miastotwórczych poza ukształtowaniem rynku. I dlatego uważam, że nie macie czego świętować.

  • ~jasnypieron 2017-03-02
    08:36:51

    5 0

    przemądrzały arteksie nie ja tu coś powtórzyłem, bo są to wiadomości z różnych źródeł i ważne też tu są informacje o czterech pożarach, ale dla ciebie liczy się "tylko " wikipedia i na jej nie zawsze prawdziwych wiadomościach opierasz swoje bzdurne wnioski. A wiele o historii Żor mówią badania prawdziwych historyków, a nie histeryków takich jak ty!!!

  • ~pav 2017-03-02
    12:42:07

    8 1

    W Rybniku tez swieto. Drugi dzien bez smogu. A zabytkow co nie miara

  • ~azan3 2017-03-02
    19:48:35

    5 1

    Arteksowi zaczynają puszczać nerwy. A jak można nazwać, kogoś kto koncentruje się na robieniu złośliwości sześćdziesięciu tysiącom mieszkańcom Żor? A poza tym nie odpowiedziałeś na żadne z moich pytań. Boi się kolega? Lepiej wsiądź do tego swojego autobusiku i wracaj do Rybnika. Idź lepiej porównać swój wspaniały Rybnik z Gliwicami, Cieszynem albo Raciborzem. Zobaczymy, czy masz odwagę. Czy bycie złośliwym daje ci szczęście, osiągasz jakąś satysfakcję? To dewiacja jakaś? Rozejrzyj się, nikt cię tu nie lubi, wszyscy na forum są przeciw tobie. Dlaczego? Pomyślałeś o tym, czy twój mózg zamknął się na każde argumenty.

  • ~Arteks 2017-03-03
    22:10:07

    1 5

    @azan - to tobie puściły nerwy i nalatujesz na mnie, nie odnosząc się do żadnego mojego merytorycznego argumentu. Powtarzam, Żory nie mają czego świętować bo swoją historię mają ubogą, po której został tylko kościół - jak na niektórych wsiach. Za to ja nie dałem się sprowokować twoim trollingiem. Kto ma mocniejsze nerwy? :) @pav - obiektów architektonicznych faktycznie cała chmara - jak w każdym mieście które miało szczęście być pod wpływami architektów i inżynierów z Niemiec i miało klasę mieszczan. A co do zanieczyszczenia miałem rację. W Żorach jest tak samo jak w Rybniku i każdej miejscowości Górnego Śląska tylko ty o tym zapomniałeś uciekając z Żor: http://www.tuzory.pl/wiadomosci,podsumowujemy-akcje-pomiarow-smogu-w-regionie-7-najwazniejszych-wnioskow,wia5-3266-13879.html

  • ~azan3 2017-03-04
    18:59:57

    8 1

    Wcale mi nerwy nie puszczają, w końcu to tylko forum. Nie podchodzę do tego tak bardzo serio, ale kolega Arteks już tak, bo ostatnie słowo musi należeć do niego :) A co do faktu, że Żory nie mają co świętować, to się nie zgadzam. To dobrze, że miasta i mniejsze miejscowości organizuję święta, każdy ma takie prawo. nawet mniejsze miejscowości coś świętują, jak na przykład lokalne święto karpia w jednej miejscowości, która jest 10 razy mniejsza od Rybnika, no i co z tego. Poza tym w Żorach jest parę ciekawych architektonicznie zabytków. podoba mi się odremontowana szkoła muzyczna, która rewelacyjnie wygląda podświetlona nocą, podobnie jak obecna siedziba muzeum. Uważam, że rynek żorski jest ładniejszy od rybnickiego, bo nie jest tak zabetonowany i ma więcej zieleni, co mi się podoba, poza tym ratusz jest ładniejszy. Za to w centrum Rybnika jest hotel, w którym ponoć pełno Cór Koryntu- żenada

