zamknij

Biznes

Budżet obywatelski 2014: jak przebiega realizacja pierwszej edycji?

2014-11-07, Autor: wk
W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy większością głosów opowiedzieli się za projektem mającym na celu rozwój systemu ścieżek rowerowych w mieście. Na ten cel przeznaczono całe 500 tysięcy złotych. Czy już je wydano?

Reklama

Zadanie pod nazwą „Rozwój systemu ścieżek rowerowych w mieście” mieszkańcy wybrali w ramach realizacji inwestycji z budżetu obywatelskiego na bieżący rok. Projekt zakładał remont istniejących tras rowerowych, wytyczenie, powstanie i oznakowanie nowych. Pod głosowanie poddano w sumie trzy najciekawsze propozycje. W finale znalazło się także centrum muzyczne ze studiem nagrań i średniowieczny park rekreacyjno-edukacyjny dla dzieci na Rynku. > Budżet obywatelski w Żorach: mieszkańcy wybrali ścieżki rowerowe!

Kiedy jednak niedawno pisaliśmy o trwającym właśnie naborze na projekty do budżetu obywatelskiego 2015, wielu czytelników zarzucało urzędnikom brak rozliczenia się z poprzedniej edycji budżetu partycypacyjnego. Zapytania skierowaliśmy więc do magistratu, skąd napłynęła odpowiedź.

Okazuje się, że realizacja zadania rozpoczęła się 20 października i potrwa do 18 grudnia. Całkowicie odpowiedzialna jest za nią żorska firma F.H.U. SZULIK Hilary Szulik. - Kwota, na którą została podpisana umowa to 470.108,41 zł + 23% podatek VAT, czyli 578.233,34 złotych - informuje Biuro Promocji i Informacji Urzędu Miasta Żory.

Co zostanie zrobione w ramach przetargu na budowę ścieżek rowerowych? Wymieniona zostanie nawierzchnia chodnika wzdłuż ul. Folwareckiej od Skateparku do targowiska. Wymiany nawierzchni doczeka się również chodnik wzdłuż ul. Bocznej od ul. Brzozowej do ul. Gichta oraz chodnik wzdłuż ul. Mikołowskiej od skrzyżowania ul. Mikołowskiej i ul. Dębowej do ul. Bocznej.

Dodatkowo, wykonawca zajmie się przebudową istniejących przejść z dostosowaniem ich do przejazdu dla rowerów wraz z dostawą samoobsługowych stacji naprawy rowerów i stojaków rowerowych. Do 18 grudnia powstanie także odpowiednie oznakowanie pionowe i poziome istniejących ścieżek wraz z pracami towarzyszącymi związanymi z przebudową istniejących przejść i chodników.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~cwirexxx 2014-11-07
  16:34:09

  13 0

  Nie tak sobie mieszkańcy wyobrażali ten projekt. Inwestycja miała być SYSTEMOWA i ROZWOJOWA, a wychodzi na to że 500 tysięcy złotych wydamy na przerobienie kilkuset metrów infrastruktury. Śmiech na sali.

 • ~malkontent58 2014-11-07
  19:16:05

  2 0

  hahaha....znów Was rowerkowi bracia urzędaski wy..... chodniki dróżkami rowerowymi hihi. NIESTETY I TO JEST SMUTNE... DALEJ ROWERZYŚCI BĘDĄ STWARZALI NIEBEZPIECZEŃSTWO NA JEZDNIACH!!!!

 • ~gestskoczka 2014-11-08
  08:23:42

  13 0

  Może to zbyt futurystyczne dla naszego miasta, ale za Dziennikiem Zachodnim napiszę co wymyślili cykliści w Jaworznie i co realizują. Cytat jest z DZ z 1 lipca. [c] Cykliści wymyślili, że 3,5-kilometrowa droga, łącząca Śródmieście z osiedlem Stałym, zostałaby podzielona na dwa pasy ruchu, każdy po 2,25 metra szerokości. Obie „jezdnie” będą oddzielone od siebie brukowanym pasem o wysokości 5 cm. Do tego, obok autostrady, zaplanowali chodnik dla pieszych. Co ważne, na całej długości rowerostrada ma nie przecinać się z żadną inną drogą, ulicą, chodnikiem. Byłaby więc bezkolizyjna. Zadbano o to do tego stopnia, że nad krzyżującymi się z trasą chodnikami i ulicami zaprojektowano dwie kładki, a w jednym miejscu tunel pod ulicą. Koszt tego przedsięwzięcia to 6 mln zł. [/c] Mnie się marzy w Żorach taka velostrada na planie litery „Y”. Gdzie podstawa litery to Park Piaskownia i droga na Gichtę, rozgałęzienie to Stare Miasto. Od rozgałęzienia jedna trasa przez osiedla Ks. Władysława/Powstańców Śl. Do os. Pawlikowskiego. Druga trasa od tego rozgałęzienia przez os. Korfantego do os. Sikorskiego. Taka trasa mogłaby powstawać przez kilka lat, ważne, by powstawała sukcesywnie i według konkretnego projektu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.