zamknij

Wiadomości

Czy miasto zdecyduje się na budżet obywatelski?

2013-10-01, Autor: Wioleta Kurzydem
Podczas ostatniej sesji radni z Platformy Obywatelskiej wystąpili z wnioskiem o utworzenie budżetu obywatelskiego. Żorzanie zyskaliby wtedy realny wpływ na część inwestycji, które mogłyby zostać przeprowadzone.

Reklama

Dzięki wprowadzeniu budżetu partycypacyjnego mieszkańcy Żor mogliby aktywnie uczestniczyć w planowaniu miejskich wydatków. - Jestem otwarty na ten pomysł, choć rady dzielnic tworzą już poniekąd budżet obywatelski i rozpoznają potrzeby mieszkańców - uważa prezydent Waldemar Socha.

W mieście mamy już stworzoną pewną namiastkę budżetu obywatelskiego. Co roku rady dzielnic otrzymują 50 tysięcy złotych i kwotę tę mogą rozdysponować we własnym zakresie, wcześniej zbierając propozycje mieszkańców.

- Jesteśmy po dwóch latach doświadczeń i myślę, że te działania są dobre - mówi Piotr Huzarewicz, radny. - Jako radni Prawa i Sprawiedliwości proponujemy, by w budżecie na 2014 roku, rozszerzyć kwotę do dyspozycji rad dzielnicy z 50 do 100 tysięcy złotych.

W tym roku mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły na zadania inwestycyjne do 6 września. Na listach nadesłanych przez rady dzielnic pojawiły się propozycje dotyczące zarówno zadań mniejszych, jak i większych. >>> Poznaj listę pomysłów na poprawę miasta. Zobacz, jakie potrzeby zgłoszono do magistratu

Z propozycją utworzenia w 2014 roku budżetu partycypacyjnego wystąpili również radni w Jastrzębiu-Zdroju, lecz ich pomysł został odrzucony (>>>czytaj tutaj). Natomiast w Rybniku zdecydowano się na dopuszczenie obywateli do głosu, którzy zgłosili do magistratu 69 projektów. Miasto jest już po pierwszych konsultacjach i jeszcze w tym tygodniu zakończy głosowania przeprowadzane w dzielnicach (>>>czytaj tutaj).

Żorscy radni jeszcze nie powiedzieli "nie" idei budżetu obywatelskiego. Inicjatywę przeanalizują na posiedzeniach ich klubów i najprawdopodobniej w październiku podejmą decyzję.

Co myślicie o wprowadzeniu budżetu obywatelskiego do miasta? Jest to niezbędny projekt czy jesteście zwolennikami obecnego rozwiązania? Piszcie!

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~xyz 2013-10-01
    11:55:29

    1 0

    To naprawdę bardzo dobra inicjatywa! Mieszkańcy chcą mieć wpływ na to, co dzieje wokół nich! Widzę, że PO się uaktywnia, bo wybory się zbliżają!

  • ~gestskoczka 2013-10-01
    13:34:39

    2 0

    Jestem przeciwny tej namiastce budżetu obywatelskiego w formie 50 tys. zł do dyspozycji rad dzielnic. Na zebraniu mieszkańców mówiono o potrzebach, o tym co trzeba koniecznie zrobić. Rada dzielnicy, jak pieniądze dostała to sama zadecydowała według własnego uznania, nie licząc się z potrzebami mieszkańców wyrażanych na zebraniu. Jestem zwolennikiem prawdziwego budżetu obywatelskiego gdzie obywatele decydują na co mają być wydane ich pieniądze. Te pieniądze są obywateli, nie prezydenta czy rady miasta. Budżet obywatelski powinien zależeć od mieszkańców. Tam, gdzie ludzie patrzą władzy na ręce tam ci ludzie bardziej decydują o swoim mieście. Mnie się podoba rozwiązanie (ma też swoje mankamenty, ale jednak) w Rudzie Śląskiej. Są przedstawiane propozycje do wyboru mieszkańcom, każdy może oddać głos na jeden projekt w jednym z kilkunastu wyznaczonych punktów (na przykład w filii MBP), lub drogą elektroniczną. Uważam, że przeciwnikami prawdziwego budżetu obywatelskiego są ci, co chcą nasze pieniądze wydawać według swojego widzimisie. Powinniśmy usunąć im te "misie". Panie Huzarewicz, uważam Pana za uczciwego człowieka i na właściwym miejscu, apeluję do Pana o to, by to mieszkańcy mogli decydować, nie te "gremia mędrców".

