zamknij

Wiadomości

Przekroczenie progu pyłu zawieszonego. Wojewoda przestrzega mieszkańców

2016-01-05, Autor: wk; źródło: UM Żory
Dziś i jutro jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie niekorzystna. Służby przypominają o bezwzględnym zakazie spalania śmieci oraz apelują o ograniczenie spalania paliw złej jakości.

Reklama

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że 4 stycznia w mieście Bielsko-Biała oraz na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej (Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój) oraz w powiecie rybnickim wystąpiło w powietrzu przekroczenie wartości progowej (200 µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3).

Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniach 5-6 stycznia br. jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie niekorzystna, wystąpią znaczne przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Miejscami w strefie południowej województwa, w obniżeniach terenu (powiat żywiecki, powiat cieszyński), może zostać przekroczony poziom informowania dla PM10 (200 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
- w przypadku poziomu 200-300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 - unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym,
- w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 - najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:
- spalania paliw złej jakości takich, jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
- palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
- wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia,
- spacerów z dziećmi.

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~mimik 2016-01-05
    22:35:32

    0 1

    Piękne: "Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego"

  • ~jasnypieron 2016-01-06
    09:43:56

    9 0

    smog był, jest i będzie, bo....taki mamy klimat

  • ~ 2016-01-06
    15:31:07

    0 5

    Walka o czyste powietrze powinna być odgórna. Oddolne apele nic nie dają, młodzieniec manifestujący w szkole z maseczką, przychodzi do domu i dostaje polecenie by dołożyć muły. Tu jest konflikt ekonomii i ekologii. Byłem w 1990 roku w sanatorium w Iwoniczu, tam wszystkie domy i duże kotłownie sanatoryjne były opalane gazem. Nawet mały sklepik na obrzeżu Iwonicza, z piecem kaflowym – pani pozwoliła mi zajrzeć do środka – w środku zamiast żaru węglowego, dysza jak w Junkersie i gdzieś termostat, jak piec stygnie to termostat puszcza gaz. A takiego koloru bieli śniegu to ja wcześniej nie widziałem. Gazu mamy w okolicznych kopalniach nadmiar, a ludzie palą mułą lub najgorszym węglem. Paradoks? A tak na marginesie: to, że rybnicka redakcja nazywa konurbację Subregionu Zachodniego – „aglomeracją rybnicko-jastrzębską”, to jeszcze nic, oni tak mają! Taka nazwa oznacza że jest to aglomeracja bicentryczna. Czyli są dwa główne miasta, jak na przykład Bydgoszcz i Toruń. Ale że w oficjalnym serwisie miasta Żory pisze o aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej??? Czy Żory tam uważają na równi z Marklowicami i Pszowem??? Uważam że Żory nie powinny dać się tak marginalizować, tym bardziej przez miejskich urzędników. Moje prywatne zdanie jest takie, że Żory powinny wchodzić w skład konurbacji śląsko-zagłębiowskiej, a jak to ma być tu aglomeracja, to policentryczna. Żory mają być na równi z Jastrzębiem, Wodzisławiem i Rybnikiem.

  • ~Arteks 2016-01-06
    16:42:55

    0 16

    @Józef vel gestskoczka - strasznie mi się podoba twoja histeria związana z nazwą. Bo taki drobiazg a kapitalnie ujawnia twoje wewnętrzne frustracje bo mieszkasz w totalnie niedocenianym przez nikogo miejscu! ;) Faktycznie Subregion Zachodni to coś naciąganego, używam tej nazwy ale nie lubię. Najbardziej utożsamianą z naszym regionem nazwą jest ROW - Rybnicki Okręg Węglowy, który funkcjonuje w podręcznikach od dziesięcioleci, kartografowie używają często nazwy Okręg Rybnicki, media informując o jakimś wypadku np. w Świerklanach piszą albo k. Rybnika albo na Śląsku, w latach 90. pojawił się też Rybnicki Okręg Przemysłowy (jako zamiennik ROW). Kartografowie na mapach czy atlasach stosują często określenie - Okręg Rybnicki. Ale najbardziej prawidłowa nazwa to Aglomeracja Rybnicka stosowana w różnych dokumentach związanych z rozwojem regionu. Na koniec uwaga - Żory nie mogą być na równi z Rybnikiem bo ani nie spełniają funkcji ośrodka o znaczeniu ponadlokalnym, ani też nie wyglądają jak miasto. Żorzanie powinni się zawsze cieszyć, że mają pod ręką miasto które daje im lepszy poziom życia, pracę, rozrywkę, sport, kulturę i administrację. :D

  • ~jasnypieron 2016-01-06
    20:54:17

    9 0

    arteks....ale skoro wg ciebie nie mają nic, to ja ci powiem, że Żory mają ten jeden niezaprzeczalny plus na Rybnikiem.....nie mają arteksa

  • ~ 2016-01-07
    07:04:49

    0 0

    @jasnypieron, tych plusów jest dużo wiecej, a takich frustratów starających się poniżyć innych by w lustrze własna gęba lepiej wyglądała, nie brakuje w żadnym z miast.