  • ~LeMyrg 2017-03-06
    10:34:33

    6 1

    @arteks - jak król pruski Fryderyk Wielki po wojnach śląskich przyjechał do Rybnika „na odwiedziny” i zobaczył stan Waszego rynku – gdzie wszystko tonęło w błocie, to zapytał – ile będzie kosztowało zrobienie z tym bałaganem porządku? jak usłyszał, że wystarczą „2 godziny słońca” to też sobie pewnie swoje o takim mieście pomyślał … :)

    boszsz … jak to dobrze, że Żory uzyskały prawa miejskie o 55 lat wcześniej niż Rybnik, bo teraz bylibyśmy nic nieznaczącą i peryferyjną dzielnicą tego wspaniałego, wręcz ociekającego zabytkami i atrakcjami miasta :) no ale na szczęście, kto pierwszy ten LEPSZY !!!! Że też wcześniej żaden żorzanin nie pomyślał o aneksji ziem aż po Jejkowice… bylibyśmy teraz jednym miastem! :)
    poza Sosnowcem byłem kiedyś też w Mannheim i Ludwigshafen w Niemczech – mimo, że miasta należą do innych landów, posługują się jako aglomeracja skróconą nazwą „MA-LU” – gdyby tak zrobić z Rybnikiem i Żorami ... – nazwa „RY-ŻO” brzmi raczej nieciekawie – za to druga kombinacja - „ŻO – RY” - przynajmniej jedną osobę z Rybnika doprowadziłaby do szamotania przedsionków :)

  • ~Arteks 2017-03-06
    11:19:42

    1 7

    @LeMyrg - ale czy ta długa historia coś zmieniła czy coś wam dała? Zupełnie nic. W bogatym architektonicznie, przemysłowo i administracyjnie regionie jakim jest Śląsk - stanowicie totalne peryferia. Poczta nadała wam kod nie miasta ale dzielnicy, a jeśli ktoś jedzie A1 czy Wiślanką przez Żory to widać tylko bloki - nic poza tym. Jeśli ktoś jedzie pociągiem to widzi ruderę dworca i krzewy - zero atrakcyjnych miejskich budynków na horyzoncie... Wiele na Śląsku miast ma historię która wynosi tylko ponad 100 lat - ale ma od groma ciekawych obiektów. Wy macie kościół - jak niektóre małe wioski takie jak Lyski gdzie też jest ładny kościół w centrum wsi. ;)

  • ~azan3 2017-03-06
    18:08:10

    2 1

    Nie tylko kościół jest jedynym zabytkiem. Jakie inne ciekawe obiekty są w Żorach zostało już na tym forum wymienione kilka razy. Generalnie takie miasta naszego regionu jak Żory, Rybnik, Jastrzębie, Wodzisław, Mikołów czy choćby Pszczyna to średniej wielkości miasta, więc zabytków jest stosunkowo mało. Przecież to nie jest Kraków, Wrocław czy Rzym, ale powtarzam jeszcze raz, że nie można powiedzieć , że nic tu nie ma ciekawego oprócz kościoła. I nie zgadzam się , że Żory to peryferia. To miasto ma duży potencjał rozwojowy i dobre umiejscowienie komunikacyjne. Peryferia tak nie mają

  • ~Arteks 2017-03-06
    20:56:02

    1 4

    @azan3 - zastanawiam się czy jesteś dyletantem czy po prostu tak bardzo lubisz swoje miasto, że wmawiasz sobie wyobrażenia na przekór faktom które każdy może zweryfikować. Bo argumentów nie masz żadnych i nawet nie starasz się zrozumieć, że mi nie chodzi o zabytki! Ciekawsza od Żor jest nawet Czerwionka gdzie dawnym osiedlem robotniczym zachwycają się wszyscy miłośnicy mieszkaniowej architektury industrialnej. Pomijam już, że ciekawa architektura wcale nie musi być zabytkowa. W Rybniku co kawałek jest coś ciekawego do pokazania, a w Bytomiu czy Gliwicach takich obiektów jest jeszcze więcej. W zasadzie w każdym śląskim mieście i miasteczku są fajne budynki, nawet z czasów PRL. Tylko Żory tak beznadziejnie ubogie mimo tego, że mają 745 lat. Jedynym wyjątkiem jest kościół - który nawet mi się podoba. Ale ładne kościoły na Śląsku są nawet na wsiach. Natomiast nie ma niczego fajnego co byłoby miejskie. U was nawet urząd miejski mieści się w bloku (co jest rzadkością w Polsce i na świecie bo przyjęło się, że władze municypalne czy sądy powinny mieścić się w budynkach oddających ich ważność i prestiż). Wspomniałeś o Mikołowie czy Pszczynie. No proszę, nie strzelaj sobie w stopę. Przecież w takiej Pszczynie co trzeci budynek ma jakieś duże walory architektoniczne, a Mikołów zwany śląskim Kazimierzem ma piękne kamienice secesyjne - w Żorach nie ma ani jednej takiej. Każdy miłośnik architektury potwierdzi, że Żory to architektoniczne nic. Może przedszkole na Kleszczowie się uda - nawet ładny projekt. Ale na 745 lat - jeden ładny kościół i ładne przedszkole to poziom mniejszy niż na niektórych śląskich wsiach...

