zamknij

Biznes

Żory zanotowały spory spadek w nowym rankingu czasopisma „Wspólnota”. Nasze miasto biednieje?

2014-07-22, Autor: wk; źródło: PST Wspólnota
„Wspólnota” - Pismo Samorządu Terytorialnego opublikowało ranking „Zamożność Samorządów w Polsce” w minionym roku. Żory znalazły się na 40. miejscu, wyprzedził je Rybnik (14.) czy Jastrzębie-Zdrój (30.). To dosyć kiepski wynik - rok temu nasze miasto sklasyfikowano na 18. pozycji. Skąd ten spadek?

Reklama

Wyniki rankingu wskazują na to, że rok 2013 był nieco lepszy dla samorządów od lat poprzednich. - W porównaniu z sytuacją sprzed kilku laty sytuacja jest nadal bardzo trudna. PKB rośnie bardzo powoli, bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, a o dynamicznych rocznych przyrostach wielkości budżetów lokalnych na razie można zapomnieć. Ale w odróżnieniu od roku 2012 wielkość realnych dochodów przynajmniej nie spadała - mówi autor rankingu prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Gminy ratują się bowiem wzrostem dochodów własnych, a więc np. rosnącymi wpływami z podatku od nieruchomości. Jak zauważa autor rankingu, po raz pierwszy od dawna wyraźnie wzrosły wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnych. To znacznie mniej wydajne źródło dochodów, niż np. podatek od nieruchomości, ale jego wzrost jest pozytywnym objawem koniunktury gospodarczej.

- Po kilkuletnim załamaniu wzrastały także dochody z tytułu udziałów w PIT. Sprzyjało temu likwidowanie, a nie dodawanie, jak bywało w ubiegłych latach, różnego rodzaju ulg w tym podatku. Natomiast w dalszym ciągu obniżały się wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych. To najbardziej niestabilne, a od kilku lat systematycznie wysychające źródło dochodów samorządowych. Jego utrzymująca się już długo ujemna dynamika dochodów sprawia, że coraz mniej jest obrońców obecności tego elementu jako ważnego składnika systemu finansowania samorządów - tłumaczy prof. Paweł Swianiewicz.

Niestety, nadal utrzymuje się stały poziom zadłużenia samorządów. Dług zmniejszył się w gminach i powiatach, ale wzrósł w miastach na prawach powiatu i województwach.

Żory znalazły się na 40. miejscu w rankingu miast na prawach powiatu. Tym samym zanotowały największy spadek, bowiem w 2012 roku były na 18 pozycji, a w 2011 na 26. miejscu. Według wyliczeń w 2013 roku dochód na jednego mieszkańca wyniósł 3137,73 złotych.

Wśród miast w regionie działających na podobnych prawach wyżej są m.in.: Gliwice (6. miejsce - dochód na jednego mieszkańca: 4069,40 zł), Rybnik (14. miejsce - dochód na jednego mieszkańca: 3741,71 zł), Tychy (21. miejsce - dochód na jednego mieszkańca: 3607,60 zł) czy Jastrzębie-Zdrój (30. miejsce - dochód na jednego mieszkańca: 3371,99 zł).

Autor rankingu przyznaje, że ranking „Zamożność Samorządów w Polsce” jest jednym z najbardziej stabilnych zestawień „Wspólnoty”. - Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Tradycyjnie pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje te mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu: zamożność - mówi prof. Paweł Swianiewicz.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
  • ~nonsens 2014-07-22
    18:06:53

    4 0

    Jeśli ekspert mówi że samorządom się poprawia i dochody z Pit wzrastają to czemu to miasto leci tak ostro w dół? Urzędnicy miejscy nie milczcie teraz. Wypowiedzieć się dlaczego u sąsiadów jest stabilnie a tu ekspresowo w dół? To że co raz więcej ludzi stąd ucieka nie jest dostatecznym wytłumaczeniem. Żory toną a wam nie wstyd budować to betonowe krematorium?

