poniedziałek, 27 czerwca 2016      Cyryla, Maryli, Władysława
    login :     hasło :
   zarejestruj się    nowe hasło
WIADOMOŚCI    |    KULTURA I ROZRYWKA    |    SPORT I REKREACJA    |    EDUKACJA    |    BIZNES    |    EKOLOGIA    |    FOTOGALERIA
Jesteś tu :   Biznes
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błedy (literowki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Poleć znajomemu
 
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
 
 
Wyślij

Ważne: Mieszkańców czeka śmieciowa rewolucja. O czym trzeba wiedzieć?

06 lutego 2013, autor: mk
 
Fot. archiwum
Od lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące kwestię gospodarowania odpadami. Mieszkańcy nie będą już musieli zawierać umów na odbiór śmieci, zrobi to za nich Urząd Miasta. Będą jednak zobowiązani złożyć deklarację i uiszczać opłatę na rzecz gminy. Co wiąże się z nadchodzącymi zmianami?
ZOBACZ PODOBNE
Urzędnicy przypominają o opłacie za gospodarowanie odpadami
Urzędnicy przypominają mieszkańcom, że opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi za II kwartał 2016 roku należy wpłacić do 10 czerwca na indywidualny numer rachunku bankowego. 2016-05-20
Przedszkolaki i seniorzy z Żor doskonale wiedzą jak segregować odpady
Za nami drugi etap kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej segregacji odpadów, której organizatorem jest Zespół Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Adresatami kampanii były przedszkolaki oraz seniorzy z naszego miasta. 2016-05-15
Pamiętaj o opłacie za gospodarowanie odpadami
Już wkrótce trzeba będzie uiścić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przypominamy o obowiązujących terminach! 2016-02-08

Jak już informowaliśmy od 1 lipca przyszłego roku miasta będą odbierać od mieszkańców wszystkie śmieci i to one będą pobierały za to opłaty.
Żory podały już nowe stawki jakie będą obowiązywać za wywóz śmieci. Miesięcznie opłata od każdej osoby ma wynosić 12 zł (a jeśli śmieci nie będą segregowane to 16 zł). Warto jednak podkreślić, że stawki te mogą ulec zmianie w związku z trwającymi w parlamencie pracami nad poprawkami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poprawki mają dać samorządom większą swobodę w elastycznym ustalaniu stawek.

 

W związku z tym władze miasta liczą na możliwość wprowadzenia ulg dla osób wielodzietnych. Przykładowo bowiem miesięczny koszt wywozu śmieci dla rodziny liczącej 7 osób to aż 84 zł lub 112 zł (jeśli śmieci nie będą segregowane).

 

Jak zaznacza Anna Buchta, naczelnik wydziału inżynierii środowiska w żorskim magistracie, właściciele nieruchomości muszą pamiętać o 3 ważnych krokach, które należy wykonać do lipca 2013 roku:

 

1. Zapoznaj się ze stawkami opłat za wywóz śmieci (określone zostały w uchwale Rady Miasta Żory Nr 293/XXVII/12 z 29.11.2012 r., do pobrania na: www.bip.zory.pl). Uwaga: stawki mogą ulec zmianie w związku z trwającymi w Parlamencie pracami nad zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

2. Złóż w UM deklarację o wysokości opłaty należnej za gospodarowanie odpadami w twojej nieruchomości. Wzór deklaracji zostanie dołączony do decyzji podatkowych i przesłany do właścicieli nieruchomości na przełomie lutego i marca. Deklarację należy wypełnić zgodnie z objaśnieniami i złożyć do 29 marca. W przypadku jakichkolwiek zmian należy je zadeklarować wciągu 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na nieruchomości odpadów komunalnych lub 14 dni od dnia wystąpienia zmiany danych będących podstawą ustalenia nowej wysokości należnej opłaty. Wzór deklaracji do pobrania również na stronie: www.bip.zory.pl (Uchwała RM nr 314/XXVIII/12 z 20.12.2012 r.)

 

3. Do 30 czerwca 2013 r. rozwiąż umowę z przedsiębiorstwem, które dotychczas zajmowało się wywozem odpadów (sprawdź zapisy umowy – okres wypowiedzenia umowy może być nawet trzymiesięczny!).

 

Właściciele mieszkań w blokach nie muszą składać deklaracji, gdyż zrobią to w ich imieniu spółdzielnie i wspólnoty, a opłatę rozliczą z czynszem.

 

O tym jak będzie wyglądało gospodarowanie odpadami w Żorach czytaj więcej w wywiadzie z Anna Buchtą


A Wy co myślicie o nowych zasadach wywozu śmieci? Zapraszamy do udział w naszej sondzie.


Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błedy (literowki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Poleć znajomemu
 
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
 
 
Wyślij


Znalazłeś błąd w artykule ? Poinformuj nas o nim.
Zgłoś błąd
 
Twój email:
Nadawca:
Treść zgłoszenia:
 
 
Wyślij
Głosy na tak: 3 Głosy na nie: 3

Podoba mi się!

Nie podoba mi się!

Zgłoś do moderacji!

opłata za wywóz śmieci  wywóz śmieci  śmieci  Anna Buchta
Całkowicie darmowy newsletter z przeglądem wydarzeń tygodnia w Żorach
komentarzy: 2 | Dodaj komentarz
2013-02-06 14:08:33
~ametyst

0
Opłaty za deszczówkę, podatek za śmieci, podwyżki w sklepach, a zarobki ciągle stoją w miejscu. Niech już lepiej przyjdzie koniec świata, bo pewnie lepiej już nigdy nie będzie.
2013-02-06 15:00:57
~gestskoczka

0
Opłaty na poziomie zdzierstwa. Dużo za wysokie. A radni zadowoleni bo dieta do kieszeni wpływa. Do tej pory płaciłem 6,50 zł od osoby na miesiąc i to wystarczało. Segregowałem śmieci dobrowolnie, nawet śmieci organiczne typu obierki od ziemniaków i podobne, wynosiłem na działkę na kompostownik. Najbardziej mnie denerwuje że urzędasy są cholernie wygodniccy i aroganccy. Uchwała jak za cara, a ludek na kolanach musi przed madarynem bić czołem. Cenę wyśrubowali prawie sto procent wyższa niż dotychczas, ale z ludźmi nie chcą mieć kłopotu, scedują to na spółdzielnię. Wystawią fakturę i pieniądze mają bez kłopotów. A spółdzielnie i wspólnoty będą płacić całość a potem się handryczyć z tymi co nie płacą. Do d__y taka niesprawiedliwość!!! Jak wszyscy mamy jednakowo płacić, to wszyscy mamy być jednakowo traktowani. A w ogóle to może jakiś urzędas wyjaśni publicznie dlaczego tak drogo, drożej jak w okolicznych miastach.
Zamieszczone powyżej wpisy są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu.
Redakcja portalu TuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
komentarzy: 2 | Dodaj komentarz

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE WIADOMOŚCI
BIZNES W RYBNIKU
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
NAJWYŻEJ OCENIANE OPINIE INTERNAUTÓW
PATRONATY
 
Alert TuŻory.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz informację z pierwszej ręki, zdjęcia lub film? Napisz do nas !
 
Czy podoba Ci się program 39. Żorskiej Wiosny Młodości?
PREZENTACJE FIRM

© 2010 copyright - tuPolska Sp. z o.o., tel. (32) 42 37 551, fax. (32) 42 37 559, email: redakcja@tuzory.pl    |    redakcja    |    realizacja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie
Współpraca :
pogoda w Żorach
17