zamknij

Wiadomości

Rusza akcja społeczna Karny Kopciuch

2019-11-28, Autor: Redakcja

Akcja społeczna "Karny Kopciuch" ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. W ramach akcji organizatorzy w „trzech krokach” mobilizować będą trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane będą nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

Reklama

O akcji Karny Kopciuch

W wielu miejscach w Polsce poddtruwani mieszkańcy nie mają do kogo się zwrócić ze swoim problemem. W wielu gminach nie funkcjonują straże miejskie bądź gminne, a urzędnicy nie są skorzy do przeprowadzania rzetelnych kontroli domowych kotłowni. W innych przypadkach obywatele nie zgłaszają przypadków spalania odpadów, bo – po prostu – nie chcą narażać się sąsiadom ani psuć dobrosąsiedzkich relacji.

Dlatego w ramach akcji społecznej „Karny Kopciuch” każdy obywatel może anonimowo zgłosić truciciela. Po otrzymaniu zgłoszenia organizatorzy akcji uruchamiają procedurę "trzech kroków" mającą na celu nakłonienie truciciela do zmiany postępowania.

1. krok: EDUKUJEMY

 • przesyłamy materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie
 • zachęcamy do wymiany źródła ciepła
 • przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła

jeśli działania podjęte w 1. kroku nie przyniosą efektów...

2. krok: KONTROLUJEMY

 • informujemy o uciążliwej działalności obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)
 • weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli

jeśli działania podjęte w 3. kroku nie przyniosą efektów...

3. krok: PIĘTNUJEMY

 • adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów
 • wszczynamy procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła.

> Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch

Naklejki „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”

W ramach akcji wydrukowaliśmy też kilka tysięcy naklejek „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”. Zatruwany obywatel może nakleić sąsiadowi naklejkę w widocznym miejscu i w ten sposób dać sygnał, że nie toleruje jego nieekologicznego zachowania.

Naklejki można otrzymać za darmo w siedzibie naszej redakcji, w biurowcu Business Center K1 - Rybnik, ul. 3 Maja 30. Wkrótce uruchomimy kolejne punkty dystrybucji naklejek.


Naklejka "Karny Kopciuch"

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

#KarnyKopciuch w mediach społecznościowych

Akcja Karny Kopciuch jest już obecna w mediach społecznościowych. Pomóżcie nam dotrzeć z informacją o akcji do mieszkańców regionu. Udostępniajcie stronę akcji, oznaczajcie posty hasztagiem #karnykopciuch.

Strona internetowa akcji Karny Kopciuch: www.karnykopciuch.pl
Akcja Karny Kopciuch na Facebooku: facebook.com/KarnyKopciuch
Akcja Karny Kopciuch na Instagramie: instagram.com/karnykopciuch

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Wuj Truj 2019-11-28 22:46:04

  Nie wierzę w to, co czytam... Piętnowanie? Publikowanie adresu?? Czy przeczytaliście RODO, na które nie sami się w portalu powołujecie? Jeśli ktoś pali śmieci, owszem trzeba to zgłosić, ale przypominam, że palenie węglem nie jest jeszcze w tym kraju zakazane i ktoś, kto to robi, nie łamie prawa... Ja mam zamiar jak najbardziej wymienic moj stary piec, ale mam na to czas do 2022 roku i co, moje drzwi zostaną obklejone naklejkami? Sąsiedzi mnie zlinczują? Puknijcie sie w czoło. Chyba ktoś nie do końca tę akcję przemyślał. Może ona w pewnym procencie zrobic cos dobrego, ale może też nakrecic spiralę nienawiści miedzyludzkiej. Etykietowanie czyjejs posesji naklejkami to jest wandalizm i niszczenie mienia. Stygmatyzujemy spolecznie i wrzucamy wszystkich do jednego wora. Niektórzy mają stare piece, bo naprawdę potrzebują czasu, zeby na nowy naoszczedzac. I nie mowcie mi o dofinansowaniu, bo tam tez trzeba miec wklad wlasny i to niemały. Najpierw trzeba miec wymieniony piec, a potem się mozna dopiero starać o kasę na termomodernizację. Wielka mi pomoc.

