zamknij

Wiadomości

Augustyn Biskup zastąpiony świętym

2017-09-07, Autor: wk

Radni zdecydowali, że na skutek ustawy dekomunizacyjnej Augustyn Biskup przestał być patronem ulicy w Śródmieściu.

Reklama

Ustawa dekomunizacyjna, która przed rokiem weszła w życie, zobowiązała wszystkie samorządy do uporządkowania nazewnictwa w przestrzeni publicznej. Budowle, obiekty i drogi nie mogą już upamiętniać lub propagować – poprzez swoją nazwę – komunizmu. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Na wprowadzenie zmian samorządy miały 12 miesięcy. Rzutem na taśmę zmiany dokonano również w Żorach.

Instytut Pamięci Narodowej zwrócił miastu uwagę, że w Żorach do uporządkowania została nazwa tylko jednej ulicy w centrum miasta. Jej kontrowersyjnym patronem był Augustyn Biskup – działacz plebiscytowy, uczestnik powstań śląskich, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, organizator władz miejskich po wyzwoleniu Żor w 1945 r. Biskup był także burmistrzem miasta w dniach 1-10 października 1945 r. Miał jednak rysę na życiorysie – był kadrowym członkiem Polskiej Partii Robotniczej. Zginął tragicznie, bo został zastrzelony przez innego żorzanina – żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

W sierpniu pojawił się pomysł, by ulicę Biskupa nazwać Biskupią. Inną propozycję złożyła jednak Rada Dzielnicy Śródmieście. Na patrona wybrali świętego Augustyna Biskupa z Hippony. Wniosek, na ostatniej sesji, poparła Rada Miasta Żory.


Nowy patron ulicy w Śródmieściu, Aureliusz Augustyn urodził się 13 listopada 354 r. w Tagaste. Jego ojciec Patrycjusz – urzędnik rzymski – był poganinem, zaś matka, Monika – głęboko wierzącą chrześcijanką. W 374 r. Augustyn rozpoczął pracę nauczyciela w Tagaste, ale szybko przeniósł się do Kartaginy, a w 383 r. – do Rzymu. W wieku 30 lat został wykładowcą retoryki w Mediolanie. Latem 386 r., pod wpływem kazań pełnego ducha i wymowy biskupa Mediolanu Ambrożego, w życiu Augustyna, po długim okresie wewnętrznej walki, nastąpiła głęboka przemiana. Zrezygnował on ze swoich dotychczasowych zajęć, by oddać się całkowicie służeniu Bogu i poszukiwaniu mądrości we wspólnocie.

W 388 r. Augustyn wrócił do Afryki i rozpoczął realizację swoich ideałów życia klasztornego w odziedziczonej po rodzicach posiadłości w Tagaste. W tej pierwszej założonej przez niego wspólnocie ludzi świeckich przebywał przez trzy lata, które jak mówił, były najszczęśliwsze w jego życiu. Sława o jego pobożności i uczoności szybko rozeszła się po okolicy.

W 391 r. Augustyn wbrew własnej woli opuścił swój pierwszy klasztor, gdyż wierni w Hippo Regius jednogłośnie zapragnęli, by został prezbiterem ich Kościoła. W 396 r. został biskupem Hippony. Jako prezbiter, w przydzielonej mu części kościelnego ogrodu założył klasztor wzorowany na wspólnocie pierwszych chrześcijan w Jerozolimie. Po przyjęciu sakry biskupiej żył we wspólnocie klasztornej ze swoim duchowieństwem jako „ubogi Chrystusa”.

Swoją duszpasterską i biskupią działalność rozumiał jako służbę Chrystusowi i Jego Kościołowi. Był gorliwym głosicielem słowa Bożego, ojcem dla ubogich i pokrzywdzonych, obrońcą wiary chrześcijańskiej przed herezjami. Prędko rozszerzył działalność daleko poza granice własnej diecezji. Stał się duchowym przywódcą nie tylko północnoafrykańskiego Kościoła, ale i całego Kościoła Zachodniego. Poprzez swoje dzieła o życiu ascetycznym i monastycznym oraz dużą liczbę założonych klasztorów stał się jednym z ojców monastycyzmu zachodniego. Około 400 r. napisał pierwszą regułę zakonną Zachodu, która do dziś kształtuje życie wielu wspólnot zakonnych.

Augustyn zmarł w 430 roku, po prawie 40 latach ofiarnej służby Kościołowi, gdy Wandale oblegali jego siedzibę biskupią. Od VIII w. jego ciało spoczywa w Pawii.

