zamknij

Wiadomości

Czy da się przymusić "kopciucha" do wymiany pieca?

2019-12-16, Autor: red

Ważną częścią akcji Karny Kopciuch jest „krok trzeci”. Przy pomocy Rybnickiego Alarmu Smogowego zamierzamy wszczynać postępowania administracyjne mające na celu przymuszenie najbardziej opornych kopciuchów do wymiany przestarzałego kotła. Wielu internautów powątpiewa czy to możliwe. Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego takich wątpliwości nie ma. Tłumaczy, że procedura nie ma nic wspólnego z uchwałą antysmogową, a z artykułem 363 Prawa ochrony środowiska.

Reklama

Po uruchomieniu akcji Karny Kopciuch wielu internautów pytało nas co kryje się pod zapowiedzią „wszczynania procedury administracyjnej przymuszającej obywatela do wymiany kotła”. Część osób powątpiewa czy to możliwe, skoro tzw. uchwała antysmogowa pozwala na używanie kotłów „kopciuchów” do końca 2021 roku.

Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego, który jest partnerem akcji Karny Kopciuch wyjaśnia, że we wspomnianej procedurze nie chodzi wcale o uchwałę antysmogową.

- Podstawą złożenia wniosku o wszczęcie postępowania zmierzającego do nakazania osobie fizycznej wymianę kotła będzie ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, a konkretnie artykuł 363. - zapowiada Zdzisław Kuczma.

Na mocy tego przepisu:

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać osobie fizycznej, której działanie negatywnie oddziałuje na środowisko, wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do:
1) ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia;
2) przywrócenia środowiska do stanu właściwego.

Zdzisław Kuczma nie ma wątpliwości, że dymienie z komina powodowane używaniem starego kotła jest takim właśnie działaniem negatywnie oddziałowującym na środowisko. Wszczęte postępowanie administracyjne wobec kopciucha może zakończyć się więc administracyjnym zakazem używania takiego kotła.

Dotkliwy dla właścicieli kopciuchów może być nie tylko finał postępowania administracyjnego, ale i jego przebieg. Stwierdzenie przez wójta, burmistrza czy prezydenta czy zadymianie przez kopciucha okolicy ma negatywny wpływ na środowisko nie odbywa się na podstawie jednorazowej kontroli. Organ kontrolny może zlecić m.in.:

 • opinię rzeczoznawcy na okoliczność rodzaju kotła stosowanego do ogrzewania budynku i jego dopuszczenia do stosowania w budownictwie, jego stanu technicznego oraz możliwości dalszego stosowania z wyeliminowaniem negatywnego oddziaływania na środowisko, a w szczególności ustalenia czy eksploatacja kotła nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia,
 • pomiar emisji zanieczyszczeń w czasie eksploatacji kotła celem wykazania rodzaju i rozmiarów emisji zanieczyszczeń (czy emisja nie jest zanieczyszczaniem) oraz ustalenia numerów ewidencyjnych działek znajdujących się w zasięgu eksploatacji kotła w celu ustalenia stron postępowania,
 • przesłuchanie stron w celu określenia rozmiarów negatywanego oddziaływania na środowisko oraz jego skutków,
  opinię kominiarską w zakresie spełnienia wymagań technicznych dla stosowanego systemu grzewczego w tym stanu wentylacji i komina,
 • kontrolę straży miejskiej lub osób upoważnionych w celu ustalenia rodzaju paliwa stosowanego do ogrzewania łącznie z pobraniem próbek popiołu w celu zbadania ich na obecność substancji mogących świadczyć o stosowaniu zakazanych paliw.

- Każdy właściciel „kopciucha” powinien więc zastanowić się czy udział w tych wszystkich czynnościach jest wart dalszego używania starego kotła – komentuje Zdzisław Kuczma.

Co ciekawe, przedstawiona wyżej procedura nie jest tylko teoretycznym rozważaniem. Od kilku miesięcy toczy się postępowanie wobec właściciela jednej z posesji w dzielnicy Śródmieście w Rybniku.

- Samorządowe Kolegium Odwoławcze zleciło przeprowadzenie postępowania w tej sprawie Prezydentowi Miasta Jastrzębie-Zdrój. Stało się tak dlatego, że działka na której znajduje się kopcący dom, sąsiaduje z gruntami należącymi do Miasta Rybnika. Tak więc prezydent Rybnika nie mógł być stroną we własnej sprawie – relacjonuje Zdzisław Kuczma.

