zamknij

Opinie

Wasze opinie

Serwis www.tuzory.pl daje Ci możliwość wyrażenia swojej opinii na dowolny temat: skomentowania wydarzenia, wystawienia pozytywnej lub negatywnej oceny żorskim firmom i instytucjom. Poniżej przedstawiamy ostatnio dodane przez internautów opinie.

 • ~Józef Brzozowski 2019-10-31 14:07:16

  @Dariusz Kos. Dziękuję za obszerne wyjaśnienie.

  Zrozumiałem to tak: PWiK zaciąga kredyt, a miasto jest tu gwarantem. Nadal to wszystko jest nasze. Ale mam problem ze zrozumieniem co dalej. 27,5 mln zł z Warszawy za 25% udziałów – nie wiem ile jest warte PWiK, ale chyba znacznie więcej jak 110 mln zł. Moim zdaniem MUSI być jasno określone na jakich warunkach biorę kredyt. Jak mnie stać to biorę. Jak nie, to nie biorę!!! Czy my MUSIMY z NFOŚiGW brać ten kredyt na bandyckich warunkach???

  Jeżeli to prawda że radni muszą głosować w ciemno – bez dostatecznej wiedzy o przedmiocie głosowania, to moim zdaniem jest to KARYGODNE i bardzo, bardzo źle świadczyć będzie o tych co zagłosują „ZA”.

  Przepraszam Pana Dariusza Kosa za określenie „jeżeli to prawda”, ale gdyby to była prawda, to tacy radni niczym by się nie różnili od niewolników.

  Jeżeli chodzi o zmianę nazwy ulicy, to w głowie mi się nie mieści że radny Lis mógł tak powiedzieć jak Pan opisuje. Przecież do cholery – gmina ty my! A radny Lis powinien być naszym przedstawicielem, i działać w naszym interesie. Gdzie my k-wa żyjemy?!? Dobrze przynajmniej że prezydent zachował się po ludzku.

 • ~gestskoczka 2019-10-31 13:12:22

  BaP – benzo(a)piren – najbliższy pomiar to w Rybniku. W Żorach stacja WIOŚ na Sikorskiego jest niepełnosprawna. Mierzy tylko tlenek węgla i dwutlenek siarki. Ale mamy, i dla tego jesteśmy wymieniani w rankingach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. W Jastrzębiu-Zdrój powietrze niewiele się różni od żorskiego, ale są niewymieniani w rankingach bo takiej stacji nie ma.

  Takich jak Twój znajomy @agel jest wielu. Typowa mentalność chłopa pańszczyźnianego: innym mogę smrodzić. Dlatego mam żal do władz miasta, że ładując pieniądze w rury CO nie wprowadzili obligatoryjnego przyłącza dla wszystkich mieszkańców, zapewniając darmowe przyłącze i pomoc w uzyskaniu kredytu na ocieplenie domu. Więcej by to nas kosztowało, ale ten rejon zrobiony byłby kompleksowo.

  Wydaje mi się, że lokalizacja stacji pomiarowej WIOŚ na os. Sikorskiego jest celowa. Stare Miasto można szybko podłączyć do CO, ale południe miasta: Osiny i Baranowice (i nie tylko), nieźle kładą do pieca, a tam zrobić sieć CO będzie znacznie trudniej.

