Wiadomości
100 milionów złotych na walkę ze smogiem w Rybniku
Od 2015 roku na walkę ze smogiem oraz redukcję emisji dwutlenku węgla w Rybniku wydano ponad 100 milionów złotych. Miasto realizuje inwestycje poprawiające jakość powietrza, wspiera ekologiczne przedsięwzięcia mieszkańców i pozyskuje środki zewnętrzne. Termomodernizacje budynków, wymiana lub modernizacja źródeł ciepła, zabudowa odnawialnych źródeł energii, przygotowanie niezbędnych dokumentacji projektowych, ekodotacje, zabieganie o konieczne zmiany w ogólnopolskich przepisach, kampanie promocyjne i edukacyjne, współpraca międzygminna – to katalog najważniejszych podejmowanych działań.
Przed Rybnikiem i innymi miastami województwa śląskiego ważny moment – zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. W bieżącym roku tempo prac i zaangażowanie środków finansowych na działania antysmogowe będzie więc jeszcze większe. Będzie to czas intensywnych inwestycji – zarówno po stronie mieszkańców, jak i miasta.
W budżecie miasta na 2021 rok na działania poprawiające jakość powietrza zapisano prawie 97 milionów zł (kwota ta obejmuje także środki pozyskane z dotacji zewnętrznych).
W bieżącym roku przewidziana jest realizacja inwestycji w 70 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, w których znajduje się 1509 mieszkań oraz prawie 2700 przestarzałych źródeł węglowych, głównie pieców kaflowych. Wszystkie one zostaną zastąpione albo źródłem gazowym albo budynek zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej. Oprócz tego praktycznie w każdym z budynków zrealizowana zostanie termomodernizacja mająca na celu znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na energie cieplną. Te działania spowodują, że do końca 2021 roku w zasobie komunalnym pozostanie 1050 mieszkań z piecami kaflowymi. Te zostaną wymienione zgodnie z uchwałą antysmogową najpóźniej do końca 2022 roku. Inwestycje są też realizowane w miejskich budynkach użyteczności publicznej. Na 187 budynków miejskich (urzędy, domy kultury, szkoły, przedszkola, obiekty sportowe, OSP) do końca 2021 roku pozostanie w mieście 7 z ogrzewaniem węglowym. W zależności od możliwości budżetowych ich wymiana nastąpi najszybciej, jak będzie to możliwe. Zgodnie z przyjętymi założeniami w 2025 roku wszystko, co należy do miasta, nie będzie ogrzewane węglem. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Rybniku są domy jednorodzinne. Zgodnie z szacunkową inwentaryzacją źródeł ogrzewania przeprowadzoną w 2018 roku na 18,5 tysiąca domów jednorodzinnych 14 tysięcy miało ogrzewanie węglowe. W związku ze zbliżającym się terminem egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej widać wzmożoną aktywność mieszkańców, którzy realizują lub planują niezbędne inwestycje. Świadczą o tym odwiedziny w miejskim punkcie konsultacyjnym programu „Czyste Powietrze”. W ubiegłym roku w tym punkcie zostało w różnej formie (mail, telefon, spotkania) obsłużonych 4,5 tysiąca osób, a mieszkańcy Rybnika w programie Czyste Powietrze złożyli 1228 wniosków. To najwięcej w skali miast i gmin całego województwa śląskiego.
Antysmogowe inwestycje Miasta i mieszkańców przynoszą powoli efekty. W 2010 roku w Rybniku aż podczas 134 dni w roku przekroczony był dopuszczalny poziom pyłu PM10. Stopniowo wyniki trzycyfrowe zmieniały się w dwucyfrowe (2017 rok). W ubiegłym roku było 45 takich dni. Norma mówi o 35 dniach – jest zatem jeszcze wiele do zrobienia. Wszystko dla wspólnego celu – poprawy jakości życia.
Walka ze smogiem jest kosztowna. To pełne zaangażowania działania Miasta w wielu obszarach – także w zakresie pozyskiwania środków finansowych. Na wymianę źródeł ciepła, termomodernizacje i inne działania poprawiające jakość powietrza od 2015 roku Miasto pozyskało z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa ponad 122 miliony zł, które wykorzystywane będą w inwestycjach realizowanych do końca 2022 roku.
To także wysiłek każdego mieszkańca, który podejmuje aktywność, decydując się na zmianę źródła ogrzewania. W tym zakresie mieszkańców wspierają miejskie i ogólnopolskie programy dotacyjne, o których więcej w zakładce Walka ze smogiem na miejskiej stronie internetowej.
Tagi: Rybnik.eu, Gańba, smog
Najczęściej czytane
-
Motocyklista zginął w Roju na Wodzisławskiej. Droga zablokowana
36023 -
Otwarto ścieżkę przyrodniczą "Do Gichty". Będziecie korzystać?
20944 -
Nowe ustalenia w sprawie wypadku śmiertelnego w Roju. Pojazdy nie były dopuszczone do ruchu
16414 -
Policjant w czasie wolnym dorwał złodzieja, złodziejowi grozi 5 lat
3744 -
Kierująca autobusem miejskim uderzyła w stojący przed sygnalizacją samochód
2629
Najwyżej oceniane
-
Napadł z siekierą na sklep, podczas ucieczki rozrąbał drzwi [Mamy nagranie]
+31 / -3 -
Otwarto ścieżkę przyrodniczą "Do Gichty". Będziecie korzystać?
+35 / -14 -
Sprawczynie włamania do budki z pierogami dla Ukrainy zatrzymane. To dwie 15-latki
+23 / -3 -
70-latek znęcał się nad swoją żoną
+19 / -1 -
Spacerująca zaatakowana przez psy. Właściciel nie przyjął mandatu
+19 / -2
Najczęściej komentowane
-
Otwarto ścieżkę przyrodniczą "Do Gichty". Będziecie korzystać?
2 -
Policjanci będą uczyć się kierowania ruchem na skrzyżowaniu w Żorach
1 -
Policjant w czasie wolnym dorwał złodzieja, złodziejowi grozi 5 lat
1 -
WUG: do wstrząsów w Zofiówce dochodziło już przed katastrofą
1 -
Utrudnienia drogowe w związku ze Świętem Ogniowym! Które drogi będą zamknięte?
1
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert