Wiadomości
Chciał sprzedać opony, stracił 15000 złotych. Dwie ofiary oszustwa "na BLIK"
Tym razem padło na mieszkańców Żor. 47-latek 35-latek kliknęli w "podejrzane linki", co doprowadziło do utraty tysięcy złotych. Jeden z nich chciał sprzedać opony, a stracił 15 tys. złotych. Inny klikając w link uszczuplił budżet o 10 tys. złotych.
Tych dwóch mężczyzn, a właściwie dwa zdarzenia połączył jeden wspólny mianownik - fałszywy link.
Mieszkańcy Żor padli ofiarami oszustwa "na BLIK". Jeden z nich chciał sprzedać coś poprzez portal internetowy, drugi otrzymał link logowania do swojego banku. Jak się okazało, w obu przypadkach "coś poszło nie tak" i w sumie mężczyźni uszczuplili swoje budżety o 25 tys. złotych.
Zobacz także
Szczegóły tej sprawy podaje żorska policja:
W pierwszym przypadku poszkodowany 47-latek wystawił komplet opon na jednym ze znanych portali sprzedażowych. W odpowiedzi na ogłoszenie otrzymał informację o szybkiej sprzedaży, lecz musiał transakcję potwierdzić za pośrednictwem przesłanego linku. Niejednokrotnie jest to spreparowana wcześniej strona i łudząco przypominająca prawdziwą stronę banku, firmy kurierskiej, czy też platformy sprzedażowej. Tak też stało się w tej sytuacji… oferujący do sprzedaży opony, stracił ponad 15000 złotych, na rzecz oszustów - mówi asp. Marcin Leśniak, oficer prasowy KMP w Żorach.
- Kolejną ofiarą oszustów padł kolejnego dnia 35-letni żorzanin, który otrzymał specjalnie przygotowany link logowania do „swojego” banku. Po zalogowaniu się do rzekomej strony banku, chwilę później stracił prawie 10000 złotych - dodaje policjant.
Niestety, oszustwa metodą "na BLIK" są w dalszym ciągu popularne, i mimo ostrzeżeń nadal są osoby, które padają ofiarami oszustów. Niestety, oszuści są sprytni i coraz trudniej jest rozpoznać, kiedy ktoś chce nas oszukać...
To znana metoda oszustów, którzy wykorzystują zaufanie swoich ofiar i niejednokrotnie brak wiedzy w zakresie sposobów ich działania. W zależności od okresu informują za pośrednictwem e-maili, sms-ów, bądź też dzwonią bezpośrednio, podając się za pracowników banków, Policji, czy innych instytucji informując o zagrożeniu, bądź pilnej konieczności zalogowania się na nasze konta - mówi ofice prasowy.
Dzieje się tak także na portalach społecznościowych, gdzie pod postami dotyczącymi zdarzeń drogowych pojawiają się komentarze zawierające nieprawdziwe informacje np. o treści „Najnowsze informacje z miejsca zdarzenia”, bądź „Film z wypadku” i temu podobne wpisy.
W ten sposób oszuści także wyłudzają dane logowania użytkowników i przejmują kontrolę nad ich kontami, a następnie najczęściej podając się za członków rodziny bądź znajomych przez aplikacje Messenger lub WhatsApp proszą o przelew BLIK, lub o przekazanie kodu BLIK. Niczego nieświadoma osoba jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, bądź komuś z rodziny, a w rzeczywistości trafiają one do oszusta.
Ostrożność w sieci jest niezwykle ważna. Podejrzane linki mogą prowadzić do złośliwego oprogramowania, kradzieży danych, czy pieniędzy. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać adresy URL, nie klikać w nieznane linki oraz dbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych.
Takie oszustwa mogą mieć różne formy, od artykułów po posty w mediach społecznościowych. Aby chronić się przed fałszywymi informacjami, pamiętaj:
- Zawsze analizuj, skąd pochodzi informacja. Upewnij się, że jest publikowana przez wiarygodne i znane media.
- Porównuj informacje. Zobacz, czy inne źródła również informują o danej kwestii. Jeśli tylko jedno źródło podaje daną informację, może to budzić wątpliwości.
- Sensacyjne nagłówki często mają na celu przyciągnięcie uwagi i mogą być mylące.
- Zachowuj zdrowy rozsądek. Jeśli coś wydaje się zbyt dziwne lub zaskakujące, warto to zweryfikować przed podzieleniem się tym z innymi.
- Bądź na bieżąco z informacjami na temat dezinformacji i sposobów jej rozpoznawania. Im więcej wiesz, tym lepiej będziesz w stanie ocenić, co jest prawdziwe. Zastosowanie tych wskazówek pomoże w ochronie przed fałszywymi informacjami i w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
Sprawca pobicia zatrzymany! Grozi mu nawet 7,5 roku więzienia
+17 / -0 -
12-latek ofiarą kradzieży. Złodziej zapytał o godzinę i zabrał mu telefon...
+9 / -0 -
Wielkanoc i Święto Ogniowe w Żorach w 1937 roku
+10 / -3 -
"Skopali 19-latka", grozi im 5 lat więzienia. Nastolatka odpowie za naruszenie nietykalności policjantów
+6 / -0 -
Ulica Bankowa w remoncie. Trwają prace
+7 / -2
Najczęściej komentowane
-
Jutro kolejna sesja Rady Miasta. Nad czym będą debatować radni?
1 -
Nowa figurka Żorka w Żorach. To Żorek Szachista
1 -
Wyprzedziła radiowóz na pasach. Była nietrzeźwa...
0 -
Zakup prądu na giełdzie daje spore oszczędności. W Żorach to już 1,7 mln złotych
0 -
Burza, ulewne deszcze i lokalnie grad - IMGW wydał ostrzeżenie III stopnia
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert