zamknij

Biznes

105 mln euro dla Subregionu Zachodniego

2015-03-16, Autor: mk
W miniony piątek w Katowicach podpisane zostało porozumienie w sprawie Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. W ciągu najbliższych kilku lat nasz subregion będzie mógł zrealizować projekty wsparte kwotą 105 mln euro pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Reklama

Ze strony Województwa Śląskiego podpisali je – marszałek Wojciech Saługa i członek Zarządu Gabriela Lenartowicz. Drugą stronę porozumienia stanowią liderzy trzech subregionów, wśród nich Mieczysław Kieca, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

 

Regionalne Inwestycje Terytorialne to nowa forma współpracy samorządów, która współfinansowana będzie ze środków unijnych. Nowa formuła umożliwia wspólną realizację projektów ponad granicami administracyjnymi poszczególnych samorządów. Daje ona zarazem większe możliwości działania w zakresie dużych inwestycji. – Mam nadzieję, że ta współpraca, którą dziś formalnie rozpoczynamy, po raz kolejny przyniesie dobre owoce w naszym, niezwykle różnorodnym regionie, a każda złotówka zainwestowana dzięki funduszom europejskim przyniesie nie tylko zysk w sensie ekonomicznym, ale przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, na czym nam najbardziej zależy – mówił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Miliony euro ze środków unijnych to szansa na kolejne etapy wszechstronnego rozwoju regionu. – 105 mln euro pozwoli lokalnym samorządom realizować zadania, które obejmują m.in. inwestycje z zakresu rewitalizacji, przygotowania terenów inwestycyjnych, gospodarki wodno-ściekowej, rozwoju infrastruktury edukacyjnej, gospodarki odpadami, podnoszenia efektywności energetycznej, a także pobudzanie rozwoju gospodarczego – wyjaśnia Mieczysław Kieca.
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~gestskoczka 2015-03-16 14:26:28

  Ble, ble, ble – ja tak czytać nie chcę. A może by tak trochę konkretnych informacji? Ile dostało całe województwo, i jaka z tego część przypadła Subregionowi Zachodniemu? Ja w DZ czytałem że miało tego być prawie 3,5 miliarda euro. Subregion Zachodni to nie jest 1/33 części województwa. Kto skonsumował resztę, że nam zostało tylko 105 milionów. I na co te pieniądze w Subregionie ma być wydane. Konkretnie. Potrzebna jest reaktywacja połączenia kolejowego Katowice – Żory – Jastrzębie Zdrój – Cieszyn. Co pan Kieca na to? To może wystarczy jak samorządy się dołożą.

  4 0
 • ~Arteks 2015-03-16 23:54:37

  @gestskoczka - ty w tym przypadku myślisz bardziej dojrzale niż te dzieci z Urzędu Miasta. Bo one chciałyby np. kolejkę linową albo muzeum masek afrykańskich czy miasteczko indiańskie - a ty pytasz się o reaktywację linii kolejowej. Naprawdę szacun dla ciebie. Ale jak znam życie, Żory znowu postawią na kolejny kiczo-gadżet z dopłatą środków EU, zamiast na coś co pomogłoby przestać być dziurą zabitą dechami.

  6 1
 • ~gestskoczka 2015-03-19 14:13:51

  @Arteks, ty jak zwykle pieprzysz głodne kawałki bo masz pretekst by napluć na Żory. Żory to taka sama „dziura zabita dechami” jak Rybnik, to Cię nie martwi? Ja zadaję (myślę że) poważne pytanie „Ile dostało całe województwo, i jaka z tego część przypadła Subregionowi Zachodniemu?” Mieczysław Kieca, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego podpisuje porozumienie dla całego Subregionu Zachodniego w sprawie Regionalnych Inwestycji Terytorialnych na 105 milionów euro, a sam Bytom otrzymuje 100 milionów euro specjalnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Jak mieszkańcy Żor, Rybnika, Jastrzębia czy Wodzisławia gdzie pan Kieca jest prezydentem będziemy się godzić na takie mętne podziały, to faktycznie będziesz miał rację twierdząc że to „dziura zabita dechami” – cały Subregion Zachodni.