  • ~gestskoczka 2014-07-22
    19:09:45

    0 2

    Mnie spadek nie dziwi, choć poprzednia, wysoka lokata jest też zrozumiała. Do dochodu liczą się nie tylko podatki płacone przez mieszkańców, ale i podatki od przedsiębiorstw. Żory w porównaniu z Jastrzębiem są na gorszej pozycji między innymi dla tego że cześć żorskich pieniędzy idzie właśnie do budżetu jastrzębskiego. Takie jastrzębskie firmy jak JSW, MZK, PEC a nawet SM Nowa podatek CIT odprowadzają w Jastrzębiu i cześć tych pieniędzy wypracowanych w Żorach tam zostaje. Nie wiem na jakich zasadach są zakłady pracy w strefie ekonomicznej, i ile miasto na tym traci, i czy będzie miało należny dochód jak KSSE przestanie funkcjonować. Wiem, że gdybyśmy zezwolili na fedrunek pod Żorami bylibyśmy jeszcze bardziej biednym miastem, a Jastrzębie bogatszym. Myślę, że skoro kopalni nie chcą wybudować na terenie Żor, to lepiej te tereny przeznaczać na budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe, jak na szkody górnicze. Władze miasta powinny bardziej dbać o to by w Żorach działały żorskie firmy. Na utrzymanie komunikacji płacimy 1,5 mln zł dla firmy A21 która podobno już ma siedzibę w Żorach więc cześć z podatku, który płaci ta firma zostanie w Żorach. Ale drugie 1,5 mln zł płacimy jako miasto do MZK Jastrzębie, i jako mieszkańcy Żor kupując bilety MZK, więc ten podatek zostanie w Jastrzębiu. Zadłużenie miasta to też raczej powód do biedniejszego portfela bo nie dość że pożyczone trzeba oddać, to jeszcze z tłustą daniną dla banksterów.

  • ~AleDom 2014-07-22
    19:54:41

    5 0

    Faktycznie, KRS podaje jako siedzibę A21 Żory. I prezes inny. To tylko pokazuje że jest to firma "krzak" - mały kapitał, siedziba i prezes są to tu, to tam. Ale mniejsza z tym. @gestskoczka: Zapomniałeś o żorskich prywaciarzach, trójcy ukochanej: Kłosok, ASKA, V-BUS. Firmy te mają siedzibę w Żorach a jeżdżą w MZK, Wodzisławiu, KZK GOP, ZTZ... Nie jest tak, jak próbujesz przedstawić - kapitał wędruje jednocześnie do firm z Żor i w drugą stronę.

  • ~AleDom 2014-07-22
    20:12:37

    4 0

    A, zapomniałem dodać, że A21 jeździ też w KZK GOP. Poza tym podwykonawca PKMu Jastrzębie - Mikrus też ma siedzibę w Żorach. Może zapomniałeś, bo nie pasowały do postawionej tezy?

  • ~Arteks 2014-07-23
    10:15:37

    3 0

    Prawda jest taka, że pod kątem ekonomicznym w naszym subregionie liczy się tylko Rybnik, potem po nieco większej przerwie jest Jastrzębie, a potem już prawie nic nie ma. Na pocieszenie dla Żor - Wodzisław spadł w okolice miejsca 224 w zestawieniu miast powiatowych, a więc całkowita porażka... @gestskoczka - masz rację że dzięki temu iż w Żorach nie ma za bardzo przemysłu, wpływy z podatków CIT są niewielkie ale za to sporo wpływów jakie macie od swoich mieszkańców którzy pracują w Jastrzębiu, Rybniku czy Katowicach wpływają do waszego budżetu. A więc jakieś korzyści z sąsiadów macie nawet jeśli niektóre firmy nie mają siedzib w Żorach i pracują bardziej na rzecz sąsiadów. Natomiast wytłumaczenie tak gigantycznego spadku jest bardzo proste. Wynika on z wirtualnej księgowości żorskiego magistratu, który włączał przez kilka ostatnich lat dochody ze sprzedaży Aquarionu czy działek na rzecz Nowego Miasta do swojego dochodu - mimo że tak naprawdę ich w ogóle nie było... W zeszłym roku już nie było czego "sprzedać" więc ukazał się faktyczny stan finansów miasta - 40 miejsce i okazało się że Żory, Siemianowice czy Świętochłowice to jedne z najbiedniejszych powiatów grodzkich. Wypada się zastanowić czy takie działania żorskiego magistratu były fair wobec mieszkańców? Chyba nie bo to tylko podtrzymywało jakąś iluzję w mediach czy wśród mieszkańców, a urzędnicy doskonale zdawali sobie sprawę że jest źle i będzie jeszcze gorzej...