  32 14
 • ~agel 2019-11-28 23:07:05

  Organizatorom akcji DZIĘKUJĘ Z CAŁEGO SERCA! W końcu ktoś z głową pomyślał o zdrowiu innych...
  Apel do właścicieli kopciuchow. Wy oszczędzacie, my ludzie z astmą, alergiami wydajemy pieniądze (grube) na leczenie, szybko przez was umieramy! Pomyslcie o zdrowiu innych, a nie tylko o własnych oszczędnościach. Nie stać was? Sprzedajcie dom, idźcie na blok płacąc czynsz jak 80 proc mieszkańców.

  13 36
 • ~Wuj Truj 2019-11-29 00:01:40

  Wszyscy w blokach mieszkać nie mogą i nie muszą. A ja oddycham tym samym powietrzem, co inni. Nie innym. To nie jest tak, że "truję" innych, a sam mam się dobrze. Tak jak napisałem, chętnie wymienię piec, może uda mi się już w przyszłym sezonie. A portal sam na banerze odlicza, że pozostało jeszcze 700 ileś dni na wymianę. A ma zamiar rozdawać naklejki szkalujace tych, co jeszcze nie wymienili, choć zgodnie z prawem mają na to czas. To jest niekonsekwencja.

  34 13
 • ~agel 2019-11-29 07:37:44

  Wuj Truj, to ja Ci powiem coś. W innym kraju wysokorozwinietym ze swoim podejsciem miałbyś wiezienie. Dosłownie. Trucie =zabijanie jest zabronione. Co to znaczy, że ktoś nie chce iść na blok jak piszesz? A ja sobie nie życzę śmierci z kominów! Dla siebie, chorych, dzieci i starszych słabych ludzi. W Żorach jest epidemia raka, jesteśmy nr 1 w Polsce (Polska w liczbach). Trzeba być skrajnym egoistą żeby bronić swojej tezy o prawie trucia innych.

  12 29
 • ~jasnypieron 2019-11-29 09:15:56

  "zwolenników" linczu zapytam tak: co władze Żor przez ostatnie 20-25 lat ( czy innych okolicznych gmin ) zrobiły w kwestii ciepłociągu do którego "zmuszono by" podłączyć mieszkańców chociażby żorskiej Starówki i najbliższych jej okolic??? Nic oprócz obietnic i dotacji naj....bogatszym, a nie najbiedniejszym. Od czczego gadania nigdy nie będzie lepiej

  26 4
 • ~azan3 2019-11-29 11:11:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  25 8
 • ~minges 2019-11-29 13:14:28

  Problem nie jest jednorodny i jest bardziej złożony niż by mogło się wydawać. Bliżej mi niestety do stanowiska ~WujTruj niż do argumentów ~agel. Co ma na celu szczucie? Kapowanie? Obklejanie? Szczerze? Chama i tak niczego nie nauczy, tylko jeszcze bardziej zacietrzewi go w jego przekonaniach i chamstwie, natomiast osobę uczciwą, która planuje wymianę kotła czy termomodernizację, najprościej w świecie zestresuje, spowoduje strach, bo czemu ma być poddawana piętnowaniu i linczowaniu, skoro - zgodnie z przepisami (niestety tu jest wina tylko i wyłącznie władz centralnych, jak i samorządowych, że przez ostatnie 29 lat NIC z tym nie robiono) - wymienią kocioł ale nie na "już" i "teraz" bo na to potrzeba pieniędzy. Rozumiem, że te osoby obecnie zatruwają powietrze - ale zgodnie z literą prawa spalają opał dopuszczony do użytku. A w stosownym czasie dokonają wymiany. Co innego palący śmieci - tu potrzebą bezwzględnego karania. ~agel - palący w piecach oszczędzają? Wiesz ile kosztuje termomodernizacja wraz z wymianą kotła? W zależności od powierzchni ocieplanej, materiału oraz modernizowanego źródła ciepła - koszty to minimum 50 tys. do nawet 100-150 tys. (jeśli dojdzie wymiana dachu, remont instalacji grzewczej itp.) więc o jakiej oszczędności mówisz? Akcja totalnie bez sensu. Wprowadzi tylko chaos i zaostrzy i tak trwający już spór. Ludzie, tu potrzeba przemyślanych, systemowych rozwiązań. Jak to wygląda - każdy widzi. Dobrego dnia wszystkim.

