zamknij

Wiadomości

Wdychają gaz i rodzą bez bólu

2011-08-17, Autor: mk
Poród bez bólu i stresu? W tutejszym szpitalu miejskim przyszłe mamy mogą skorzystać z alternatywnych form znieczulania.

Reklama

Przyszłe mamy, które obawiają się bólu porodowego mogą urodzić przyszłego potomka z uśmiechem na twarzy. Dzieje się tak za sprawą nowatorskiego systemu podawania matce mieszanki gazów, która uśmierza ból i poprawia nastrój. Tą metodę od kilku dni stosuje się na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala miejskiego. - Jest to alternatywa dla mam, które obawiają się znieczulenia zewnątrzoponowego lub z różnych względów nie można go u nich stosować - tłumaczy prezez Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, Katarzyna Siemieniec.

 

Żorska placówka jest pierwszą w regionie, która stosuje taki rodzaj znieczulenia. Jak to działa? Entonox (gaz "rozweselający") to silny środek przeciwbólowy o szybkim początku działania, łatwy do podawania i kontrolowania, który jest szybko eliminowany z organizmu po zakończeniu wydychania. Samodzielne podawanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest łatwe i bezpieczne.

 

- Podtlenek azotu jest skuteczną metodą na uśmierzenie bólu porodowego a jego stosowanie nie wymaga szczególnego nadzoru. Zapewnia uśmierzenie bólu i jest bezpieczne zarówno dla matki jak i noworodka - zaznaczają w szpitalu.

Stosowanie gazu nie ma wpływu na czas trwania porodu i nie wywiera działania rozkurczowego na macicę. Co ważne, oprócz właściwości przeciwbólowych wykazuje także działanie uspokajające i przeciwlękowe. Pacjentka podczas porodu jest cały czas przytomna, wraz z rosnącym działaniem podtlenku azotu wzrasta uczucie odprężenia i rozluźnienia, mija poczucie lęku i strachu.

 

Rozpoczęcie inhalacji jest bardzo proste: butla z gazem stoi przy łóżku rodzącej, a gdy pojawiają się bóle, rozpoczyna się wdychanie tej mieszanki. Już kilka wziewów powoduje, że kobieta odczuwa ulgę. Na Zachodzie metoda ta wykorzystywana jest od kilku lat, a w Polsce od niedawna. W żorskiej placówce cieszy się coraz większą popularnością, tym bardziej, że zabieg jest w całości refundowany przez NFZ i pacejntki nic za niego nie płacą.

 

Od 1 sierpnia pacjentki mogą także rodzić z zastosowaniem znieczulenia zewnątrzoponowego.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1067