zamknij

Wiadomości

Alert: śmierdzący problem pod nosami urzędników

2017-11-13, Autor: wk

O uciążliwym zadymieniu w Śródmieściu poinformowała nas Czytelniczka. Czy ma rację?

Reklama

Na Alert tuŻory.pl dotarła do nas wiadomość od naszej Czytelniczki podpisanej jako „Żorzanka”:

„W czasach kiedy problem zatrucia środowiska stał się sprawą wagi narodowej i większość gmin w Polsce stara się z nim walczyć, w Żorach beztroskie życie od kilku lat wiodą truciciele w samym centrum miasta.

Dzisiaj (9 listopada) w godzinach popołudniowych żorski rynek wyglądał jak ogarnięty mgłą. Szkoda tylko, że ta mgła śmierdziała i piekła w gardło tak, że nie dało się oddychać bez zasłaniania twarzy szalem. Nie inaczej sytuacja wyglądała w poniedziałek, kiedy próbując pobiegać „dla zdrowia” człowiek wpada w piekące mgły z kominów żorskich domów usytuowanych w samym centrum.

Proponuję, aby walkę z trucicielami rozpocząć od kamienic usytuowanych w samym sercu Żor i może pomyśleć o radykalnych na pierwszy rzut oka rozwiązaniach, jak konieczność wymiany kotłów na gazowe dla wszystkich mieszkańców ścisłego centrum, jak to ma miejsce na przykład w Krakowie.

Obawiam się, że ambitne plany budowania ekskluzywnych tężni solankowych nie przyniosą oczekiwanych skutków, kiedy my i nasze dzieci będziemy podtruwani przez nieświadomych lekkomyślnych mieszkańców, a tolerując taki stan rzeczy jesteśmy za niego tak samo winni.”

Zobacz też: > Jak nasze samorządy walczą ze smogiem - ranking 2017

Co sądzicie o pomyśle naszej Czytelniczki? Dostrzegacie też ten problem? Czekamy na Wasze opinie i komentarze!

Oceń publikację: + 1 + 134 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~porzeczka 2017-11-13
    11:01:09

    31 5

    Żorska Starówka - rano nie da się przejść - smród - szczególnie zakład samochodowy który prawdopodobnie pali oponami. Gdzie można zgłosić i kto kontroluje czym się pali?
    Nie ma Straży Miejskiej - czy ktoś zajmuje się w Żorach tym problemem?
    W dzielnicy w której mieszkam codziennie dwóch sąsiadów pali śmieciami - nikogo to nie interesuje.

  • ~Teresa Bujok 2017-11-13
    11:31:44

    26 7

    Już w tamtym roku pisałam o tym jak przyjeżdżam do centrum,a tam beztrosko z większości kominów buchają kłęby dymu.Po co we wrześniu instalować urządzenia mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza skoro w listopadzie nic się z tym dymem nie robi?Owe mierniki przedmiot dumy naszych żorskich "ekologów"się popsuły? Tak samo nie wierzę,że nikt z nich tego nie widzi ,a brak reakcji wynika z przepracowania osób odpowiedzialnych.Za dużo przechwałek,a za mało działania.

  • ~gestskoczka 2017-11-13
    15:02:25

    21 2

    Myślę że ten śmierdzący problem jest problemem nas wszystkich, nie tylko urzędników. Te rury CO, wkopane w ulice Starego Miasta, nie spadły nam z nieba, ale są na nasz koszt, albo na nasz kredyt który to my, wszyscy mieszkańcy musimy spłacić. Rury CO są w zasięgu podłączenia, a kominy kopcą. Tu kogoś trzeba by kopcnąć za to.

    Podobno jest duży – dla mieszkańców – koszt podłączenia, no i problem z nieocieplanymi domami. To trzeba rozwiązać. Nie wiem, czy mieszkańcy indywidualnie są w stanie sobie z tym poradzić, może trzeba to robić tak, jak to robią spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty.

    Potrzebne jest systematyczne działanie zorganizowane przez Urząd Miasta nie tylko na Starym Mieście, przy ulicach Osińskiej i Boryńskiej (pomiędzy blokami), ale też we wszystkich częściach miasta.

  • ~munitalp 2017-11-13
    17:43:25

    25 9

    Dziennie jeżdżąc autem kierunek Żory-Pszczyna-Żory mój rejestrator nagrywa domy z których dymi niemiłosiernie. Teraz się zastanawiam czy można opublikować czy nie, bo i numery domów widać i lokalizacja jest....

