zamknij

Wiadomości

Żory wśród "liderów" smogowego rankingu

2019-10-30, Autor: BF

Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok. Żory nadal zajmują niechlubne miejsce wśród liderów rankingu. Oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem przez całą zimę.

Reklama

Z opublikowanego rankingu wynika interesujący wiosek: w Polsce najbardziej zanieczyszczone są miasta małe i średniej wielkości. W minionym roku niechlubnym rekordzistą jest Pszczyna – miasto o największej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalne normy. W tym mieście liczba dni smogowych była prawie czterokrotnie większa od dopuszczalnej (125 dni przy dopuszczalnych przez prawo 35). Niedaleko za Pszczyną uplasowały się Żory z 94 dniami.

Jednak wysokie stężenia pyłów w okresie grzewczym to niejedyny problem polskiego powietrza. W naszym kraju występują również najwyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu spośród wszystkich państw unijnych. Rekordowy Nowy Targ przekracza dopuszczalną normę tej rakotwórczej substancji aż o 1800%! Nie lepiej jest w pozostałych miejscowościach: na drugim i trzecim miejscu znajdują się małopolska Sucha Beskidzka oraz Rybnik ze stężeniem 13-krotnie przekraczającym dopuszczalną normę (1300%). W Żywcu znajdującym się na 14 pozycji wartości BaP stanowią 800% normy.

Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenia wdychanego benzo(a)pirenu na ekwiwalent palonych papierosów. I tak mieszkańcy Nowego Targu „wypalają” w ten sposób aż 22 „papierosy” dziennie! Mieszkańcy Zakopanego i odwiedzający miasto turyści – 10 „papierosów” na dobę.

- Dramatyczna sytuacja w małych i średnich miejscowościach wynika ze spalania węgla i drewna w „kopciuchach”, które są podstawowym źródłem ciepła w ponad czterech milionach polskich domów. To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84% rakotwórczego benzo[a]pirenu. Dlatego też wdrożenie sprawnego programu dopłat do wymiany „kopciuchów” powinno stanowić podstawowe antysmogowe działanie rządu. Niestety, Program Czyste Powietrze, który oferuje tego typu dopłaty, nie działa jak należy. Od uruchomienia programu we wrześniu 2018 roku podpisano jedynie 35 000 umów na wymianę kotłów, realizując około 1% celu. Rząd musi również pilnie uruchomić wsparcie do wymiany kopciuchów w domach wielorodzinnych – obecnie mieszkańcy kamienic nie mogą skorzystać z dotacji na wymianę ogrzewania, a w wielu miejscowościach z czołówki rankingu znaczna ilość „kopciuchów” znajduje się właśnie w domach wielorodzinnych

- czytamy w raporcie Polskiego Alarmu Smogowego.

Natomiast Andrzej Guła, lider PAS podkreśla, że jakość powietrza w naszym kraju jest wciąż dramatyczna.

- Niestety, taka sytuacja jest powszechna nie tylko w dziesiątkach polskich miast i miasteczek, w których mierzona jest jakość powietrza, ale również w tysiącach tych, gdzie nie ma stacji pomiarowej. Nasz ranking nie służy temu, by piętnować „rekordzistów”, ponieważ jesteśmy przekonani, że podobnych miejscowości jest w Polsce tysiące, z tą tylko różnicą, że nikt nie mierzy tam jakości powietrza

– dodaje Guła.

Miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu w 2018 r. (wartość w ng/m3 przy normie 1 ng/m3)

  1. Nowy Targ 18 (22 papierosy dziennie)
  2. Sucha Beskidzka 13 (16 papierosów dziennie)
  3. Rybnik 13 (16 papierosów dziennie)
  4. Nowa Ruda 11 (13 papierosów dziennie)
  5. Nowy Sącz 10 (12 papierosów dziennie)
  6. Tuchów 10 (12 papierosów dziennie)
  7. Wschowa 10 (12 papierosów dziennie)
  8. Zdzieszowice 10 (12 papierosów dziennie)
  9. Godów 9 (11 papierosów dziennie)
  10. Pszczyna 9 (11 papierosów dziennie)
  11. Sulęcin 9 (11 papierosów dziennie)
  12. Zakopane 8 (10 papierosów dziennie)
  13. Oświęcim 8 (10 papierosów dziennie)
  14. Żywiec 8 (10 papierosów dziennie)

Miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 w 2018 r. (wartość w ug/m3)
Norma: 40 ug/m3

  1. Pszczyna 55
  2. Rybnik 51
  3. Myszków 49
  4. Wodzisław Śląski 48
  5. Nowy Targ 47
  6. Żywiec 47
  7. Godów 46
  8. Zabrze 45
  9. Żory 45
  10. Oświęcim 44
  11. Sucha Beskidzka 44
  12. Lubań 44
  13. Katowice 43,5 (średnia ze stacji)
  14. Nowa Ruda 43
  15. Kraków 42,3 (średnia ze stacji)

Miasta o najwyższej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalną normę średniorocznym stężeniu pyłów PM10 w 2018 r.
Dopuszczalna liczba dni - 35

  1. Pszczyna 125
  2. Rybnik 110
  3. Wodzisław Śląski 110
  4. Nowa Ruda 107
  5. Nowy Targ 106
  6. Myszków 105
  7. Zabrze 103
  8. Sucha Beskidzka 101
  9. Kraków 96 (średnia ze stacji)
  10. Żory 94
  11. Godów 94
  12. Katowice 93 (średnia ze stacji)
  13. Gliwice 92
  14. Lubań 92
  15. Oświęcim 91

* Informacje o jakości powietrza w polskich miastach odnoszą się tylko do tych miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe GIOŚ.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~Mag 2019-10-30
    15:02:05

    14 11

    To straszne, czym my oddychamy a może raczej ledwo dyszymy. Mam wrażenie, że całą jesień i zimę powinnam przesiedzieć z rodziną w domu. Wiadomo, że jest to nierealne a poza tym w domu takie samo powietrze. Sprawdzam codziennie stan powietrza i się zastanawiam, co robić. Wyjść z małym dzieckiem? A zakupy kto zrobi? Starsze dziecko w drodze do szkoły ma się teleportować, bo piszą żeby dzieci nie wychodziły na zewnątrz. Porażka. Chyba zainwestuję w maski antysmogowe. Tylko czy to nie jest kolejne naciąganie ludzi na kasę?

  • ~gestskoczka 2019-10-30
    15:37:55

    15 4

    Nie jest tak źle. Nie ma Żor na liście o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu. Wystarczy jeszcze zlikwidować pozostałą aparaturę pomiarową WIOŚ na Sikorskim, a w Żorach będzie czyste powietrze. I żaden Polski Alarm Smogowy nie będzie nas palcem wskazywał.

  • ~agel 2019-10-31
    00:54:12

    5 8

    @gestskoczka, a czy w Żorach jest automatyczny pomiar BaP? Czy tylko ad hoc, czyli prawie wcale?
    Inne pytanie - a gdyby naszą centralną stację pomiarową z os. Sikorskiego przenieść na rynek to jak by się "poprawiły" wyniki? Organoleptycznie różnica ogromna. Tak samo jak np. bardzo często między osiedlami 700 lecia a np. Sikorskim, Pawlikowskim, Osinami, czyli "górą" Żor...
    I jeszcze taka sytuacja.. Rozmowa parę dni temu z jednym właścicieli pieców kopciuchów w Żorach. "Czy pan się nie martwi, że za 3 lata już będzie pan musial zainwestować w nowy piec?" On na to - "paaaaani, ale kto mi udowodni z którego roku ja mam piec.. Nikt faktur nie trzyma".. Dodam, że facet majętny, piękne auta, dom. On ma wybór - oszczędności lub uczciwość.. Chorzy na alergie na metale, chemie nie mają wyboru.. Ponoszą straszne konsekwencje.. Zdrowotne i ekonomiczne.

  • ~gestskoczka 2019-10-31
    13:12:22

    3 4

    BaP – benzo(a)piren – najbliższy pomiar to w Rybniku. W Żorach stacja WIOŚ na Sikorskiego jest niepełnosprawna. Mierzy tylko tlenek węgla i dwutlenek siarki. Ale mamy, i dla tego jesteśmy wymieniani w rankingach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. W Jastrzębiu-Zdrój powietrze niewiele się różni od żorskiego, ale są niewymieniani w rankingach bo takiej stacji nie ma.

    Takich jak Twój znajomy @agel jest wielu. Typowa mentalność chłopa pańszczyźnianego: innym mogę smrodzić. Dlatego mam żal do władz miasta, że ładując pieniądze w rury CO nie wprowadzili obligatoryjnego przyłącza dla wszystkich mieszkańców, zapewniając darmowe przyłącze i pomoc w uzyskaniu kredytu na ocieplenie domu. Więcej by to nas kosztowało, ale ten rejon zrobiony byłby kompleksowo.

    Wydaje mi się, że lokalizacja stacji pomiarowej WIOŚ na os. Sikorskiego jest celowa. Stare Miasto można szybko podłączyć do CO, ale południe miasta: Osiny i Baranowice (i nie tylko), nieźle kładą do pieca, a tam zrobić sieć CO będzie znacznie trudniej.

  • ~Adalbert 2019-11-01
    07:24:01

    8 4

    agel i gestskoczka, a co ten znajomy robi źle, jaka mentalnośc? Czy piec kupił i zamontował nielegalnie? Czy węgiel jest legalnym paliwem sprzedawanym do palenia i ogrzewania domów.
    Jeżeli z powodu zmian klimatycznych mamy problem ze smogiem, to zakazac sprzedaży pieców i węgla, a stare wymienic na koszt państwa. Jeżeli ktoś się nie zgodzi, to wtedy krytykowac.

  • ~gestskoczka 2019-11-01
    20:33:48

    4 2

    @Adalbert, pisząc o mentalności chłopa pańszczyźnianego nie miałem Ciebie na myśli, nie oburzaj się. Dam Ci konkretny przykład: rozmawiałem na wiosnę z mieszkańcem ul. Słowackiego. W tamtym roku podciągnęli im rurki CO i każdy mógł się podłączyć. Ten co mi to opowiadał podłączył się. Zapłacił za przyłącze i był na początku zadowolony. Ale kilku jego sąsiadów się nie podłączyło. W domu miał czyściej i wygodniej, ale za oknem nadal smród od sąsiadów, którym to podłączenie się nie opłacało i nie musieli się przyłączyć. Powtórzę to jeszcze raz, co pisałem już w komentarzu: „Dlatego mam żal do władz miasta, że ładując pieniądze w rury CO nie wprowadzili obligatoryjnego przyłącza dla wszystkich mieszkańców, zapewniając darmowe przyłącze i pomoc w uzyskaniu kredytu na ocieplenie domu. Więcej by to nas kosztowało, ale ten rejon zrobiony byłby kompleksowo.”

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 41