zamknij

Wiadomości

CBA w Urzędzie Miasta Żory: funkcjonariusze zakończą kontrolę dopiero w marcu

2015-01-02, Autor: Wioleta Kurzydem
Jak udało nam się dowiedzieć, do 9 marca wydłużyli swoją wizytę w Urzędzie Miasta Żory funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledczy w ubiegłym roku zainteresowali się tematem nabywania i zbywania nieruchomości przez gminę Żory.

Reklama

Kontrola dotyczy Wydziału Skarbu Miasta, a sprawdzane są procedury podejmowania i realizacji wybranych decyzji dotyczących nabywania i zbywania nieruchomości przez Gminę Żory w latach 2010-2014.


Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego swoje działania w tym zakresie rozpoczęli 9 września ub. roku, a wstępnie mieli zakończyć je na początku grudnia. Czynności jednak nie zaprzestali. - Postępowanie kontrolne zostało przedłużone do 9 marca 2015 roku - informuje Małgorzata Matuszak-Tocha z CBA. - Zgodnie z ustawą o CBA postępowanie może być przedłużone do 9 miesięcy. Na tym etapie są to wszystkie informacje, które mogę przekazać w tej sprawie - ucina krótko zapytana przez nas o powód wydłużenia i ewentualnie poszerzenie zakresu kontroli.

Do tej pory prezydent Żor skomentował kontrolę jednoznacznie - jako element kampanii wyborczej. - Agenci CBA przeprowadzają kontrolę gospodarki nieruchomościami. Nikt w Urzędzie Miasta nie ma wątpliwości, że kontrola ta ma związek z kampanią wyborczą. Nie ma również wątpliwości, że jest „z inspiracji” konkurentów w wyborach, czego dowodzi zakres zainteresowania kontrolerów. Donosy pochodzą od osób, które mają lub miały bliskie związki z Urzędem Miasta i miejskimi spółkami. Takie kontrole nie robią już na nas większego wrażenia, bo w ostatnich latach podobnych kontroli było już u nas kilkadziesiąt i wszystkie zakończyły się dla nas pozytywnie. Nie mamy wątpliwości, że i tym razem też tak będzie - oświadczył we wrześniu Waldemar Socha.

Warto jednak przypomnieć, że to nie była jedyna wizyta CBA w 2014 roku w naszym mieście - funkcjonariusze wkroczyli również do spółki Nowe Miasto. Śledczy sprawdzali tam procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem przez spółkę w latach 2010-2014. Ta kontrola przebiegła według założeń - od 19 września do 18 listopada. - Teraz trwają czynności pokontrolne określone w art. 45 ustawy o CBA. Ustawa o CBA nie określa terminu zakończenia tych czynności. Dlatego też są to wszystkie informacje, które mam do przekazania w tej sprawie - powiedział nam Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Arteks 2015-01-02
  12:00:33

  0 1

  Warto podkreślić, że to jedyny urząd w naszym regionie którym ciągle interesuje się CBA, NIK, RIO czy inne organy ścigania... Skala nieprawidłowości musi być ponadnormatywnie wysoka i niestety nie maleje.

 • ~gestskoczka 2015-01-02
  18:55:23

  1 0

  Jestem ciekaw jak zakończyło się śledztwo CBA w Żorach w 2011 roku. CBA badała sprawę majątku kościelnego, to znaczy, ktoś kiedyś (nie podano kto i kiedy) zabrał Kościołowi w Żorach nieruchomość o powierzchni 42 ha. A Komisja Majątkowa przyznała nieruchomość o wielkości 360 ha. Podano, że jest prowadzone śledztwo, nie podano czy je zakończono. Ja nie trafiłem na wyjaśnienie, może umorzono z powodu nie wykrycia sprawcy, a może uznano za znikomą szkodliwość czynu... Jeszcze słówko do @Arteksa. Na rybnik.com trafiłem na ciekawy wpis innego Rybniczanina, @Afordancji, cytuję: „@Arteks masz racje, powinienem użyć słowa "obsesja", żeby nie być gołosłownym, weź sobie dowolne 10 nickow + Twój, i sprawdź ile razy padło z ich "ust" słowo Żory, a ile razy z Twoich (nie uwzględniamy artykułów gdzie jest cos o Żorach), To mi podpada pod obsesje, tak samo jak ja pisałem o pociągu i ze nie miałem miejsca na nogi a Ty mi o busach (To kolejna obsesja), nie chce o tym Cię przekonywać, po prostu zastanów się nad tym samemu. Ok, dość offtopow, bo to niczemu nie służy.” Koniec cytatu. (znasz ten komentarz, bo odpowiadałeś @Afordancji) Napisz @Arteks o ci tak naprawdę chodzi. Mieszkasz w Rybniku, to się zajmij swoim miastem. O ile Żorzanie porównują Żory z Rybnikiem, to widzę to pozytywnie, porównanie do większego. Spróbuj swój Rybnik porównywać z Gliwicami czy Katowicami, wyjdzie o wiele gorzej niż porównanie Żor z Rybnikiem.

