zamknij

Wiadomości

Bezpłatna Komunikacja Miejska: nowe duże autobusy w Żorach

2020-11-25, Autor: mk, źródło: UM Żory

Zupełnie nowe, duże autobusy obsługują kursy w ramach Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej w Żorach. To efekt nowej, pięcioletniej umowy na obsługę tych linii dużymi autobusami klasy maxi.

Reklama

Umowa został zawarta na podstawie ogłoszonego i rozstrzygniętego w tym roku przetargu. Choć w specyfikacji przetargowej wymagano, aby autobusy obsługujące linie BKM były wyprodukowane nie wcześniej niż w 2015 roku, to przewoźnik – firma A21 Sp. z o.o. – postawił na fabrycznie nowe autobusy produkcji tureckiej firmy Güleryüz Ecoline.

- Warto podkreślić, że autobusy tej firmy zostały wcześniej sprawdzone, ponieważ firma A21 przez ponad rok testowała jeden z pojazdów tej marki na różnych liniach MZK w Jastrzębiu-Zdroju. Efekty tych testów były bardzo zadowalające, dlatego też zdecydowano się na wykorzystanie w Żorach autobusów produkowanych w Turcji - wyjaśniają żorscy urzędnicy.

Obecnie na liniach BKM jeździ już 5 fabrycznie nowych autobusów marki  Güleryüz. W najbliższych dniach wyjadą na trasy BKM kolejne dwa takie autobusy. W trzydrzwiowych, niskopodłogowych autobusach Güleryüz Ecoline jest aż 100 miejsc dla pasażerów (w tym 27  miejsc siedzących), w tym też miejsca dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami na wózkach.

Autobusy wyposażone są w silniki firmy Mercedes-Benz o najwyższym obecnie europejskim standardzie spalin Euro 6d. Posiadają automatyczne skrzynie biegów, zapewniające płynną jazdę. Wyposażone są też m.in. w system ogrzewania i klimatyzację, a ponadto w urządzenia GPS, umożliwiające zapis i kontrolę przebiegu jazdy autobusu na trasie oraz współpracę z tablicami informacyjnymi na trasie autobusu, a także system kamer z zapisem obrazu.

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~boblas 2020-11-25 12:49:37

  Już słyszę trzask pękającej części ciała pewnego człowieka z Rybnika.

  29 3
 • ~Arteks 2020-11-25 19:28:34

  Potrzebnych było ponad 6 długich lat, wiele skarg kierowców, wiele skarg mieszkańców, multum komentarzy krytycznych, medialnej krytyki aby władze Żor pojęły, że komunikacja miejska to nie wożenie ludzi jak bydło w niedoszacowanych, za małych pojazdach!!! Szkoda, że w Żorach nigdy mieszkańcy nie doświadczyli taboru jakichś porządnych marek. Kiedyś po mieście jeździły trzydziestoletnie szroty z Niemiec, potem białoruskie Mazy i "dostawcze" Kapeny, a teraz wybrano pojazdy azjatyckie. Ale lepszy nowy turecki autobus niż za mały "dostawczak". Widać jakiś postęp po odejściu Pruchnickiego z urzędu. :) Teraz popracujcie nad zwiększeniem częstotliwości i poprawą komunikacji z innymi miastami bo to leży od dawna.

  8 30
 • ~azan3 2020-11-25 21:02:02

  "... a teraz wybrano pojazdy azjatyckie...". Arteks, ale ty jesteś naiwny jak dziecko. Teraz większość rzeczy jest azjatyckie , chińskie, nawet jeśli to marka zachodnia. Wystarczy popatrzeć na współczesne Volvo. A co do wożenia pasażerów w małych Kapenach, to zapraszam do Tychów

  22 1
 • ~musicradar 2020-11-25 21:53:53

  Czy te nowe, większe autobusy nadal nie będą zatrzymywać sie na przystankach?
  Zastanawiam się czy to jakaś perwersyjna gra kierowców,patrząc jak ludzie stoją jak kołki spoglądając jak autobus nawet nie podjeżdża na przystanek tylko jedzie dalej na to kretyńskie i mało funkcjonalne centrum przesiadkowe.
  Szczególnie na przystanku Dworzec Kolejowy,to koszmar żeby wyjść z pociągu i patrzeć jak te autobusy nie zatrzymują się tam.
  Za każdym razem trzeba ciśnąć z buta pod góre i w deszczu.
  Mogliby też zsynchronizować to z rozkładem pociągów btw.

  9 6
 • ~minges 2020-11-26 08:21:17

  @Arteks, a jak tam diabelski młyn vel smogowy młyn na rybnickim rynku? Taką beke miałeś z karuzeli w Żorach, a tymczasem w Rybniku taka atrakcja na święta! Pamiętaj: "Nie śmiej się dziadku z czyjegoś przypadku! Dziadek się śmiał i... to samo miał :D"

  21 0
 • ~jasnypieron 2020-11-26 10:27:59

  " tymczasem znienawidzone przez Ciebie Żory oddały ostatnio do użytku 300 mieszkań i ruszyły już procedury na drugie tyle, o czym doskonale wiesz, ale wolisz ten niewygodny dla siebie fakt przemilczeć"....arteks i to rybniczanie już od dawna widzą, ale tylko ty jesteś ślepy jak kret...bez obrazy dla kreta...