  1 3
 • ~Arteks 2015-03-19 17:59:44

  @gestskoczka - tylko jak ja nazywam Żory dziurą zabitą dechami to mam na to potwierdzenie! To jedno z nielicznej grupy trzech miast województwa do których nie da się dojechać komunikacją publiczną z Katowic (pozostałe to Cieszyn i Jastrzębie). W pewnym sensie jest to więc dziura zabita dechami bo skoro z Katowic dojedziesz pociągiem/autobusem do Raciborza, Lublińca, Żywca czy Czeladzi - a do Żor nie to jak inaczej taki stan rzeczy nazwać w czasach XXI wieku? To Żory do kupy z Jastrzębiem zostaną z ręką w nocniku bo właśnie trwa unijny remont za ponad 100 mln zł linii kolejowej Rybnik-Chałupki i od nowego rozkładu mają ruszyć nowe pociągi z Katowic do Bohumina. Czyli nie tylko poprawi się sytuacja miejscowości na tej trasie w tym Wodzisławia w kierunku Katowic ale wszyscy łącznie z Rybnikiem uzyskamy dodatkowo regularną komunikację z Czechami. Co warto podkreślić dofinansowywane także przez bogatych podatników z Jastrzębia. :) A więc tu mamy przykład jednak cywilizacyjnego rozwoju. Szkoda że tylko części naszego subregionu. I nie obrażaj się na mnie kiedy uważam, że Żory zmarnowały poprzedni okres unijnych dotacji na niepotrzebne gadżety. Powinieneś mieć o to żal do władz swojego miasta, a nie do mnie. Nie dość że niczego one nie dały, to jeszcze będą sporo kosztować. Do westernu już dopłacono z podatków mieszkańców wiele milionów zł, a będzie co raz gorzej. To czy Muzeum Ognia to pieniądze wywalone w błoto, a można było wydać je na coś co przynosiłoby jakieś zyski dla miasta.

  0 1
 • ~gestskoczka 2015-03-20 13:07:07

  @Arteks, każdy wariat ma niezbite dowody że jego idee fixe to myśl genialna, tylko otoczenie głupców go kontestuje. Tak samo Rybnik można nazwać „dziurą zabitą deskami” na podstawie twoich twierdzeń. Ostatnio czytałem że PKS Racibórz wycofuje swoje kursy do Rybnika. Głupie?, tak samo głupie jak twoje twierdzenie że Żory i Jastrzębie nie mają połączenia z Katowicami. Gdyby tak policzyć wszystkie odjazdy z Katowic do Żor i z Katowic do Rybnika, to zważywszy że Rybnik jest trochę większy niż Żory, to Rybnik zostaje daleko z tyłu za Żorami. Ale taka dyskusja, to dyskusja dzieciaków z piaskownicy. Jeżeli chodzi o kolej do Rybnika, to Tobie pomylił się wiek XIX z XXI. W XIX wieku czas przejazdu był podobny do tego co się wlecze pociąg z Katowic do Rybnika. Powinien jechać 30 minut, nie przeszło godzinę. Pomimo wielkiego remontu torowisk było to psu na budę. Gdyby tak te 105 milionów euro przeznaczyć na wybudowanie nowego odcinka kolei dwutorowej, bezkolizyjnej z Katowic do Orzesza, a tam rozwidlenie, jedne tory na Rybnik i Wodzisław oraz Racibórz, a drugie tory na Żory i Jastrzębie, a może dalej do Cieszyna i Wisły, to byłoby konkretne przeznaczenie na którym skorzystaliby mieszkańcy Subregionu. Fakt, że przy tej degrengoladzie kolejowej pociągi do Rybnika jeszcze jeżdżą to nie jest żadna zasługa władz Rybnika, tak, jak nie jest winą władz Jastrzębia że tam pociągi w ogóle nie jeżdżą. Albo działamy razem dla wspólnego interesu, albo śpiewamy w chórze o złotym rogu i czapce z piór..

  1 1
 • ~Arteks 2015-03-20 14:01:39

  @gestskoczka - w dyskusjach lepiej nie podważać czegoś co można łatwo sprawdzić. W XIX wieku były z Rybnika do Katowic dwa pociągi na dzień i jechały 2 godziny. Dzisiaj jeżdżą co godzinę i jadą równą godzinę. Do jednego pociągu może wejść na miejsca siedzące od 200 do 300 osób w zależności od typu taboru. Gdyby wziąść pod uwagę także miejsca stojące to teoretycznie jeden pociąg może przewieźć tyle osób co 40-50 busów... Więc jeśli chcesz coś pisać o lepszej sytuacji Żor to albo jesteś kompletnie nienormalny albo powinieneś zamienić się ze swoim wnuczkiem bo to ty przypominasz dziecko z piaskownicy... Dzięki takiej sytuacji w Rybniku można jeszcze organizować jakieś imprezy masowe, dla rowerzystów, kibiców, imprezowiczów bo jest czym dojechać. :) Do dziur pokroju Żory czy Jastrzębie można dojechać tylko autem lub paczkarką. To prawda że z Raciborza do Rybnika PKS likwiduje kursy ale... są pociągi i to też prawie co godzinę i dlatego linia PKS nie jest niezbędna. Rybnik jako jedyne miasto w naszym subregionie ma w miarę dobre połączenia z wszystkimi okolicznymi miejscowościami. A to się będzie poprawiać bo od nowego rozkładu KŚ mają uruchomić pociągi do Bohumina. Od marca pojawił się też pociąg do Krakowa. Ciągle wzywasz do jakichś wspólnych działań. Ja osobiście nie mam nic przeciwko aby kolej wróciła do Jastrzębia, a pociągi z Katowic do Żor - tylko dlaczego nie wzywasz do działania swoich zaściankowych i zacofanych władz miasta?