 • ~Dariusz Kos 2019-10-31 11:18:46

  @gestoczka: 11.1 - pożyczka dla PWiK Żory na sieć wodociągową i na sieć ciepłowniczą.
  11.7 - Rząd poprzez swoją agencję wykonawczą: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ma objąć 25% udziałów w żorskich wodociągach za 27,5 mln zł. Spółka miejska wyemituje nowe udziały, które wykupi w całości NFOŚiGW. Jednak to de facto pożyczka dla PWiK Żory. Po 5 latach żorskie wodociągi będą odkupować co roku część udziałów od NFOŚiGW i to po cenie wyższej niż Fundusz te udziały kupił. Po jakiej? I tu ciekawostka: prezes PWiK Żory nie chciał powiedzieć radnym, bo to... tajemnica? W ogóle sposób podejmowania uchwały w tej sprawie jest zatrważający: radni nie dostali nawet projektu umowy z Funduszem objęcia nowych udziałów, nie wiadomo ile ta umowa będzie kosztował żorskie wodociągi, nie wiadomo dokładnie na ile lat Fundusz wchodzi do wodociągów. Prezes wodociągów przyznał, że umowa jest jeszcze negocjowana, ale radni mają w ciemno wyrazić zgodę na wejście Funduszu do PWiK Żory, a potem odkupowanie do Funduszu udziałów po wyższej cenie, ale nie wiadomo jakiej? A co jeśli spółka nie będzie miała kasy na odkupienie udziałów? Wtedy będzie musiała je odkupić Gmina Żory z pieniędzy budżetowych, a jeśli nie będzie kasy w miejskiej kasie? Wtedy udziały wraz z cesją całej umowy może odkupić prywatnych fundusz inwestycyjny, którego prawnicy znajdą sposób nie wyjęcie należnej kasy z mienia komunalnego i istnieje obawa, że prawnicy Kancelarii Lexus-Consulting będą bezradni.
  Zresztą podczas obrad Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Rady Miasta pp. Kosztyła i Owczarek wypowiadali się w taki sposób, z którego wynikało, że wiedzą dużo więcej szczegółów umowy, której nie ma oficjalne i jest tajemnicą, niż inny radni. Skąd ta wiedza? To co dla innych radnych jest tajemnicą, bo nie chce im tego ujawnić zarząd wodociągów to dla radnych prawników Kancelarii Lexus-Consulting nie jest tajemnicą. Ciekawe...
  11.13 - mieszkańcy tej ulicy nie chcieli nazwy gen. Zygmunta Walter - Janke a o nadaniu nowej nazwy dowiedzieli się z... mediów. Nikt ich wcześniej nie poinformował. Dlatego najpierw zwrócili się do Rady Miasta Żory z wnioskiem o nadanie innej nazwy. I tu ciekawe, radni prezydenta Sochy uznali to za bezzasadne, bo jak władze miasta tak postanowiły, to tak ma być. Szczególnie gardłował za takim rozwiązaniem radny Lis. Uważał, że mieszkańcy nie mają tu nic do gadania. Ci jednak poszli z problem do prezydenta. Ten stwierdził, że oki, jak jest taka sytuacja to nazwę się zmieni. I co teraz robi radny Lis i jego koledzy? Gardłują, że ta zmiana jest konieczna. Paradne.

 • ~Arkadiusz Góra 2019-10-31 10:17:26

  ~Arteks Za to Rybnik jest ogromnym miastem z głęboką historią ,a znane jest od jakiegoś czasu ze smogiem z którym nie możecie dać sobie rady w sumie ktoś musi być liderem:). Patrz tak jak Tobie pisłem w swoje podwórko a potem zaglądaj do innych. No... i oczywiście Nasze miasto nic nie robi z tego co piszesz ,Twoje zdanie. A Wasz szpital prężnie działa czytałem,słyszałem,byłem-wzóra:)) 40 lat budowy 20 lat nieszczęścia.

 • ~agel 2019-10-31 00:54:12

  @gestskoczka, a czy w Żorach jest automatyczny pomiar BaP? Czy tylko ad hoc, czyli prawie wcale?
  Inne pytanie - a gdyby naszą centralną stację pomiarową z os. Sikorskiego przenieść na rynek to jak by się "poprawiły" wyniki? Organoleptycznie różnica ogromna. Tak samo jak np. bardzo często między osiedlami 700 lecia a np. Sikorskim, Pawlikowskim, Osinami, czyli "górą" Żor...
  I jeszcze taka sytuacja.. Rozmowa parę dni temu z jednym właścicieli pieców kopciuchów w Żorach. "Czy pan się nie martwi, że za 3 lata już będzie pan musial zainwestować w nowy piec?" On na to - "paaaaani, ale kto mi udowodni z którego roku ja mam piec.. Nikt faktur nie trzyma".. Dodam, że facet majętny, piękne auta, dom. On ma wybór - oszczędności lub uczciwość.. Chorzy na alergie na metale, chemie nie mają wyboru.. Ponoszą straszne konsekwencje.. Zdrowotne i ekonomiczne.

