zamknij

Wiadomości

Żory to przedmieście innych miast czy miasto, które prężnie się rozwija?

2013-09-02, Autor: wk
Niedawno informowaliśmy o sytuacji, w której znajdzie się miasto za 10-20 lat. Według czarnego scenariusza do 2035 roku w Żorach będzie nas mniej aż o 29%, czyli o 16 tysięcy osób. Co o tym wszystkim myślą nasi Czytelnicy?

Reklama

Każdy zna zatrważające skutki pustoszenia miasta - brak nowych inwestycji, likwidacja szkół, problemy z budżetem. Czy taka przyszłość czeka również Żory? >> Zobacz: Polskie miasta się wyludniają. Wśród nich są Żory

Według użytkownika mikjaa w Żorach dobrze się żyje - Są rzeczy, które mnie denerwują, ale to spokojne i ładne miasto, które prężnie się rozwija. Jeśli ktoś szuka czegoś innego to droga wolna.Dobrej myśli jest także gestskoczka, który zamieszkał w Żorach w 1978 roku. - Dostałem mieszkanie w Żorach, z początku się fatalnie tu czułem. Małgosia Ostrowska śpiewała swoją szklaną pogodę - wypisz wymaluj o Żorach, jak się popatrzyło wieczorem na bloki od strony balkonów. Między osiedlami duże puste przestrzenie, a po zmroku tylko nieliczni ludzie przemykali między nimi. Liczyłem, że wrócę do Legnicy, że się zamienię na mieszkanie. Nie udało się, lata leciały, a ja coraz bardziej się czułem żorzaninem - wyjaśnia i dodaje - Uważam, że Żory rozwijają się lepiej niż okoliczne miasta, dobrze rozwija się podstrefa KSSE, mamy lepszy układ komunikacyjny i korzystne położenie. Dobre są takie punkty w mieście jak Aquarion, Auchan i Western, gdzie służą nie tylko żorzanom, ale i okolicznym mieszkańcom, potrzeba takich punktów więcej. Potrzebne są tanie mieszkania dla młodych i połączenie kolejowe do Katowic.

Innego zdania jest użytkownik nonsens - Żory nie mają jasnej przyszłości. Po prostu jesteśmy sypialnią uzależnioną od powodzenia innych miast i kopalń. Miasto jest zadłużone na maksa, inwestorzy się tu nie pchają, a jeśli już, to tylko tacy którzy chcą zarobić na maksa płacąc grosze pracownikom. Centrum miasta zamiera. Komunikacja już sięgnęła dna. Uważam, że za kilka lat mieszkania w blokach pójdą w Żorach ostro w dół. Przy tak znacząco zmniejszającej się liczbie ludności mieszkań będzie za dużo i będą niewiele warte - pisze internauta. Według niego Żory nie są miastem dla ambitnych ludzi. - Nic tu nie ma. Sport, rozrywka, kultura - nie istnieją. Nuda. Miasto nie ma klimatu, a osiedla wieczorami atmosferą przypominają dawny murzyński Bronx... Co do spokoju i ładności to masz rację, że pod tym kątem nie jest źle, ale teraz nawet na wsi można zasadzić parę drzewek i kwiatków i będzie ładnie. A w przypadku miasta to za mało.

Także piszczel zauważa, że przyczyną utraty mieszkańców mogą być osiedla, w których nie żyje się przyjemnie. Lecz dodaje - Możliwe, że innym powodem jest to, że jest tu mało miejsc pracy oraz powroty w swoje rodzinne strony emerytów górniczych. W każdym razie nie jest to dobra przyszłość. To może powodować ciągłe zmniejszanie się budżetu miasta, brak inwestorów, którzy tu nie będą widzieć perspektyw i co gorsza, ucieczka najbardziej aktywnych, młodych ludzi, dla których brakuje tu ciekawych propozycji związanych ze swoim rozwojem. Z mojego bloku większość młodych ludzi po studiach do Żor nie wróciła.

O planach rewitalizacji Starówki przypomina z kolei not4u, który zwraca też uwagę na to, że miasto nie ma własnej prognozy demograficznej, a swoje inwestycje planuje na poczekaniu.

Czytelnicy xyzstefan257 zgodnie twierdzą, że wyludnianie się miast, to proces, który dotyczy całego kraju. - Żory to rzeczywiście przedmieście innych miast. Naprawdę nie dziwię się, że ludzi ubywa. Rodzi się mniej dzieci (wszędzie!!!!), bo w tym państwie nie da się żyć. Na co mogą liczyć młodzi, często dobrze wykształceni ludzie?! nawet dobrej pracy nie dostają... Takie wyniki wcale mnie nie dziwią - pisze xyz, a stefan257 zaznacza, że - Trwa emigracja młodego pokolenia na niespotykaną w dziejach Polski skalę. Czy należy się temu dziwić ? - niech każdy odpowie sobie sam.