  26 3
 • ~agel 2019-11-29 13:57:37

  Niestety ale wciąż morale wielu naszych rodaków jest na bardzo niskim poziomie. Lepiej truć oby zarobić parę złotych na tonie. A podtruci niech się martwią, nawet jeżeli jest to duża szkodliwość dla otoczenia. Przykładowo na Kleszczowce przy przedszkolu rok temu i dawniej (nie wiem jak jest teraz) panie przedszkolanki były zmuszone rezygnacji ze spacerow z dziećmi, dzieci się dusiły bo jeden taki niebiedny postanowił przyoszczedzic. Rodzina pracująca posiadająca kilka aut. Wstyd i tyle. Jestem za akcja, zwał jak zwał czy nękanie. Truciciele zabijają to gorsze.

  6 23
 • ~gestskoczka 2019-11-29 14:07:28

  Jak idę Boryńską i widzę kopcące kominy, to uważam że powinno to być zabronione. Jak palą na działkach i smród jest na Okrężnej (szczerze – coraz rzadziej) to też mi przeszkadza. Ja mieszkam w bloku, nikomu nie smrodzę. Ale do cholery akcja Karny Kopciuch, to akcja mentalnie pisowsko-pezetpeerowska, napuszczanie ludzi na siebie po to by durniom u władzy łatwiej się rządziło. Kiedyś napuszczano hanysów na goroli i odwrotnie, teraz pierwszy sort na drugi.

  Akcjonariuszom Karny Kopciuch radziłbym, aby sobie te naklejki w buty włożyli. Będą wyżsi, to będą więcej widzieć. A co za tym idzie, może będą mądrzejsi.

  Za nasze pieniądze wkopano w ziemię rury CO między innymi wokół Starego Miasta i na Słowackiego. Ile mieszkań w tych rejonach jest niepodłączone? I dlaczego się tak dzieje? Skoro wpompowaliśmy pieniądze w te rury CO, powinniśmy jeszcze dołożyć na przyłącza i wprowadzić obowiązek przyłączenia.

  Apeluję do tych wszystkich organizacji ekologicznych, by walczyli z zanieczyszczonym powietrzem, nie z ludźmi.

  17 9
 • ~jasnypieron 2019-11-29 14:30:50

  gestskoczka tłumaczysz się jak dziecko: "Ja mieszkam w bloku, nikomu nie smrodzę.." Sorry, a ciepełko grzejące twój emerycki tyłek to wytwarzane jest jakoś wirtualnie, czy może nawet widzisz (w zależności od miejsca zamieszkania) kopcący komin ciepłowni tej niezbyt daleko pewnego hipermarketu?? No i w tej ciepłowni do kotłów to wrzucają wg ciebie co???

  22 4
 • ~Arteks 2019-11-29 17:51:53

  Widać, że niektórych takie akcje społeczne bolą bo... mają świadomość, że mogą trafić na takie "czarne listy" lub narazić się na publiczny ostracyzm. @WujTruj - rodo chroni dane osobowe i adresowe, zdjęcia domów może robić każdy, można też publikować je w necie tak jak robi to np. google maps. Nie ma żadnego prawa które by zabraniało takich działań pokroju akcji "Karny kopciuch". A wstyd dla wielu właścicieli chałup z pewnością będzie. Ignorancja w temacie musi się skończyć. Ludzie mają dość smrodu i mają prawo się organizować i bronić. Ja takie działania popieram. @agel - jak zwykle rozsądny głos. Dzięki! :) @minges - no i co z tego, że termomodernizacja kosztuje. Wszystko kosztuje. Jeśli ktoś kupuje mieszkanie własnościowe - też musi wziąć kredyt i spłacać go potem przez pół życia. Dlaczego ktoś ma opory przed inwestowaniem w swoją nieruchomość? Są też inne możliwości np. sprzedaż starego domu na który kogoś nie stać. Tak to działa na całym świecie. W USA tych których nie stać na domy, apartamenty czy wynajem mieszkają w przyczepach campingowych - ale nikomu by nie przyszło do głowy aby zatruwać komuś życie "bo go nie stać" na coś innego niż węgiel. Właściciel może też kupić coś mniejszego, a nabywca może zburzyć stary dom i wybudować coś mniejszego i łatwiejszego do ogrzania. @jasnypieron - powielasz narrację chałupowców, a ona jest nie do obrony. Ciepłownie węglowe są w całej Polsce i ogrzewają wszystkie osiedla - a smog jest tylko tam gdzie jest gęsta zabudowa jednorodzinna lub gdzie jest dużo familoków i kamienic czynszowych. Niedawno byłem w Warszawie wieczorem - powietrze jak w kurorcie - a dookoła same wieżowce... Za to w każdej naszej dzielnicy domkowej lub każdej wsi - smród nie do wytrzymania.

