zamknij

Wiadomości

Uchwała antysmogowa na Śląsku: fałszują kopciuchy, by uniknąć kary

- To kryminał - mówią przedstawiciele branży grzewczej. Chodzi o sygnały docierające do redakcji Śląskiego Biznesu o procederze fałszowania kopciuchów, by uniknąć kar za nie spełnienie wymogów uchwały antysmogowej w woj. śląskim. Mowa jest o umieszczaniu tabliczek znamionowych na kotłach bezklasowych, co w przeświadczeniu właścicieli zwalnia ich z obowiązku wymiany źródła ciepła.

Reklama

Zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej od stycznia 2022 roku w woj. śląskim nie można mieć kotłów węglowych starszych, niż 10 lat i kotłów bezklasowych, czyli nawet nowych, ale bez tabliczki znamionowej, pokazującej klasę spalania.

Tabliczkę znamionową do kopciucha kupisz za 30 zł

Okazuje się jednak, że nie brakuje cwaniaków, którzy prostackimi wręcz metodami chcą obejść przepisy. Pomocą służy internet, w którym bez problemu znajdziemy oferty zakupu tabliczek po 30 zł? Wystarczy podać treść, jaka nas interesuje, a sprzedawca zamieści ją na tabliczce.

Jeden z naszych czytelników zamieścił nawet komentarz (pod postem o antysmogowych dronach) takiej treści:

„Tabliczka znamionowa na kopciuchu wymieniona , i teraz to jest normalny kocioł i mogę dalej palić.”

Piotr Holdenmajer, właściciel firmy branży grzewczej 499.pl z Rybnika potwierdza, że proceder umieszczania tabliczek na kopciuchach istnieje od lat.

- To jest kryminał, bo mówimy o oszustwie - mówi przedsiębiorca.

Polski Alarm Smogowy: to połączenie cwaniactwa z przywiązaniem do zatruwania

Fałszowanie tabliczek znamionowych nie dziwi Emila Nagalewskiego, działacza Polskiego Alarmu Smogowego z woj. śląskiego:

- Połączenie cwaniactwa z przywiązaniem do zatruwania swojej rodziny i sąsiadów rakotwórczymi wyziewami z komina musiało zrodzić takie przypadki. Na szczęście nie jest to zjawisko masowe i mam nadzieję, że kontrolujący będą wychwytywali fałszywki, jak nie za pierwszym razem, to podczas kolejnych kontroli a oszuści będą przykładnie karani. Oddychamy najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej i większość ludzi rozumie, że jedynie zmiana sposobu ogrzewania może ten stan zmienić. Pokazują to też badania Polskiego Alarmu Smogowego, z których wynika, że niemal 90 proc. mieszkańców województwa śląskiego popiera konieczność rugowania kopciuchów z domowych kotłowni – mówi Emil Nagalewski.

Kontrolujący kotłownie, na przykład strażnicy miejscy, wiedzą jak postępować w razie nabrania podejrzeń dotyczących pieca i znajdującej się na nim tabliczki.

- Jeśli podczas kontroli okaże się, że kocioł, który wygląda na stary, ma nową tabliczkę, strażnik stworzy na miejscu dokumentację i taka sprawa może trafić do sądu. Na niektórych piecach są tylko na naklejki, na niektórych są rzeczywiście tabliczki znamionowe. Funkcjonariusz podczas kontroli sam będzie musiał każdorazowo podjąć decyzję, czy wszystko jest w porządku, czy jednak coś jest nie tak. Po skierowaniu takiej sprawy do sądu w tej kwestii wypowie się rzeczoznawca – wyjaśnia Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Do tej pory SM w Rybniku skontrolowała 750 kotłowni. Jak na razie strażnicy miejscy nie przyłapali nikogo na fałszowaniu tabliczki znamionowej. Gdyby do tego jednak doszło, sprawa trafia od razu do sądu.