  • ~azan3 2017-03-07
    22:17:48

    3 0

    Powtarzam, że nie chodzi o to, że w Żorach są jakieś porażające zabytki i porażająca historia. Nie zgadzam się tylko z tym, że nic tu nie ma. No ale cóż są rożne gusta.
    "...zastanawiam się czy jesteś dyletantem..." - miało nie być skupiania się na osobach tylko na temacie, to jest żenujące i jakaś niekonsekwencja, ale rozumiem, w końcu Arteksa ubodła świetna anegdota z Fryderykiem Wielkim, daję 10/10 :).
    Dalsza dyskusja z kimś takim nie ma sensu...
    Ja radzę panie Arteks zastanowić się nad swoim życiem. jaki jest cel być takim złośliwym typem. W końcu dałoby mi do myślenia, że wszyscy są przeciw mnie na forum.
    może wziąłbyś się za jakąś pożyteczniejsza społecznie formą aktywności zamiast marnować się na forum: może jakaś kultura fizyczna albo kariera polityczna. Z taką retoryką, jaką tu prezentujesz odnalazłbyś się w środowisku politycznym i może zrobiłbyś coś wreszcie pożytecznego, może dla Żor.... ;)

  • ~haXen 2017-03-08
    10:58:38

    2 2

    Arteks troluje żorskie forum za wojenke na rybnickim portalu z użytkownikiem mareqg- sam kiedyś przyznał. Nie wiem czemu administracja pozostaje bierna na poczynania tego pajacyka.
    Wniosek z jego opasłych komentarzy niby jest jeden - uciekać z Żor bo nic tu nie ma. Dobre - wielu mieszkańców Jastrzębia wolałaby mieszkać w Żorach - takie słyszałem opinie od naszych sąsiadów.

  • ~Arteks 2017-03-08
    11:49:07

    2 2

    @haXen - wypraszam sobie bo moje wpisy nie mają absolutnie nic wspólnego z trollingiem. Zauważ, że rzadko komentuję jakieś tematy, a jeśli to robię to nigdy w sposób trollujący i nie sprowadzam dyskusji na inne tematy. Za to bardzo często się zdarza, że wiele osób próbuje dyskusję skierować na mnie. Dlaczego nie chcecie dyskutować merytorycznie o miejskiej architekturze czy historycznej zabudowie? Wstydzicie się? @mareqg mnie tu ściągnął - to fakt. Najbardziej bawi mnie to gdyby było tak jak przypuszczam czyli, że @mareqg to pracownik żorskiego UM. :DDD

  • ~LeMyrg 2017-03-09
    10:16:01

    3 2

    @ arteks - zmianę tonu widzę … może ludzie nie chcą „merytorycznie dyskutować”, bo w twoim wykonaniu to nie jest merytoryczna dyskusja, tylko wieczne obrażanie miasta i jego mieszkańców …
    dużo już tu przeczytałem twoich opinii, ale jak widzę, że masz pretensje nawet o numer kodu pocztowego Żor to zgadzam się z kolegą Azanem – ty to możesz mieć jakieś psycho-somatyczne …

  • ~Arteks 2017-03-09
    19:59:48

    2 2

    @lemyrg - zarzucasz mi obrażanie, mimo że tego nie robię, a potem sam obrażasz. Hipokryzja, a może próba prowokacji? A ja wcale nie odpowiem tym samym. Ważniejsze jest to, że jakoś nikomu nie udało się podważyć tego co napisałem w pierwszej wypowiedzi, że Żory to najuboższe architektonicznie miasto na Śląsku. Kto uwierzy, że Żory mają 745 lat?