Augustyn uchodzi za jednego z największych teologów Kościoła powszechnego. W sztuce przedstawia się go trzymającym serce przeszyte strzałą: jest to symbol miłości, która w jego życiu i nauczaniu zajmuje centralne miejsce. [źródło: www.augustianie.pl]

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~Józef Brzozowski 2017-09-07
    14:26:08

    23 15

    Możliwe że jestem źle wychowany, ale ja mam to w dupie.

    Nadal dla mnie ta ulica będzie Augustyna Biskupa. A ci, co przegłosowali na jakiegoś świętego mają u mnie taki sam „szacunek” jak ci, co przegłosowywali wszystkie te kredyty za które płacimy słone odsetki.

    Gdyby jakaś organizacja zbierała podpisy w sprawie referendum odnośnie odwołania Rady Miasta, z wielką ochotą złożyłbym swój podpis.

    W najbliższych wyborach do Rady Miasta z czystym sumieniem pominę wszystkich obecnych radnych i ich ugrupowania oraz partie polityczne, a tak jak z reguły nie głosuję na listy, tak teraz – o ile się nie zmieni ordynacja wyborcza – oddam głos ważny nawet na królika z kapelusza, byle nie miał nic wspólnego z obecnymi – dla przeciwwagi.

    Czekam z niecierpliwością na ustawę deipeenowską, by Augustyn Biskup wrócił na swoje miejsce.

  • ~jasnypieron 2017-09-07
    14:44:41

    20 7

    aż się boję myśleć co czeka zuchów, harcerzy, czy ludzi, którzy wykształcili się z rysą w życiorysie, bo robili dobrze zgodnie z dobrymi zasadami wpajanymi im przez rodziców, opiekunów, czy nauczycieli w tamtych czasach...panie i panowie radni, czy wszyscy jesteście krystalicznie czyści patrząc na minione lata??

  • ~LeMyrg 2017-09-07
    19:22:35

    23 6

    no nareszcie - dobra zmiana! :) ale nie zatrzymujmy się na tym - zostało jeszcze wiele ulic sławiących działaczy politycznych minionego systemu - dziwne, że w tylu polskich miastach ma ulice swojego imienia niejaki Dworcow, znany radziecki uczony :) coś trza z tym zrobić! - tak samo inne ulice, przypominające nam o tych towarzyszach - w tym Kolejowa, Bramkowa, Lawendowa, Lazurowa, Ogniowa czy Wodociągowa! :) ci wszyscy goście mają ulice swojego imienia w naszym mieście, a przecież każdy wie, że zrobili dla Żor wiele mniej niż św. Augustyn :) przy okazji przyjrzałbym się jeszcze kilku "niechlubnym" nazwom ulic - np. Kradziejówka, Huloki czy Śmieszek ...

    u tzw. "starych żorzan" raczej się ta zmiana nie przyjmie ...

  • ~mała mi 2017-09-07
    20:11:07

    12 12

    @Józef Brzozowski i @jasnypieron - a co do zmiany nazw ulic mają radni? To nie ich pomysł.

  • ~jasnypieron 2017-09-08
    10:37:28

    10 6

    mala mi...ano tyle co znajduje się w pierwszym zdaniu:"Radni zdecydowali, że na skutek ustawy dekomunizacyjnej Augustyn Biskup przestał być patronem ulicy w Śródmieściu."...wypadałoby jednak nauczyć się czytać ze zrozumieniem...to pomaga w życiu

  • ~mała mi 2017-09-08
    11:24:28

    6 7

    jasnypieron, nie rozśmieszaj mnie... A czyim wymysłem jest ustawa dezubekizacyjna? Może się najpierw doucz, a później radź innym żeby nauczyli się czytać ze zrozumieniem:)

  • ~jasnypieron 2017-09-08
    12:52:17

    12 5

    nie miałem w zamiarze nikogo rozśmieszać, ale żałosne jest rozumowanie niektórych ludzi, żeby negować dobre uczynki człowieka i zgnoić go tylko dlatego, że należał do PPR...niestety "jedynie" słusznej nowej PPR/PZPR czyli PiS-u jeszcze wtedy nie było. Zobaczymy jak postanowią radni Katowic, czy Chorzowa w sprawie Jerzego Ziętka? Czy też będą tacy posłuszni IPN-owcom, czy jednak pokażą ludzką twarz i będą ze zdecydowaną większością społeczeństwa?

  • ~mała mi 2017-09-08
    15:10:25

    4 8

    jasnypieron ale to napisz do tych żałosnych ludzi, którzy wymyślili tę ustawę, a nie dowalasz się do radnych. Też tego nie pochwalam ale cóż, trzeba się dostosować i akceptować...