 • ~Bronisław Jacek Pruchnicki 2019-10-30 20:50:46

  Decyzja, zezwalająca na emisję określonych substancji wydawana jest na wniosek przedsiębiorstwa, w którym określony jest swego rodzaju plan emisji, wyliczony m.in. na podstawie planu produkcji. Obowiązkiem Urzędu jest sprawdzenie, czy wnioskowane ilości nie przekraczają tzw. standardów emisyjnych, tj. dopuszczalnych wielkości emisji, ustalanych w Polsce w oparciu o Prawo Ochrony Środowiska (art 154 POŚ) za pomocą wykonawczych rozporządzeń Ministra Środowiska. Jak wiadomo każdy plan może ulegać zmianie (w tym zwiększeniu) i w efekcie planowana emisja również. Kontrole UM i WIOŚ wykazały wprawdzie przekroczenie ilości w stosunku do wydanej decyzji (planu firmy), ale NIGDY te przekroczenia nie zbliżyły się nawet do określonych w Rozporządzeniu MŚ dopuszczalnych wielkości określonych DLA POSZCZEGÓLNYCH substancji w tzw. standardach emisyjnych. Dla dwóch substancji wykazana emisja była na poziomie 60% standardu, dla pozostałych poniżej 5% standardu. Jeśli zatem ktoś na tej podstawie dojdzie do wniosku , że owe standardy są określone na zbyt wysokim poziomie (zbyt liberalne) to pretensje powinien mieć nie do UM a do Ministra Środowiska.

 • ~gestskoczka 2019-10-30 15:37:55

  Nie jest tak źle. Nie ma Żor na liście o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu. Wystarczy jeszcze zlikwidować pozostałą aparaturę pomiarową WIOŚ na Sikorskim, a w Żorach będzie czyste powietrze. I żaden Polski Alarm Smogowy nie będzie nas palcem wskazywał.

 • ~Mag 2019-10-30 15:02:05

  To straszne, czym my oddychamy a może raczej ledwo dyszymy. Mam wrażenie, że całą jesień i zimę powinnam przesiedzieć z rodziną w domu. Wiadomo, że jest to nierealne a poza tym w domu takie samo powietrze. Sprawdzam codziennie stan powietrza i się zastanawiam, co robić. Wyjść z małym dzieckiem? A zakupy kto zrobi? Starsze dziecko w drodze do szkoły ma się teleportować, bo piszą żeby dzieci nie wychodziły na zewnątrz. Porażka. Chyba zainwestuję w maski antysmogowe. Tylko czy to nie jest kolejne naciąganie ludzi na kasę?

 • ~jasnypieron 2019-10-30 13:50:41

  niedawno podobnie było z panią radną, teraz z dwoma radnymi i.......nikomu na pewno nawet jeden włos z głowy nie spadnie, no chyba że ze śmiechu

 • ~Wiolka Koczwara-Jodłowska 2019-10-30 13:18:58

  - Dramatyczna sytuacja w małych i średnich miejscowościach wynika ze spalania węgla i drewna w „kopciuchach”, które są podstawowym źródłem ciepła w ponad czterech milionach polskich domów. To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84% rakotwórczego benzo[a]pirenu. Dlatego też wdrożenie sprawnego programu dopłat do wymiany „kopciuchów” powinno stanowić podstawowe antysmogowe działanie rządu. Niestety, Program Czyste Powietrze, który oferuje tego typu dopłaty, nie działa jak należy. Od uruchomienia programu we wrześniu 2018 roku podpisano jedynie 35 000 umów na wymianę kotłów, realizując około 1% celu. Rząd musi również pilnie uruchomić wsparcie do wymiany kopciuchów w domach wielorodzinnych – obecnie mieszkańcy kamienic nie mogą skorzystać z dotacji na wymianę ogrzewania, a w wielu miejscowościach z czołówki rankingu znaczna ilość „kopciuchów” znajduje się właśnie w domach wielorodzinnych
  - czytamy w raporcie Polskiego Alarmu Smogowego.
  Natomiast Andrzej Guła, lider PAS podkreśla, że jakość powietrza w naszym kraju jest wciąż dramatyczna.
  - Niestety, taka sytuacja jest powszechna nie tylko w dziesiątkach polskich miast i miasteczek, w których mierzona jest jakość powietrza, ale również w tysiącach tych, gdzie nie ma stacji pomiarowej. Nasz ranking nie służy temu, by piętnować „rekordzistów”, ponieważ jesteśmy przekonani, że podobnych miejscowości jest w Polsce tysiące, z tą tylko różnicą, że nikt nie mierzy tam jakości powietrza

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy ceny biletów do Aquarionu są adekwatne do oferty?
Oddanych głosów: 996