  • ~minges 2016-01-07
    08:26:23

    7 0

    Panie Józefie, dobrze Pan pisze ale... póki co nie ma chyba tańszej alternatywy dla węgla/mułu itp. Ktoś gdzieś napisał, że ludzie nie mają nawyku proekologicznego, że trują innych ludzi itp. Nawyki to jedno, fundusze to drugie - ludzi nie stać na droższe ogrzewanie. Pokazała to cała sytuacja z ciepłociągiem pociągniętym na Stare Miasto - nie wiem czy ktokolwiek się do niego podłączył. Dużo by można na te tematy pisać ale po prostu zmienić się muszą wszystkie okoliczności - nawyki, zarobki, nakazy, zakazy, świadomość społeczeństwa itd. Nie da się tego zrobić w ciągu 1-2 lat, cały proces musi trwać przynamniej kilkanaście lat, jak nie kilka dziesięcioleci. I tak wg mnie jest lepiej, bo dzieje się dużo dobrego w tym kierunku - ludzie wymieniają piece na tzw. EKO-kotły, paliwo jest lepszej jakości, domy prywatne jak i bloki są ocieplane, nowe budownictwo również stosuje proekologiczne rozwiązania... ale ciekawe, że poziom zanieczyszczeń jest ciągle taki sam, jak nie większy. Dziwne...

  • ~piszczel 2016-01-07
    12:47:24

    1 0

    O czym wy chcecie gadać skoro ostatnio przechodząc Dworcową myślałem że pół miasta się pali. A to nie paliło się pół miasta tylko przychodnia na Dworcowej zawędziła. Jeśli miejskie obiekty nie dadzą przykładu prywatnym mieszkańcom - nie oczekujmy że coś się poprawi. W taki dzień jak dzisiaj po prostu lepiej nie wychodzić z domu bo na dworze gorsze powietrze niż w domu.

  • ~ 2016-01-07
    15:30:05

    0 1

    Panie @ninges, poruszył Pan dwa tematy: [1] „póki co nie ma chyba tańszej alternatywy dla węgla/mułu”, oraz [2] „Pokazała to cała sytuacja z ciepłociągiem pociągniętym na Stare Miasto - nie wiem czy ktokolwiek się do niego podłączył.” Ad. [1] Konflikt ekonomii z ekologią jest trudnym zadaniem do rozwiązanie przez poszczególne samorządy w zakresie niskiej emisji. Nawet gdybyśmy byli (Żory) super bogaci i na koszt gminy podłączyli całe budownictwo mieszkaniowe do CO, to smród i zapylenie napływałoby do nas od sąsiadów. Ale gdyby tak kilka, czy kilkanaście gmin za zgodą rządu zainwestowało w bardziej sprawne odmetanowanie kopalń, i tani gaz przesyłało do opału swoim mieszkańcom? Konflikt ekonomii z ekologią. W Suszcu swego czasu budowano infrastrukturę gazową, podciągano rury do domów. Kilku moich znajomych tam mieszkających kupiło piece gazowe do ogrzewania domu, zastępując stare piece do spalania mułu. Nie minął sezon grzewczy, jak powrócili do starych pieców, bo by się nie wypłacili za gaz. Ad [2] Moim zdaniem ciepłociąg na Stare Miasto to byłaby bardzo dobra inwestycja gdyby wszyscy mieszkańcy musieliby się do niej podłączyć. Znowu konflikt ekonomii z ekologią, bo wielu mieszkańców nie stać na to. Gdyby ciepłownię wydzielić z PEC Jastrzębie (skomunalizować), można by pomyśleć o rurociągach dostarczających metan z Krupińskiego i z Pniówka. Na taką inwestycję celową, można by wziąć kredyt, a spłatę tego kredytu rozpisać na użytkowników tańszego ciepła z żorskiej ciepłowni...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 43