  20 1
 • ~Arteks 2020-11-26 19:10:12

  Widzę, że nikt prawie się nie wypowiada na temat BKM. No bo trochę głupio było przez tyle lat bronić dziadostwa i wykłócać się z Arteksem, że nie jest tak źle. A naprawdę było! Teraz żorzanie będą wożeni w godniejszych warunkach chociaż niestety daleko jeszcze do normalności miast w których jeżdżą Mercedesy, Masy czy Solarisy.
  @minges - ??? chcesz porównywać kiczowatą karuzelkę dla dzieci przez którą w dodatku potem Żory miały problemy finansowe z prywatną inicjatywą i to z atrakcją którą można się spotkać w Krakowie, Kielcach czy Antwerpii? Dziadek nie ma czegoś takiego jak Żory - tylko coś nieporównywalnego. Jeśli masz odwagę to się przejedź takim Diabelskim Młynem. To atrakcja tylko dla odważnych i młodych. @jasnypieron - dlaczego uważasz, że Żory są przeze mnie znienawidzone? A może ty nienawidzisz Rybnika i myślisz, że druga strona robi to samo w stosunku do innego miasta. Rozsądna krytyka czy satyra nie ma nic wspólnego z nienawiścią. Mieszkania to dobra inwestycja - chociaż sam wiesz w jak kiepskim stylu były te poprzednie budowane. Natomiast wcześniejsze pomysły przeważnie budziły śmiech i to nie tylko rybniczan. Z sarkofagu śmiał się przecież cały region. ;) Stałe życie na kredyt, przynoszące straty Twinpigs czy centrum przesiadkowe przy cmentarzu to też nie są powody do chluby.

  3 14
 • ~boblas 2020-11-27 07:38:12

  @Arteks - skończ już kłamać w swoim postach. Jakiś dłuższy czas temu napisałem ci, że pojawiły się Mercedesy Citaro. Czytając twoje wypociny uważasz, że ich nie ma albo traktujesz je jak busiki.
  Odnośnie stanów finansów w mieście, to nie Żory chciały obciąć do 0 dotację na sport, to nie Żory chcą obciąć dodatek w oświacie do 1 zł, to nie Żory chcą zlikwidować stanowiska pomocy w oświacie.
  W związku z tym, proszę idź zająć się krytykowaniem własnego gniazda i zarządzających w/w.

  11 2
 • ~jasnypieron 2020-11-27 09:41:42

  arteks jakim trzeba być tłumokiem, żeby mnie przypisywać coś co jest w cudzysłowie, czyli zaczerpnięte od kogoś innego i to jest z rybnik.com pochodzi??? Poza tym znów nam zarzucasz pisanie nie na temat, a ty gdzie indziej prawie zawsze piszesz o jedym i tylko o jednym

  7 0
 • ~Arteks 2020-11-27 10:55:06

  Czy ktoś się znajdzie który honorowo powie, że Arteks miał rację, że miast nie da się obsługiwać Kapenkami? Przez kilka lat tkwiliście w iluzji i broniliście jak lwy... dostawczaków w komunikacji. Ja i nieliczne osoby cały czas wskazywały na totalny bezsens takiego rozwiązania. No i proszę. Mamy rok 2020 i... miasto ogłasza zakup autobusów na 100 osób przemilczając warunki w jakich wożeni byli przez 6 lat mieszkańcy Żor - znoszący swoje pogardliwe traktowanie przez włodarzy. @boblas - w Żorach nie ma czego obcinać bo wydatki na komunikację miejską, sport czy rozrywkę są najmniejsze z możliwych jeśli chodzi o śląskie miasta. Gdyby Rój był w Rybniku to basen już dawno byłby po remoncie, a autobusy do centrum Rybnika kursowałyby co 10 minut - tak jak z Boguszowic. :)

  1 15
 • ~m5 2020-11-27 23:24:11

  ~Arteks - Jesteś nieuczciwy w swoich komentarzach i co gorsza świadomie... Pozycjonujesz się jako specjalista od transportu więc zapewne znasz warunki umów na jakich jest realizowana komunikacja miejska w ramach BKM'u (ta z poprzedniej umowy i ta zawarta teraz na kolejne 5 lat). A mimo to piszesz brednie np. że to miasto po 5 latach torturowania mieszkańców kupiło autobusy...
  Skąd w Tobie tyle antypatii wobec sąsiadów?
  Otwórz się... pomożemy Ci :)
  Życzliwości.

  9 1
 • ~Arteks 2020-11-30 10:03:53

  @M5 - jestem bardzo uczciwy bo pisałem obiektywnie o jakości żorskiej BKM i miałem całkowitą rację. Uważasz, że troska o sąsiadów którzy byli wożeni jak bydło przez 6 lat to "antypatia"? To ty masz antypatię do mnie. Ale wielu mieszkańców zapamięta mi to na plus, że nie tylko miałem rację, że tak małe pojazdy się nie sprawdzają w komunikacji miejskiej. W profesjonalnym mieście po takiej wpadce odsunięto by za to pomysłodawcę i szybko podpisano aneks do umowy, wymieniając tabor na większy. W Żorach męczono ludzi 6 lat...

  1 8
 • ~m5 2020-11-30 14:18:54

  ~Arteks - a więc Ty kochasz Żory, a los tego miasta leży Ci głęboko na sercu. Każdy Twój komentarz to wyraz troski.

  Ja tam Cie nawet lubię. Lubie ludzi którzy mnie rozśmieszają ;)

  6 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.