  7 18
 • ~minges 2019-11-29 22:53:17

  ~agel - nadal nie rozumiem Twojego argumentu o "oszczędzaniu na tonie". Ten kto kopci źle używa kotła i tym samym jego węgiel jest niewłaściwie spalany, a co za tym idzie - musi zużyć więcej węgla, by uzyskać odpowiednią temperaturę w domu lub kaloryczność tego węgla nie jest w pełni wykorzystana. I znów, co za tym idzie - musi zużyć więcej opału więc w ogóle nie oszczędza! Poprzez swoje lenistwo i niedbalstwo jeszcze na tym traci. Co więcej - znam ludzi, którzy przeszli na gaz, nawet bez szczególnej termomodernizacji domu. I co się okazało? Że przy temp. 21 st. w dzień i 19 st. w nocy płacą rocznie za gaz kilkaset złotych mniej niż wynosił ich zakup węgla (poza latami, w których w zimę mocno przymroziło, ale wtedy różnica wynosiła max. 1000 zł na rok w stosunku do węgla). ~Arteks - wiem, że wszystko kosztuje, mam tego pełną świadomość. Ale przyznasz mi rację, że jest różnica między osobą, która dokona termomodernizacji domu i wymiany kotła np. do 2-3 lat i jest w trakcie oszczędzania na tą inwestycję a osobą, która za nic ma przepisy mówiące o konieczności wymiany kotła i nie robi w tym kierunku absolutnie nic (np. palenie od góry) i robić nie będzie. Jak rozróżnisz jedną od drugiej, jeśli za obiekt identyfikacji masz dymiący komin? Obu osobom obkleisz furtkę, drzwi, płot czy samochód? Bez sensu. Na miejscu tej pierwszej bym się wkurzył i to solidnie - chcę zrobić coś dobrze, a jeszcze obrywam. Na miejscu drugiego pewnie w ogóle bym się nie przejął a jeszcze zgłosił sprawę na policję jako akt wandalizmu. Tak jak pisałem wcześniej, to co teraz mamy to efekt wieloletnich zaniedbań ze strony rządzących. Co, nagle się obudzili? Nagle okna nie można otworzyć, bo cuchnie? Na spacer nie można wyjść? A to przez ostatnie dwadzieścia-trzydzieści lat było lepiej, powietrze było czystsze? Odpowiedź brzmi: nie! Gdzie byli Ci wszyscy, co dziś najgłośniej krzyczą? Jakoś im to nie przeszkadzało, nie biegali w maseczkach i nie promowali oczyszczaczy powietrza (te rzeczy nie są złe, ale dlaczego teraz robi się z tego taką histerię?) W tak krótkim czasie nie da się tego naprawić. I na pewno nie takimi metodami. Polak jak zwykle Polakowi lubi dokopać - i dotyczy to obu stron smogowego konfliktu. Oczywiście chwycono się najbardziej parszywego sposobu "przemawiania do rozumu" - kapowania, zaszczuwania, oznaczania... Kto to wymyślił? Czemu nikt nie mówi o rozwiązaniach, tylko stosuje się metodę policyjnej pałki? Czemu nie zakaże się palenia węglem, skoro taki zły? Co z tego, że Kraków ma zakaz palenia, jak okoliczne gminy nie? I smog i tak im nawiewa. Podsumowując: ta akcja nie jest i nie będzie rozwiązaniem.

  17 2
 • ~haXen 2019-11-30 01:18:05

  agel to arteks. peace

  4 3
 • ~agel 2019-11-30 12:16:29

  Dziękuję za komplement

  2 10
 • ~haXen 2019-12-01 01:56:01

  żenada

  5 3
 • ~ccc 2019-12-03 14:58:05

  Czy to prawda że ciepłownia będzie palić alternatywnym paliwem z Kapadory czyli odpadami i paliła już plastikowe butelki jako również paliwo alternatywne

  1 0
 • ~ccc 2019-12-03 14:59:10

  Gdzie ekologiczne opony z Kleszczowa

  2 0
 • ~ccc 2019-12-03 15:03:31

  Wstrzymać wszelakie dostawy węgla do warszawki i tym podobych wielkich miast i zobaczymy czym nagle zaczną palić aby się ogrzać jak przyjdą mrozy

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 934