 • ~Arteks 2015-01-02
  19:52:12

  0 13

  @gestskoczka - widzę że mimo wejścia w Nowy Rok zamiast życzeń, z twojej strony prowokacje... A ja lubię porównywać i jak się Rybnik porówna np. z Gliwicami to obydwa miasta należą do najbogatszych jeśli chodzi o dochody w naszym województwie, Żory z kolei wraz z Piekarami należą do najbiedniejszych... Natomiast ani w Gliwicach, ani w Katowicach, ani w Rybniku ani nawet w Piekarach CBA w Urzędach Miast nie ma nic do roboty. Tylko w Żorach pojawiają się ku temu co raz to nowe powody.

 • ~jasnypieron 2015-01-02
  21:18:54

  4 0

  arteks chopie jo ci życza na Nowy Rok, zeby cie w końcu wypisali, zebys nie musioł oglondać zawodow żużlowych za darmo....choć startu i mety chyba nie widzisz....?

 • ~malkontent58 2015-01-03
  08:31:45

  0 0

  arteks dołączam się do powyższych życzeń noworocznych, przy czym twoja chorobliwa wprost nienawiść do Żor i wyjątkowa wiedza na tematy Żor i władz Żor nasuwają mi pewne skojarzenia co do osoby....

 • ~Arteks 2015-01-03
  18:02:12

  0 9

  @malkontent58 - podaj jakiś konkretny przykład na moją nienawiść w stosunku do Żor. Ale proszę o konkret! Moją wiedzę zawdzięczam wyłącznie temu że zacząłem śledzić to co się dzieje w Żorach, a zmusili mnie do tego tuby propagandowe żorskiego UM piszące na rybnik.com.pl. Od tego się zaczęło. Wcześniej Żory interesowały mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Ale z drugiej strony może i dobrze bo jeśli kiedyś widziałem między Żorami a Rybnikiem dość duże różnice na niekorzyść, to teraz widzę przepaść, chociażby w rządzeniu miastem czy polityką finansową. Żorski UM to kompletna amatorszczyzna, a pokaz kampanii wyborczej dwóch prezydentów miasta walczących między sobą to była regionalna żenada...

 • ~jasnypieron 2015-01-03
  19:15:51

  0 0

  malkontynt olej tego arteksa....przeca łon zawsze i wszyndy widzi yno zło....arteks trocha mi sie nie chce cos tam szukać, ale;"To ten sam mentalny poziom myślenia żaby która rozmarzyła się że jest księciem... " do ciebie chopie i tak nigdy nie przemowi- choć dlo ciebie i tak to nie bydzie konkret...choc to twoje slowa wypedziane przeciw prezydentowi Żorów i wiyncyj pisoł nie byda bo moja Starka godali: synek nie tykej gówna to nie bydzie śmierdziało...może temu malkontyntowi sie bydzie chciało, ale trocha wontpia....arteks jak ci chopie jest z tym dobrze to pluj tym jadym...dalij, choć widac trocha ci tych przisłowiowych jajec brakuje, żebys prziszoł do naszego urzyndu, stanoł przed P. prezidyntym i mu to pedział prosto w ślypia

