zamknij

Wiadomości

Czy mieszkania czynszowe są zagrożone wybuchem metanu?

2019-08-26, Autor: maj

Marek Płoneczka - były podwykonawca mieszkań czynszowych w Żorach napisał list do Ministra Sprawiedliwości. Ostrzega, że zdrowie, a nawet życie żorzan zamierzających się wprowadzić do nowopowstałych mieszkań czynszowych jest zagrożone. Olgierd Zaraś - prezes Zakładów Techniki Komunalnych dementuje te informacje i sugeruje, że to element walki Marka Płoneczki o pieniądze.

Reklama

Prezes spółki BudMarWar - Marek Płoneczka, napisał list do Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym utrzymuje, że lokatorom nowych mieszkań czynszowych może zagrażać niebezpieczeństwo. Według przedsiębiorcy sprawa jest na tyle poważna, że złożył on w tej sprawie także zawiadomienie do prokuratury.

Marek Płoneczka opisuje w liście, że podczas prac został poinformowany, iż pod budynkiem numer 6 może występować łatwopalny gaz. Później, dowiedział się, że gazem tym miał być metan. Prezes postanowił poinformować o tym władze.

- Mój głos został zignorowany, niektórzy tylko radni zadali pytania urzędującemu Prezydentowi, na które to pytania nie ma do dziś rzetelnej odpowiedzi. Brak informacji w jaki sposób zagrożenie to zostało zlikwidowane, czy w ogóle zostało zlikwidowane

- relacjonuje prezes spółki BudMarWar.

Zapytaliśmy Prezesa Zakładów Techniki Komunalnej w Żorach, Olgierda Zarasia, czy na terenie budowy faktycznie zlokalizowano gaz:

- Odwiert odkryto na etapie robót ziemnych kiedy nie było jeszcze budynku – był tylko wykop na otwartej przestrzeni. Obecność jakiegokolwiek gazu stwierdzono w pierwszych dwóch godzinach po odsłonięciu, później nigdy się już nie pojawił. Nie wiadomo nawet czy pochodził z odwiertu czy z innych przestrzeni odkrytych podczas wykonywania wykopu 

- tłumaczy prezes.

Faktycznie, w dokumencie pochodzącym z Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z 12. października 2017 roku istnieje informacja, jakoby jeszcze podczas robót ziemnych Wykonawca odkrył w ziemi pionową, wystającą rurę.

- Po przewiercie rury osłonowej stwierdzono wydobywanie się metanu ze zmierzoną koncentracją 23%. Po godzinie koncentracja spadła do 2%, aż do zaniku. Zgodnie z zebranymi materiałami obiekt stanowi odwiert badawczy o głębokości 1200 metrów z rurą osłonową schodzącą 60 metrów pod powierzchnię terenu. Odwiert ten jest widoczny na archiwalnych mapach z 1975 roku - czytamy w dokumentach Okręgowego Urzędu Górniczego.

Czy w takim razie zagrożenie zostało zlikwidowane?

- Odwiert został zlikwidowany pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego według dokumentacji projektowej oraz planu ruchu zakładu górniczego zaakceptowanego przez tenże Urząd. Ponadto o sprawie był poinformowany Wyższy Urząd Górniczy oraz Minister Środowiska, czyli wszystkie trzy szczeble nadzoru geologicznego RP

- przekonuje Olgierd Zaraś.

Prezes ZTK skomentował również list Marka Płoneczki do Zbigniewa Ziobry:

- Pan Płoneczka próbuje zrobić sensację z rzeczy codziennej – mieszkamy na Śląsku którego złoża węgla są świetnie udokumentowane a teren Śląska roi się od takich właśnie odwiertów badawczych. Pan Płoneczka jest podwykonawcą firmy PRB ERBUD z Rybnika, która upadła i nie zapłaciła swoim kontrahentom. Obecnie próbuje w nieuczciwy sposób doprowadzić do tego, żeby otrzymać pieniądze od Gminy lub od ZTK co jest niemożliwe bez naruszenia prawa. W tym celu próbuje posłużyć się szantażem oraz manipuluje wybranymi przez siebie dokumentami

- uważa prezes Zaraś.

>> Przeczytajcie list Marka Płoneczki do Ministra Sprawiedliwości

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~nonsens 2019-08-27
  08:52:03

  19 13

  Czy tam będzie ciągłe zagrożenie wybuchem? Jak na metanowych kopalniach? Straszna perspektywa dla tych którzy wybiorą takie ryzyko.

 • ~Arteks 2019-08-29
  13:06:23

  12 10

  Ewenement na skalę być może światową. Budynek mieszkalny wybudowany w miejscu dawnego odwiertu... Takie rzeczy tylko w Żorach. Żaden prywatny inwestor nie postawiłby niczego w takim miejscu. Dlaczego nie urządzono tam parku? Czyżby przez to, że metan szkodziłby drzewom?

 • ~azan3 2019-08-29
  17:49:09

  4 9

  @Arteks- czy przeczytałeś tekst do końca ze zrozumie iem, czy tylko "sensacyjny " tytuł. To jest burza w szklance wody. A ewenementem na skalę światową to jesteś ty i twój tendencyjny trolling

 • ~Arteks 2019-08-30
  20:24:50

  5 7

  @azan3 - o wydobywającym się gazie mówił dzisiaj w radio człowiek związany z tą budową! W żadnym mieście na dawnym odwiercie górniczym w rejonie kopalń metanowych nie wybudowano by nawet piaskownicy... W Żorach buduje się w takim miejscu bloki. Już dawno stałaby tam pewnie Biedronka albo inny Lidl ale... każdy potencjalny inwestor jak tylko się dowiedział co kryje ziemia - uciekał gdzie pieprz rośnie. Żory... to jednak stan umysłu. Gratuluję władzom lizusów którzy bagatelizują nawet tak niepokojące informacje. A może Żorzanom jest już naprawdę wszystko jedno, a większość komentatorów to... urzędnicy? Ciekaw jestem co na to @gestskoczka bo on nie jest urzędnikiem i pracował w metanowych kopalniach. Z pewnością musi mieć jakąś wiedzę jak bardzo zwodniczy i niebezpieczny jest to gaz.

 • ~azan3 2019-08-31
  10:48:10

  2 5

  @Arteks- powtarzam jeszcze raz, czy przeczytałeś i co ważne , zrozumiałeś powyższy tekst, bo jak na razie to widzę, że nie. Otóż podane są 2 opinie: jedna skrzywdzonego podwykonawcy, który chce się zemścić i być może nie do końca mówi prawdę, czyli może być nieobiektywny. W radiu pewnie ten sam człowiek to samo powiedział. Z drugiej strony mamy opinię wykonawcy i ekspertów, jest napisane, że pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego zostało to zbadane. Czy ty jesteś naiwny, czy tak głupi? przecież ponad połowa mieszkań i budynków na Śląsku jest na bombie zegarowej, mamy pod sobą chodniki kopalniane, szkody górnicze i potencjalne pokłady metanowe. Idąc tym tokiem myślenia, to większość budynków jest w niebezpiecznych miejscach. Myśl trochę i trochę obiektywizmu. Poza tym nie znasz się na żorskich sprawach, jest takie powiedzenie:"wolnoć Tomku w swoim domku" Wy w Rybniku macie dość swoich problemów, nawet kostki brukowej dobrze u was położyć nie mogą. O wystrzeliwujących kostkach, co ludzi mogą zabić, to chyba na świecie jeszcze nikt nie słyszał :)

 • ~gestskoczka 2019-08-31
  11:34:38

  2 0

  @azan3 Zgadzam się z tym co piszesz. Gdybym miał rozstrzygać sprawę, owszem zapoznałbym się z opinią Pana Płoneczki, ale chyba bardziej miarodajne byłyby ekspertyzy fachowców nadzoru górniczego i geologicznego. (oficjalnie) Nie wiem jakie stosunki i jaki bałagan panowały podczas budowy tych bloków, ale ważne aby było powiedziane kto zatrudniał firmę Pana Płoneczki: czy miasto Żory, tzn ZTK, czy główny wykonawca który podobno zbankrutował. Czy miasto Żory wywiązało się z zapłatą dla głównego wykonawcy, jeżeli tak, to Pan Płoneczka powinien żądać swoich pieniędzy od tego, na rzecz którego pracował.

  Chciałbym, aby firmy i inwestorzy występujący w imieniu mieszkańców Żor działali uczciwie, to znaczy płacili to co się należy, ale jednocześnie bronili nas przed dodatkowymi – nienależnymi – opłatami.


  Co zaś dotyczy polemiki z @Arteksem, to przypomniał mi się cytat z serialu „Ranczo”, gdzie ks. Piotr Kozioł tak mówi: „Jak powiada Pismo Święte: nie odpowiadaj głupiemu według głupstwa jego, abyś nie był jemu podobny.” Ja @Arteksowi zadawałem kilkakrotnie merytoryczne pytania, jak czasem o nie zahaczył, to odpowiedź była pośrednia i tylko jak mógł w niej plunąć na Żory lub wywyższyć swój Rybnik.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy kiedykolwiek próbowano was oszukać fałszywymi sms-ami?Oddanych głosów: 403