zamknij

Biznes

Autostrada A1 będzie płatna? Minister zapowiada walkę

2014-06-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Coraz częściej dochodzą do nas niepokojące sygnały dotyczące fragmentu autostrady A1 w naszym regionie. Ogólnopolskie media informują, że przejazd z Gliwic do Żor i Rybnika może być już za niedługo płatny. Do dyskusji włączyła się Joanna Kluzik-Rostkowska (Platforma Obywatelska).

Reklama

Czy w niedalekiej przyszłości jedynym warunkiem korzystania z autostrady A1 będzie wcześniejsze uiszczenie opłaty? Takie niepokojące wieści docierają do nas coraz częściej. To oznaczałoby poważne komplikacje w transporcie na terenie naszej aglomeracji. Wielu kierowców zamiast bramek wybierze drogi wojewódzkie i krajowe, a autostrada zamiast odciążyć ruch w miastach – przysporzy jeszcze więcej kłopotów.

Jak podają ogólnopolskie media, wicepremier Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że taka, a nie inna decyzja podyktowana jest zbyt małym dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Obecnie w ministerstwie infrastruktury i rozwoju trwa dyskusja nad pomysłem płatnej autostrady w naszym regionie.

Głos w tym temacie zabrała również niedawno goszcząca w Rybniku Joanna Kluzik-Rostowska, minister edukacji narodowej. - Uważam, że jeżeli nie będzie darmowego przejazdu dla ruchu lokalnego, wpływy do budżetu nie zwiększą się, a cały transport pójdzie bokiem, co okaże się niefortunne. Zrobię wszystko, by przekonać panią Bieńkowską. Mam przeświadczenie, że uda mi się to zrobić. Będę walczyć – zapowiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~gestskoczka 2014-06-20 14:30:51

  Jak my, mieszkańcy mieszkający w pobliżu A1 od Gorzyczek do Pyrzowic nie powiemy jednym, stanowczym słowem NIE – DLA PŁATNEJ AUTOSTRADY!!, to rząd zrobi co będzie chciał. Płatna autostrada to większe korki na Wiślance i DK 78, szczególnie uciążliwe dla Rybnika i Wodzisławia nie mających obwodnic równoległych z A1. Powinniśmy się zjednoczyć i żądać uznania A1 od węzła Pyrzowice do węzła Mszana jako centralnej obwodnicy dla miast: Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Radzionków, Bytom, Zabrze, Gliwice, Knurów, Czerwionka-Leszczyny, Żory, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski. Rząd jest utrzymywany z naszych podatków, czyli my, mieszkańcy ich zatrudniamy. Pamiętajmy starą rzymską maksymę „divide et impera”, czyli dziel i rządź. Jak ONI nas podzielą to będzie płatna ta autostrada. Gliwice potrafiły załatwić odcinek A4 od węzła Sośnica do węzła Kleszczów jako obwodnicę. Na tym odcinku jest bilet zerowy. Mam nadzieję że i teraz przyłączą się do akcji „obwodnica centralna”, bo też ich to będzie dotyczyć.

  14 0
 • ~AleDom 2014-06-20 15:36:09

  @gestskoczka: Zgoda, tylko co zrobić żeby plany rządzących uległy zmianie? Ja z chęcią bym się do jakiegoś sensownego działania dołączył.

  0 0
 • ~gestskoczka 2014-06-20 20:23:19

  @AleDom, myślę że są na to sposoby aby rząd który żyje z naszych podatków nas słuchał. Na razie jest chaos, nie ma dużych grup zjednoczonych w jakimś celu. To rządowi pasuje. Stara rzymska zasada mówi divide et impera, czyli dziel i rządź. Skłócaj tych którymi rządzisz a będzie ci łatwiej. Powyżej pisałem że Gliwicom się udało, choć już bramki na A4 były w budowie, a od dawna była mowa że jazda darmowa A4 ma być tylko do węzła Sośnica. Uważam, że powinniśmy się domagać by A1 była traktowana jako obwodnica centralna. Mamy naukowców na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej, oni z pewnością mogliby wykazać że koszty społeczne wprowadzenia opłat na odcinku A1 pomiędzy węzłami Mszana i Pyrzowice mogą znacznie przekroczyć zysk z opłat autostradowych. Mamy dziennikarzy, na przykład z Dziennika Zachodniego którzy prowadzili akcję (chyba to się nazywało) „Nie dla płatnej autostrady”, były zbierane podpisy, były deklaracje polityków od Donalda Tuska, a i sam premier chyba coś też pozytywnego o tym powiedział. Ja nie prowadzę archiwum, piszę to z pamięci. Ale wiem że są ludzie którzy takie różne informacje archiwizują w różny sposób. Słowo wypowiedziane publicznie powinno być wiążące. Powinno, ale znając życie w Polsce...

  3 0
 • ~malkontent58 2014-06-20 21:32:55

  Słowa p. Tuska? Słowa "rządzących"? Ktoś jeszcze w nie wierzy??? Dla kasy obiecają wszystko....a płacić będziemy...NIESTETY!!!

  8 0
 • ~postPOwiec 2014-06-21 09:03:40

  Nie rozumiecie, że prawdopodobnie już jest ustalone, że będzie bezpłatna, ale chodzi o propagandowy temat do przykrywania innych ściem tego rządu. Zwróćcie uwagę, jak szybko zareagowała słynna pani poseł spadochron-minister, za chwilę sprawę będzie załatwiał - oczywiście po wielu negocjacjach, ale z powodzeniem - wiceminister z Żor, a wszyscy będą trąbić, jacy to oni skuteczni i załatwili darmową A1. Zgadzam się z malkontentem, kto wierzy jeszcze temu rządowi, temu premierowi i tej partii czyli PO - "Porażka Obywatelska"?

  6 0
 • ~postPOwiec 2014-06-21 09:16:57

  Tak w ogóle, to bez dyskusji - ma być płatna i już! Trzeba teraz sfinansować jej skomplikowaną budowę. cytat z tego samego portalu:
  cyt. http://www.tuzory.pl/wiadomosci,kolejne-zarzuty-w-sprawie-korupcji-przy-budowie-a1-laczna-kwota-lapowek-dobila-juz-do-450-tys-zl,wia5-3266-7411.html

  1 0
 • ~not4u 2014-06-22 11:44:18

  Dokładnie - to tylko dobry chwyt marketingowy z cyklu "zobaczcie, jacy jesteśmy skuteczni - dla Was zrobimy i wywalczymy wszystko".... darmową A1 Kluzikowa zapowiedziała już w swoim spocie wyborczym z ostatniej kampanii.

  1 0
 • ~ 2014-07-01 10:33:58

  Bóg zapłać

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.