  • ~Piotr Huzarewicz 2013-10-01
    13:45:10

    1 0

    Jak to z budżetem obywatelskim było …

    Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Żory w dniu 26 września radni PO publicznie ( w świetle fleszy fotoreporterów a jakże) zgłosili modną ostatnio tu i ówdzie propozycję wprowadzenia w mieście budżetu obywatelskiego. Sam pomysł jak najbardziej słuszny … ale w Żorach pewna forma budżetu obywatelskiego (czy też inaczej zwanego partycypacyjnym) działa już od dwóch lat!
    Czyżby radni PO o tym zapomnieli? Jak zatem z tym pomysłem było naprawdę?
    Podczas prac nad budżetem na 2012 rok radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili propozycję, aby zapisać w budżecie pewną pulę pieniędzy dla każdej z dzielnic, o przeznaczeniu której decydować będą Rady Dzielnic. Rady Dzielnic są jednostkami pomocniczymi Rady Miasta. Wyłaniane są w wyborach w poszczególnych dzielnicach raz na cztery lata i w skład każdej z nich wchodzi 15 osób (które pracują całkowicie społecznie). Są one pierwszą reprezentacją mieszkańców miasta, która jest najbliżej nich, i która powinna najlepiej znać potrzeby mieszkańców poszczególnych dzielnic. Pomysł radnych PiS polegał na tym, aby to właśnie Rady Dzielnic decydowały o „mniejszych” zadaniach inwestycyjnych o charakterze „lokalnym-dzielnicowym”. To one najlepiej wiedzą (także po przeprowadzeniu konsultacji) czy w danej dzielnicy potrzebny jest bardziej np. nowy plac zabaw czy też nowe latarnie, chodnik itp. „Duże” inwestycje o znaczeniu ponaddzielnicowym lub te znacznie kosztowniejsze miały być dalej wpisywane do budżetu odrębnie.

  • ~Piotr Huzarewicz 2013-10-01
    13:47:51

    1 0

    Nasza propozycja nie spotkała się z „entuzjastycznym” przyjęciem przez pozostałych radnych, jednak po naszym usilnym przekonywaniu o zasadności tej inicjatywy większość zdecydowała o zapisaniu „na próbę” w budżecie miasta kwoty 750 tys. zł (po 50 tys. dla każdej z 15-tu dzielnic). Dzisiaj jesteśmy już niemal po dwóch latach doświadczeń związanych z realizacją tego pomysłu i są to doświadczenia jak najbardziej pozytywne. Pytany przeze mnie o to w ubiegłym roku pan Prezydent także przyznał, że pomysł się sprawdził i że warto go kontynuować, co znalazło odzwierciedlenie w budżecie na rok 2013. Obserwując te pozytywne doświadczenia radni PiS zgodnie z procedurą prac nad projektem budżetu na 2014 (określoną w stosownej uchwale Rady Miasta) w dniu 13 września br. złożyli pisemne propozycje do przyszłorocznego budżetu. Wśród nich była także propozycja zwiększenia o 100% kwoty do „dyspozycji” Rad Dzielnic z 50 tys. do 100 tys. Zrobiliśmy to cicho, bez rozgłosu wiedząc, że to dopiero początek prac nad projektem i nie mając pewności jaki będzie los tej inicjatywy biorąc pod uwagę fakt, iż jest to propozycja opozycji.
    Bardzo się cieszę, że radni PO dojrzeli do tego by w jeszcze większym stopniu to mieszkańcy miasta poprzez swoich przedstawicieli w Radach Dzielnic decydowali o przeznaczeniu publicznych, czyli naszych wspólnych pieniędzy.

  • ~Piotr Huzarewicz 2013-10-01
    13:48:51

    1 0

    Mam nadzieję, że zgłaszając publicznie pomysł budżetu obywatelskiego nie wycofają się nagle i podczas głosowania nad budżetem na 2014 rok poprą wraz z radnymi z ugrupowania Prezydenta propozycję PiS większego upodmiotowienia mieszkańców miasta w Radach Dzielnic. Upodmiotowienie to wyrazi się wyjściem naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców poszczególnych dzielnic zwiększając możliwości ich realizacji przeznaczając na ten cel większe środki.
    Czy tak będzie okaże się zapewne już w grudniu podczas głosowania nad Uchwałą budżetową Miasta Żory na 2014 r.