 • ~Arteks 2015-01-03
  20:38:06

  0 13

  @jasnypieron - pisanie po śląsku w Żorach pasuje tak samo jak musztarda do lodów hehehe. A co do Sochy to co tam po mnie. Gorzej dla niego że media są nieustępliwe i interesują się każdymi ciekawymi odwiedzinami w urzędzie, a także jego sprawą sądową. Osoby publiczne muszą się liczyć z tym, że ich działalność musi być transparentna i czysta. A co do mnie to potwierdzasz to co już napisałem kiedyś o paru osobach z Żor - nie umiecie merytorycznie zbijać tego co piszę to czepiacie się mojej osoby. Merytorycznie niestety są z was cienkie bolki... I dlatego mam jeszcze większy ubaw. ;)

 • ~jasnypieron 2015-01-03
  21:14:41

  1 0

  arteks twoje widzenie Żor zaczyno sie i kończy na UM, pawilonie ognia z warzbretem jak to podkreślasz i "Łesternie", a zapominasz , że w tych Żorach w dzielnicach mieszkają rdzenni Górnoślązacy, których tym swoim wpisem obraziłeś....i od teraz zastanów się co wpisujesz...zwłaszcza wobec mieszkańców Żor....trza bydzie to sie odwiedzi Rybnik( i rynek)....przeca to tam miesci się redakcja tego portalu, który dziwnie pozwala ci na aż tyle....koniec dyskusji z mojej strony

 • ~Arteks 2015-01-03
  23:16:52

  0 15

  @jasnypieron - możesz się poskarżyć babci, że jakiś Arteks ściga cię merytorycznie w komentarzach, a możesz pojechać do redakcji i im się poskarżyć. Przynajmniej przy okazji zobaczysz miasto i cię ktoś wyśmieje. ;) W każdym razie każdy wpis który łamie regulamin - jest usuwany. Natomiast dla mnie najbardziej zabawne jest to, że starasz się ciężar dyskusji kierować na jakiegoś Arteksa, a najbardziej niesamowite jest to że CBA przetrząsa urząd miasta - ja nie kojarzę takiego precedensu w naszym regionie w żadnym miejskim urzędzie czy wiejskiej gminie od czasu powstania CBA. Może w Żorach już przyzwyczailiście się do afer i wolicie kąsać Arteksa. Ale jako osoba która się interesuje regionem mogę stwierdzić że taka wizyta to duży skandal i wizerunkowo z tym na pewno ekipie Sochy do twarzy nie jest.

 • ~malkontent58 2015-01-04
  15:46:12

  3 0

  Hmm arteks będą cytaty:"Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki przeprowadzanej przez kilka miesięcy kontroli w gliwickich spółkach z udziałem Miasta." dalej:"Urzędnik kradł dane? Afera w rudzkim magistracie".. dalej:"Afera gender w przedszkolu. „Tatusiu, możesz chodzić w sukienkach”-to dotyczy Rybnika i to też dotyczy Rybnika:"Afera śmieciowa – gdzie trafiały rybnickie odpady?"....a więc nie jest znów tak krystalicznie uczciwie w miastach, które wymieniasz jako wzorcowe, przecież to ty napisałeś:"Warto podkreślić, że to jedyny urząd w naszym regionie, którym ciągle interesuje się CBA, NIK, RIO,czy inne organy ścigania"....więcej dopisywał nie będę, bo i tak napiszesz, że to nie plują, a tylko deszczyk pada

 • ~Arteks 2015-01-04
  17:25:55

  0 12

  @malkontent58 - chyba chcesz porównać łuskę po naboju z nieodbezpieczonym granatem skoro piszesz o jakichś danych urzędnika który kradł dane z... nieprawidłościami związanymi z nieruchomościami. Czy zdajesz sobie sprawy z różnicy skali tych dwóch nieprawidłowości? Czy CBA zajmowałoby się jakimś urzędnikiem który kradnie dane? Na pewno nie. Od tego wystarczy zwykła prokuratura czy policja. CBA wkracza w najbardziej spektakularnych sprawach. I jeśli wkroczyła do Żor po raz zresztą kolejny - to mamy przykład na wyjątkową skalę różnych negatywnych zjawisk. Ja rozumiem, że wasz prezydent chciałby wyciszać sprawę. Niektórym jego lizusom też się to może nie podobać. Ale żeby próbować rozmywać temat jakimiś gender? Nie bądź śmieszny. Co ma do rzeczy jakaś żenująca sytuacja z przedszkola z wejściem CBA do UM w Żorach? Człowieku, pomyśl chociaż trochę jeśli już kazano ci robić głupi uśmiech do przegranej gry i napisz coś chociaż trochę mądrzejszego... Super że ciągle o tym media piszą. Niech po regionie idzie fama że Żory to miejsce największych afer i skandali w regionie i przy okazji najgorzej zarządzany samorząd.

