zamknij

Opinie

Wasze opinie

Serwis www.tuzory.pl daje Ci możliwość wyrażenia swojej opinii na dowolny temat: skomentowania wydarzenia, wystawienia pozytywnej lub negatywnej oceny żorskim firmom i instytucjom. Poniżej przedstawiamy ostatnio dodane przez internautów opinie.

 • ~boblas 2019-11-21 15:15:36

  @Arteks - co z tego, że macie taki budżet na komunikacje miejską jak z wcześniejszego artykułu wyszło, że za usługi komunalne płacicie ponad 1000 zł więcej niż my w Żorach.

  W tej chwili brakuje wam już 110 mln, zostały zabrane dopłaty do niepublicznych żłobków chociaż miasto nie ma wystarczającej ilości miejsc w publicznych.
  Wywóz śmieci niesegregowanych będzie u was kosztował 65zł, a ty w swoich wypocinach pod artykułem na stronie Rybnika piszesz o tym aby podwyższać między innymi opłaty parkingowe. Myślenie dokładnie takie samo jak ludzi w rządzie, jest problem z budżetem to podnieśmy akcyze.
  Nie tędy droga, bo to jest błędne koło, trzeba zacząć od restrukturyzacji w swoim ogródku a nie podnoszenia cen, danin czy różnych innych opłat.
  Koniec kropka, wydało sie już poraz kolejny, że w Rybniku nie jest tak pięknie jak tutaj wypisujesz.
  Dziękuje tyle miałem do napisania.

 • ~jasnypieron 2019-11-21 14:22:54

  arteks:"czy to nie w zeszłym roku prezydent(Rybnika) lekką ręką umorzył 53 miliony długu lokatorom ZGM"....zatem ponawiam prośbę zajmij się bogatym Rybnikiem aczkolwiek coraz bardziej zadłużonym.....no ale kto bogatemu zabroni???

 • ~gestskoczka 2019-11-21 13:15:48

  @Arteks, mam do Ciebie dwa pytania, i to nie są pytania upierdliwe. Skoncentruj się proszę, i odpowiedz na nie.

  Pierwsze pytanie jest związane z obsługą długu żorskiego. Piszesz że jest to kwota 16,8 mln zł. Ja też o podobnej kwocie słyszałem, próbowałem pytać o to radnych na tym forum. Ale oni albo nie czytają komentarzy na TŻ, albo olewają takich „gestskoczków”. Ich prawo. Mnie się wydaje że obsługa długu w wysokości 16,8 mln zł to suma spłacanych rat i odsetek bankowych. Nie wiem ile z tego to jest czysty zwrot pożyczonych pieniędzy, a ile to są odsetki i inne opłaty banksterskie.

  Drugie pytanie dotyczy rybnickiej komunikacji. Piszesz że: „budżet na komunikację miejską Rybnika to jest już ok. 37 mln,”. Z tego co mi wiadomo, to jastrzębski MZK ma budżet około 40 milionów, ale wpływy z biletów to jest ok. 25 proc. tej kwoty. Resztę muszą dokładać gminy członkowskie w tym Żory. We wrześniu w jednym z artykułów GW pisało że stopień pokrycia z biletów kosztów systemu komunikacji miejskiej Gdańska jest ok. 50 proc., a w szwajcarskim kantonie Zurych, pomimo że siatka połączeń jest bardzo gęsta, częstotliwość bardzo wysoka, ceny biletów w porównaniu do zarobków niższe niż w Polsce, to stopień pokrycia z biletów kosztów systemu wynosi około 65 proc.
  Moje drugie pytanie jest: Jaki jest w Rybniku stosunek w budżecie ZTZ wpływów z biletów i dotacji z kasy miasta?

 • ~jasnypieron 2019-11-21 11:16:33

  napisałbym ci arteksie tak cytując fragment z twojego komentarza: " rosły długi - zmalał budżet ", że to taka twoja ""gra półsłówek"" i spróbuj sobie tak dla siebie przestawić literkę s z g

