zamknij

Biznes

Nasz podregion nadal atrakcyjny dla inwestorów. Mimo mankamentów

2016-12-30, Autor: bf; wk

Podobnie jak w latach poprzednich podregion rybnicki, do którego należy nasze miasto nadal zajmuje wysokie miejsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej wśród innych regionów w Polsce. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zajmujemy drugie miejsce. Eksperci wykazali jednak mankamenty, z którymi musimy się uporać.

Reklama

W grudniu tego roku opublikowane zostały dwa raporty analizujące atrakcyjność inwestycyjną województw i regionów w Polsce. W obu opracowaniach region rybnicki, do którego należą Żory został wskazany jako jeden z najatrakcyjniejszych regionów w kraju.

Według autorów raportu „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2016”, wśród 60 podregionów Polski podregion rybnicki uzyskał najwyższy poziom atrakcyjności inwestycyjnej w skali ogólnopolskiej w zakresie przemysłu (2. miejsce w kraju) oraz handlu (11. miejsce). Niżej zostaliśmy sklasyfikowani pod względem zaawansowania technologicznego (22. miejsce).

Wg autorów największym mankamentem naszego regionu, będącym pochodną wysokiego stopnia rozwoju przemysłu, pozostają bardzo wysokie koszty pracy. - Nie powinny być jednak wielkim problemem z punktu widzenia inwestorów planujących otwierać bardziej zaawansowane typy działalności przemysłowej – korzyści, jakie oferuje województwo śląskie, znacznie przeważają nad negatywnymi cechami – piszą.

Drugą bolączką jest nadal mniejsza atrakcyjność z punktu widzenia działalności zaawansowanych technologicznie. - Czynnikiem zniechęcającym pojawianie się w regionie firm z branży high-tech – głównie z perspektywy relokacji pracowników – może być natomiast najniższa w Polsce jakość środowiska przyrodniczego, czego może nie być w stanie zrekompensować dobrze rozwinięty sektor kultury – wskazują autorzy.

Więcej informacji na temat raportu na stronie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Z kolei w raporcie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie „Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2016” przygotowanym na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oceniano powiaty oraz gminy w Polsce. Potencjalna atrakcyjność inwestycyjna zdefiniowana została jako zespół regionalnych walorów lokalizacyjnych, które mają wpływ na osiąganie celów przez inwestora.

Żory znalazły się na 8. miejscu, osiągając tym samym wysoką potencjalną atrakcyjność inwestycyjną. W czterech wybranych sekcjach (Gospodarka narodowa, Przemysł, Handel i naprawy, Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna) otrzymało oznaczenie klasy A, jedynie w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia widnieje klasa B.

Pełny raport dostępny na stronie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~gestskoczka 2016-12-30
    14:38:58

    7 4

    Z tego artykułu a i z obserwacji wynika, że określenie „region rybnicki” odnośnie inwestycji, jest mało adekwatny do rzeczywistości. Tak naprawdę to jest region żorski w którym Rybnik konkuruje z Jastrzębiem o drugie miejsce. W Żorach, tylko w strefie Osiny powstaje 6 zakładów, a jest miejsca na więcej. A strefa w Osinach to jedna z trzech stref.

    Jeżeli chodzi o zaawansowanie technologiczne, to być może podniesie atrakcyjność projektowany „Akcelerator Biznesowy KSSENON” w strefie Osiny.

  • ~Arteks 2016-12-30
    17:39:50

    6 7

    @gestskoczka - jest dokładnie odwrotnie od tego co napisałeś. Albo masz sklerozę, albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, albo jesteś tak ślepo zapatrzony w swój gospodarczy grajdołek jakim są Żory, że nie docierają do ciebie obiektywne gospodarcze dane jakie publikuje co rok GUS. Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w ROW za 2014 rok kształtowały się w naszym podregionie następująco:
    1. Rybnik - 884916 tys. zł
    2. Jastrzębie - 682701 tys. zł
    3. powiat wodzisławski - 359331 tys. zł
    4. powiat raciborski - 242731 tys zł
    5. Żory 188738 tys. zł
    6. powiat rybnicki - 104932 tys.
    Mimo tego co napisałeś o nowych inwestycjach w strefach, mimo personalnych układów wspierających Żory - wasze miasto zdołało wyprzedzić w inwestycjach wyłącznie... wiejski powiat rybnicki. A więc jeśli nasz region jest uważany za atrakcyjny i rozwojowy - prawie na pewno nikt nie ma na myśli Żor, które są w ogonie nakładów inwestycyjnych w województwie.

  • ~jasnypieron 2016-12-30
    19:09:58

    3 5

    arteks wiochę to ty prezentujesz, bo to jest powiat ziemski

  • ~gestskoczka 2016-12-30
    20:41:29

    5 5

    @Arteks, sklerozy nie mam, w przeciwieństwie do Ciebie staram się czytać ze zrozumieniem, ślepo zapatrzony w swoje miasto też raczej nie jestem. Jeżeli chodzi o grajdołek, to określenie bardzo pasuje do Rybnika. Zlepek miasteczek i wsi który udaje wielkie miasto tylko dla tego że połapał wszystkie instytucje które mają być w półmilionowej aglomeracji. Szczerze mówiąc, to w naszym subregjonie jedynie Racibórz jest miastem, reszta to miasteczka z mniejszą lub większą dobudówką wsi, osiedli i mniejszych miasteczek. Co do statystyki GUS, to nie będę z Tobą polemizował. Mając odpowiednią wiedzę, to z tych cyferek można wymanipulować tak, że Rybnik się ukaże większy od Krakowa a nawet od samych Marklowic (z szacunkiem do mieszkańców tej miejscowości).

    Powiem Ci jedno, dawno się przekonałem że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, a jak tekst jest wzbogacony o dodatkowe odnośniki, to Cię przerasta. Ale może skup się trochę, przestań pociskać pierdoły i otwórz plik „Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2016, województwo śląskie”, tam zobaczysz że Żory ponad dwukrotnie mniejsze od Rybnika wcale mu nie ustępują.

  • ~Arteks 2016-12-30
    22:08:43

    5 6

    @gestskoczka - czasami zachowujesz się jakbyś był tylko trochę odurzony - szczególnie to jest widoczne jak nie rozumiesz prostych danych makroekonomicznych. Człowieku - czy naprawdę jest to tak skomplikowane, że nie rozumiesz faktu, że Żory rozwijają się w całym Okręgu Rybnickim najsłabiej pod kątem ekonomicznym? A jeśli najsłabiej to znaczy, że inni pracują na dobrą twarz regionu za was bo przecież artykuł chwali nasz podregion jako jeden z najbardziej atrakcyjnych! Jeśli te cyferki nic ci nie mówią to pokaż to córce, wnukowi - niech ci wytłumaczą, że nakłady finansowe w Żorach są dużo niższe niż w innych miejscowościach regionu. A co do twojej oceny miast ma to taką samą wartość jak poświąteczny bąk, szczególnie, że pisze to osoba z miasta w składającego się z jednego starego kościoła, takich samych bloków i bezstylowych PRLowskich kamieniczek. Niczego innego w Żorach z architektury nie ma co pewnie boli nie tylko ciebie... @jasnypieron - a jednak to zestawienie z GUS pokazuje, że Żory w obrębie naszego okręgu to przemysłowa wiocha... Ja prezentuję fakty, ty hejty.

  • ~jasnypieron 2016-12-31
    10:23:33

    4 4

    arteks zwrócenie ci uwagi, że nie ma powiatów wiejskich a są ziemskie- jest wg ciebie hejtem???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.