zamknij

Biznes

Budowa ciepłociągu na Osińskiej i Kościuszki w końcowej fazie, ale z dwumiesięcznym opóźnieniem

2013-09-04, Autor: Wioleta Kurzydem
W czerwcu rozpoczęły się prace związane z realizacją budowy ciepłociągu w ramach projektu "Błękitne niebo nad Starówką". Jednak roboty nie przebiegły tak, jak życzyli sobie tego mieszkańcy i sam inwestor. Czy skończy się tylko na dwóch miesiącach opóźnienia?

Reklama

„Błękitne niebo nad Starówką” jest realizowane przez żorskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Założeniem projektu jest oczyszczenie powietrza w centrum miasta poprzez budowę i przyłączenie się mieszkańców do ciepłociągu. - W tej chwili prace prowadzone na ulicy Osińskiej i Kościuszki są już w końcowej fazie - zapewnia Michał Pieczonka, prezes PWiK. - Następnie ciepłociąg będzie budowany na terenie Starego Miasta. Niestety mamy już dwumiesięczne opóźnienie, a ze względu na zbliżającą się zimę, opóźnienie może się wydłużyć. Prace będą systematycznie prowadzone, mogą je przerwać tylko trudne warunki pogodowe.Sieć ciepłownicza będzie miała blisko 6 km długości, a średnica rur w nim wykorzystanych od 25 do 200 cm. Najwięcej problemów sprawiła budowa ciepłociągu wzdłuż ulicy Osińskiej. Przed zasypaniem rurociągu, musiał on zostać wygrzany w temperaturze do 100 st. Celsjusza za pomocą specjalnego pieca kontenera. Rury wygrzewano długimi odcinkami i prace trwały po kilka dni. Budowlańcom nie sprzyjała także deszczowa aura.

Przechodząc do następnego etapu, czyli miejskiej Starówki, zmieni się technologia wykorzystywana podczas budowy rurociągu. - W centrum miasta, ze względu na mniejsze średnice, będziemy mogli budować ciepłociąg krótszymi odcinkami niż na ulicy Osińskiej - tłumaczy Michał Pieczonka. Wiadomo już, że drogi w Śródmieściu nie będą całkowicie wyłączone z ruchu drogowego.

Do sieci ciepłowniczej będą podłączone budynki ze ścisłego centrum miasta oraz z przylegających ulic: Dworcowej, Alei Zjednoczonej Europy, Osińskiej, Stodolnej, Pszczyńskiej, Męczenników Oświęcimskich, Dolne Przedmieście, Kościuszki, Ogrodowej, Łytkowskiego, Moniuszki, Górne Przedmieście, Murarskiej, Bramkowej, Koszarowej, Bałdyka, Bonifacego, Garncarskiej, Szeptyckiego, Biskupa, Huloki, Szerokiej, Kaczej, Powstańców Śląskich, Traugutta.

Nie zakończyło się jeszcze przeprowadzanie ankiet wśród mieszkańców zainteresowanych przyłączeniem się do ciepłociągu. - Ankiety mają na celu zebranie informacji technicznych, które przyczynią się do wykonania dobrego projektu oraz ułatwią wykonanie dobrego przyłącza do sieci dla potencjalnego klienta. Od samego początku zwracaliśmy uwagę, że wszystkie dane pozyskane od mieszkańców są niezbędne do prawidłowego zaprojektowania przyłącza - zaznacza Pieczonka. Sama ankieta nie jest równoznaczna z deklaracją o przyłączeniu się do ciepłociągu.

>> Czytaj więcej w Wywiadzie Tygodnia: Kończy się projekt, lecz nie kończą się inwestycje
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~katka85 2013-09-05
    09:56:36

    0 0

    Przede wszystkim zanim rozpocznie się inwestycję za MILIONY złotych należy sprawdzić czy będzie na nią popyt. "Nie zakończyło się jeszcze przeprowadzanie ankiet wśród mieszkańców zainteresowanych przyłączeniem się do ciepłociągu" a inwestycja jest w fazie końcowej. Oczywistym jest, że prywatnym inwestorom nie opłaca się podłączenie do tej sieci, dlatego "wypełnianie ankiet" tyle trwa. Jak to w Polsce...wszystko robione jest od końca:-/

  • ~hitchhiker 2013-09-06
    00:39:33

    0 0

    @katka85 przecież jest napisane, że tylko Kościuszki i Osińska są w końcowej fazie, a potem idą z robotą do centrum. Co nie zmienia jednak faktu, że ciężko ustosunkować się pozytywnie do tej inwestycji.. pożyjemy, zobaczymy, ile mieszkańców zdecyduje się na przyłączenie.......

  • ~katka85 2013-09-06
    11:02:59

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~mikjaa 2013-09-06
    12:14:07

    0 0

    Nie rozumiem, nikt nie chce tej inwestycji a i tak wydaje się na nią miliony?

  • ~ 2013-11-21
    20:27:56

    0 0

    Dlaczego nikt nie napisze o utrudnianiu i opóźnianiu zakończenia całej inwestycji przez samego INWESTORA czyli Wodociągi. Zatrudniony pracownik, który zresztą nie ma zielonego pojęcia o ciepłociągach i ma w swojej karierze "bogatej" zresztą wiele firm, ktore dziwnym trafem przestały istnieć. Pan Mariusz ....... ?nazwisko w nastpęnym wpisie/ bo o nim mowa od samego początku utrudnia jak może prowadzenie prac, brnie w swojej niekompetencji i ma swój ogromny udział w opóźnieniu tej inwestycji.

  • ~ 2013-11-21
    20:29:57

    0 0

    Czyżby komuś zależało no opóźnieniu prac......... ??????? Mało chętnych do podłączenia????????

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.