zamknij

Biznes

Ceny biletów MZK pójdą w górę

2012-12-28, Autor: pww
Od 1 lutego 2013 roku nastąpi kolejna już podwyżka cen biletów Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Bilety jednorazowe będą droższe o 20 groszy.

Reklama

Za bilet normalny do 10 minut trzeba będzie zapłacić 2,40 zł, do 20 minut będzie kosztował 3,40 zł. Koszt przejazdu powyżej 20 minut wyniesie 3,80 zł. Cena biletów okresowych wzrośnie od 4 do 6 złotych. Władze MZK tłumaczą, że podwyżka spowodowana jest wystąpieniem Wodzisławia Śląskiego ze związku oraz rozstrzygnięciem przetargu na przewoźnika, który za swoje usługi oczekuje wyższych opłat niż dotychczas.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~gestskoczka 2012-12-28 10:22:12

  Wodzisław podziękował temu molochowi, Rybnik dawno już się odłączył. Nie wiem ile Żory dopłacają do MZK, ale na stronie Tu Wodzisław pisało że: "Na organizacji własnej komunikacji Wodzisław ma zaoszczędzić prawie 1,5 mln zł. Gdyby miasto pozostało w MZK organizacja transportu kosztowałaby około 4 mln zł. Tymczasem nowa komunikacja ma kosztować nieco ponad 2mln 650 tys." Skoro Wodzisław nie wpłaci 4 mln zł, to trzeba obciążyć pasażerów. Ja mam całe to MZK w tylnym poważaniu, ale denerwuje mnie to że bilety MZK dotowane przez nasze miasta są droższe niż prywatne przewozy. Na przykład bilet do Jastrzębia na 101 kosztuje 3,60 zł a w niedotowanych Z-11 i Drabasie, na tej samej trasie bilet kosztuje 3,00 zł. W Wodzisławiu bilet ma kosztować 2 zł, a w Żorach ten do 10 minut przejazdu 2,40 zł. Niech się ugryzą we własny zadek. A co nasi radni, jak zwykle bezradni???

  0 0
 • ~żorzaninek 2012-12-29 11:34:19

  W mijającym roku 2012 Żory z budżetu miasta na działalność komunikacji miejskiej na miesiąc na 1 mieszkańca przeznaczały ok. 3,10 zł, Rybnik ok. 6,66 zł, Jastrzębie ok. 7,92 zł. Co to oznacza? Na pewno nie oszczędności tylko głęboką ignorancję urzędników w stosunku do mieszkańców oraz obarczanie nas w coraz większym stopniu kosztami tragikomicznej komunikacji miejskiej w wykonaniu żorskich urzędników i MZK odpowiedzialnych za ten dział ich obowiązków. Kiepska komunikacja miejska z Rybnikiem, fatalna komunikacja w samym mieście, brak możliwości dojazdów pod zakłady pracy w odpowiednich godzinach, połączenie z Wodzisławiem przyprawia o ból szczęki ze śmiechu, a urzędnicy na czele z doradcą uważają że jest świetnie. Czy to normalne, że dotowany transport jest droższy od prywatnego niedotowanego? Winni tej sytuacji mają swoje imiona i nazwiska, a prokurator powinien zająć się nimi ścigając z urzędu za defraudację publicznych pieniędzy przeznaczanych na odstraszanie pasażerów od komunikacji miejskiej czego skutkiem jest przewóz samego powietrza w autobusach za publiczne pieniądze. Panie Socha odsuń Pan swoich reprezentantów od tego tematu jak najszybciej bo niszczą Twój wizerunek!!!

  0 0
 • ~gestskoczka 2012-12-29 17:42:18

  @~mieszkaniec, skąd masz takie dane pisząc że "W mijającym roku 2012 Żory z budżetu miasta na działalność komunikacji miejskiej na miesiąc na 1 mieszkańca przeznaczały ok. 3,10 zł, Rybnik ok. 6,66 zł, Jastrzębie ok. 7,92 zł." Skąd są takie dane statystyczne? Nie wiem ile miasto Żory płaci do MZK Jastrzębie, i nie wiem skąd można to wziąć. Może radni mają dostęp do takich informacji, to niech podzielą się z mieszkańcami bo to są nasze pieniądze i to my powinniśmy o nich decydować. Wydaje mi się że to co piszesz to z buta wziąłeś, bo z prostego wyliczenia wynikałoby że Żory płacą do MZK rocznie około 2mln. 300 tys. zł. A Jastrzębie według takich wyliczeń wpłacałoby do swego MZK około 8 mln. 750 tys. zł mając o 30 tys. mieszkańców więcej? Nie wiem czy ty nie jesteś czasem na etacie MZK, wiem że na temat komunikacji miejskiej w Żorach powinna być publiczna dyskusja. Ale przed dyskusją to ja chciałbym wiedzieć coś więcej na ten temat, bo na razie uważam że miasto powinno zrezygnować z MZK Jastrzębie, bo bilety mają droższe niż prywatni przewoźnicy, ZTZ Rybnik też. Bus kosztuje 3 zł a w 52 zażyczył sobie 4 zł. Raz zapłaciłem, ale jak mam jechać do Rybnika to wsiadam do busa, nie tylko dlatego że taniej, ale głównie dla tego że niedotowany, a tańszy.