Tymczasem jak podaje portal Śląski Biznes, sama tabliczka znamionowa nie przesądza, że mamy kocioł klasowy. Dlaczego? Czytaj cały artykuł na ten temat w portalu ŚląskiBiznes.pl>>

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 7

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,uchwala-antysmogowa-na-slasku-falszuja-kopciuchy-by-uniknac-kary,wia5-4-5976.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~izi 2022-01-26
  07:46:27

  15 4

  w każdym społeczeństwie znajdują się takie jednostki jak pedofile, złodzieje czy oszuści jak w tym przypadku, bazują na tym, że społeczeństwo ich nie widzi lub nie chce zauważyć dlatego namawiam wszystkich - widzisz, że ktoś zasmradza ci powietrze, nie wstydź się, że to sąsiad - zwróć mu uwagę bo to on ma się wstydzić, że truje innych

  nie wieź tym, którzy piszą, że to tylko "mały dymek" bo to kłamstwo jak to, że stan wojenny był "jakimś kulturalnym wydarzeniem"

 • ~jasnypieron 2022-01-26
  09:35:35

  8 14

  "widzisz, że ktoś zasmradza ci powietrze"...izi albo masz tak wyczulony chemicznie wzrok, albo obsesja niektórych rybniczan tobie się udzieliła..

 • ~izi 2022-01-26
  15:49:20

  12 5

  ~jasnypieron rozumiem, że należysz do tych, którzy mogą palić plastikiem i ma nikt nie zwracać uwagi,
  a smog to wymysł Unii, a Rybnik ma świetne powietrze, a ci którzy się skarżą to wariaci
  "mały dymek" - ciebie i tak nic nie przekona, ale może inni mieszkańcy przestaną się krępować, zaczną zwracać uwagę,

 • ~jasnypieron 2022-01-26
  17:07:09

  3 9

  izi tępszy od ciebie to chyba już jest tylko arteks!!! Napiszę ci abyś zrozumiał: wzrok służy do patrzenia, a węchem to możesz coś wyczuć jak śmierdzi!!! Poza tym ja NIE toleruję tych co palą plastikami, ale może ty skoro wzrokiem czujesz, to należysz do tych co jak widzą leżącego, to uważasz na bank, że to albo ćpun, albo nachlany, a nie pomyślisz, że może potrzebować pomocy???

 • ~izi 2022-01-26
  17:56:36

  8 3

  ~jasnypieron nie będę się odnosił do argumentów ad personam bo to nie ma sensu - widać, że masz już w głowie jakiś ranking "tępych", takiej "mądrej głowy" nic nie zmieni

  szanowni mieszkańcy, nie bójcie się sąsiadów, którzy uważają, że są najmądrzejsi, oni i tak w swoim przekonaniu często siedząc z buteleczką będą uważali, że wszyscy są gorsi - zwróćcie im uwagę gdy zatruwają nam środowisko i psują zdrowie, nie zrozumieją, ale w końcu poczują presję albo strach jedno i drugie pomoże środowisku

 • ~jasnypieron 2022-01-26
  20:08:12

  3 9

  izi tak bez rankingu....sam rusz dupsko i zwiedzając Żory spisuj domy z kominami(podpowiem ci_ prawie wszystkie je mają) i sam donoś, a nie nawołuj innych do kablowania, bo to co najmniej nieładnie!!! Tak to robisz w myśl powiedzonka: "narobić i na kotka zwalić"....??

 • ~izi 2022-01-26
  22:38:31

  5 3

  ~jasnypieron chciałbym mieć szacunek do starszych ludzi, ale zobacz jakiego języka używasz,
  można to wyjaśnić życiem w PRL-u gdzie obrzucaliście się wyzwiskami typu donosiciel, kabel, gdzie wyśmiewanie kogoś kto dobrze pracował albo założył firmę było normalne, bo wszyscy byli biedni i było sprawiedliwie...
  gdzie mały dymek z komina nie zaszkodzi, państwowe nie kradzione etc. ale PRL-owska trauma wyjaśnia ale was nie usprawiedliwia knajackiego myślenia i języka,

  taki przykład różnic w myśleniu ci pokażę - ty pisząc - działanie widzisz w donoszeniu, spisywaniu (pewnie jakieś komitety kiedyś mieliście), ja w zwracaniu uwagi, przekonywaniu, pomocy w założeniu, znalezieniu rozwiązania
  po prostu przepaść pokoleniowa