  • ~Arteks 2014-07-23
    10:20:45

    3 0

    A czy Andrzej Wawrzyczek to jakaś osoba związane z Urzędem Miasta w Żorach? Jako pewnego rodzaju żart cytuję to co napisał w zeszłym roku pod artykułem na rybnik.com.pl na temat zamożności samorządów: "Za rok (mój dopisek Żory) mogą już być przed Rybnikiem, który - wbrew temu, co napisano w artykule - spadł z miejsca 12. w zeszłym roku". No niestety, Rybnik nadal wysoko, a Żory poszybowały w dół panie Wawrzyczek. Jeśli jest pan jakoś związany z Urzędem Miasta to doskonale wie pan dlaczego - król jest nagi, a wirtualna księgowość jest dobra tylko na krótką metę...

  • ~gestskoczka 2014-07-23
    12:49:13

    0 2

    @AleDom, jesteś strasznie monotematyczny. Ja starałem się, może nieudolnie albo subiektywnie, analizowac, co jest powodem że Żory tak odstają od sąsiadów jakimi są Rybnik i Jastrzębie. Te trzy nasze miasta to są powiaty grodzkie, łączące się ze sobą (jedynie granicami?). Myślę, że Żory na tym wychodzą najgorzej, bo inni próbują sprowadzić je do miasta sypialni, gdzie większość funkcji społecznych, zawodowych jest na zewnątrz, a w sypialni idzie się spać. Tak być nie powinno. @Arteks, nie zadzieraj nosa ze swoim Rybnikiem. W naszym regionie Żory były zawsze większe od Rybnika i Wodzisławia. W XIX wieku, w mniejszym Rybniku władze pruskie utworzyły powiat, tam powstawały siedziby władz administracyjnych i różne instytucje. Wtedy dopiero Rybnik i okolice zaczęły się gwałtownie rozwijać. Myślę, że oprócz władz pruskich pomógł Rybnikowi węgiel. W drugiej połowie XX wieku, Żory otrzymały szansę na zrzucenia z siebie sypialnianego charakteru, zaczęto budować trzy kopalnie (Suszec wtedy administracyjnie podlegał pod Żory). Niestety, nie tylko warszawskie władze zadecydowały o likwidacji dwóch nowo budowanych kopalń, trzecią w Suszcu nie zlikwidowano, ale po reformie rządu Buzka Suszec przeszedł pod Pszczynę. Nie chciałbym, aby Żory administracyjnie uzależniono od Rybnika, a czy Ty, @AleDom chciałbyś aby twoje Jastrzębie było w powiecie wodzisławskim? Uważam, że ten region powinien stworzyć jeden administracyjny organizm, a władzę umiejscowić centralnie w Świerklanach.

  • ~Arteks 2014-07-23
    13:04:48

    0 0

    @gestskoczka - nie wiem czy Żory były kiedykolwiek większe od Rybnika ale niestety zawsze były miasteczkiem satelickim i mało znaczącym. Wszystko zawsze do Żor przybywało później lub wcale. A sama rola sypialniana wcale nie jest taka zła bo tak jak wspomniałem w poprzednim wpisie - dzięki mieszkańcom płacącym podatki, rośnie również budżet miasta. I powiem ci że gdyby nie Rybnik czy Jastrzębie - możliwe że Żory byłyby na ostatnim miejscu w Polsce bo wpływy budżetowe jak na 60 tys. mieszkańców są porażająco niskie...

  • ~AleDom 2014-07-23
    16:48:26

    5 0

    @gestskoczka: Oczywiście, nie byłbym zadowolony, gdyby Jastrzębie należało do powiatu wodzisławskiego. Takie rozwiązanie było dobre kiedy moje miasto raczkowało, obecny stan to chyba najlepsze rozwiązanie. Jestem monotematyczny, bo nie potrafię sobie przypomnieć (bez użycia internetu) żadnej innej żorskiej firmy - firmy te znam, bo leżą w sferze moich zainteresowań. Wymienienie tych firm miało na celu uświadomienie, że kapitał wędruje w obie strony. Była Huta Pawła, Smak - huty nie ma, Smak jest częścią jastrzębskiej grupy Prymat. Problem braku nowych, rozpoznawalnych firm dotyczy nie tylko Żor, ale również Jastrzębia, całego regionu. W skali kraju też za dużo nowych, dużych, rozpoznawanych firm nie powstaje. Jak mają powstawać jeżeli np. pracodawca chcąc zatrudnić kogoś za najniższą krajową wydaje na niego ok. 2028,43 zł zależy od stawki ubezpieczenia wypadkowego) a pracownik dostaje 1237,20 zł (jeżeli złożył PIT-2 i jest z miasta, gdzie pracuje), składki i podatek to 791,23 zł (tak, to dotyczy "1680 zł brutto")? Dodatkowo pracownik wydając pieniądze płaci VAT, akcyzę, różne inne podatki. Ja bym się cieszył z każdej znanej, dużej firmy z regionu - nieważne czy z Jastrzębia, Rybnika, Żor czy nawet Wodzisławia. Gdybym tylko miał pomysł, pieniądze i wystarczająco dużo sił żeby móc użerać się z urzędnikami... PS: Komentarz piszę drugi raz, bo poprzedni znowu zeżarło.

  • ~AleDom 2014-07-23
    16:51:18

    5 0

    No i jestem za obecnym podziałem administracyjnym, ale należałoby zwiększyć współpracę między gminami/powiatami, bo póki co "każdy sobie rzepkę skrobie".

  • ~ 2014-07-23
    19:56:23

    1 0

    Kreatywna księgowość nie dotyczy tylko Żor, Rybnika i innych samorządów również. Zastanawia mnie jednak fakt, że z roku na rok w Żorach rośnie liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W ostatnich dwóch latach pojawiło się kilku nowych developerów, którzy rozpoczęli realizację swoich planów budując nowe osiedla mieszkaniowe. I nie są to firmy z Żor (Katowice, Rybnik powiat wodzisławski). Tyle ludzi chce mieszkać w biednym mieście? Na palcach jednej ręki można policzyć wolne jeszcze (niesprzedane) mieszkania czy domy min. na ul. Centralnej, Sądowej, Zimowej, Jesiennej, Pięknej, Szykownej i wielu innych w dzielnicach Baranowice czy Rogoźna.

  • ~ 2014-07-23
    20:06:45

    0 2

    Rok 2009: W pięćdziesiątce najlepszych miast na prawach powiatu znalazło się 10 miast z województwa śląskiego. Bielsko – Biała zajęło 9. pozycję, Żory – 14., Częstochowa – 19., Rybnik – 26., Katowice – 28., Gliwice - 30., Tychy – 35., Zabrze – 39., Ruda Śląska – 41., Chorzów – 46.
    Komentarz Arteksa:"Gratuluję Żorom w których dokonał się gigantyczny skok. Przecież ja jeszcze pamiętam kilka lat temu jak w Aktualnościach Żory były wymieniane z Piekarami i Świętochłowicami jako najbiedniejsze samorządy. Miejsce Rybnika nie satysfakcjonuje mnie bo oczekiwałbym bycia przynajmniej w pierwszej dwudziestce"
    Myślę, że warto zapytać mieszkańców Żor jak im się żyje w mieście. Oczywiście nie tylko tych zamieszkałych na ul. Kolejowej, tak jak robią to "dziennikarze telewizji" TVT.