  0 0
 • ~bobeczek 2012-12-29 19:40:06

  Wyboczcie......ale i radni i zarząd i sam "bóg" miasta Żory mają mieszkańców w miejscu, gdzie plecy tracą swoją dźwięczną nazwę....i to od kilku kadencji!!!!!

  0 0
 • ~żorzaninek 2012-12-29 21:40:25

  do ~gestskoczka: bardzo prosto samemu policzyć, kwoty są ok. bo nie będę się bawił w księgowego, wystarczy wejść na strony bip. tam są budżety na rok 2012 i pozycja z nr 600 Transport i Łączność z wyszczególnieniem komunikacja publiczna z odpowiednimi kwotami, które można podzielić przez 12 mies. i ilość mieszkańców, stąd te wyliczenia, jak chcesz możesz być dokładniejszy ale różnica może wynieść tylko kilka groszy w dół lub górę. Nie jestem na etacie MZK, ale uważam że komunikacja miejska powinna wyglądać tak jak w Niemczech, w których często bywam, tam jest jeden bilet który obowiązuje np. na dużą część Brandenburgii na większość środków komunikacji publicznej - cały region a jeden bilet, a dotowana komunikacja powinna być tania dla mieszkańców i dostosowana do ich potrzeb, a nie układana pod wyssane z palca przypuszczenia urzędników. Urząd nie zna potrzeb mieszkańców i chyba nie chce poznać

  0 0
 • ~nonsens 2012-12-30 23:23:33

  Nie wiem czy to jest wina MZK czy miasta ale ilość kursów autobusów miejskich w Żorach jest tak mała, że nawet te osoby które chciałyby z nich korzystać - wybierają rower lub skuter bo to jest po prostu żenada żeby czekać na przystanku po godzinę czy dwie aż coś pojedzie... Z os. Gwarków do centrum są nawet trzygodzinne przerwy w kursowaniu autobusu miejskiego linii 301!!! Na jaką cholere płacić podatki skoro miasto nie potrafi sprawnie zorganizować tak ważnej dla zycia dziedziny jaką jest komunikacja? Porównajcie sobie ile kursów jeździ z Kłokocina do centrum Rybnika a ile z Os. Gwarków (które jest większe) do centrum Żor - po prostu tragiczne to jest... Gestskoczka wspomina o prywatnych busach ale zapomina dodać, że to powinien być dodatek, bo miasto ma obowiązek zapewniać swoich mieszkańcom komunikację w tym emeryci mają prawo do darmowej komunikacji! Śmieszna megalomania Sochy polega właśnie na tym, że chce tworzyć jakieś dziwaczne budowle i pięć muzeów w mieście, a komunikacja jest na poziomie gorszym niż niektóre wioski mają. I piszę serio bo takie Jankowice czy Pawłowice mają lepszą komunikacje miejską od Żor. A już nie wspomnę o tych złomach jakie obsługują nasze linie poza 101 na której jeździ dość dobry tabor i poza 52 która też jest obzługowana przez cywilizowany sprzęt. Większość linii obsługują stare, niemyte złomy sprowadzone z Niemiec chyba z 10 lat temu!

  0 0
 • ~gestskoczka 2012-12-31 09:24:43

  @nonsens, masz sporo racji pisząc o autobusach kursujących na os. Gwarków. Nie wiem jak dużo ludzi podróżuje tą linią ale z pewnością trzeba by tam zagęścić kursy, nawet dopłacając do nich z budżetu miasta bo Rojanie mają bardzo daleko do centrum. Natomiast kursowanie autobusów po mieście przy tych cenach biletów ... dobre to może dla emerytów, ludzi chorych i leniwej młodzieży, czyli dla tych, co płacą połowę ceny biletu. Za drugą połowę płacimy my wszyscy. Nie chcę mówić o innych, powiem o sobie. Mieszkam na osiedlu, około 3 km od Starego Miasta. Jak mam się udać na Stare Miasto to walę z buta, autobusów i busów jadących z Bajerówki jest bardzo dużo w kierunku centrum, ale jak mam zapłacić za dwa przejazdy, to wolę sobie usiąść i w barze piwko wypić. Popatrz na jeżdżące autobusy po mieście, autobus wypełniony to rzadkość, większość autobusów wozi powietrze. Za to mamy więcej płacić? Budżet mamy jaki jest, w Żorach w 2012 roku oświata pochłonęła niemal 40% wydatków. Zaś w Rybniku to ponad 33% wszystkich wydatków.A na to wielu nauczycieli spogląda z niepokojem. Pyskujesz na prezydenta Sochę, może tego nie wiesz, ale możesz Go odwołać, tak jak odwołali Wronę w Częstochowie, Kropiwnickiego w Łodzi i Koja w Bytomiu. Jak zrobisz to zgodnie z prawem i przekonasz wyborców to jesteś w stanie odwołać prezydenta. Nie mam zamiaru bronić prezydenta, ale zdaję sobie sprawę ze złożoności problemów na takim stanowisku.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.