zamknij

Biznes

Pojawiło się „światło w tunelu”. Modernizacja pałacyku w Baranowicach zyskała poparcie MKiDN

2016-11-10, Autor: wk

„W trosce o śląskie dziedzictwo - renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” to nazwa przedsięwzięcia, które znalazło się na liście rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektów do realizacji w ramach Kontraktu Terytorialnego.

Reklama

Projekt renowacji Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach zakładający przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich, a także zagospodarowanie przyległego otoczenia i parku na cele działań artystycznych miasto w lipcu zgłosiło do naboru do Kontraktu Terytorialnego. We wrześniu Zarząd Województwa wydał uchwałę w sprawie przyjęcia listy najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury rekomendowanych do ujęcia w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa śląskiego.

Dobrą wiadomością jest to, że projekt w dalszym etapie weryfikacji zyskał poparcie i znalazł się na liście projektów rekomendowanych do realizacji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie, 20 października wykaz rekomendowanych projektów trafił do Ministerstwa Rozwoju, które odpowiedzialne jest za dalszą koordynację prac zmierzających do przyjęcia listy przez Radę Ministrów.

Projekty, które zostaną włączone na listę Kontraktów Terytorialnych, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w kolejnych konkursach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Wcześniej zostały ocenione właśnie pod kątem strategicznym oraz gotowości do realizacji i spełnienia kryteriów do POIŚ.

Przypomnijmy, że XVIII-wieczny obiekt wpisany jest na listę zabytków województwa śląskiego, a jego udokumentowane początki sięgają XVII wieku. Budynek długo nie był użytkowany, a poprzedni właściciele nie przeprowadzali w nim żadnych remontów. Dopóki działała tam szkoła, pałac utrzymywany był w stosunkowo dobrej formie. Natomiast w latach 90. szkołę przeniesiono do nowej siedziby, a pałac sprzedano prywatnym inwestorom. Miasto odzyskało niszczejący budynek w roku 2008. Wtedy gmina zapłaciła za cały kompleks 1,3 miliona złotych.

W tym roku miasto wykonało tylko pierwszy etap prac projektowych związanych z adaptacją pałacyku na obiekt wielofunkcyjny. Przeprowadzono również prace mające na celu zabezpieczenie budynku.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~Arteks 2016-11-10
    08:27:27

    7 22

    Całe szczęście że w Żorach jest tak mało starych budynków bo... wszystkie wyglądałyby tak jak ruiny pałacyku w Baranowicach, rudera dworcowa i ruiny dawnej Odlewni Żeliwa...

  • ~minges 2016-11-10
    09:13:59

    20 2

    Całe szczęście, że w Rybniku tak wspaniale działa się na rzecz ograniczenia smogu bo... niektórym już całkiem myślenie zadymiło :)

  • ~Arteks 2016-11-10
    09:59:49

    7 21

    @minges - klasyczny trolling w sytuacji braku argumentów... Na powietrze nie zawsze w naszych regulacjach prawnych i klimatycznych można mieć wpływ ale na stare budynki jak najbardziej! W Żorach szczególnie wstydem napawać musi być fakt, że jesteście niespotykanie ubogim architektonicznie miastem i nawet o te pojedyncze budynki nie potraficie zadbać... Doprowadzić taki mały pałacyk do takiego stanu to skandal.

  • ~pav 2016-11-10
    10:20:01

    20 3

    @up

    Dobrze, ze w Rybniku wszystko jest jak sie nalezy.

  • ~gestskoczka 2016-11-10
    20:32:46

    8 7

    Gość (z Rybnika) który nie potrafi czytać ze zrozumieniem jest najbardziej aktywnym komentatorem. Taki paradoks.

    Cieszę się że w końcu Zespół Parkowo-Pałacowy będzie odnowiony.

    Choć z drugiej strony jest taka obawa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest niedaleko Ministerstwa Obrony, a Kontrakt Terytorialny kojarzy mi się z macierewiczowskim Wojskiem Obrony Terytorialnej. Oby nie chcieli przerobić pałacyku na koszary.

  • ~LeMyrg 2016-11-14
    14:30:43

    8 1

    Bardzo dobrze, że coś wreszcie będzie się działo w tym temacie - bo to pięne, ale niestety zaniedbane miejsce...
    Swoją drogą, czytając od dłuższego czasu to forum, nie jestem w stanie ogarnąć fenomenu Wielkiego Rybniczanina :) Zamiast cieszyć się z faktu pozytywnych zmian w szerzej pojętym regionie, niektórzy widzą tylko swoje podwórko - i nie daj Boże u sąsiada lepiej jabłoń obrodzi :)
    Zamiast tej partyzantki na wrzucanie kamyczków lepiej chyba współpracować - mnie jako mieszkańca Żor sukcesy Rybnika też cieszą :)

  • ~Arteks 2016-11-14
    18:15:19

    2 7

    @gestskoczka - ale tylko w tematach urbanistyczno-komunikacyjnych czy gospodarczych, w innych nie jestem aktywny. Zawsze z satysfakcją to wspominam, że sprowadził mnie tu żorski PRowiec. @LeMyrg - mylisz się, czasami pochwalę za jakieś ciekawe inicjatywy sąsiadów. Ale za co chwalić miasto typu Żory które mając dosłownie kilka starych budynków, nie potrafi o nie zadbać?

  • ~LeMyrg 2016-11-15
    10:13:56

    8 0

    Ja też uważam, że prawdziwa krytyka żadnej cnoty się nie boi - ale skoro tak jest i Żory mają tylko parę starych budynków – to taka inicjatywa powinna jak najbardziej cieszyć . ratujemy, to co się da – lepiej późno niż wcale.
    Siłą rzeczy Żory w tym temacie mogą działać na mniejszą skalę niż Rybnik i nie zgadzam się z dogmatem, że poziom świetności architektonicznej osiągnięty już przez Gród nad Nacyną jest dla nas - ewangelicznych prostaczków z Żor k. Rybnika - powyżej magicznego szklanego sufitu.
    Inna skala zjawiska – inne działania. Jeżeli już koniecznie chcemy rozpatrywać temat w ramach konkursu „lepszy-gorszy” (czy może „najlepszy – najgorszy”?) - nie tylko na tym polu – to bądźmy uczciwi i porównajmy Rybnik np. do Gliwic, a nie połowę mniejszych Żor.
    Chyba, że Pan Arteks ma ambicję zostać takim naszym „żorskim Sokratesem” – „bąkiem z ręki boga puszczonym miastu na kark”, co będzie nas stale i boleśnie ciął, abyśmy do reszty w tym swoim żorskim samozadowoleniu nie zgnuśnieli :)
    „Jak żyć?” – to nam raczej nie powie, ale że "robimy to źle" – to na pewno :)
    i tak - myślałem nad tym cały ranek ;)

  • ~Arteks 2016-11-18
    14:15:08

    1 3

    @LeMyrg - każde miasto na Śląsku imponuje ilością różnych ciekawostek architektonicznych. Niektóre kompleksy czy budowle są unikatowe w skali europejskiej bo były projektowane przez... najlepszych ówczesnych architektów. Nie inaczej jest w Rybniku który ma wiele perełek i co najważniejsze - zadbanych, a nie tak jak w Żorach w których budynki z zamurowanymi oknami pozostawionymi na samopas nie należą do rzadkości. Zamiast promować się nimi to miasto promuje się współczesnym kiczem... ;) Czemu jako mieszkańcy nie naciskacie na władze domagając się zmian? Czy mieszkańcy naprawdę nie widzą, że u was wiele rzeczy jest postawionych na głowie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.