IX Żorski Bieg Uliczny: 1508 zawodników przebiegło 9290 km

2016-10-19, Autor: wk; źródło: MOSiR Żory

Pomimo dżdżystej, niezbyt sprzyjającej pogody, 16 października na starcie IX Żorskiego Biegu Ulicznego, organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współudziale Urzędu Miasta w Żorach, stanęło ogółem 1508 zawodników, którzy pokonali łączny dystans 9290 km!

Bieg Główny na 10 km ukończyło 772 biegaczy. Najlepszym biegaczem w klasyfikacji generalnej w kat. mężczyzn okazał się Paweł Olijnyk, natomiast w kat. kobiet pierwsza była na mecie Valentyna Kiliarska. Zwycięzca biegu pokonał trasę w 31 minut i 28 sekund.

Dużą frekwencją cieszył się również Bieg Po Zdrowie, podczas którego należało pokonać dystans 2,5 km. Ukończyło go 736 zawodników, wśród których znaleźli się również amatorzy nordic walking. Bieg ten miał charakter rekreacyjny, dlatego sklasyfikowano jedynie sześciu najlepszych biegaczek i biegaczy.

W obu biegach wyróżnieni zostali najstarsi i najmłodsi zawodnicy. Najstarszym zawodnikiem tegorocznego Biegu Głównego okazał się 77-letni Edward Kurek, najmłodszą osobą była zaledwie 7-letnia Emilia Skęczek. W Biegu Po Zdrowie najstarszą uczestniczką, która pokonała trasę była Stanisława Skrzypiec, a najmłodszym biegaczem okazał się Adam Kuś.

W biegu głównym, na podium zostali uhonorowani też najszybsi żorzanie i żorzanki. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Jarosławowi Kożdoniowi, natomiast tytuł najszybszej żorzanki uzyskała Izabela Kubiak.

Wśród uczestników biegu głównego, jak co roku nie zabrakło radnych oraz przedstawicieli magistratu. Do mety dobiegli: Anna Ujma, Kamil Owczarek, Arkadiusz Kuś.

Wśród kilkuset osobowej grupy biegu po zdrowie nie zabrakło doświadczonych biegaczy obok których startowali amatorzy, kilku osobowe rodziny, uczniowie i nauczyciele żorskich szkół, przedszkolaki, członkowie klubów, stowarzyszeń i organizacji sportowych.

Fotogaleria: > IX Żorski Bieg Uliczny w strugach deszczu

Atmosferę imprezy uświetniła też obecność gościa specjalnego Adama Kszczota - polskiego lekkoatlety, specjalizującego się w biegu na 800 metrów. Medalista mistrzostw świata i Europy rozdał setki autografów, fotografował się z biegaczami, opowiadał o swoim sportowym życiu oraz pokonał dystans biegu po zdrowie z honorowym numerem 1 na koszulce.

Na mecie wszyscy uczestnicy obu biegów otrzymali pamiątkowe medale. Poszczególni zwycięzcy 11 kategorii Biegu Głównego na podium zostali uhonorowani statuetkami, nagrodami finansowymi oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sponsorów. Nagrody wręczali: Prezydent Miasta Waldemar Socha i Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła, którzy objęli honorowy patronat nad biegiem.

Na zakończenie imprezy odbył się również konkurs, którego zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez sponsorów biegu.

Zgodnie z regulaminem Grand Prix 2016 Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w biegach masowych, mieszkańcy województwa śląskiego za udział i uzyskane miejsce w żorskim biegu zdobyli punkty rankingowe.

Szczegółowe wyniki z IX Biegu Ulicznego można sprawdzić >tutaj.