zamknij

Biznes

Centrum miasta opustoszało przez parkomaty?

2012-03-29, Autor: mk
Płatne strefy parkowania w rejonie śródmieścia miały w założeniu wymusić większą rotację wśród użytkowników oraz dodatkowo służyć ożywieniu gospodarczemu. Czy jednak nie odniosły efektu przeciwnego i nie odstraszyły mieszkańców od tego rejonu miasta?

Reklama

Problem poruszył radny Piotr Huzarewicz, który przedstawił opinię przedstawicieli przedsiębiorców działających w tym rejonie. Ich zdaniem wprowadzenie stref płatnego parkowania w centrum nie przyczyniło się do jego ożywienia a odniosło skutek odwrotny.

Kilka lat temu miasto zamontowało w rejonie śródmieścia 6 parkomatów. Koszt tej inwestycji wraz z montażem to 155 tys. 403 zł, a roczny przychód z tego tytułu do budżetu miasta to około 70 tys. zł. Strefa płatnego parkowania w naszym mieście obejmuje ulice: Moniuszki, Bałdyka, Szeroką, Szeptyckiego, Garncarską.

 

- Natężenie ruchu drogowego w tym rejonie miasta utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i sprawia, że zapotrzebowanie na miejsca parkingowe jest bardzo duże, obecnie trudno sobie wyobrazić tę część miasta bez reglamentacji miejsc parkingowych – twierdzi prezydent miasta, Waldemar Socha.

 

Strefę płatnego parkowania ustanawia się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc parkingowych. – Na podstawie badań i wizji lokalnych stwierdzono, że śródmieście Żor niewątpliwie zalicza się do takich miejsc. Głównymi celami wprowadzenia płatnego parkowania było zwiększenie dostępności miejsc parkingowych, zwiększenie rotacji parkujących pojazdów, zwiększenie atrakcyjności punktów usługowo – handlowych zlokalizowanych w centrum poprzez zwiększenie możliwości zaparkowania w pobliżu – tłumaczy prezydent miasta, Waldemar Socha.

 

Zdaniem prezydenta w kontekście ożywienia gospodarczego strefa spełnia swoje funkcje, zauważa jednak, że stref płatnego parkowania nie można traktować jako jedyny czynnik stymulujący atrakcyjność punktów usługowo – handlowych.

 

O sprawie pustoszejącego centrum i bankrutujących przedsiębiorców pisaliśmy również tutaj.

 

W ostatnim czasie zostały wprowadzone karty abonamentowe dla mieszkańców strefy oraz usługi nieodpłatnego parkowania za krótkotrwały postój do 30 minut oraz możliwości realizowania opłat za pomocą tel. komórkowego.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~nonsens 2012-03-29
  10:49:35

  0 0

  Roczny przychód z parkingów w postaci 70000 to śmieszna kwota. Nie warta w ogóle tej inwestycji. Rozmach godny Krakowa, a efekty mniejsze niż w Suszcu ;)

 • ~ 2012-03-29
  11:20:00

  0 0

  Nie przesadzajmy. nie było parkomatów to wszyscy marudzili, że nie ma miejsc parkingowych na rynku. Przedsiębiorcy brak klientów usprawiedliwiają już na siłę. Najlepiej to narzekąć że nie ma klientów, ale co żorscy przedsiębiorcy robią żeby zwabić potencjalnych klientów? Otwarto bar mleczny, to właściciele innych restauracji marudzili że jest to niezdrowa konkurencja dla nich. A może warto by było pójść śladami Rybnika, zgadać się z innymi restauratorami i np. 2 razy w miesiącu w ramach promocji oferować kilka dań z kart menu za pół ceny? Inna sprawa dotyczy kilku sklepów obuwniczych które są na naszym rynku. Czym ich oferta różni się od obuwia oferowanego na targowisku na Folwareckiej? Długo można tak wyliczać, można jeszcze napisać o ofercie sklepów odzieżowych itd. "Na szczęście" żorzanie mają wybór w postaci (niestety) Rybnika i póki żorskie sklepy nie staną się bardziej konkurencyjne, to żorska kasa będzie wydawana w Rybniku.

 • ~ 2012-03-29
  12:48:16

  0 0

  I tak źle, i tak nie dobrze. Moim zdaniem nie można zwalać winy parkowania, za słabe wyniki gospodarcze Starego Miasta. Płatna strefa parkowania jest strefą mikro, w pobliżu jest wiele miejsc do niepłatnego parkowania, jak ktoś kto nie chce płacić w parkomacie (na przykład ja), zawsze znajdzie miejsce bezpłatne i to bez zbędnego kręcenia się po tym terenie. Było bezpłatne parkowanie, brakowało miejsc do parkowania, jest płatne parkowanie, brak klientów w sklepach. Nie wiem czy to technicznie jest możliwe i czy to byłoby opłacalne, ale może wprowadzić pół godziny ze stawką zerową. Może to rozwiązałoby problem? Druga sprawa, zgadzam się z Panem Markiem Skowronem, piszącym o marnej ofercie handlowej, choć ja na pewno nie pojadę do Rybnika na zakupy, jak już mam się wybrać na zakupy do innego miasta to wybiorę Katowice lub Bielsko, choć wolałbym robić zakupy w Żorach.

 • ~Tal 2012-04-04
  11:57:49

  0 0

  to nie o parkomaty chodzi tylko o nasz "atrakcyjny" rynek pełen psich gówien i banków wkoło, gratulacje panie prezydencie !!!

 • ~gbart 2012-04-11
  10:23:39

  0 0

  Opcja bezpłatnego parkowania przez pół godziny istnieje już od dawna (zielony przycisk na parkomacie). Nie ma więc większego problemu. Nie rozumiem natomiast stwierdzenia jak strefa płatnego parkowania z założenia miała ożywić handel ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1227