Żorska Akademia Koszykówki Mistrzem Polski!

2016-06-24, Autor: ps, źródło: ŻAK
Zawodnicy ŻAK Żory w miniony weekend zdobyli w Białymstoku Mistrzostwo Polski w kategorii MU-14. Do finałów w Białymstoku zawodnicy ŻAK przystępowali w roli jednego z głównych faworytów do medalu.

W dotychczasowych zmaganiach w lidze śląskiej i rozgrywkach centralnych żorzanie nie zaznali goryczy porażki awansując pewnie do finałów Mistrzostw Polski.

W finałach zespół ŻAK spotkała się w grupie z zespołami MKS Dabrowa Górnicza, Żubry Białystok oraz Pro Basket Mińsk Mazowiecki.

Pierwsze spotkanie to mecz z Dąbrową Górniczą, który rozpoczął się od dwucyfrowego prowadzenia żorzan, które utrzymali do końcowych minut. Ostatecznie ŻAK wygrała 77:70.

Drugie spotkanie grupowe ŻAK rozegrała z gospodarzem turnieju - drużyną Żubrów Białystok. Ponownie od początku meczu żorzanie przejmują inicjatywę pewnie wygrywając całe spotkanie 81:47. Dzięki temu zwycięstwu ŻAK zapewniła sobie wygranie grupy i awans do półfinałów z pierwszego miejsca.

Ostanie spotkanie grupowe z drużyną Pro Basket Mińsk Mazowiecki było formalnością. Dla najważniejszych zawodników z Żor był to czas odpoczynku, a dla zespołu kolejny triumf - 66:59.

>ZOBACZ jak Żorska Akademia Koszykówki zdobywała Mistrzostwo Polski<

W półfinałach zespół Żorskiej Akademii Koszykówki spotkał się z drużyną UKS 7 Trefl Sopot. Rywal był doskonale znany żorzanom (w ostatnim miesiącu ekipy rozegrały między sobą dwa pojedynki). Młodzi koszykarze z Żor włączyli wyższy bieg prowadząc od pierwszych minut i nie pozostawiając rywalom złudzeń kto w tym meczu jest lepszy - 87:61.

W drugim półfinale MKS Dąbrowa Górnicza w dramatycznych okolicznościach pokonuje drużynę Śląska Wrocław i "śląski" finał Mistrzostw Polski stał się faktem. Przed finałem wielu ekspertów wskazywało, że zwycięsko z tego pojedynku może wyjść zespół z Dąbrowy Górniczej argumentując to lepszymi warunkami fizycznymi zespołu z Zagłębia. Ogromną niespodzianką dla wszystkich był przyjazd autokaru kibiców z Żor do Białegostoku, a niesiony falą gorącego dopingu ŻAK przystępił do finału.

To co stało się w finale przerosło oczekiwania wszystkich. Takiej dominacji na polskich parkietach w finale Mistrzostw Polski nie widziano nigdy. Drużyna Żorskiej Akademii Koszykówki zdemolowała zespół MKS-u Dąbrowa Górnicza prowadząc do połowy różnicą blisko 30 punktów (47:18). Druga część gry to dalsza dominacja żorzan i pewne, wysokie zwycięstwo 98:48.

Do najlepszej piątki turnieju wybrany został Szymon Łatka, a najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Polski został Dawid Krzystek.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0