Czy Żory mają szanse, by zapobiec znacznej utracie mieszkańców? Komentujcie!
Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~tAmArA 2013-09-02 12:54:57

  Zawsze znajdą się ci, którzy będą na wszystko narzekać i ci, którzy umieją sobie znaleźć miejsce wszędzie! Ludzie, gdybyście pojechali wgłąb Polski albo na Lubelszczyznę, dowiedzielibyście się co to jest prowincja!!! Tam ludzie mają biedne, my tu naprawdę mamy się dobrze :) Pozdrawiam dumnych żorzan!

  4 0
 • ~hitchhiker 2013-09-02 16:26:47

  Czas zacząć narzekać, że narzekamy.

  1 0
 • ~mikjaa 2013-09-02 18:25:10

  Jestem zaszczycona, że droga Redakcja mnie cytuje :)

  0 0
 • ~zajebut 2013-09-02 19:10:56

  Nie wiem co ten nonsens brał ale tak w Żorach było chyba z 30 lat temu. Jaka sypialnia ? Przecież Śląsk to tylko z kopalni słynie. Tak samo musiał bym nazwać sypialnią Jankowice, Mysłowice, Katowice, Zabrze i inne miasta bo tam też są kopalnie. Żory to prężnie rozwijające się miasto ale brakuje nam dużo np do takiego Rybnika. W mieście u nas brakuje dużej Galerii Handlowej typu Focus Park. Nie wiem na co komu te czerwone torebki które wiecznie świecą pustkami. Trochę dużo mamy tych super/hiper marketów no ale niech już są. Wyremontowany basen to dobra inwestycja. Miasteczka Westernowego osobiście nie odwiedzałem ponieważ, dla mnie jest trochę za drogo ale z tego co widzę to zawsze jest prawie pełny parking więc to też bym zaliczył do dobrej inwestycji. Remont Parku Cegielnia, z tego co widać po projekcie to będzie cud malina, no ale zobaczymy jak to nasza Żorska młodzież będzie szanować. Osobiście proponował bym tam kilkanaście kamer z poglądem na Policje, bo dosyć często odbywają się tam starcia kiboli. No i może trochę miasto jest zadłużone, ale miasto mogło by trochę wspomóc nasze Żorskie kluby. KS Żory to tragedia. Energetyk ROW Rybnik jest w pierwszej lidze, poza tym mają Żuzel, Jastrzębie ma znakomitą drużynę siatkarską i hokej, inna miasta aglomeracji Śląskiej też, a my co mamy ? Marny klub, o którym kompletnie nawet nie wiem w której klasie obecnie gra. Orliki są, to przydało by się trochę młodzież wyszkolić, lub robić jakieś obozy piłkarskie i wspomagać drużynę.

  3 0
 • ~zajebut 2013-09-02 19:15:46

  Już nie wspominając o koncertach. Te Jarmarki trochę wieją wiochą ale dla starszych ludzi przecież też coś musi się znaleźć. Ale myślę, że gdyby miasto poszło ścieżką Rybnika, większość Żorzan było by z pewnością zadowolona. Nie mówię tu o jakieś Madonnie czy Lady Gadze ale o trochę już znanych artystach. Pamiętam Rybnik 10 lat temu. Wiocha jakich mało, nawet nie miałem ochoty tam jeździć, mogłem nawet w aucie spać i wiedziałem kiedy wjadę do Gortatowic i do Rybnika. Zawsze poznawałem drogę po dziurach ;) Dzisiaj wyremontowana droga, pięknie miasto, dwie Galerie Handlowe, mnóstwo ludzi na Rynku i coraz to więcej inwestycji.

  A jeszcze żebym nie zapomniał. Inwestorzy może i są ale pracę w Żorach jest bardzo ciężko dostać, a jak już się ją dostanie to w Koreanskiej Firmie Tępiącej Polaków, albo gdzieś indziej za 1000 zł. Mam nadzieje że coś z tym zrobią, bo to raczej będzie główny powód przez który Żory się wyludnią do tego 2030 roku.