 • ~Arteks 2019-11-21 10:40:49

  @jasnypieron - nie zabieraj głosu dyletancie bo jeśli chodzi o długi to Żorom rosły długi nawet jak w nic nie inwestowały, a Rybnikowi zmalał budżet przez obniżkę podatku PIT oraz przez podwyżki nauczycieli i reformę edukacji. To samo czeka też Żory i każdy inny samorząd miejski w kraju. Informacje o innych miastach pewnie będą się w mediach pojawiać i będą jeszcze bardziej bolesne w miastach które nawet przed tymi zmianami miały kiepską sytuację finansową. Natomiast budżet na komunikację miejską Rybnika to jest już ok. 37 mln, w Żorach 4,4 mln. Mimo różnicy w wielkości miast - lekceważenie potrzeb transportowych swoich mieszkańców przez władze Żor jest wyraźne. Czyż to nie jest absurdalne, że Żory więcej wydają na obsługę długów niż na komunikację? ;P

 • ~jasnypieron 2019-11-21 10:20:08

  arteks zajmij ty się problemami finansowymi Rybnika.....bo "cusik" dług wam rośnie w postępie geometrycznym, a tak piałeś z zachwytu jaki to ten Rybnik jest och i ach.....a tu 40 dni do końca 2019 roku i jeden wielki zong(porażka) i nie wyjeżdżaj tu zaraz z tłumaczeniami jakie to problemy mają Nowy York, Paryż, Warszawa, ....bo do problemów Rybnika sam dołożyłeś swoją "cegiełkę"...jak to się nieraz chwaliłeś

 • ~Arteks 2019-11-20 19:08:39

  @Pruchnicki @gestskoczka - jeśli w 60 tys. mieście budżet transportu publicznego to 4,4 mln, a na obsługę długu publicznego idzie 16,8 mln to widać wyraźnie, że miasto jest postawione na głowie, a priorytetem władz jest zadłużanie miasta na fanaberie - a nie coś co poprawiłoby mobilność i komfort życia mieszkańców jak np. transport. Socha wspomniał rok temu, że frekwencja w BKM wzrosła o 400% - a przecież rozkłady przez te 7 lat ani drgnęły. Czyli przez te wszystkie lata władze Żor świadomie akceptowały niedostosowanie komunikacji do potrzeb swoich mieszkańców. Skoro prezydent podał taką informację - to znaczy, że ma wiedzę jak bardzo zwiększyła się frekwencja, a co za tym jak pogorszyły się warunki podróżowania w BKM. Nikt nie chciałby takiej komunikacji jaką mają Żory - nawet jeśli zamiast biletów można by nią było jeździć za darmo. Normalnie standard azjatyckich republik postradzieckich typu Kirgistan. ;)

 • ~gestskoczka 2019-11-20 08:23:06

  Szanowny Pan Bronisław Jacek Pruchnicki. Ja rozumiem Pana rozgoryczenie i sarkazm. Ale wydaje mi się, że to społeczność powinna decydować ile i na co mamy wydać swoich pieniędzy. Władze miasta są wybierane po to, by sprawnie zarządzać miastem w imieniu mieszkańców. W ważnych dla miasta sprawach powinny być moim zdaniem, konsultacje społeczne. Może jest to myślenie życzeniowe, ale uważam że, przestajemy być społeczeństwem mentalnie feudalnym, idziemy w kierunku demokracji partycypacyjnej

  Ja jestem jednym z tysięcy mieszkańców, to co piszę to są tylko propozycje. Różni ludzie mają swoje recepty na piękne, wygodne i przyjazne mieszkańcom miasto. Chciałbym, by w sprawach komunikacji publicznej BKM miało zdecydowaną przewagę nad ruchem samochodów osobowych w centrum. Ale do tego potrzebna jest sprawna komunikacja publiczna jeżdżąca z odpowiednią częstotliwością. Bo może być alternatywa: albo będziemy budować parkingi na krańcówkach linii BKM, albo zbudujemy obszerny parking „Stare Miasto i Okolice”.

 • ~Katarzyna Beńko 2019-11-20 07:35:14

  Moze ktos pomyslałby o normalnym połaczeniu na kwk jankowice bo te godziny ktore teraz sa to chyba zeby szanowni państwo mogli do biur dojezdzac a i tak maja swoje samochody. Nie ma mozliwosci zeby pracownicy dolowi zdazyli do pracy jadac taki polaczeniem wiec dla kogo te autobusy? Moze by tam wypadalo zapytac tych co najwiecej korzystaja czyli pasazerow co zmienic i jak

 • ~Bronisław Jacek Pruchnicki 2019-11-19 23:02:05

  gestskoczka - oczywiście zamiast 11 autobusów można użyć 15, a nawet więcej. Pytanie: ile to będzie kosztować?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy ceny biletów do Aquarionu są adekwatne do oferty?
Oddanych głosów: 983