  • ~azan3 2017-03-09
    21:05:46

    5 1

    "Ważniejsze jest to, że jakoś nikomu nie udało się podważyć tego co napisałem w pierwszej wypowiedzi, że Żory to najuboższe architektonicznie miasto na Śląsku. Kto uwierzy, że Żory mają 745 lat?" Właśnie za takie coś Arteks jest nielubiany i chyba nikt sie temu nie dziwi.
    Nie udowodniłeś tego , że Żory to najuboższe architektoniczne miasto, żadnych źródeł ani badań nie przedstawiłeś, jest twoja opinia przeciwko naszym opiniom , których jest więcej. Poza tym dałbyś sobie rękę uciąć, że to jest najuboższe miasto architektonicznie? Myślę, ze byłbyś bez ręki. Na pewno jest wiele miast na Śląsku ciekawszych niż Żory, ale nie popadajmy w skrajność. poza tym twierdzisz, że inni obrażają, a ty nie, och co za skromność i nieskazitelność charakteru pana Arteksa ;) On jest święty ,a wszyscy go obrażają, a on nikogo nie, Arteks ma zawsze rację, a inni nie, 90% nie ma racji, to Arteks to samotny wojownik w obronie cnót i prawdy, erudyta wszechwiedzący, znający się na wszystkich aspektach życia i nieomylny mąż stanu ;) Cierpiący obelgi w imię prawdy. Chłopie, wnet męczennikiem zostaniesz.

  • ~Arteks 2017-03-10
    11:41:04

    1 3

    @azan - tak dałbym sobie uciąć. Zresztą to obiegowa opinia wielu ludzi którzy interesują się fotografią, urbanistyką czy architekturą tak jak ja. Myślisz, że nie byłem kiedyś zobaczyć Żor ze swoim aparatem fotograficznym? Byłem bardzo zawiedziony w przeciwieństwie do innych śląskich miast i miasteczek. ;(

  • ~haXen 2017-03-10
    19:51:25

    6 0

    Haha arteks właśnie się zaoral, tzn. stracił rękę. Teraz będzie trochę dłużej dłubał przy kolejnej postrprawdzie, a zdjęcia to co najwyżej smartfonem sobie pyknie. Pochwal się swym portfolio, wielu z checia oceniloby twa duszę artystyczna. Poraz kolejny używałeś słowa "naj". To teraz udowodnij mi, że w Jastrzębiu jest to "coś". Tylko proszę, nie wyskakuj z walorami estetycznymi szybów kopalnianych.

  • ~azan3 2017-03-11
    00:22:12

    1 0

    arteks "jednoręki bandyta" ;)

  • ~Arteks 2017-03-12
    12:21:56

    0 4

    @haXen - smutne jest to, że aby ratować honor Żor musicie posiłkować się przykładem innej sypialni która jednak prawa miejskie ma nie 745 lat ale zaledwie ponad 50... Jeśli jednak mam być obiektywny to oczywiście, że Jastrzębie jest ciekawsze pod kątem architektonicznym od Żor - najuboższego miasta w naszym województwie. W Jastrzębiu przede wszystkim unikatowa jest architektura zdrojowa - ciekawy dom zdrojowy z muru pruskiego, tzw. łazienki, siedziba AGH, inhalatorium, piękny pałac w Boryni a z współczesnych bardzo ciekawy jest dworzec autobusowy czyli mało ale jednak jest 6 obiektów którymi każdy pasjonat architektury może się zainteresować, a mieszkaniec Jastrzębia pochwalić. A wy macie tylko kościół. Nic więcej na co można by zawiesić oko. Kto wam uwierzy, że Żory mają 745 lat? No kto?