  • ~Piotr Huzarewicz 2013-10-01
    14:02:07

    1 0

    Szanowny Panie ~gestskoczka. Żadne z rozwiązań nie zadowoli wszystkich w pełni. Zdaję sobie sprawę, że nasza propozycja też posiada różne mankamenty, ale jestem przekonany o tym, że jest to krok w dobrym kierunku. Myślę, że najpierw powinniśmy zaktywizować naszych mieszkańców do zainteresowania jakie decyzje ( nie tylko w tej sprawie) podejmują Rady Dzielnic, a tym samym otaczającą ich rzeczywistością. Dalej idąc tym tropem być może do większego zaangażowania w życie społeczne. Mam taką nadzieję i "społeczeństwo obywatelskie" jest moim cichym marzeniem. Jeśli różnymi działaniami (także takimi jak zaproponowaliśmy) doprowadzimy do większej aktywności żorzan następnym krokiem powinna być inna, "pełniejsza" forma budżetu obywatelskiego. Wszystko jest w naszych, nas wszystkich rękach. Pozdrawiam

  • ~gestskoczka 2013-10-01
    15:38:42

    1 0

    Dziękuję Panu za odpowiedź. W jednym na pewno jesteśmy zgodni, obaj oczekujemy "społeczeństwa obywatelskiego". Pisze Pan w odpowiedzi na mój komentarz: "Myślę, że najpierw powinniśmy zaktywizować naszych mieszkańców do zainteresowania jakie decyzje ( nie tylko w tej sprawie) podejmują Rady Dzielnic, a tym samym otaczającą ich rzeczywistością." W powyższym komentarzu opisałem że różne były oczekiwania mieszkańców, Rada Dzielnicy postąpiła jak chciała. Generalnie uważam że żorski pomysł z przydzielaniem pieniędzy na dzielnice jest lepszy niż rudzki, który proponuje mieszkańcom do wyboru projekt miejski. Dwie sprawy są dla mnie jednak istotne w żorskiej propozycji i ciekaw jestem Pańskiego zdania: 1. Zadanie powinno być wybrane przez mieszkańców czy przez Radę Dzielnicy. 2. Dzielnice są nierówne obszarowo i ludnościowo. Co jest lepsze, urawniłowka, czy algoryrm, jakiś czytelny klucz podziału? Pozdrawiam Pana.

  • ~malkontent58 2013-10-01
    17:07:47

    1 0

    Sorry, ale jak przeputywano miliony, to jakoś nikt się tym nie przejmował i naraz wielkie mecyje z powodu 750 tyś dla mieszkańców? Teraz okaże się, że znajdzie się wielu tzw. "ojców" tego pomysłu ... aby na mieszkańca wypadła niebotyczna suma 12 złotych i grosik, czyli złotóweczka na miesiąc....

  • ~stefan 2013-10-01
    20:44:19

    5 0

    Całkowite błędne podejście do tematu budżetu miasta.Również Pan Panie Huzarewicz jest w błędzie.Takie myślenie o pieniądzach miasta spowoduje dalsze grzęźnięcie w długi i zmiejsznie szans rozwojowych miasta.Takie rozdawnictwo pieniędzy jak te po 50 tys , a moze po 100 tys dla dzielnic , kompletnie nic nie rozwiązuje.Miastu Żory niezbędny jest bezwzględny reżim oszczędnościowy , ograniczenie wszelkich wątpliwej potrzeby inwestycji , imprez , łącznie z ograniczeniem diet radnych i innych przywilejów.Wiem , że to trudne , ale niezbędne.Jest wiele spraw do rozwiazania , jak choćby ścisła analiza opłacalności wydatków samorządowych ,różnych placówek i agend samorządowych , wydatków nawet najmniejszych takich jak różnego rodzaju imprezy okazjonalne itd,itp.Środki budżetowe miasta winny być wyłącznie skierowane na zabezpieczenie niezbędnych potrzeb mieszkańców i koniec.Pytanie czy jesteśmy przygotowani na takie działanie , pozostawiam otwarte.

  • ~hitchhiker 2013-10-01
    23:35:20

    0 2

    PO chce sobie "kupić" wyborców, ale chyba się nie uda... Obecna wersja mi wystarczy jak na razie. Za kilka lat, jak miasto otrząśnie się z długów, można zwiększyć kwotę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1066