Wiadomości

Afera w Polskiej Lidze Siatkówki. Wojciech Maroszek zawieszony

2019-04-30, Autor: maj

Nie milkną echa meczu ONICO Warszawa z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Warszawski zespół już cieszył się z wygranej, kiedy sędzia zmienił decyzję i odebrał im punkt przyznając go przeciwnikowi. Ostatecznie mecz wygrała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a klub ze stolicy odwołał się do Polskiej Ligi Siatkówki i zaskarżył niedopatrzenia sędziowskie w trakcie rozgrywki. Mecz sędziował od lat związany z piłką siatkową radny Rady Miasta Żory, Wojciech Maroszek.

Mecz odbył się 27. kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu. Warszawski zespół wygrywał z wynikiem 15:13, jednak jedna z decyzji sędziego spotkała się z głębokim protestem zawodników ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Wojciech Maroszek zmienił zdanie co do przyjęcia pierwszej piłki przez Piotra Łukasika i przyznał punkt zespołowi z Kędzierzyna. Ostatecznie warszawiacy przegrali set 15:17, a cały mecz zakończył się wynikiem 2:3 w setach dla ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Po meczu Wojciech Maroszek przyznał się do błędnej decyzji, ponieważ według przepisów przyjęcie Piotra Łukasika było prawidłowe. Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA zawiesił pierwszego sędziego i pozbawił go wynagrodzenia za kwiecień. Nie obyło się także bez ukarania Protokolanta Elektronicznego, który został zawieszony do końca 2019 roku. Wyniku meczu jednak nie zmieniono. Decyzję wytłumaczono w oficjalnym oświadczeniu:

- Pragniemy zauważyć, że po zaistniałym zdarzeniu oraz po udzieleniu sankcji zawodnikowi ZAKSA Kędzierzyn (Kaczmarek) zespół ONICO Warszawa prowadził nadal 15:14 w secie piątym, posiadał piłkę meczową i w dalszym ciągu miał możliwość rozstrzygnięcia niniejszego spotkania sportowo na swoją korzyść - czytamy w oświadczeniu PLS.

Swoje oświadczenie wydał również Wydział Sędziowski PZPS:

- Wydział Sędziowski PZPS pragnie potwierdzić, że ocena zaistniałych zdarzeń w trakcie ww. zawodów PLS jest zgodna z opinią Zespołu Kwalifikatorów PL + LSK wskazaną w załączonym piśmie. (...) Wydział Sędziowski PZPS potwierdza tym samym, że błąd sędziowski w zakresie oceny odbicia zaistniał jednakże nie jest on w naszej ocenie podstawą do powtarzania niniejszych zawodów o co wnioskował zespół ONICO Warszawa - tłumaczą przedstawiciele PZPS.

Klub ONICO Warszawa będzie mógł odwołać się jeszcze od decyzji do Sądu Odwoławczego przy PZPS.

O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy samego Wojciecha Maroszka, który jednak odmówił komentarza.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 31