Rybnicki Alarm Smogowy jako organizacja społeczna został uznany jako strona postępowania. Jest więc informowany o jego przebiegu.

- Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że biegły stwierdził znaczące przekroczenia emisji benzo(a)pirenu, a emisja dymu z tej posesji negatywnie wpływa na kilkanaście sąsiednich działek. Obecnie trwa przesłuchiwanie stron w tej sprawie – dodaje Kuczma.

Karny Kopciuch - dołącz do akcji!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~jasnypieron 2019-12-16 12:41:19

  Teraz za zaniedbania władz sprzed kilku, czy kilkunastu lat kara wg "widzimisię". Jak "brygada" trafi na osobę starszą, schorowaną, której piec CO działa, bo działał od zawsze, bo rodzina pomogła( a ciepłociągu nikt nie robił), to leci kara od zaraz, ale jak się trafi oporny( bo wszystko ma LEGALNE), to " od kilku miesięcy toczy się postępowanie wobec właściciela jednej z posesji w dzielnicy Śródmieście w Rybniku."...Widzę też, że niektórzy jeszcze nie zapomnieli jak 50-60 lat temu za brak flagi w dniu 1 maja dowalano mandaty

  19 5
 • ~Adalbert 2019-12-16 13:09:38

  Jak zwykle od zadka strony. To tak, jakby można było kupować piece, węgiel, ale używać ich, to już nie. Najpierw ustalić: co jest dopuszczalne, dać okres przejściowy, dofinansować wymianę (nie wszystkich będzie stać), a na końcu wymagać i karać.

  21 2
 • ~agel 2019-12-16 14:02:45

  Przykazanie "nie zabijaj". Jeżeli kogoś nie stać na nowy kocioł to niech sprzeda dom i idzie na blok. Zapłaci "tylko" czynsz jak większość społeczeństwa.
  Ja mogę już teraz podać adresy wyjątkowych bezczelnych właścicieli posesji w Żorach, którzy są bogaci, mają ciepłociąg przy domu, ale i tak się nie podepną. Bo po co wydawać pieniądze.. Niech inni się martwią, niech płacą za leki na nowotwory, alergie, układy krążenia. A jak ich nie stać to do piachu, wyjścia nie mają..

  13 22
 • ~dud84 2019-12-17 03:03:55

  do agel twoj argument ze jesli kogos nie stac na wymiane pieca to niech sprzeda dom i idzie na bloki a ktos inny powie tobie jesli nie podoba ci sie smog to TY sprzedaj swoje mieszkanie/dom i wyjedz tam gdzie tego smogu nie ma!!!!! wedlog twojej logiki!! mozna? mozna!

  14 4
 • ~Adalbert 2019-12-17 09:50:16

  do agel, oczywiście uważasz, że ten, który kupi ten dom to w pierwszej kolejności wymieni piec, ewentualnie ten dom zburzy.

  3 0
 • ~agel 2019-12-17 10:03:26

  dud84 ty dziadu, ofiara ma się poddać oprawcy? idź do psychiatry człowieku

  4 15
 • ~minges 2019-12-17 13:38:33

  @agel śmiem wątpić kto tutaj potrzebuje psychiatry. Można rozmawiać ale w granicach kultury słowa, Ty natomiast od pewnego czasu pienisz się na każdego, kto ma zdanie przeciwne niż Twoje. Niestety tak jest skonstruowany świat - nie wszyscy myślą tak samo. Miłego dnia.

  11 2
 • ~dud84 2019-12-17 14:26:52

  do agel wiesz co ja cie od dziadow nie wyzywam wiec opanuj sie .

  8 2
 • ~drocer 2019-12-17 21:43:57

  ~Adalbert; przez analogię. Alkohol jest w tym kraju dopuszczalną, legalną, a nawet zalecaną (budżet) drezyną do szczęścia. Podobnie jak drogi węgiel z deficytowych kopalń. Alkohol jest legalny. Dlaczego po spożyciu tego legalnego trunku jesteś pozbawiony podstawowych praw obywatelskich? Ponieważ jesteś zagrożeniem dla ogółu społeczności. Z węglem jest analogicznie. Może nie tak spektakularnie jak z alkoholem ( kiedy niewinni ludzie umierają z przerażeniem, z rozdartymi ciałami w rozerwanych samochodach. A dzieci z przerażeniem oczekują powrotu ojca). Umierajmy w ciszy, rozerwani tym naszym palonym w kotłach (piecach) "czarnym złotem". Olej miejską wigilię na rynku. Tam nie będzie czym oddychać.

