zamknij

Wiadomości

Żory: oczyszczacze powietrza pojawią się w każdym przedszkolu i w żłobku?

2018-12-13, Autor: jm

Na tę informację czekało wielu rodziców z naszego miasta: żorscy radni chcą, by Miasto zakupiło oczyszczacze powietrza do wszystkich przedszkoli i żłobka w Żorach. W budżecie na 2019 rok chcą na ten cel zarezerwować 100 tys. złotych.

Przedwczoraj informowaliśmy o ufundowaniu przez darczyńców dwóch oczyszczaczy powietrza do jednego z żorskich przedszkoli. Wielu czytelników było zdania, że takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone w każdym przedszkolu w naszym mieście.

Reklama

Na ostatnim posiedzeniu Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Żory poparła wniosek o zakupienie oczyszczaczy powietrza do wszystkich publicznych żorskich przedszkoli i żłobka. Radni wnioskują do prezydenta Żor o zmianę projektu uchwały budżetowej i przeznaczenie na ten cel 100 tys. złotych.

Pomysł oczyszczaczy powietrza pojawił się już rok temu, kiedy przedstawiła go Grupa Działamy. Wtedy też radna Anna Marieta Nowacka złożyła wniosek, który spotkał się jednak ze sceptycznym przyjęciem prezydenta i radnych.

W tym roku z inicjatywą wyszła przewodnicząca Żorskiej Samorządności Anna Gaszka. Podczas prac w komisjach rady miasta wniosek poparli radni nie tylko Żorskiej Samorządności, ale i Prawa i Sprawiedliwości oraz Żorskiego Porozumienia. Mało tego, podwyższyli wnioskowaną kwotę z 95 tys. do 100 tys. złotych.

- Zdajemy sobie sprawę, że ta kwota może nie wystarczyć od razu na wszystkie przedszkola. Na pewno myślimy w pierwszej kolejności o żłobku i najmłodszych przedszkolakach. W przyszłym roku miasto powinno kupić kolejną partię - skomentowała radna Anna Marieta Nowacka.

Uchwałę budżetową miasta na 2019 rok radni przyjmować będą na sesji budżetowej, która odbędzie się 20 grudnia o godz. 13:00.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~mlodypolak 2018-12-13 15:27:54

  W końcu jakaś dobra wiadomość dla dzieci z naszego miasta i sensowne działanie władz! Brawo!!!

  10 5
 • ~Kombajnista 2018-12-13 17:34:41

  brawo radni. Można współpracować? można! świetna wiadomość :) dziękuję w imieniu moich wnuczek. Co do malkontentów, którzy krzyczą o szkołach na fb - wtedy po 100tys to trzeba by rzucić na jedną placówkę ;) taka Miarka czy Tischner mają po 40 sal lekcyjnych + korytarze ;)

  a co do grupy działamy to dobrze, że ich wniosek nie przeszedł rok temu, teraz pewnie "będą" piać, że to ich zasługa, przejrzałem sobie "ich" fb, sposób wypowiedzi i bardzo żałuję, że dałem się nabrać na zrzutkę, przepraszam wszystkich za to! ps. celowo liczbę mnogą wpisują w cudzysłowie, ponieważ nie znalazłem informacji o żadnym członku tej "grupy" po za jedną...

  7 8
 • ~Pio Tom 2018-12-14 12:23:57

  @ Kombajnista

  Też uważam, że to dobra wiadomość. W poście pod innym artykułem raczej był Pan sceptyczny wobec tego pomysłu ;)

  2 3
 • ~DuetDanka 2018-12-14 12:47:28

  a dokąd trafi to zanieczyszczone powietrze ?
  przecież gdzieś je trzeba będzie wypuścić, zapewne wypuszczą je przez okna przedszkola na ulicę i będzie truć przechodniów!

  1 11
 • ~Dariusz Kos 2018-12-14 13:11:49

  @kombajnista wyślij do Grupy Działamy maila z podaniem danych z jakich robiłeś wpłatę na fundusz niezależnych badań środowiska naturalnego w Żorach z wielką przyjemnością zwrócimy Tobie pieniądze. Co do treści Twojej wypowiedzi pod adresem Grupy Działamy to wiele o Tobie mówi, jakim jedteś człowiekiem.

  3 4
 • ~aponeo 2018-12-14 13:51:00

  @DuetDanka
  Te oczyszczacze wychwytują PMy, które osadzają się na filtrach HEPA. Tu masz linka, jak zrobić taki oczyszczacz samemu.
  https://www.youtube.com/watch?v=BUYP-5M7hL8

  Same części są niedrogie. Ciekawe o zakupie jakich oczyszczaczy ( ile zł/szt) miasto myśli...