  • ~Zenon Korduła 2017-11-13
    20:11:30

    22 4

    Może pan prezydent miasta zrobi większe limity na wywóz śmieci i odpadów to napewno jakość powietrza się w Żorach poprawi

  • ~TAnother 2017-11-14
    08:54:14

    16 7

    Niedawno przeprowadziłem się do swojego rodzinnego miasta i myślałem, ze w porównaniu do Katowic gdzie wcześniej mieszkałem nie będę tu miał problemów z jakością powietrza. Niestety bardzo się zawiodłem, ściągnęłam sobie aplikacje na telefon „monitoring powietrza bi”, bo praktycznie każda dzielnica Żor jest oczujnikowana i tu doznaje regularnie szoku. Standardowa jakość jest taka że normy stężeń PM 10 i PM 2.5 są przekraczane po 300-400%. Przy takich przekroczeniach jakość powietrza jest zaledwie „dostateczna” wpadająca z „złą”. Pewnego razu normy były przekroczone o 1500% dopuszczalnych stężeń PM 2.5 i 1100% stężeń PM 10. Pytanie dlaczego z tym nic nikt z władz Żor nie robi skoro płacimy za te czujniki to kurczę róbmy z nich pożytek, bo ludzi palących byle dziadostwem widać gołym okiem, wystarczy wsiąść do auta i odwiedzić paru delikwentów z policja.

  • ~Gregor Lakota 2017-11-14
    10:14:41

    16 2

    Rury z ciepłą wodą dotarły w tym roku tylko do kilku kamienic na starym mieście. Czas oczekiwania- prawie pół roku. Bulwersujący jest przy tym fakt, że nie ma środków w urzędzie na obiecaną dotację do przyłączenia się do sieci miejskiej. Ponoć mają być na wiosnę. Rozumiem, że mieszkańcy, nawet ci z podłaczaoną rurką z ciepłem, mogą odpalać z powrotem stare piece?

  • ~jasnypieron 2017-11-14
    11:22:49

    12 9

    jak widać histeria smogowa dotarła do Żor....a smog i tak będzie, bo nawet jak zamontują 1000 czujników, to smogu to nie zlikwiduje

  • ~Kwiatek 20 2017-11-14
    13:54:31

    14 4

    nie trzeba palić śmieciami żeby był dym czarny jak rozpalam węgiel to strasznie czarny dym niestety.a a na ogrzewanie gazowe nie każdego stać przy nie ocieplonym domu !

  • ~minges 2017-11-14
    14:26:29

    18 1

    Niestety program ograniczania niskiej emisji kuleje. Wkurza mnie też podejście ludzi, którzy myślą, że jak leci dym z komina to oczywistym jest, że pali się śmieci. Bzdura! Tak jak napisał ~Kwiatek20 przy rozpalaniu węglem zawsze trochę się pokopci, dopiero odpowiednia temperatura, dopływ powietrza powoduje odpowiednie spalanie opału (nie wspomnę o umiejętności palenia "od góry"). Niektórzy jednak nie opanowali umiejętności spalania, stąd czasem wielogodzinne dymienie z kominów. Co do programu ograniczania niskiej emisji: Żory szumnie zamontowały ciepłociąg ale jednocześnie odebrały ludziom mieszkającym w jego obrębie możliwość starania się o dotację na wymianę kotła na ekologiczny klasy 5 lub gazowy. Ciepłociąg jest bardzo atrakcyjny, bardzo wygodny ale koszty ciepła są po orientacyjnych wyliczeniach (przy nieocieplonym domu) prawie dwukrotnie wyższe niż np. ogrzewanie gazem! Więc o czym my rozmawiamy? Niektózy mieszkańcy wymienili w tym roku piece na ekologiczne klasy 5 z własnej kieszeni, bo wolą zapłacić jednorazowo te 8-13 tys. zł i później płacić sezonowo 4-5 tys. za ekogroszek, zamiast płacić rok rocznie 9-11 tys. za ciepło z ciepłociągu! Mam świadomość, że koszty są tylko orientacyjne/wyliczeniowe, ale jeśli jest inaczej - niech ktoś napisze i potwierdzi. A szanownym malkontentom od zadymienia przypominam, że uchwała antysmogowa pozwala na wymianę najstarszych pieców do końca 2021 r., więc jeśli ktoś ma taki kocioł i spala w nim węgiel - nie łamie prawa! Inną sprawą jest ich dobra wola i świadomość zatruwania środowiska. Podobnie ma się sprawa segregacji śmieci (problem dotyczy głównie mieszkańców osiedli). Na domkach segregacja - wydaje mi się - przebiega sprawnie, ludzie segregują dobrze, żeby mniej płacić. Na blokach problem jest większy - kto i jak ma skontrolować prawidłowość segregacji? I tak kółko się zamyka... Jedni dymią, inni nie segregują...

  • ~vtwin90 2017-11-14
    17:47:23

    12 8

    Dajecie się nakręcać jak małe dzieci .Zamontowali czujniki tylko dla tego aby wzmóc larum.Sprawa prosta jak drut jak coś się pali to i dymi. Zasada ta istnieje od powstania ziemi. Zarzucanie mieszkańcom domków że palą śmieci to nadużycie i to spore z 100%
    podejrzewam ze z 5% ludzi wciepie śmieci i to nie nonstop .Piszą to osoby które mieszkają na stówę w blokach. Ja im proponuje zamianę i zobaczymy czy przez zimę nie będą palić węglem . No a jak są tak super-ekologiczni to niech nie ogrzewają w zimę domów .Osobiście mieszkam w bloku aby było jasne .Sprawa leży w lobby anty-węglowym zachód dorobił się na węglu i teraz próbuje nam wciskać kity jakie to nie ekologiczne a np.Niemcy mają kopalnie wygaszone nie zamknięte jak to mówią tylko wygaszone w każdej chwili przy kryzysie energetycznym są w stanie uruchomić wydobycie węgla .Sprawa prosta blokowanie, hamowanie tematów filtrów do domowych kotłowni . Mamy 21 wiek i co nie da się??? Dla czego ?? Bo ktoś ma w tym interes .Do samochodów pakują katy DPFy itd. aby ropniak nie dymił a do domu się nie da . Zacznijmy od tego tematu co zamontować aby paląc węglem komin nie dymił.

  • ~Gościanka 2017-11-15
    14:55:15

    6 0

    Z tego co dobrze zrozumiałam, to nie chodzi o kwestię palenia węglem a fakt smrodu, który nie ukrywajmy niesie się po mieście. Sama palę ekogroszkiem (a nie śmieciami) i uważam to za ekologiczne, niestety nie wszyscy wiedzą do czego służą piece węglowe paląc w nich czym popadnie. Fakt rozliczania za segregację odpadów w kamienicach i blokach tez pozostawia wiele do życzenia nie mówiąc o utylizacji odpadów przemysłowych i innych opon. Jak pisze ~porzeczka - pewnie każdy z nas ma sąsiada, o którym wiadomo, że śmieci nie utylizuje tak jak należy. Wielka szkoda, że świadomość wielu osób w tym temacie jest jak z poprzedniej epoki. Pytanie tylko co by ją pomogło zmienić?

  • ~mmmmmarcin6 2017-11-15
    17:55:40

    0 2

    Ciekawe ciekawe

  • ~mmmmmarcin6 2017-11-15
    17:58:12

    4 0

    A dziś i wczoraj na Konopnickiej sam smród jakiś farb. Znowu coś przeczyszczają ?

  • ~Monia19781 2017-11-16
    08:18:58

    7 3

    Ludzie nie przesadzajcie, To ,że kopci się z komina nie świadczy o tym że ktoś pali śmieci czy inne rzeczy. Sama byłam świadkiem jak sąsiedzi obok palili w piecu eko-groszkiem a zadymili pół dzielnicy. Więc nie wsadzajcie wszystkich ,że palą w piecu nie wiadomo czym. Nawet z węgla może się zakopcić.

  • ~DuetD 2017-11-17
    07:45:37

    5 0

    Może Twój sąsiad segreguje odpady na te co pali w dzień i na takie które pali w nocy.
    I po prostu się mu worki pomyliły.
    Nie istnieje żaden niedymiący węgiel czy drewno, chodzi o technikę spalania!!

    Żorzanka zwraca uwagę, że to czym palą na żorskim rynku śmierdzi i dusi. Zawiesinę jaka unosi się nad chodnikami można ciąć nożem. To nie są normalne efekty spalania węgla czy ekogroszku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 43