  0 2
 • ~jasnypieron 2015-03-21 14:39:18

  arteks ja cię chłopie(???) wyzywał nie będę(sam to robisz przeglądając się w lustrze), ale co powiesz mądralo na taki cytat z rybnickich Nowin(to taki regionalny tygodnik):"Akcja miała nie tylko na celu uprzątnięcie tego miejsca, ale również wskazanie, że jeśli chodzi o komunikację publiczną, to Rybnik jest nie tyle odcięty od świata, co od stosunkowo bliskich miast regionu. Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych łączących nasze miasto z Gliwicami, Zabrzem, Bielskiem-Białą czy Cieszynem. Podróżowanie na dalsze dystanse zdaje się więc być skazane na porażkę – mówi Bartłomiej Bobula, współorganizator akcji"....i jeszcze dodam, że jak się postarasz, to znajdziesz rozkład jazdy pociągów z Żor.

  1 1
 • ~Arteks 2015-03-21 17:46:48

  @jasnypieron - nie cytuj jakichś artykułów w których wypowiada się nie wiadomo kto, tylko oceniaj rzeczywistość, obecną sytuację. Z Żor masz tylko minibusiki i kilka pociągów na dzień. Z Rybnika masz dobre połączenia kolejowe do Katowic i Raciborza. Są też pociągi do Bielska. Latem dojedziesz do Kołobrzegu, Świnoujścia, Gdańska czy Łeby, jest całoroczny pociąg do Krakowa, do Warszawy i weekendowy do Wrocławia. Mamy miejskie autobusy do każdej okolicznej miejscowości oraz regularne i tanie PKS do Gliwic. Gdyby nie remont linii kolejowej byłyby też pociągi w kierunku Chałupek - od grudnia mają się pojawić pociągi do Bohumina. W zeszłym roku najnowocześniejsze składy w południowej Polsce - Impulsy zaczęły docierać do Rybnika. Można więc mówić o jakieś stabilności i poprawie z roku na rok. W przypadku Żor nie ma żadnej stabilności i nie ma żadnych perspektyw do zmian - jesteście kompletnie zapomnianą dziurą pod kątem komunikacyjnym o której w Katowicach nikt pewnie nie wie. Jeszcze w dodatku zamiast normalnej komunikacji miejskiej - macie busikową na co nie zdecydowałoby się żadne porządne miasto w Polsce. Zamiast kąsać sąsiadów - kąsajcie swoje zaściankowe władze miasta i próbujcie wpływać na nich aby spróbowały przywrócić Żory na mapie komunikacyjną Śląska. Obecnie w dużo lepszej sytuacji są Piekary, Lubliniec czy Myszków od Żor...

  0 3
 • ~jasnypieron 2015-03-21 19:37:48

  arteks nie odniosłeś się do jednoznacznej wypowiedzi człowieka z Rybnika, twojego Rybnika, ale cóż trudno ci coś wymyślić, bo w Żorach jeszcze pracuje uwielbiana przez ciebie CBA, a ty musisz czekać i czekać, bo znów trzeba coś dorzucić??? Dodam też, że jesteś wyjątkowy traktowany przez redakcję, bo po tak obrażających wypowiedziach na temat Żor, urzędu, mieszkańców Żor inni dostaliby bany, a ty jakoś nie....no ale jak redakcja ma siedzibę w Rybniku....to chyba sporo tłumaczy...???

  1 0
 • ~Arteks 2015-03-21 20:24:40

  @jasnypieron - ban na kogoś kto ma cięty język i świetnie żartuje z żorskiego urzędu? Która redakcja dobijałaby swój portal likwidując najciekawsze wypowiedzi? Natomiast o obrażaniu z mojej strony nie ma mowy. Uraziło cię to że stwierdziłem, że Żory to dziura zabita dechami? To dobrze. Naciskaj na urząd aby coś w tych sprawach robili. Żory stały się dziurą komunikacyjną w ostatnich latach - właśnie w czasach wesołej twórczości waszego urzędu który zamiast zająć się realnymi problemami miasta, zajmował się tworzeniem różnych kiczowatych szopek. Które miasto w Polsce chciałoby opierać swoje połączenia ze światem na prywatnych, kursujących na byle jakim taborze i byle jak busików?! Trzeci świat w sytuacji gdzie w Polsce następuje wysyp różnych inwestycji unijnych nakierunkowanych na poprawę komunikacji.

  0 2
 • ~Arteks 2015-03-21 20:26:44

  @jasnypieron - i po co odnosić do osoby która nie wie że z Rybnika kursują bezpośrednie pociągi do Bielska czy autobusy do Gliwic? To widocznie niezorientowana osoba, możliwe że nowy mieszkaniec naszego miasta. Co jest według ciebie bardziej wiarygodne - cytat jakiegoś gościa czy rozkłady jazdy? ;)

  0 2
 • ~jasnypieron 2015-03-21 20:54:38

  Oto link:http://kolejeslaskie.com/upload/1418026040Schemat_linii_KS_od_2014.pdf....oczywiście ty powiesz, że na tej mapce wszystkie pociągi Żory omijają...czyż nie? Ale pewnie zgodnie z regulaminem post zostanie zablokowany....

  1 2
 • ~Arteks 2015-03-21 22:30:34

  @jasnypieron - link się nie otwiera ale domyślam się że chodzi ci o to, że przez Żory przejeżdżają 4 pary pociągów dziennie. Jeśli uważasz to za sukces to jest to taka sama próba ratowania honoru waszego miasta jak wskazane przez gestskoczka busiki... Po prostu żałosne... 60 tys. miasto (podobno) i chce swoją reputację ratować przez 4 pociągi w dodatku nie jadące do stolicy województwa... W przeciwieństwie do Żor, władze Wodzisławia bardzo walczą o pociągi i swoje wywalczą już od grudnia. Ale poziom władz Wodzisławia nie da się równać z poziomem władz Żor - miasta bardzo źle zarządzanego pod każdym względem. Całe szczęście że subregionem rządzi Kieca, a nie Socha...

  0 2
 • ~jasnypieron 2015-03-21 22:56:26

  Skoro nie umiesz mądralo odczytać zawartości tego linka, to tez dużo tłumaczy...krótko jest w nim mapka połączeń i Rybnik ma połączenie z: Wodzisławiem, Chałupkami, Katowicami i Pszczyną( przez Żory zresztą)....super metropolia. Jeśli to czym się chełpisz ma być cudem komunikacyjnym(połączenia takie są od co najmniej 40 lat), to po prostu przestań....jedynymi argumentami w twojej jałowej dyskusji są powtarzane te same argumenty , no i dowalanie władzy, ale takie z poziomu płaszczaka....

  1 2
 • ~Arteks 2015-03-21 23:44:50

  @jasnypieron - nie jest żadnym cudem komunikacyjnym tylko normalnością, której u was nie ma. Poza tym Rybnik potrafił zadbać o swoje interesy i zawalczyć o odpowiedni zapis w specyfikacji dotacji unijnej i Impuls muszą jeździć na naszej linii S7. A to jest najwyższa półka taboru komunikacyjnego w naszym kraju. U was są busiki którymi szczyci się gestskoczka - hit komunikacyjny rodem z Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Afryki... Tylko czemu zamiast przyznać rację i próbować coś zmieniać w ramach unijnego planu 2014-2020 próbujecie kąsać innych i bronić tego dziadostwa komunikacyjnego jakie zawdzięczacie w dużej mierze swoimi niekompetentnym władzom, które niczego nie potrafią do końca dobrze zrobić i lobbować w tych sprawach u władz województwa? Dworca nie przejęli, dalej straszy ruina wraz z całą zapyziałą okolicą, dworzec autobusowy - te stalowe wiaty też nie dodają uroku okolicy, po mieście zamiast normalnych autobusów jeżdżą małe busiki, a do Katowic ludzie jeżdżą paczkarkami... I zamiast powinniście być wdzięczni że uświadamiam wam skalę zacofania Żor które poza Jastrzębiem jest jedynym powiatem grodzkim poza Jastrzębiem z którego nie ma komunikacji publicznej do Katowic to jeszcze na mnie się obrażacie... A przecież do Twin-pigs mogłoby przyjechać latem więcej ludzi z GOP gdyby do Żor można było się dostać jakimś cywilizowanym transportem. W skali Polski Żory i Jastrzębie są ewenementami bo np. Łomża też nie ma połączeń kolejowych ale ma przynajmniej transport PKS...

  0 2
 • ~jasnypieron 2015-03-22 07:30:49

  areteks czy zauważyłeś choć w jednej mojej wypowiedzi, że bronię władz Żor?? Poza tym wychodzi na to, że lubisz rozrzutność: kilkusetosobowe pociągi( napełnione w góra 1/3, ok. 50-miejscowe autobusy, w których wyjątkowo jedzie 2/3 pasażerów, a na dodatek te duże autobusy mają trudności z przejazdem przez centra miast. Poza tym ten twój Rybnik tylko leży(bo musi) na trasach: Racibórz- Pszczyna, Chałupki- Katowice, Wodzisław- Katowice. Ja już skończyłem, bo nikt nie "wygra" z twoim zacietrzewieniem, a wręcz fobią żorską....aha zapomniałeś jeszcze dodać tuk-tuki na Sri Lance- sprawdzony i tani środek transportu, ale dla ciebie niestety zbyt małe są te pojazdy, bo ciebie interesuje wyłącznie taki stary sprawdzony ( przesadnie drogi) prl-owski rozmach i gabaryty

  1 2
 • ~gestskoczka 2015-03-22 08:29:19

  @jasnypieron. Nie potrzebna jest Twoja dyskusja z tym Żorofobem. Zanim doszedłem do tego że ten chłop cierpi na samo słowo Żory, próbowałem z nim dyskutować. Starałem się wykorzystać różne metody by przestał pluć bezrozumnie na Żory. To nic nie daje Ten chory z urojenia próbuje udowodnić za wszelką cenę wyższość Rybnika nad Żorami. Nie wiem czego on się obawia, Żory nie aspirują by być ważniejszym miastem w regionie. Jego nie interesuje merytoryczna dyskusja, lecz erystyka – uprawianie sporów. Z tematów istotnych wyłuskuje tylko to, co może go nakręcić do dalszego plucia jadem. Dyskusja z tym chłopem, to karmienie trolla.

  1 2
 • ~Arteks 2015-03-23 10:51:56

  @gestskoczka - to ty prowadzisz do konfrontacji, które następnie w dyskusji przegrywasz i przechodzisz na obrażanie Arteksa... Modelowy przykład mamy właśnie w tej dyskusji kiedy z premedytacją mnie zaatakowałeś mimo, że przynałem ci rację iż reaktywacja linii kolejowej z Żor w kierunku Katowic byłaby dobrym pomysłem. A teraz pomyśl logicznie? Od kiedy troll przedstawia rzetelne i jasne fakty o sytuacji komunikacyjnej Żor? Czy nazwanie rzeczy po imieniu jest obrażaniem miasta? Popytaj młodych mieszkańców Żor co sądzą o obecnej polityce władz i jak wstydzą się wobec swoich kolegów/koleżanek ze studiów dojazdem na uczelnie. Oni mówią wprost, że Żory to wiocha, a ja używam bardziej elokwentnych porównań. @jasnypieron - ha... to kolejna zaleta pociągu że pasażer czuje się jak człowiek, a nie jak paczka upchana w samochodzie dostawczym. Kiedyś jedząc kebaba i czekając na swój pociąg obserwowałem taką sceną jak odjeżdżał Busbrothers do Żor i Cieszyna - masakra. Mimo że nie powinno się brać na miejsc stojące - ludzie upchani aż po drzwi. Jaki tam musiał być potworny zaduch skoro w busach nie ma jak otworzyć okien... No i gdyby doszło do wypadku ci stojący mieliby małe szanse na przeżycie... W pociągach takiego problemu nie ma. Nawet jeśli ludzie stoją (a zdarzają się też pociągi z nadfrekwencją) to zawsze jest przewiew, zawsze każdy ma swobodę ruchów. Do pociągu możesz wejść z kebabem, lodem, shakem, kawą... W niektórych jednostkach są nawet automaty z napojami. Inny lepszy świat.

  1 1
 • ~jasnypieron 2015-03-24 20:10:52

  arteks...będzie cytat: Rybniccy kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Od jutra rusza remont skrzyżowania ulic Łony - Sobieskiego - Powstańców Śląskich - Gliwicka. Do końca tygodnia będą obowiązywać zmiany w ruchu."...czyżby poprzednia (uwielbiana przez ciebie) ekipa rządząca zostawiła takie paści następcom, a przede wszystkim mieszkańcom? Przecież to było super remontowane niecały rok temu, a ty piałeś z zachwytu jaki to europejski deptak... arteks w Rybniku też robią błędy....jak wszędzie tyle, że ja współczuję mieszkańcom Rybnika i wcale nie zamierzam się wyśmiewać jak ty to robisz...