 • ~jasnypieron 2022-01-27
  07:46:04

  3 5

  "chciałbym mieć szacunek do starszych ludzi..." to go zacznij mieć, a nie napuszczasz innych najlepiej anonimowo na starszych ludzi, bo mają dom, bo mają komin, bo mają legalny piec, bo palą certyfikowanym węglem??? Jak już taki antysmogowiec z ciebie, to znajdź producenta tych tabliczek( bo za taki wyrób i zawieszenie na piecu na pewno jest stosowny paragraf), znajdź składy opału, w których miesza się węgiel z gó...em niewiadomego pochodzenia(które też otrzymało legalizację), poczekaj na odbiór plastików( i zobacz ile worków "traci" się przed odwozem, a starsi ludzie raczej nie latają i nie zbierają worków z taką zawartością, aby ją spalić). Poza tym co rząd, samorząd zrobiły dla poprawy czystości powietrza? Mierniki? Dopłaty bogatym do wymiany dobrego pieca na jeszcze lepszy? Propagowanie gazu i co teraz się dzieje( a wielu ludzi-też starszych zaufało i wymieniło), ....a co to języka wypowiedzi, to NIESTETY trzeba napisać brzydko, aby dotarło. Zbyt mało przez cale lata zrobiło się dla poprawy czystości powietrza, żeby teraz za jednym pstryknięciem paluszka wszystko uzdrowić.....wykorzystując innych.

 • ~Arteks 2022-01-27
  11:46:15

  3 4

  @izi - strażnicy miejscy z łatwością ogarną która tabliczka może nosić znamiona oszustwa. A fałszowanie tabliczki to wykroczenie podlegające karze większej niż posiadanie pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową. Żory niestety są w kiepskiej sytuacji bo strażników nie ma więc nikt na poważnie problemu nie ogarnia. Patole mogą czuć się spokojniej niż poważnych miastach gdzie kontrole trwają każdego dnia. W ciągu tylko stycznia Straż Miejska w Rybniku skontrolowała aż 700 budynków z piecami. :D

 • ~azan3 2022-01-27
  18:19:37

  1 2

  @Arteks- straż miejska to podobnie jak ty organizacja patologiczna i pasożytnicza o niewielkich uprawnieniach W epoce nowoczesnej technologii jest zupełnie niepotrzebna. @ jasnypieron- dzięki ci za słowo "tępszy", nie wiedziałem o istnieniu takiego słowa. Polski język- trudna język. Twoja kłótnia z kolegą izi to żenada. Nic mądrego do dyskusji nie wniosłeś

 • ~Arteks 2022-01-27
  19:37:58

  2 3

  @azan3 - w przypadku wdrażania uchwały antysmogowej i działań proekologicznych straż miejska/gminna jest bardzo potrzebna. Dziwne, że w naszym województwie nikt nie poszedł w kierunku Żor i nie zlikwidował tej formacji. Może inne samorządy są bardziej świadome różnych problemów. Kto wie czy to właśnie brak SM w Żorach nie był jedną z przyczyn lokowania się na terenie miasta różnych nielegalnych toksycznych składowisk i słynnej katastrofy ekologicznej z 2018 kiedy płonęły hałdy śmieci. Wiem, że SM kosztuje ale czy Żory bez tej formacji jakoś się wzbogaciły? Nie widać tego.

 • ~jasnypieron 2022-01-27
  19:48:35

  1 3

  azan https://sjp.pl/.......tępszy

  stopień wyższy od przymiotnika: tępy; bardziej tępy
  jest też najwyższy...i podpowiem ci, że ja tam siebie nie widzę!!
  Jak chcesz kogoś pouczać, to naprawdę zacznij od siebie

 • ~azan3 2022-01-28
  18:26:40

  1 2

  @jasnypieron- bardziej tępy , a nie tępszy.

 • ~azan3 2022-01-28
  18:29:06

  1 3

  @Arteks - naprawdę nie widzę sensu utrzymywania w mieście takiej wielkości jak Żory straży miejskiej. W całej Polsce płonęły składowiska i jakoś straż miejska nie pomogła

 • ~jasnypieron 2022-01-28
  20:01:47

  1 1

  azan z przykrością stwierdzam, że tylko ktoś "bardziej tępy" od arteksa(w niektórych komentarzach) może kwestionować ustalenia naukowców i twórców Słownika Języka Polskiego!!! Zatem nie ma się co dziwić, że byle s k u r........y bezkarnie podrabiają na przykład tabliczki znamionowe

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wprowadzenie programu 800+ zamiast 500+ jest dobrym pomysłem?


Oddanych głosów: 252

Prezentacje firm