  • ~pioter77 2017-03-12
    14:31:08

    2 0

    Ateks, nawet setka kolejnych ociekających plwociną złośliwych komentarzy nic Ci nie da. Jesteś po prostu upierdliwym zrzędą, który nie wiedzieć dla czego ma jakąś dziwną alergię na Żory i jakie bądź tylko wydarzenie z nimi związane, czy jakiekolwiek posunięcie inwestycyjne powoduje u Ciebie odruch wymiotny w postaci paszkwili na poziomie gimnazjalisty wypisywane na forum. W tym miejscu chciałbym też pogratulować celnej riposty p. Krzysztofowi, który w kilku słowach Cię pozamiatał, bo rzeczywiście Tobie nawet zamek, czy opera na miarę La Scali nie wystarczyłaby żeby zmienić to ekstremalnie negatywne zdanie o Żorach. No cóż..... te typy tak mają, jak mawiał kiedyś mechanik w Polmozbycie, by rozwiać wątpliwości i ukrócić roszczenia klienta niedokładnie zreperowanego auta.

  • ~Arteks 2017-03-12
    18:21:17

    0 1

    @pioter77 - Krzysztofowi możesz gratulować jedynie złośliwości, niestety nie był w stanie napisać ani jednego zdania polemiki... Natomiast ja lubię Śląsk i jestem w stanie w wielu miejscach znaleźć coś ciekawego. W Żorach jak widzisz, znalazłem kościół. :) Może kiedyś będzie mi się podobać nowo budowane przedszkole z dość niekonwencjonalną architekturą bo na wizualizacjach wygląda atrakcyjnie ale ogólnie obecnie jest u was bryndza. I chyba macie tego świadomość atakując mnie, zwalając na pożary czy tak jak @azan który próbuje dowartościować się Jastrzębiem które... prawa miejskie zostało w czasach Gomułki.

  • ~LeMyrg 2017-03-12
    19:09:39

    0 0

    @ arteks: "Kto uwierzy, że Żory mają 745 lat?"- może nie znasz naszego miasta, aż tak dobrze skoro nie wiesz, że mamy architektoniczne dowody na to, że Żory mają tyle lat, ile mają - może wietrzysz w tym jakiś kolejny spisek (ten z kodem pocztowym rozgryzłeś bezbłędnie!) - ale mamy tu "osiedle 700-lecia Żor" zbudowane w latach 70.-tych XX w. - a z tego już niezbicie wynika, że jesteśmy starym miastem - przecież "dla jaj" tego osiedla nie zbudowali :) myślę, że może nawet pamiętasz te czasy, więc miałbyś dowód z pierwszej ręki (tej która ci została).

    poza tym z twojego wpisu wynika, że nie mamy szans zobaczyć cię u nas nigdzie z aparatem - to dobrze :) w tym kontekście aparat nie ma aż takiego znaczenia ...

  • ~Arteks 2017-03-13
    00:23:24

    1 0

    @lemyrg - czepiasz się tego kodu, a znasz dużo miast i miasteczek w Polsce które jako miasto miałoby kod dzielnicy czy wioski? Niby drobiazg ale ciekawy. To trochę podobna sytuacja jak z tym brakiem komunikacji publicznej ze stolicą województwa - tylko Żory i Jastrzębie mogą się tym "pochwalić", dla innych byłaby to niezręczność i niewygoda. Ja napisałem na początku, że "się tylko zastanawiam". Jak zwykle wycelowano we mnie armaty zamiast jakoś sensownie pogadać na takie tematy. Dobra, nie będę wam już tego wypominał, świętujcie sobie ile chcecie ale mam nadzieję, że nabierzecie więcej pokory i będziecie bardziej przyglądać się bogactwie architektury chociażby śląskich miast - co raz bardziej budzi ona zainteresowanie w wielu różnych krajach Europy.

  • ~azan3 2017-03-13
    18:00:25

    0 0

    Panie, ja się wcale nie spierałem Jastrzębiem jako przykładem. Pomyliłeś mnie z innym komentującym. Arteks się pomylił, przecież to niemożliwe. I nawet błędy ortograficzne robi, a taki uczony. Kolego Arteks, nie idź tą drogą, podobno mądrzy ludzie ustępują głupszym, ustąp więc i daj nam świętować. Już wszystko w tym temacie zostało powiedziane, pokornie cię prosimy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.