Biznes
Budżet Obywatelski 2015: kiedy wybierzemy najlepszy projekt?
Ostatecznie znana jest już za to liczba zgłoszonych zadań do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – 26. Przypomnijmy, że 27 października tych propozycji było zaledwie cztery. Co stało się z wnioskami? – Wszystkie poddano weryfikacji i przyjęto. Kolejne kroki zostaną podjęte, jak ukonstytuuje się ostatecznie nasza Rada Miasta. Wybranych zostanie wówczas kilku radnych, którzy przeanalizują dokładnie wszystkie propozycje mieszkańców i spośród nich wybiorą kilka. Te następnie zostaną poddane głosowaniu przez mieszkańców. Informacja znajdzie się oczywiście na stronie internetowej Urzędu Miasta i Facebooku – wyjaśnia Hanna Brocka-Fojcik z Biura Promocji i Informacji żorskiego magistratu.
Jakich przedsięwzięć dotyczą zgłoszone wnioski, na które zabezpieczono pół miliona złotych? – Treści zadań są bardzo różnorodne - od małych, lokalnych inwestycji, jak remonty dróg lokalnych, po bardzo ciekawe inicjatywy sportowe czy kulturalne. Nie wszystkie zostaną poddane głosowaniu, tylko te wybrane przez komisję – dodaje urzędniczka.
My znamy treść 4 z 26 złożonych wniosków. Bowiem, jeszcze przed I turą wyborów samorządowych, zgłoszonymi przez swoich kandydatów projektami pochwalił się Komitet Wyborczy Wyborców Wolne Miasto Żory. Zawnioskowali oni o nowoczesne place zabaw dla dzieci, dom aktywizacji i opieki dla żorzan 50+, białą księgę finansów i majątku miasta oraz o dom pogrzebowy na cmentarzu w Baranowicach.
Zobacz także
– Starszym mieszkańcom osiedla Pawlikowskiego brakuje miejsca, w którym spędzaliby wspólnie czas realizując swoje pasje i poszerzając swoje kompetencje w cyfrowym świecie, czy wymieniając doświadczenia – mówiła wówczas Anna Bałaj, mieszkanka osiedla Pawlikowskiego w Żorach. Dlatego postanowiła zgłosić projekt: „Dzienny dom aktywizacji i opieki dla mieszkańców 50+ na osiedlu Pawlikowskiego”. Wśród zaproponowanych rozwiązań jest adaptacja pomieszczeń miejskiego budynku przy al. Zjednoczonej Europy 45A na potrzeby mieszkańców osiedla Pawlikowskiego oraz terenów wokół niego na aktywizację ruchową osób starszych. – Zwiększymy standard życia, stworzymy miejsce spotkań osób starszych w przestrzeni publicznej, otworzymy ją na potrzeby mieszkańców, a do tego stworzymy poprzez ten projekt infrastrukturę pozwalającą na aktywność fizyczną i w praktyce służącą zdrowiu żorzan 50+ – przekonywała kandydatka na radną.
Mariusz Wandzel i Dariusz Kos zgłosili z kolei projekt „Place zabaw na miarę XXI wieku na osiedlach: Powstańców Śląskich i Ks. Władysława”, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i rodzin na przyblokowych placach zabaw, zagospodarować rekreacyjnie tereny zielone między blokami, a młodzieży dać najnowocześniejsze boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę itp. gry.
Natomiast inicjatywa Arkadiusza Gorausa – „Biała księga – raport otwarcia następnego 25-lecia” – obejmuje inwentaryzację wszystkich składników majątku miasta, aktywów, pasywów, wierzytelności miasta wobec innych podmiotów, a szczególnie zinwentaryzowanie i usystematyzowanie informacji o finansach, majątku i długach wszystkich spółek zależnych od miasta. Ten audyt ma przeprowadzić niezależny od miasta ekspert z dziedziny finansów samorządowych, a samo badanie musi być przeprowadzone zgodnie z międzynarodowymi standardami. Drugim etapem realizacji zadania będzie udostępnienie każdemu mieszkańcowi Żor wyników audytu i przedstawienie go w formie „białej księgi” – biuletynu wydrukowanego i przekazanego każdej żorskiej rodzinie. Oprócz tego zostanie utworzona specjalna strona internetowa z dokładnymi informacjami. – Mieszkańcy Żor mają coraz więcej pytań o stan finansów miejskich, wielkość zadłużenia miasta, składniki majątku Żor i ich wykorzystanie. Żorskie finanse wymagają niezależnego audytu przeprowadzonego przez kompetentnego eksperta. Żorzanie mają prawo do rzetelnej informacji o kondycji finansowej ich miasta. Uważam, że taki raport można sfinansować właśnie z budżetu obywatelskiego – wyjaśniał Arkadiusz Goraus.
Ostatnim zgłoszonym przez KWW Wolne Miasto Żory projektem była „Budowa domu pogrzebowego na cmentarzu komunalnym w Baranowicach”. – Projekt ten będzie dotyczył także mieszkańców osiedli Pawlikowskiego i Sikorskiego, bowiem właśnie nekropolia w Baranowicach będzie służyć, jako cmentarz komunalny dla tamtej części miasta – tłumaczyli przedstawiciele WMŻ.
Pytanie o Budżet Obywatelski 2015, w tym o „białą księgę”, padło podczas debaty prezydenckiej w MOK-u. Posłuchajcie, co na ten temat powiedział Waldemar Socha. > Debata prezydencka: pytania od publiczności
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+0 / -1 -
Amazon uruchomił na Śląsku 11. centrum logistyczne w Polsce. W Gorzyczkach uroczyście przecięto wstęgę (foto)
+0 / -1 -
Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+1 / -2 -
Rząd "wpompuje" ponad 9 miliardów złotych w spadek wydobycia węgla. Choć... go nie zakłada
+0 / -1
Najczęściej komentowane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert