zamknij

Wiadomości

Co czeka żorzan w 2017 roku? Oto, co zaplanowały władze miasta

2017-01-02, Autor: Wioleta Kurzydem

Jeśli patrzeć na nowy rok przez pryzmat budżetu, to 2017 będzie rokiem… ambitnym. Takim bowiem mianem władze miasta określają niedawno uchwalony budżet miejski.

Reklama

Budżet Żor na nowy rok jest zrównoważony – bez deficytu ani nadwyżki. Tegoroczne dochody miasta wyniosą 337 329 055,01 zł, a wydatki szacowane są na tym samym poziomie – 337 329 055,01 zł. Największą część dochodów stanowią dochody własne (183 mln), następnie są subwencje, dotacje i inne źródła. W przypadku wydatków, największą część stanowią wydatki bieżące, dotacje, wydatki na wynagrodzenia i pochodne, poręczenia.

- Rok 2017 będzie wyjątkowo korzystny dla naszego miasta – przyznaje Waldemar Socha, prezydent Żor. – Budżet jest ambitny. Poprzednie były spokojniejsze. Teraz pojawiają się realne szanse na pozyskanie nowych środków zewnętrznych i musimy je dobrze wykorzystać – dodaje.

Jakich inwestycji mogą spodziewać się żorzanie w 2017 roku? Oto krótki przegląd najważniejszych wydatków:

- Rozpocznie się budowa drogi Rybnik-Pszczyna – w Żorach od ronda Raciborskiego do granicy z Rybnikiem.

- Rozpoczęcie rozbudowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Żorach-Rogoźnej. Inwestycja ma się zakończyć przed 1 września 2018 r.

- Dokończenie budowy przedszkola w Żorzach-Kleszczówce. Przedszkolaki będą mogły korzystać z niego od 1 września br.

- 2,5 mln przeznaczono na budowę sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki.

- Powstaną nowe boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Kleszczowie i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

- Ponad 2 mln zł miasto wyda również na doposażenie pracowni do kształcenia zawodowego, w tym w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych wybudowany zostanie warsztat samochodowy.

- Przewidziano rozpoczęcie termomodernizacji 8 placówek oświatowych: SP-17, SP-15, ZS-8, ZSO, ZSP-8, ZSP-5, Przedszkola nr 13, a także Zespołu Szkół nr 6 wraz z usunięciem azbestu. Wszystko w ramach projektu „Ekologiczne Żory”.

- Remont kamienicy przy ul. Szeptyckiego 14 i zakup mieszkań na wolnym rynku dla 54 repatriantów wraz z rodzinami (czytaj więcej).

- Rozpoczęcie przez Zakłady Techniki Komunalnej budowy mieszkań czynszowych na osiedlu Pawlikowskiego.

- Miasto zainwestuje również w „zdrowie mieszkańców” i 3,5 mln złotych przeznaczy na budowę tężni solankowej w Parku Cegielnia.

- Wraz z decyzją MKiDN ws. pałacyku w Baranowiach pojawiły się realne szanse, że w tym roku ruszą prace związane z renowacją obiektu. – Gdyby rozpoczęło się to w tym roku, to może udałoby się zakończyć inwestycję nawet w drugiej połowie 2018 r. – przyznaje Waldemar Socha.

- 150 tys. złotych zostanie przeznaczone na zakup stacji do pomiaru jakości powietrza, która będzie mierzyć wysokość pyłu PM 2,5 i PM 10.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych projekt budżetu sporządza prezydent miasta, a zatwierdza go rada miasta. Głosowanie nad przyjęciem budżetu miejskiego na 2017 rok odbyło się 22 grudnia podczas sesji Rady Miasta Żory. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych, z czego 14 było za, 2 przeciwko, a 3 wstrzymało się od głosu.

Oceń publikację: + 1 + 75 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2017-01-02
  12:58:13

  23 3

  A kiedy remont ul. Okreznej łącznie z nowym oświetleniem? Przecież tam nic nie widać, w szczególności pieszych na pasach!

 • ~gestskoczka 2017-01-02
  14:04:04

  12 7

  Ciekawy jestem, czy znajdzie się ktoś kompetentny: urzędnik, radny, lub ktoś kto ma wiedzę by wyjaśnić – co oznacza pozycja w wydatkach „poręczenia”. Cytuję zdanie z powyższego artykułu: [c] W przypadku wydatków, największą część stanowią wydatki bieżące, dotacje, wydatki na wynagrodzenia i pochodne, poręczenia. [/c] Co my mieszkańcy poręczyliśmy i komu niesolidnemu, że musimy ponosić koszty poręczeń(a).

  Cieszy mnie fakt, że budżet Żor na nowy rok jest zrównoważony. To tak jak u mnie w domu. Nie mam zbyt wysokiej emerytury, tyle ile mam musi mi wystarczyć. Nie stać mnie na zaciąganie kredytu, bo później nie dość że trzeba płacić raty, to jeszcze odsetki.

  Cieszy również to, że szkoła podstawowa nr 13 będzie miała w końcu ściągnięty azbest. Moje dzieci chodziły do niej w czasie gdyśmy nie zwracali uwagi na szkodliwość azbestu, ale wnuczki będą chodzić do szkoły bardziej przyjaznej.

 • ~nonsens 2017-01-03
  01:57:21

  13 3

  A co jest jedną z największych strat dla budżetu miasta? Sprawdźmy w bip urzędu miasta. Pozycja 757 w wydatkach czyli kwota 17.5 mln zł na obsługę długu publicznego!!!!!! O tym miszcz pozyczkomanii i niegospodarnosci nie wspomina. Każdy jego rok nieudolnych rządów to nieodzalowane ogromne straty finansowe miasta......... ;((((

 • ~zorski 2017-01-03
  12:21:11

  20 1

  Ja się bardzo cieszę, że władze miasta chcą dbać o zdrowie mieszkańców i będą budować tężnie w parku cegielnia etc. Ale najpierw należy przyjrzeć się problemowi z niską emisją. To co się dzieje na osiedlu broniewskiego po zmroku, woła o pomstę do nieba. Nie ma czym oddychać, a co gorsza, ponieważ nie widać koloru dymu, bo jest ciemno, nikt się przejmuje i wszyscy palą czym chcą. Ja rozumiem, że po ciemku nikt się tym problemem nie zajmie, bo urzędnicy pracują do 15stej, a straży miejskiej nie ma.
  Wobec powyższego problemu, budowa tej tężni to śmiech na sali.

 • ~piszczel 2017-01-03
  18:45:48

  11 0

  Ale tym o czym napisał gestskoczka czy nonsesn to się jakoś nie chwalą a faktycznie obsługa zadłużenia kosztuje więcej niż te kilka inwestycji razem wzięte. A radni nic nie skrytykują i się nie zająkną bo oni przyklepywali te pożyczki jakie miasto brało. Banki zarabiają na naszym biednym mieście 17 mln zł rocznie. Zgroza...

 • ~mmmmmarcin6 2017-01-03
  19:12:37

  9 2

  Brawo dla super zadluzenia. Ponizej krytyki..... .
  Zamiast trwonic pieniadze powinni zainwestowac w mobilne stacje pomiarow zanieczyszczen powietrza zarowno domow jak i nowych fabryk ktore smrodza w miescie od kilku miesiecy. Ale to za trudne ? Prawda ?

 • ~Radek Polok 2017-04-01
  12:05:49

  1 1

  No zajebiście!!!!

  Jak podatek wzrósł o 800% to się świetnie zarządza czyjąś kasą!

 • ~Tytus 2017-04-02
  16:05:07

  1 2

  A ja mysle,ze Zory stanely by na nogach, po dymisji jasnie pana sochy!!! Co ten pan robi przez caly czas? Karuzele?!! Na okraglo sie kreci,bez efektow jakich kolwiek. Czy nie uwarzacie,ze czas na zmiany,ten pan chyba mysli,ze go przyspswali do tego stolka,i czuje sie bogiem... tyle lat??? I co? Zory umieraja... a on teraz wymyslil z parasolkami,co to za decyzja???!!! Z kad taki pomysl???!!! Nie ma lepszych decyzjii? On ma to gdzies, bo pensija wskakuje na kato bez problemu,i opuznienia...

 • ~bestia_wojny 2017-04-02
  21:31:42

  2 1

  Uważaj Tytus. Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Językowi Polskiemu jest już bez cienia wątpliwości na Twoim tropie :D

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1173