  • ~Arteks 2014-07-23
    21:28:02

    1 0

    @mareqg - my o wozie a ty o kozie... To o czym ty piszesz to był jakiś ranking jakości życia sprzed kilku lat robiony na zasadzie zbierania punktów z różnych dziedzin życia. Wyniki mogą być różne tak samo jakie weźmie się kryteria. Np. tam jednym z kryteriów był ...wynik egzaminu gimnazjalnego. Natomiast tu masz jasno i czytelnie zrobiony przez zespół profesora i czasopismo Wspólnota (które na pewno jest znane wszystkim urzędników żorskiego magistratu) z którego jasno wynika. Żory spadły z miejsca 18 na 40 w ciągu jednego roku. Jeśli powodem nie było to co ja sugeruję czyli "wirtualne sprzedaże" nieruchomości to co? Połowa podatników straciła pracę albo umarła??? Wirtualna księgowość to specjalizacja tylko jednego miasta na Śląsku - Żor i proszę abyś nie sugerował takich działań innym samorządom bo byłoby to kłamstwem a urzędnikowi kłamać nie wypada. Przed wyborami na pewno dziennikarze przypomną także ten grzech władz Żor które przez kilka lat z rzędu przeinaczały rzeczywistość finansową dokonując niezrozumiałych dla większości transakcji z Nowym Miastem, podwyższając przy okazji wyniki miasta. No ale jak sami widzimy właśnie to rypło... ;)

  • ~Arteks 2014-07-23
    22:57:20

    4 0

    Świetny materiał na ten temat zrobiony przez TVT. Władze miasta ponoć nie chciały skomentować tych wyników przed kamerami - co mnie nie dziwi i nie chodzi tylko o wstyd z tego że jest tak źle. Musieliby też przyznać się do tego o czym pisałem w komentarzach czyli wirtualnej księgowości która utrzymywała mydlany budżet miasta i poczucie "dobrobytu". W programie liczne wypowiedzi mieszkańców Żor którzy przyznają że jest bieda w mieście... a jedna z mieszkanek szczerze mówi że "jakich mamy gospodarzy tak to potem widać". Trudno się z tą panią nie zgodzić. Zobaczcie koniecznie: http://www.telewizjatvt.pl/node/27193

  • ~not4u 2014-07-24
    08:38:06

    3 0

    uu... no i nie będzie się czym chwalić przed wyborami... I DOBRZE! W materiale tvt w końcu widać, że mieszkańcy chcą zmiany i wiedzą, co jest nie tak - patrz słowa pana Antoniego (ok. 3 min.).

  • ~ 2014-07-24
    20:20:36

    0 2

    Po pierwsze TVT to raczej zabawa w telewizję. Po drugie bardzo stronnicza i pro AF i wszyscy wiedzą dlaczego, byle do jesieni. Oj Arteks bądź w przekonaniu, że to tylko Żory.