  3 2
 • ~Kombajnista 2018-12-15 02:01:28

  ~Pio Tom

  tak, jestem sceptyczny wobec kupowania oczyszczaczy tylko dla pokazu i w wyniku zbiorowej paniki, bo ludzie po roku po raz pierwszy zerknęli na mierniki zanieczyszczenia. Po drugie w innych komentarza chodziło o Żorki, z których kasa miała zostać przeniesiona na oczyszczacze. Jak wspomniałem w poprzednich komentarzach pod innym artykułem - oczyszczacze to są duże koszta + koszta eksploatacji aby każda salka przedszkolna otrzymała odpowiedni oczyszczacz + pieniądze na eksploatacje, z tego tekstu rozumiem, że 100tys to tylko początek inwestycji aby każde przedszkole na każdą salkę dostało konkretne urządzenie a nie badziew z marketu za ~1,5tys zł na 30m2. Byleby powiedzieć, że jest.


  ~Dariusz Kos
  "Co do treści Twojej wypowiedzi pod adresem Grupy Działamy to wiele o Tobie mówi, jakim jedteś człowiekiem."

  o tym właśnie mówię, zamiast rozwiać moje wątpliwości, zaprosić do rozmowy albo dać link do informacji abym się czegoś o grupie, jej członkach i sposobie działania dowiedział to atakuje pan mnie tak jak każdego, kto się z panem nie zgadza. Proszę to przemyśleć i zastanowić się, jak rozmawia pan z mieszkańcami, którzy się z panem czasem nie zgadzają.

  7 4
 • ~Dariusz Kos 2018-12-15 10:27:22

  @Kombajnista... właśnie o takiej postawie jako człowieka-wiem-wszystko-bo-jestem-anonimowy piszę. Zamiast najpierw zapytać u źródła, zadzwonić, napisać maila z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości, zgłosić do organizacji pozarządowej uwagi itp. to publicznie obrażasz, oczerniasz i piszesz kłamstwa. Gdy jednak, ktoś zwraca Tobie uwagę, że postępujesz nieładnie... to zaczynasz się mądrzyć, bo Ty zawsze-wszystko-wiesz-lepiej. Tymczasem nie masz odwagi, nawet publicznie występować pod własnym imieniem i nazwiskiem oczerniając, pomawiając i wyśmiewając innych mieszkańców Żor. Uważasz jednak, że Tobie należy się specjalnie traktowanie.
  Współpracujemy z wieloma mieszkańcami, nasze biuro dla każdego stoi otworem. Dla Ciebie także. Miałeś szansę do nas przyjść i porozmawiać. Ty jednak wybrałeś drogę oczerniania i obrażania. Kombajnisto, nie idź tą drogą!

  5 4
 • ~Józef Brzozowski 2018-12-16 11:16:18

  Chwalebne i bardzo populistyczne. Cytuję: „żorscy radni chcą, by Miasto zakupiło oczyszczacze powietrza do wszystkich przedszkoli i żłobka w Żorach.” Żorscy radni zamiast zwalczać przyczynę, walczą ze skutkiem.

  Przeszło 40 lat temu otrzymałem klucze do mieszkania w bloku na jednym z osiedli żorskich. Przyjechałem tu z Legnicy, z Dolnego na Górny Śląsk, a w Żorach powietrze było jak w sanatorium. Było już trochę kopcących domków jednorodzinnych, ale wtedy mi to w ogóle nie przeszkadzało. Po pewnym czasie zacząłem zauważać jednak kopcące kominy, i zacząłem się dziwić, że nowo-budowane domki jednorodzinne w pobliżu sieci CO nie mają nakazu przyłącza do CO, a mogą mieć ogrzewanie indywidualne. I tak jest praktycznie do dziś. Jest rozbudowywana sieć CO, ale sposób przyłączania do niej woła o pomstę do nieba.

  Co stoi na przeszkodzie, by Rada Miasta zamiast finansować oczyszczacze do przedszkoli, finansowała wszystkim przyłącze do CO tam gdzie sieć jest dostępna? Dziecko przebywające w czystej atmosferze przedszkola, po wyjściu z niego, przy mocno zanieczyszczonym powietrzu będzie się czuć jak niepalący w pomieszczeniu dla palących. Fachowcy mówią że bierne palenie jest bardziej szkodliwe niż palenie papierosów.

  8 4
 • ~agel 2018-12-17 03:25:29

  Zwalcza sie przyczyne a nie skutki. Gdzie byli radni gdy palily sie opony? Czemu nie bylo alarmu i nie zamknieto przedszkoli? Teraz glupi temat z oczyszczaczmi... Filtry wymienne sa bardzo drogie i kto bedzie na biezaco oczyszczac te oczyszczacze?

  4 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na jaki komitet zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Oddanych głosów: 906