 • ~malkontent58 2015-01-04
  18:20:16

  2 0

  "Warto podkreślić, że to jedyny urząd w naszym regionie którym ciągle interesuje się CBA, NIK, RIO czy inne organy ścigania.."....to są przecież twoje słowa (z pierwszego postu), a zatem nie rozmydlaj sprawy, bo w innych miastach też są problemy...tylko przeciwko Żorom jakby występowało więcej usłużnych donosicieli, a tak inaczej gdyby było aż tak źle(choć całkiem dobrze nie jest), to przecież już dawno(bez przedłużania) skończono by tę kontrolę i to konkretnymi zarzutami...no chyba, że ty im jeszcze coś "podrzucisz?????

 • ~malkontent58 2015-01-04
  18:30:02

  1 0

  arteks a może ty masz coś wspólnego z tym:"Forsal.pl postanowił sprawdzić, jak miewa się ta dynamicznie rozwijająca się "branża". W tym celu zamieściliśmy na jednym z popularnych serwisów z ofertami pracy ogłoszenie o następującej treści:

  "Zlecę pisanie komentarzy na forach internetowych, pod artykułami oraz pod stronami produktów w porównywarkach cenowych (branża nowych technologii). Możliwa długoterminowa współpraca. Proszę o podesłanie próbki umiejętności i orientacyjnej wyceny wpisu na 1500-2000 znaków".

  Na efekty nie trzeba było czekać zbyt długo. Już w ciągu kilku minut od opublikowania oferty do naszego fikcyjnego przedsiębiorcy zaczęły spływać maile od osób zainteresowanych zasypywaniem sieci pozytywnymi opiniami na temat jego produktów." ????

 • ~Arteks 2015-01-04
  20:27:18

  0 12

  @malkontent58 - kompletnie zalewasz... Każde miasto ma różne problemy ale tylko Żory odwiedzane są co chwilę przez CBA. A może ty zarabiasz na takich wpisach? Jest to bardziej prawdopodobne. Bo to, że mnie oburza to, że w okolicy jest jakiś samorząd który jest kompletnie nieporadny i w dodatku dzieją się tam jakieś dziwne rzeczy na styku finansów, nieruchomości, miejskich spółek i panującego prezydenta - to nie jest nic nadzwyczajnego. Po prostu jestem przyzwoitym obywatelem oburzonym tym co się dzieje u sąsiadów. Ale jaki cel przyświeca tobie aby zmiękczać tak wielkie skandale? A może ty piszesz komentarze za kasę. ;)

 • ~malkontent58 2015-01-05
  07:56:40

  0 0

  arteks i w końcu zabrakło ci argumentów, czego dowodem jest przysłowiowe odwracanie kota ogonem i wykorzystywanie fragmentów moich cytatów....a źle dzieje się w iluś tam urzędach, czy samorządach...problemem pozostaje tylko- kiedy ujrzy to "światło dzienne"

 • ~ 2015-01-05
  13:13:25

  0 5

  Przedłużyli kontrolę, bo nie mają nic czego mogą się uczepić. Arteks RIO odwiedza też i rybnicki magistrat, normalna rutynowa kontrola. W Żorach po prostu mieszka sporo donosicieli. Wejdź sobie ma mapy gogle i zerknij na dom byłego już prezydenta Rybnika, potem otwórz sobie BIP i sprawdź na ile wycenił tą nieruchomość. Gdyby taki donosiciel jak w Żorach mieszkał też w Rybniku ten Pan już dawno miałby u siebie CBA.

 • ~ 2015-01-05
  13:21:50

  2 0

  Ostatnia z tego co pamiętam to zakończona jakoś z końcem grudnia 2011 (protokół chyba był w marcu) i było dość sporo zastrzeżeń.

 • ~Arteks 2015-01-05
  23:57:55

  0 4

  @mareqg - CBA woli jednak tylko Żory. Ale nawet CBA nie jest potrzebne aby widzieć że z polityką finansową i nieruchomościową nie jest w Żorach dobrze.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 83