  1 1
 • ~Arteks 2015-03-25 00:04:44

  @jasnypieron - ale jeśli w mieście jest multum inwestycji to musi też być niestety sporo reklamacji. Grunt że są w ramach gwarancji wukonane. Dla nas mieszkańców nie ma to zbyt wielkiego znaczenia. W ogóle nie wiem co ma wspólnego fuszerka jakieś prywatnej firmy budowlanej z pianiem z zachwytu z samego zamysłu i projektu? Wszędzie zdarzają się fuszerki ale tylko w Żorach marnuje się pieniądze na takie bzdury jak muzeum ognia, a potem ludzi umieszcza się w kontenerach w których podobno marzną bo nie ma pieniądzy na cywilizowane lokale komunalne jakie istnieją w normalniejszych miastach. Wpisz sobie w google Żory fuszerka - też wyskoczą np. związane z budową kanalizacji czy drogą. Natomiast w Żorach bardzo mało się buduje czy bardzo mało inwestuje, fuszerek jest więc stosunkowo mniej.

  0 1
 • ~jasnypieron 2015-03-25 07:39:15

  arteks: fuszerka prywatnego jest wg ciebie OK, ale fuszerka państwowego już beee?? Przecież pieniądze na to deptakowe rybnickie cudo pochodziły nie z prywatnej kieszeni poprzedniej (uwielbianej przez ciebie) władzy, a z publicznych pieniędzy i to państwowe, społeczne pieniądze zostały przewalone(sorry przelane) na fuszerkę!!! A co do "umieszczania w kontenerach"...większość z ludzi tam zamieszkujących otrzymywała pomoc od miasta w lokalach o lepszym standardzie, ale ta pomoc szła przeważnie, zaznaczam przeważnie na alkohol i narkotyki, a tak przynajmniej mają dach nad głową. No i poza tym przejedź się tam, a zobaczysz talerze satelitarne, autka niekoniecznie sprzed 40 lat.... i to tez oczywiście nie u wszystkich...

  0 0
 • ~Arteks 2015-03-25 11:35:50

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 1
 • ~jasnypieron 2015-03-25 21:32:55

  arteks zaczęło się i u was? :"Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zarządził audyt w czterech wydziałach urzędu miasta. Audytorzy skontrolują pracę wydziałów promocji i informacji, zamówień publicznych, polityki społecznej i edukacji. Stało się to po poniedziałkowej publikacji portalu Rybnik.com.pl, który zasugerował, że były prezydent Adam Fudali finansował kampanię wyborczą z miejskiej kasy.

  "Z przeprowadzonego przez nas dziennikarskiego śledztwa wynika, że magistrat w 2014 roku w podejrzanych okolicznościach zlecał zadania agencji Grupa PRC z Czeladzi. Następnie eksperci tej firmy prowadzili kampanię wyborczą kandydata na prezydenta – Adama Fudalego. – Istnieje bardzo poważne podejrzenie zachowań korupcyjnych – oceniają niezależni eksperci" – napisał w poniedziałek portal.

  Audyt prowadzą urzędnicy wydziału audytu i kontroli wewnętrznej. Ma potrwać do piątku.

  – Rozmawiałem z naczelnikiem wydziału promocji, zobowiązałem go do pełnej współpracy w zakresie udostępniania dokumentacji. Tyle na tym etapie mogę powiedzieć. Jeżeli sprawa rzeczywiście będzie budziła podejrzenia audytorów, to nie będę miał innej możliwości, jak powiadomić odpowiednie służby. Musimy to wyjaśnić, nawet jeśli będzie bolało – powiedział Piotr Kuczera.

  Wczoraj dzwoniliśmy w tej sprawie do Adama Fudalego, obecnie szefa rady miasta. Odebrał telefon, ale oznajmił, że nie ma czasu. I obiecał oddzwonić."....napisałem kilkadziesiąt godzin temu, że błędy robią wszędzie....to ty oczywiście broniłeś swoich...

  1 2
 • ~Arteks 2015-03-25 22:24:36

  @jasnypieron - ja nigdy nie uważałem, że nasze władze nie popełniają błędów natomiast swoimi decyzjami nie kompromitują się tak jak władze Żor - przypomnę: 1) Żory to najbiedniejszy powiat grodzki w Polsce a zarazem najbardziej zadłużony 2) dziesięciokrotna pomyłka przy szacowaniu kosztów pawilonu/muzeum i budowa tego monstrum przez 7 długich lat 3) kompletnie źle przygotowany masterplan Twinpigs który nie zakładał, że od samego początku miasteczko będzie przynosić straty i to bardzo duże 3) skandal finansowy na styku Nowe Miasto i spółka odpowiadająca za Twinpigs 4) niezrozumiałe, dziwne, szalone i kompletnie niespotykane w innych samorządach przechodzenie gruntów i obiektów z UM do miejskich spółek i odwrotnie 5) proces karny i skazanie w I instancji prezydenta Sochy 6) wzajemny start w wyborach przeciw sobie - trzech prezydentów z kadencji 2010-14 (to kompletny polityczny absurd) 7) napomnienie przez RIO władz miasta za fatalne decyzje finansowe 8) odszkodowania dla rodziny prezydenta za grunty które "przypadkowo" są potrzebne pod inwestycje 9) kontrola UM przez CBA - instytucję która zajmuje się tylko poważnymi sprawami. A jeśli chodzi o Rybnik i Żory to skala nieprawidłowości jest mniej więcej taka jak Grzybówka i Giewont. Budżet miasta nic na tym nie stracił, co najwyżej naczelnik robił prywaty i dał zarobić firmie kolegi. W przeciwieństwie do was nie mam zamiaru ich za to bronić jeśli prokuratura dopatrzy się czegoś ale to kompletnie nie ta sama skala nieprawidłowości

  2 1
 • ~jasnypieron 2015-03-26 08:10:11

  arteks: wszystko to są na razie "nieprawidłowości"....od kilku lat nasyłacie na Żory różne desanty, ale nic jeszcze nie udowodniono, a podejrzewam, że w Rybniku będzie "trafiony zatopiony"...

  0 1
 • ~Arteks 2015-03-26 09:16:40

  @jasnypieron - jak to nic nie udowodniono? Sąd wydał wyrok na waszego prezydenta po wcześniejszej kontroli CBA i skierowaniu sprawy do sądu przez prokuraturę, a do Twinpigs dopłaciliście już prawie 9 mln co jak dla tak biednego miasta jak Żory jest kwotą astronomiczną. Kto rozliczył Nowe Miasto z niedopilnowania Twinpigs i wypłynięcia stamtąd części wpływów? Afery związane z nieruchomościami pewnie wkrótce wypłyną na światło dzienne bo na razie CBA to bada, niektóre już budzą podejrzliwość lub rozbawienie - szczególnie ta jak wodociągi miały znaleźć inwestora na teren które "kupiły" od miasta za miejskie pieniądze hehehe albo jak prezydent przekonywał że Aquarionowi będzie lepiej pod skrzydłami Nowego Miasta. Nadal chcesz porównywać rybnicką "aferkę" z angażowaniem do opracowań strategii tej samej firmy w której tak naprawdę nikt nie poniósł strat bo miasto tak czy owak takie strategie by opracowywało, ze skalą strat jakie poniosły Żory przez nieodpowiedzialność zarządzających tym miastem? Nadal uważasz że łamanie ustawy antykorupcyjnej to "nic złego"?

  2 1
 • ~jasnypieron 2015-03-26 19:51:06

  arteks: podaj mi moment, w którym napisałem, że " łamanie ustawy antykorupcyjnej to "nic złego"? To, że może ty bez donosu lub pomówienia nie przeżyjesz dnia nie jest moim problemem!!! A co do prezydenta, to jego ewentualna wina jest prywatną sprawą prezydenta, a szuje zrobiły z tego polityczną,i to już jest inna sprawa. Aha gdyby ci tak przyszło do łba, że kiedykolwiek chwaliłem nietrafione decyzje, to będzie już dla mnie jasne kim jesteś(ponoć dla wielu jest to oczywiste od dawna)....Zresztą do żużla też się dowalasz, no chyba, że ktoś się podszywa(skrótowo) pod ciebie???

  0 2
 • ~Arteks 2015-03-26 22:57:10

  @jasnypieron - zbyt wysoko mnie oceniłeś w sensie mojej wiedzy i zbyt nisko w sensie donosicielstwa bo nigdy nie przyszło mi do głowy aby na kogokolwiek donosić. Rodzice wpoili mi bardzo negatywny wizerunek kapusia i tak mi zostało. Natomiast wiele osób z najbliższego otoczenia Sochy musiało mieć wiedzę, którą on sam wolałby ukryć i to tam szukajcie donosicieli. ;) Mogło nadal nie być ustawy korupcyjnej tak jak w latach 90. Ale właśnie różnego rodzaju afery oraz naciski ze strony różnych międzynarodowych organizacji antykorupcyjnych wskazywały, że w Polsce to poważny problem. Jeśli więc taką ustawę uchwalono to prezydent Żor powinien się do niej stosować. Zdarzyło ci się kiedyś pomylić w zeznaniu podatkowym? Mi tylko raz i to chodziło o błędnie wpłacony 1% z podatku (to było jeszcze zanim ułatwiono deklaracje związane z 1%). Zostałem wezwany do urzędu i musiałem oddać z własnych pieniędzy ten 1% i jeszcze podpisać kilka papierów. Czułem się z tym źle mimo że chodziło o kilkadziesiąt zł. A jak wiesz Socha w oświadczeniu nie pomylił się o kilkadziesiąt zł tylko o kilkaset tysięcy... Natomiast nie moją rolą jest kogoś oskarżać (a twoją bronić) - od tego jest sąd, który zresztą już dwa wyroki skazujące wydał. Nie do końca masz rację że to prywatna sprawa prezydenta. Gdyby tak było... nie groziłoby za to utrata stanowiska prezydenta! Żorski UM ma aktywnych PRowców ale niestety władze do kitu. Po tylu kompromitacjach nawet najlepszy PR już nie pomoże, a Żory są fatalnie zarządzane.

  1 1
 • ~jasnypieron 2015-03-27 16:48:04

  " Po wynikach tego audytu mogę powiedzieć, że zaufanie do urzędników, których dotyczył ten audyt, gwałtowanie topnieje. A nie widzę możliwości współpracy z osobami, do których nie mam zaufania – mówił dzisiaj na specjalnej konferencji prasowej prezydent Rybnika Piotr Kuczera. ...coę więcej???

  0 1
 • ~jasnypieron 2015-03-28 17:35:05

  arteks: "Z raportu wynika, że naczelnicy 4 wydziałów: edukacji, promocji, polityki społecznej i zamówień publicznych starali się tak pracować, aby zlecenia na wykonanie m.in. szkoleń czy opisania strategii rozwoju miasta w zakresie sportu i promocji wygrywał powiązane ze sobą firmy z Czeladzi. Natomiast błędy w dokumentach układały się w taki sposób, jakby celowo usiłowano zaniżyć kwoty, by nie trzeba było rozpisywać przetargów. Nieoficjalnie mówi się, że ta sama firma prowadziła kampanię wyborczą byłego prezydenta- Adama Fudalego, dlatego tak forowano ją w urzędzie."...pęknięte szkło można jeszcze posklejać, ale pękniętego kryształu(a tak przedstawiałeś swojego nieskaziltelnego idola wraz ze świtą) niestety już nie. Na całe szczęście P. Kuczera NIE zastosował się do pewnej zasady, "aby nie ruszać gówna, bo będzie śmierdzieć"....a smród chyba dopiero zaczyna się roznosić....

  0 1
 • ~Arteks 2015-03-28 21:06:32

  @jasnypieron - to można określić uchybieniami, które trudno będzie udowodnić. Co najwyżej Kuczera może wykorzystać te dziwne powiązania naczelnika z firmą PRC do pozbycia się go z urzędu. W przypadku tego co się działo w Żorach - to nie były uchybienia. To są konkretne milionowe straty dla miasta jeśli chodzi o Twinpigs, błędnie wypełnione oświadczenie prezydenta za co został skazany (niesamowita porażka wizerunkowa miasta - nie tylko samego Sochy bo miasta też) no i jeszcze szereg spraw związanych z nieruchomościami, które pewnie dopiero wypłyną bo o tym się mówiło od dawna. W Rybniku nikt nie działał na szkodę własnego miasta. Firma PRC wykonała powierzone jej zadania. Czy nadal chcesz porównywać skalę nieprawidłowości żorskich do rybnickich? A zauważ że mimo to ja swoich włodarzy nie bronię w przeciwieństwie do was - u nas nie ma nic pewnego na razie. U was tak - sąd wydał wyrok! A forumowe lizusy stoją murem za skompromitowanym żorskim urzędem! Do Twinpigs dopłacono jeśli dobrze kojarzę 9 milionów z czego część z tej kasy do dopłata do deficytu jaki przynosi ten zbędny gadżet, ale część kasy wypłynęło, a miejska spółka nie dopilnowała interesów miasta w tej sprawie. Nie dopilnowała nawet tego aby pracownicy dostali należne im wypłaty! Media opisywały skandale dość często. Łatwo te fakty sprawdzić.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.