  3 3
 • ~agel 2019-12-18 09:52:43

  Do: dud84 i minges. Zadajcie sobie pytanie, czy zabijanie ludzi jest etyczne? Mam bić brawo czy krytykować osoby, które trują innych bądz to popierają używając ekonomicznej argumentacji. Niektorzy mają problem z odpowiedzialnością, etyką jak okupanci za czasów wojennych - morderstwa zbiorowe z rozmytą odpowiedzialnością, też w imię korzyści finansowych..

  I ciekawostka z Opola. Ciekawe po ilu godzinach/dniach zmuliłyby się płuca w tym manekinie na Żorskim rynku. Może warto też przeprowadzić taki eksperyment? https://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,25521754,opolski-alarm-smogowy-przeciwko-spalarni-odpadow-medycznych.html

  1 7
 • ~agel 2019-12-18 10:09:53

  Jeszcze dodam wszystkim manipulantom wspierających trucie w imię swoich korzyści ekonomicznych. Nie ma czegoś takiego jak "węgiel". Jest taniocha z Rosji czy Czech, zasiarczona, z popiołem i droższy ale dużo lepszy dla środowiska polski węgiel, z dobrych pokładów - Piast, Chwałowice, itd... Albo ekologiczny ekogroszek. Ale dziad wszystko wrzuca do pieca, łącznie z oponami, petami.

  1 6
 • ~minges 2019-12-18 10:17:26

  @agel jeśli wejdziemy w taką narrację to powinniśmy również zwrócić uwagę na inne sprawy/problemy dzisiejszego świata. Ludzi powoli zabija także: nadmierny stres w pracy; plastik, który przenika powoli do żywności i przez to do organizmu człowieka; wszelkiego rodzaju medykamenty zażywane bezrefleksyjnie; promieniowanie i fale pochodzące z urządzeń elektrycznych i elektronicznych etc. etc. Teraz musielibyśmy ścigać zarówno kopciuchów, jak i: stresogennych pracodawców, firmy wytwarzające i pakujące swoją żywność w plastik, koncerny farmaceutyczne, które zbijają krocie na hipochondrii niejednego Polaka, producentów sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych, operatorów sieci internetowych. Podejrzewam, że ww. czynniki są równie szkodliwe jak zanieczyszczenie powietrza, i wszystkich, którzy przyczyniają się do ich powstawania nazwiesz mordercami, a świadomie z tych rzeczy korzystających samobójcami? I nie zarzucaj, że odbiegam od tematu - piszę tylko przez analogię, skoro idziemy w taką retorykę. Co nie zmienia faktu, że z kopciuchami walczyć należy, ale nie zrobi się tego z dnia na dzień - niestety potrzeba czasu. @drocer różnica jest taka, że w przypadku alkoholu podane są normy spożycia w promilach i na podstawie tego masz wydane jasne przepisy, że nie możesz np. przyjść do pracy, że nie możesz prowadzić samochodu, opiekować się dzieckiem etc. etc. W przypadku węgla są jedynie normy i parametry jego składu tzn. jakości i nie wiem czy ktokolwiek to kontroluje. Przy zakupie węgla dostajesz świstek, że spełnia normy jakości i tyle. Natomiast jeśli chodzi o kotły - uchwała antysmogowa mówi jasno, że najstarsze kotły muszą (!) być wymienione do końca roku 2021, a następne systematycznie bodajże do roku 2027. Więc przepis jest. Musieliby uchwalić całkowity zakaz spalania węgla, by powietrze "oczyścić" od razu z miesiąca na miesiąc. Pod warunkiem, że zrobiłaby to każda gmina. Bo co z tego, że Kraków sobie uchwalił, jak czasem nawiewa im syf z okolicznych gmin. To trochę bez sensu, choć krok w dobrą stronę. Problem jest jeden: w Polsce jak zwykle robi się wszystko na dziko i na hurrra, najlepiej dowalić kary, nakazywać, zakazywać, straszyć, donosić, drzeć mordę i tak w koło. Kto ma olej w głowie już kombinuje jak dostosować się do zapisów uchwały i jak wymienić piec na nowszy lub nie na paliwo stałe. Pozostali będą kombinować w myśl zasady "a wlep mi pan mandat, wtedy nie będę mieć kasy na wymianę kotła i będę musiał kopcić." On tej kasy i tak nie znajdzie. Wkurza mnie tylko to, co pisałem pod jednym w wcześniejszych postów, że chama, którego opisałem powyżej, stawia się na równi z kimś, kto obecnie jeszcze kopci, ale do 1-2 lat wymieni kocioł, tylko jeszcze zbiera pieniądze lub planuje wpierw termomodernizację. Dobrego dnia.