  • ~Arteks 2014-07-24
    21:56:43

    5 0

    @mareqg - dlaczego ty prawie każdą wypowiedzią jeszcze bardziej pogrążasz siebie i ośmieszasz swojego pracodawcę WS? Jeśli uważasz, że TVT jest taka zła to dlaczego w każdej innej sprawie ujmująca i sympatyczna pani Ujma tak chętnie się wypowiada, a w tej sprawie nie było chętnego? Dlaczego ty się nie wypowiesz skoro tak chętnie zabierasz głos na forum zarówno Rybnika, Żor jak i innych forach regionalnych? Dlaczego milczy pan Pruchnicki który tak często wykorzystywał na tym portalu propagandę sukcesu (której de facto już nie ma). Dlaczego honoru nie broni sam pan Socha? Czy atmosfera w waszym urzędzie jest już aż tak zła, że nikt nie chce swoją twarzą bronić przegranej sprawy? A może podświadomie niektórzy mają już serdecznie dość tej żorskiej ekonomicznej komedii pomyłek i dlatego nie zamierzają już dalej wspierać WS? No ja się nie dziwię. Żeby jeszcze jakoś uratować finansowo Żory to musiałby na stołek WS przyjść jakiś zimny i bezpardonowy człowiek pokroju Sekuły, który zacząłby tam sprzątać ten najbardziej zwariowany urząd w regionie. Żory zanotowały największy spadek jeśli chodzi o finanse w całym województwie. Żadne inne miasto nie spadło o 22 miejsca!!! Wcześniej zostaliście napomniani przez RIO, macie jedno z największych zadłużeń w Polsce. Chcesz dalej bronić tego zwariowanego cyrku który jedzie w dół po "upadowej"? ;)

  • ~ 2014-07-25
    10:20:54

    0 2

    Spadek drastyczny to fakt i trzeba się nad tym zastanowić. Zastanawia mnie tylko dlaczego TVT robi z tego aferę. Patrząc na inne miasta:
    - Rybnik – 14 miejsce (kategoria: miasta na prawach powiatu; 13 pozycja w 2012 roku) – dochód na jednego mieszkańca: 3741,71 złotych;
    - Jastrzębie 30 miejsce (kategoria: miasta na prawach powiatu; 34 pozycja w 2012 roku) – dochód na jednego mieszkańca:3 371,99 zł;
    - Żory – 40 miejsce (18 pozycja w 2012 roku) - dochód na jednego mieszkańca: 3137,73 złotych;
    - Cieszyn - 41 miejsce (kategoria: miasta powiatowe, 23 pozycja w 2012 roku) - dochód na jednego mieszkańca: 2665,53 zł;
    - Pszczyna - 46 miejsce ( 50 pozycja w 2012 roku) - dochód na jednego mieszkańca: 2635,81 złotych;
    - Racibórz – 100 miejsce (kategoria: miasta powiatowe, 95 pozycja w 2012 roku) - dochód na jednego mieszkańca: 2374,03 złotych;
    - Wodzisław Śląski – 229 miejsce (kategoria: miasta powiatowe, 215 pozycja w 2012 roku) – dochód na jednego mieszkańca: 2134,18 zł)
    dochód na jednego mieszkańca Żor nie jest aż tak katastrofalnie niski.

  • ~ 2014-07-25
    10:34:09

    0 3

    Pan Pruchnicki już jakiś czas temu napisał na forum dlaczego się wycofuje z pisania postów. Zadłużenie jest spore ale na stabilnym poziomie. Dlaczego nikt nie pisze dlaczego takie jest. Wszyscy chcą aby samorząd inwestował a jak potem niestety trzeba spłacić zaciągnięty na te inwestycje kredyt (nie da się udźwignąć kosztownych inwestycji w drogi, uzbrojenie terenów inwestycyjnych tylko z budżetu własnego. Gdyby miasto ich nie robiło nie byłoby zadłużenia i znów wszyscy pyszczeli by na forum, że w mieście nic się nie dzieje. Spore pieniądze wpakowane w uzbrojenie terenu Pola Wygoda teraz przynoszą korzyści pojawiają się kolejni inwestorzy, którzy realizują inwestycje i będą płacić podatki. Najpierw trzeba w coś wpakować kasę, żeby potem zaczęła się ona zarabiać. Nastały czasy trudne i trzeba je przetrwać, jak już czas pokazał warto było kilkanaście lat temu zaryzykować, bo sporo trudnych decyzji podjętych właśnie wtedy już zaczynają przynosić wymierne korzyści. Teraz też tak będzie niestety potrzeba na to czasu. Myślę, że gdyby kilkanaście lat temu zamieniono prezydentów Rybnika i Żor miejscami, dziś Żory byłyby dużo bardziej w tyle, no Rybnik wiele by zyskał, ale cóż nie wszyscy maja tyle szczęścia co mieszkańcy Żor a szkoda.

  • ~Arteks 2014-07-25
    19:27:59

    4 0

    @mareqg - na nic te twoje żałosne porównania. Żadne miasto na Śląsku nie spadło o 22 miejsca w rankingu!!! Owszem Wodzisław spadł o kilka miejsc ale nie o 22!!! Co do zadłużania się - nie wiem za bardzo o co ci chodzi bo przecież to nie jest artykuł o długach. Na pewno pojawią się wkrótce rankingi dłużników w których Żory zapewne będą nadal miały mistrza. Ale to dopiero przed nami. Za nami kompletna kompromitacja polityki finansowej i informacyjnej waszego miasta. Żaden urzędnik nie miał odwagi wystąpić przed kamerami TVT aby powiedzieć prawdę przed społeczeństwem swojego miasta i uderzyć się w pierś "tak to prawda, ukrywaliśmy prawdziwą sytuację ekonomiczną miasta, a ta jest bardzo zła, spadliśmy tak nisko bo nie ma już czego "sprzedać" Nowemu Miastu... Zamienić prezydentów? Ale pojechałeś hehehe Gdyby WS zastąpił Fudalego to jestem prawie pewien, że mielibyśmy cztery pawilony powitalne przy Żorskiej, Wodzisławskiej, Raciborskiej i Mikołowskiej raz 3x większe Miasteczko Twinpigs oraz gigantyczny dług publiczny, zero drużyn sportowych i imprez kulturalnych bo przecież wasz prezydent takich potrzeb nie zauważa... Nasz prezydent to poważany mąż stanu który ogląda 2x każdą złotówkę zanim ją wyda. Wasz to taki trochę kapryśny książę który rozpuszcza nie swój majątek ;)

  • ~nonsens 2014-07-25
    20:39:11

    1 0

    Co się będa wypowiadać jak sprawa jest przegrana jak całe to miasto. Zabawa trwa ale jeszcze tylko do jesieni a potem będzie rozliczanie.

  • ~cwirexxx 2014-07-26
    12:57:55

    1 0

    @Arteks - już tak nie gloryfikuj swojego prezydenta, bo gdyby tak dbał o każdą wydawaną złotówkę, to deptak na Sobieskiego/Powstańców zostałby wykonany za mniej niż te 11 mln, z dużo lepszym efektem. Rewitalizacja tego odcinka jest potrzebna, ale niestety robiona "na szybko", byleby skończyć przed wyborami. Rybnik zadbał o stronę wizualną samego deptaka (aczkolwiek moim skromnym okiem specjalisty od planowania przestrzennego - deptak ma się nijak do otoczenia:), niestety olał szeroko rozumiane otoczenie całego projektu - właścicieli kamienic, sklepikarzy, pieszych którzy zostali zmuszeni do chodzenia po labiryncie tych ulic. Pewnie odbijesz piłeczkę, że projekt nie został zakończony. To ja już odpowiadam - tylko dla kogo jest robiona ta rewitalizacja - dla władz miasta> (żeby był się czym chwalić przed wyborami?), czy dla ludzi? Okazuje się, że nie tylko w Żorach, ale i w Rybniku również można spartolić inwestycje. Na dowód posyłam linka http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1346460. Widzę, że wraz z innymi kolegami z rybnik.com.pl jesteście zagorzałymi zwolennikami prezydenta Fudaliego, ale błagam - spójrzcie czasami krytycznym okiem na swoje miasto ;-)

  • ~cwirexxx 2014-07-26
    12:59:37

    0 1

    @Arteks - wklejam jeszcze raz link, bo niestety źle się skopiował: http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1346460

  • ~cwirexxx 2014-07-26
    13:01:44

    0 1

    Link jednak jest wadliwy, więc polecam odwiedzić stronę programu "Interwencja" i w wyszukiwarce wpisać: Miasto buduje, biznes umiera.