  2 0
 • ~piszczel 2013-09-02 19:50:06

  Nigdy opinie moich krewnych czy znajomych o Żorach nie były zbyt dobre bo zawsze byliśmy traktowani po macoszemu i zawsze ustępowaliśmy innym miastom pod kątem wyglądu czy rozwoju. Zawsze władze województwa w czasach PRL wolały tworzyć coś w Rybniku czy Jastrzębiu. A po upadku PRL przez wiele lat nie potrafiliśmy poradzić sobie z upadkiem kopalni ZMP i prawie całego żorskiego przemysłu. Trzeba przyznać że obecne władze miasta się starają i od pewnego czasu wiele rzeczy się poprawia ale okoliczne miasta mają więcej do zaoferowania. W Żorach nie ma czegoś co integrowałoby ludzi tak jak napisał zajebut np. porządnej drużyny sportowej. Trudno też o jakieś miejsce którym możnaby się pochwalić i coś pokazać, że mamy coś czego nie mają inni. Młodzi narzekają na brak imprez czy miejsc w których mogliby się "wyszaleć" i potem niestety szaleją na klatkach schodowych, w parku albo między blokami.

  3 0
 • ~dziadek 2013-09-02 21:16:26

  To ponarzekajmy. Kulturalnie dość średnio. Jednak podobnie do większości małych miast powiatowych coś się dzieje. Łba nie urywa, ale zawsze coś można znaleźć.
  Sport? Szkoda czasu, no może coś dla swojego ciała. Nauka - standard powiatowy. Służba zdrowia, zapewne powyżej średniej krajowej, przynajmniej w moim na szczęście niewielkim doświadczeniu w tym zakresie.
  Handel? No cóż żarcie, żarcie ,żarcie.
  Lokalizacja znakomita, przy doskonałych arteriach komunikacyjnych.
  Zakreślmy okrąg o promieniu 50km. W zasiegu aglomeracja katowicka, Bielsko-Biała i Ostrava. Dojazd do dowolnej placówki kulturalnej góra godzina. Tam już coś na poziomie wojewódzkim. Wysiłek niewielki. No i góry. Caały rok.
  Teraz 100km. W zasiegu Krakówek. Dojazd do dowolnej placówki kulturalnej góra godzina z haczykiem. Tam już coś na poziomie krajowym, prawie europejskim. Wysiłek niewielki. No i góry, prawie Zakopane.
  Caały rok.
  Zakreślmy okrąg o promieniu 200km. W zasiegu Wrocław, Łódź. Jak wyżej. Tyle, że Łódź nie lezy w górach. Dojazd do dowolnej placówki kulturalnej góra trzy godziny.
  No i na koniec.Czas mniej niz 5 godzin. To już światowe zycie.
  W zasięgu
  Warszawa - 350
  Praga- 400
  Bratysława- 335
  Wiedeń- 340
  Berlin- 525
  Budapeszt - 530
  Linz - 525
  Lwów - 460 (granica)
  Nie jest źle. Jednak kasa misiu, KASA.

  4 0
 • ~nonsens 2013-09-02 23:57:08

  Zdecydowanie przedmieścia i kompletna prowincja kulturalno-mentalnościowa. Dziadek, tu nie chodzi o to aby pisać jak blisko mamy autostradą do Krakowa bo jeszcze bliżej mają Mysłowice i co z tego? Tu większości blokowej społeczności wystarczy browarek i M jak Miłość w telewizji więc zostawmy w ogóle kulturę. Tym bardziej ze jeśli ktoś nie ma auta to trudno stąd się wydostać gdziekolwiek nawet do Gliwic czy Katowic... a ty piszesz o jakieś Ostrawie czy Warszawie które są całkowicie niedostępne dla przeciętnego mieszkańca Żor który nie ma auta lub zarabia 1000 zł u Koreańców... Rozwój widać tylko w dziedzinach związanych z dziećmi i drogami. Chociaż zawsze można powiedzieć że jest lepiej niż 50 lat temu...

  0 3
 • ~januszmilion 2013-09-05 15:41:14

  skończcie już z tymi Galeriami. Gdyby galeria miała być wyznacznikiem poziomu rozwoju miasta, to Jastrzębie było by jednym z najlepszych (ma 2 galerie, a oprócz kilkuset rodzin górników nikogo nie stać tam kupować), a Bielsko chyba najlepszym w Polsce. Żory są w świetnym miejscu, blisko do Krakowa, GOP, Aglomeracji Ostravy, zawsze można w kilkanaście/dziesiąt minut dostać się do sąsiedzniego miasta/gminy i fajnie się pobawić (chyba, że jest się cebulakiem, który tylko narzeka). Jak wam się nie podoba to pojedźcie do miast wojewódzkich jak Zielona Góra, Opole, Rzeszów, Olsztyn, Łódź, Kielce. Wrócicie i będziecie całować pomnik żorka w cztery litery z radości... ;)

  1 0
 • ~januszmilion 2013-09-05 15:42:57

  Gdyby tu był dobry klub piłkarski i więcej imprez typu żorska wiosna (no i nie graliby tacy "artyści" jak tam, a raczej ŻORSKIE MŁODE zespoły jak nazwa wskazuje + 3-4 gwiazdy) to byłoby idealnie.

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.