  7 1
 • ~azan3 2019-12-18 10:21:12

  @agel- twoje wpisy to żenada. Podchodzisz do tematów zbyt emocjonalnie. Widzę, że w ogóle nie zastanawiasz się , co piszesz i nie liczysz się z innymi. To, że smog szkodzi jest faktem, ale z dnia na dzień się tego nie zmieni, na pewno twoje chamskie wpisy tego nie zmienią na lepsze. Nie należy od razu kogoś wyzywać od morderców, to przesada. Masz tupet i brak taktu. Najpierw powinnaś przeprosić przedmówców, zanim znowu do nich chcesz napisać, ale tobie słowo przepraszam pewnie przez usta nie przejdzie. Z tobą dyskusja to jak z wariatem albo furiatem. Ty się powinnaś zastanowić nad sobą.

  5 1
 • ~agel 2019-12-18 10:42:19

  azan3 - ja tylko bronię słabszych, chorych.. Pewnie jak okupant tego nie rozumiesz. Idz na oddział szpitalny, alergologiczny lub reumatologiczny (np w Ochojcu - choroby rzadkie pochodzenia chemicznego), immunologiczny i powiedz pacjentom, że są chamami (tak jak mi za promowanie wartości prozdrowotnych).
  Poczytaj ile co roku ludzi ginie od smogu.. I sprawdź ranking najbardziej zatrutych miast w Europie.. Jesteśmy w epicentrum tego
  śmierdzącego g... A ty te g.. promujesz. Wstyd.

  Są paragrafy na tych, którzy trują i przekraczają wszelkie normy (jak to wynika z artykułu tuzory), ale chyba jest to prawo martwe..
  Powinna być kara więzienia za palenie śmieciem i byłby spokój.

  2 4
 • ~agel 2019-12-18 11:00:31

  Już kary więzienia zaczęto stosować w Polsce, no świetnie https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-krakow-jest-pierwszy-wyrok-za-palenie-w-piecu-drewnem-i-wegl,nId,3345289
  W wielu krajach EU wiezienie za trucie jest normą. Dziadów elimuje się za społeczeństwa.
  Jest szansa, ze i u nas zacznie kara wiezienia powszechnie działac. Ewentualnie wysokie kolegium i prace społeczne.

  0 8
 • ~azan3 2019-12-18 22:41:45

  @agel- wstyd to jest to, co tu wypisujesz i nie masz nawet klasy , żeby przeprosić, to jeszcze zaczynasz mnie obrażać, bo piszesz, że jestem jak okupant. Co to za język? Wskaż mi, gdzie na piałem, że promuję trucie, gdzie. Nie grzeszysz ani kulturą ani rozumem. Powiedz mi, gdzie były kolejne rządy od kilkudziesięciu lat, które po czśści winne są tego, że byliśmy i jesteśmy truci. Od ponad 70 lat co najmniej truł nas przemysł, transport i sami się truliśmy papierosami, a teraz nagle rządy się obudziły i promują nagonkę i dyktat. Więc nie pisz, zę ludzie są mordercami, tylko kochana nasza cywilizacja i rządy po drugiej wojnie światowej. I wiesz, co, napisałaś, że niech ten kto mieszka w domu i nie stać go na inne ogrzewanie niż węglowe , to niech idzie do bloku- to jest zachowanie dyktatora. Łatwiej będzie , jeśli ty wyjedziesz ze Śląska, taniej będzie i prościej niż exodus tysięcy ludzi do bloków jak sie to wyraziłaś. Poza tym kiedyś już obiecałaś , że wyjedziesz. Umiesz tylko obiecywać, czy coś jeszcze?

  8 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół?
Oddanych głosów: 273