  • ~Arteks 2014-07-26
    20:01:19

    2 0

    @cwirexxx - nie wiem dlaczego zaczynasz inny temat ale nie można mnie określić jako zagorzałego zwolennika Fudalego bo wielokrotnie go za różne rzeczy krytykowałem i cały czas to robię jeśli sytuacja tego wymaga. Nie podoba mi się wielu jego współpracowników, a przy tak dużych dochodach Rybnika nie zawsze w pełni wykorzystuje potencjał miasta. Na przykład w przypadku deptaku to uważam, że decyzja o jego rewitalizacji jest spóźniona o co najmniej 3 lata... W ogóle to gdyby w Żorach było takie świadome, rozdyskutowane społeczeństwo i rozwinięte media jak w Rybniku to jestem pewien że nie doszłoby do takiego marnotrastwa publicznych pieniędzy jak przy skandalu z pawilonem powitalnym, a po kompromitacji z Twin-pigs u nas wymuszonoby likwidację Spółki Nowe Miasto... U nas społeczeństwo jest bardzo wyczulone na dobre gospodarowanie środkami finansowymi. Fudali wyleciałby z urzędu za takie coś, a przecież w Żorach Socha podpadł nie tylko za pawilon... Natomiast co do Interwencji, wybacz ale taka inwestycja która wiązała się z różnymi przekładkami, podbudową, podłączeniem do ciepłociągu 90(!) kamienic musiała wiązać się z trudnościami dla właścicieli kamienic, sklepikarzy czy mieszkańców. Tu trzeba najpierw pocierpieć by potem czerpać zyski. Natomiast co to znaczy "spartolenie inwestycji" bo nie rozumiem? Wydaje się że efekt będzie piorunujący i deptak w Rybniku ze swoimi różnymi atrakcjami będzie reprezentacyjnym salonem dla całego okręgu, a o problemach wszyscy szybko zapomną.

  • ~malkontent58 2014-07-27
    08:00:05

    1 0

    Tak sobie tu skaczecie do "gardeł", a rządzący jak to czytają śmieją się z Was i sikają.....na to cieplutkim moczem, ale niektórym takie "dyskusje" ponoć pomagają...?

  • ~cwirexxx 2014-07-27
    13:30:42

    0 0

    @malkontent58 - nie skaczemy sobie do gardeł, wydaje mi się że prowadzimy merytoryczną dyskusję, której brakuje w naszych samorządach. A szkoda, bo potencjał subregionu zachodniego jest ciągle niewykorzystany.
    @Arteks - wiesz, szeroko rozumiany proces rewitalizacji to nie tylko zmiana stricte wyglądu danych ulic. Wydaje mi się, że w Rybniku w tym przypadku zapomniano przede wszystkim, że te ulice są dla ludzi. Nie można zakładać, że mieszkańcy/przedsiębiorcy muszą przecierpieć tą inwestycję - oni muszą być przekonani, że ten proces ma zmienić to miejsce (ale i ich komfort życia) na lepsze. I tutaj pojawia się problem współpracy z tamtejszymi przedsiębiorcami, właścicielami i mieszkańcami kamienic (np. wszelakie ulgi podatkowe za "aktywny" udział w procesie rewitalizacji), czy innymi użytkownikami tych ulic. Podobnie jak w Rybniku postąpiono w Katowicach, gdzie remont ul. 3 maja, pośrednio zabił tą ulicę - ilość lokali do wynajęcia jest zatrważająca. Oczywiście, głównym winowajcą tego problemu jest Galeria Katowicka, ale i w tym przypadku można zauważyć podobieństwo do Rybnika. Do czego zmierzam? Ano do tego, że remont Sobieskiego i Powstańców będzie tylko remontem, a nie rewitalizacją, jeśli władze będą to traktować na zasadzie "wyremontujemy, postawimy nowe ławeczki i fontannę i jakoś to ruszy z kopyta". Bardzo dobrze, że ekipa prezydenta Fudalego wzięła się za to miejsce,ale wydaje mi się że...czegoś tu brakuje :-) Ale ja z natury jestem bardzo wymagający.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.