zamknij

Biznes

Bezpłatna komunikacja: czy inne samorządy idą w ślady Żor?

2013-06-10, Autor: mk
Żory na razie tylko ogłosiły, że tak jak w kilkudziesięciu miasta na świecie wprowadzą bezpłatną komunikację miejską. Samorządowcy w całej Polsce już zastanawiają się skąd wezmą pieniądze na wprowadzenie nowego rozwiązania, jeśli rewolucyjny pomysł się powiedzie. Tymczasem małe Pawłowice wpadły na inny - ważny przez całą dobę bilet będzie tutaj kosztował symboliczną złotówkę.
Aby wprowadzić w życie swój pomysł Żory rozważały wystąpienie z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego i zorganizowanie we własnym zakresie komunikacji w mieście. Na razie trwają rozmowy i nic w tej sprawie nie jest przesądzone, a mieszkańcy doczekają się bezpłatnych przejazdów nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Tymczasem Pawłowice wpadły na inny pomysł, aby zachęcić mieszkańców do zostawienia samochodu w domu i wyboru przejazdu autobusem. Będą wozić pasażerów prawie za darmo.

Reklama

 

Gmina uruchomi na swoim terenie 4 nowe linie. Samorząd sam zorganizuje na tych trasach transport i ustali cennik. Całodobowy bilet kosztował będzie 1 zł, a bilet miesięczny 15 zł.

 

Przejazdy za złotówkę mają tutaj obowiązywać już od 1 października. Z szacunków gminy wynika, że zmiany będą kosztowały około 1,3 mln zł rocznie. Co ważne, Pawłowice nie zamierzają występować z MZK.

 

Czy kolejne miasta będą brały przykład z Żor i Pawłowic? Czekamy na Wasze komentarze i opinie!

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~gestskoczka 2013-06-10 15:14:44

  To jest dla mnie niezrozumiały bajer. Pawłowice nie występując z MZK uruchomią 4 nowe linie i przejazdy będą za 1 zł za cały dzień. I tylko 1,3 mln zł rocznie to gminę będzie kosztować. Do tej pory MZK organizowało i obsługiwało komunikację a gminy i pasażerowie słono płacili.
  Żory to uczestnictwo w MZK kosztuje 2,4 mln zł, Wodzisław Śl. miał w tym roku zapłacić 4 mln zł, ale zrezygnował z MZK. Jak prezydent Socha powiedział że do tej pory miasto płaciło 2,4 mln zł do MZK, a jak dołoży 900 tys zł to jazda po Żorach będzie bezpłatna, to było to bardziej zrozumiałe i logiczne. Po co jest MZK, czy tylko po to by rządzić i się szarogęsić, czy to powinna być firma co organizuje transport zbiorowy na terenie swego działania? Jedna firma, a w Żorach nie trzeba kupować biletów, w Pawłowicach wystarczy złotówka na cały dzień, a w Jastrzębiu za przejazd tam i z powrotem na trasie do 10 minut trzeba wybulić 4,80 zł? Ja uważam nadal, że Żory powinny wystąpić z MZK, będzie taniej, choćby o administrację jastrzębską, a podatki od firmy komunikacyjnej Żor będą trafiać do Żor nie do Jastrzębia.

  0 7
 • ~AleDom 2013-06-10 21:34:41

  Myślicie że na tych 4 liniach będą pełnowymiarowe autobusy? Wątpię. Zapewne chodzi o dotowanego busiarza - coś jak w Świerklanach. Wodzisław pokazał, że nie jest łatwo usprawnić komunikację - nawet jeżeli ta wewnątrzgminna wygląda jako tako to międzygminna kuleje. Ja kibicuję Żorom, ale wątpię czy im się uda wszystko rozsądnie zorganizować. Poza tym nie ma nic za darmo - "darmowa" KM oznacza większe obciążeniu budżetu miasta. Co do "Jastrzębskiej administracji" - w przypadku wystąpienia z MZK trzeba by stworzyć swoją administrację - wiadomo że nie za darmo. W MZK działają też ludzie z Żor, więc nie jest to tylko "Jastrzębska administracja". Podatki trafiają również do Żor - przez żorskich przewoźników. Poza tym idziemy w kierunku rozdrobnienia - za niedługo żeby dostać się do innego miasta będziemy musieli się przesiadać - czy wyjdzie taniej? Niekoniecznie. Jestem za dogłębną reformą MZK, ale sama idea związku gmin wydaje się być w porządku.

  3 0
 • ~żorzaninek 2013-06-10 22:40:18

  do ~gestskoczka - idąc Twoim tokiem myślenia to może niech każda dzielnica Żor stworzy swoją komunikację miejską... Twoje argumenty są co najmniej śmieszne, żeby nie powiedzieć że żadne. Problem nie tkwi w samym związku, lecz w ludziach, którzy w nim decydują czyli przedstawicieli miast, którzy nie mają zielonego pojęcia o tworzeniu komunikacji miejskiej.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.