  • ~gestskoczka 2017-09-08
    17:00:52

    10 3

    @mała mi, jesteś oportunistką? To właśnie dzięki takim postawom arogancja władzy rośnie w siłę. Ja też uważam, że winni są radni, ale i Rada Dzielnicy Śródmieście wywinęła się jak chorągiewka, bo przedtem stali murem za Augustynem Biskupem. Jak wszyscy będziemy tak podkulać ogony to ta „dobra zmiana” wprowadzi reżym większy niż w PRL. Katowice i Sosnowiec walczą o Ziętka i Gierka, najwyżej urzędnik rządowy, wojewoda śląski będzie ingerować. Ale ludzie tam będą wiedzieć, że to nie ich Rady Miasta skapitulowały.

    Już to pisałem, ale powtórzę: o nazwach lokalnych powinno decydować tylko i wyłącznie społeczeństwo lokalne, nie nawiedzony ideolog.

    Kiedyś mieszkałem w Legnicy, niedaleko mnie była ul. Św. Wojciecha, którą ideolodzy przekręceni w lewo, odgórnie kazali zmienić na Bojowników o Wolność i Demokrację. Ludzie mieli to gdzieś, dalej chodzili ul. Św. Wojciecha i jak tamci ideolodzy się stracili, to ponownie, oficjalnie wróciła stara nazwa. Jestem pewien, że obecni ideolodzy, skręceni w prawo, pójdą tam gdzie poprzednicy, a Augustyn Biskup wróci na swoją ulicę.

    Nie pyskowałbym za tą nazwą ulicy, słowem bym nie pisnął, gdyby większość mieszkańców Żor chciała by zmiany nazwy, ale ustawę nieżyciową, co wprowadza zamęt, naraża na koszty i dzieli ludzi mam gdzieś. Nawet gdyby mieli mnie zamknąć.

  • ~mała mi 2017-09-08
    17:26:56

    4 8

    @gestskoczka - to idź pod urząd i protestuj, skoro tak Ci zależy na tej nazwie ulicy.
    A odebranie przywilejów ubekom Ci pasuje co? Jeśli tak, to jesteś hipokrytą. Stąd też się bierze arogancja władzy.

  • ~gestskoczka 2017-09-08
    18:20:51

    6 3

    Wiesz @mała mi na czym mi zależy? Na tym, bym mógł spokojnie patrzeć w lustro. A jeżeli chodzi o hipokryzję, to ja domyślam się co starasz się zakrzyczeć. To Twój problem. Ja piszę wyraźnie, że jak większość mieszkańców Żor będzie chciała zmiany nazwy ulicy, to ja słowa nie pisnę. Wk,urza mnie narzucanie woli przez nawiedzonych.

    Nikomu, ani ubekom, ani komunistom, ani w przyszłości kaczystom nie powinno się nakładać kary zbiorowej. Podejrzanego powinien osądzić niezawisły sąd i dopiero wtedy winny ma być ukarany.

    Ja jedynie do radnych – zbiorowo – mam pretensje za niezrozumiałe zadłużanie miasta i za podejmowanie uchwał pod naciskiem (w tym wypadku pisowsko-ipeenowkim).

    A co do zadłużenia, niezrozumiałe dla mnie jest podejmowanie takich uchwał, cytuję z ostatniego porządku obrad:

    [cytat]
    5.6. Wyrażenia zgody na obciążenie nieruchomości Gminy Żory w celu zabezpieczenia pożyczki.
    5.7. Wyrażenia zgody na obciążenie nieruchomości Gminy Żory w celu zabezpieczenia dwóch pożyczek.
    [koniec cytatu]

    Co ONI nas teraz zadłużają w lombardzie pod zastaw nieruchomości lub w jakimś parabanku?

  • ~mała mi 2017-09-08
    18:45:54

    4 6

    Ja o kozie, Ty o wozie... I co do tego tematu ma zadłużenie naszego miasta?
    Co staram się zakrzyczeć? Jaki to mam problem? Uświadom mnie.

  • ~gestskoczka 2017-09-09
    08:08:55

    7 4

    @mała mi, odnoszę wrażenie że jesteś roztrzepanym podlotkiem, ale tak nie jest. Gdybyś czytała uważnie, nie napisałabyś, cytuję: „Ja o kozie, Ty o wozie...” To raczej Twoja metoda. W swoim pierwszym komentarzu polemizowałem z Tobą bo odniosłem wrażenie że bardzo mocno bronisz pewnego punktu widzenia. Ustawa „głupio-anty-ubecka” nie jest powodem by tak bronić radnych. Ja, nawet za cenę „stołka” nie sprzeniewierzyłbym się własnemu sumieniu, od radnych aż tyle nie wymagano. Ilu radnych głosowało „za” z czystym sumieniem wiedząc że jest to temat drażliwy?

    Pisowszczycy mogą szaleć, ja w tym konkretnym temacie (zabójstwa) Augustyna Biskupa mam jasno sprecyzowane zdanie. Pomimo że większość „wyklętych” uważam za szumowiny, część za zindoktrynowanych, to można to uznać że była to wojna domowa pomiędzy tymi co przyszli ze Wschodu a tymi co siedzieli w Londynie. Uważam, że uczestnikom wojny domowej (bratobójczej) nie powinno się stawiać pomników. A skoro jednemu postawili pomnik, to drugiemu powinni pozostawić ulicę Jego imienia.

  • ~mała mi 2017-09-09
    08:48:10

    7 1

    Żyjesz już trochę na tym świecie, a jesteś bardzo naiwny. Nie nauczyło Cię życie, że nieważne jakim jesteś człowiekiem,że liczy się tylko to że musisz stać po odpowiedniej stronie barykady? Nie wiesz, że w polityce ludzie są jak te wrony co to kraczą odwracając dzioby w prawo lub lewo, bo inaczej człowieka zadziobią? Polityka to miejsce dla konformistów.

    I jeśli coś mi zarzucasz, to bardzo Cię proszę podaj konkrety. Jakiego to rzekomo bronię punktu widzenia? No chyba że lubisz się bawić w podchody... Co do Augustyna Biskupa - założę się że większość żorzan nie miała pojęcia kim on był, co zrobił i jak skończył. I to jest smutne. Dla tych co będą chcieli o nim pamiętać i przekazać młodszym pokoleniom jego historię nie potrzebna jest ulica z jego imieniem i nazwiskiem.

    Co do radnych - jeszcze nie zauważyłeś że jestem bardzo obiektywna? I wszyscy tak mówią - nie sprzeniewierzyłbym się własnemu sumieniu. A potem życie/pieniądze weryfikują te postanowienie. Jeśli Ty masz tak mocny kręgosłup moralny może będziesz kandydował na radnego?

    Co do polityków PiS i ich chorych poczynań wolę milczeć, bo nie chcę wizyty o 5. rano. Ale dodam tylko tyle - zwróć uwagę na to o czym się będą uczyć dzieci na lekcjach historii. To jest przerażające.

  • ~gestskoczka 2017-09-09
    14:12:11

    5 3

    @mała mi, z szacunku do Ciebie odpowiem na to, cytuję:

    „I jeśli coś mi zarzucasz, to bardzo Cię proszę podaj konkrety. Jakiego to rzekomo bronię punktu widzenia? No chyba że lubisz się bawić w podchody...”

    Wycofuję się z zarzutów dla tego, że oboje jesteśmy schowani za krzakami. Gdybym stał „twarzą w twarz” sprecyzowałbym bardziej to co miałem na myśli pisząc że, cytuję: „ja domyślam się co starasz się zakrzyczeć”.

    Jeżeli chodzi o radnych, nie wiem czy nie mylisz obiektywizmu z subiektywizmem. Ja u „@mała mi” zauważam raczej (nawet momentami żarliwy) subiektywizm. Ale nie martw się, ja też jestem subiektywny, a szczerze powiem że trudno spotkać kogoś, kogo opinie są w 100 proc. obiektywne.

    Co do Augustyna Biskupa – ja też nie miałem pojęcia kim on był, co zrobił. Mnie chodzi o uczciwą historię i przyzwoite przekazywanie młodszym pokoleniom, nie zakłamaną przez POPiS-owych grafomanów, a wcześniej przez PZPR-owskich. Napisałem wyraźnie, uważam że była wojna domowa. A uczestnikom wojen bratobójczych nie stawia się pomników ale sercem jestem za tymi co wprowadzali ład powojenny i odbudowywali miasto. Mam nadzieję, że obiektywna prawda o tamtych czasach trafi do świadomości Żorzan.

  • ~mała mi 2017-09-10
    08:37:57

    4 4

    Żarliwie subiektywna pyskata oportunistka jest pełna uznania dla Ciebie:) Sprytnie z wybrnąłeś z tematu. Ale to i tak niczego nie tłumaczy. Dlatego następnym razem jeśli będziesz chciał mi coś zarzucić dobrze się zastanów, bo ja łatwo nie odpuszczam;)
    Życzę Ci miłej niedzieli gestskoczka:)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1040