zamknij

Kultura i rozrywka

Czy uważasz, że Twoje miasto jest piękne?

2020-07-01, Autor: AB

Na tak przewrotnie zadane pytanie organizatorzy ekologicznej akcji - Miejski Ośrodek Kultury w Żorach - udziela odpowiedzi, ale namawia Was żeby mogło tak zostać.

Reklama

- Tak. Jest. Ale piękno nie jest stałe i niezmienne. Masz na nie wpływ. Niewiele potrzeba, by je zniszczyć! Wystarczy wyrzucony byle gdzie śmieć: butelka, papierek po batoniku czy ostatnio - foliowa rękawiczka - mówią organizatorzy akcji.

Foliowa rękawiczka staje się w ostatnim czasie ponurym symbolem śmieciopandemii. Z powodu strachu przed zakażeniem zaczęto stosować jeszcze więcej jednorazowych woreczków, rękawiczek, maseczek. Problem zbyt wielkiej ilości plastiku oraz wyrzucania śmieci na ulicę w mieście istniał zawsze, ale teraz niestety ekologia niestety zeszła na dalszy plan.

- Chcemy do niej wrócić! Dlatego kolejną odsłoną kampanii "Nie bądź kiep" jest plakat z foliową rękawiczką, która jest symbolem całej masy jednorazowego plastiku, który poniewiera się na żorskich ulicach - dodają organizatorzy.

Kampania składa się z grafik/obrazów stworzonych dla sprawy przez artystów. Odpowiedzieli na nasz apel, chcąc dołożyć swoją cegiełkę dla idei, która jest dla nich ważna!

 

 

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~zbyzsek54 2020-07-02 16:54:31

  nie jest dobrze,zdecydowanie za dużo asfaltu i betonu a za mało zieleni,likwidowane są tereny zielone a w ich miejsce powstają wszechobecne parkingi,nie Żory nie są piękne!!!!

  11 14
 • ~Grabowski Jan 2020-07-07 10:55:15

  Żory są zaniedbane brudne a w szczególności os. Pawlikowskiego

  6 7
 • ~gestskoczka 2020-07-07 19:57:42

  Zgadzam się z opinią Pana Grabowskiego odnośnie os. Pawlikowskiego. Mieszkam na tym osiedlu przeszło 40 lat i zauważyłem że dla władz miasta są trzy strefy dbałości o miasto. Najważniejsze dla nich to Rynek i okolice Starego Miasta. Druga strefa to bliższe osiedla. Nawet Sikorskiego ostatnio zalicza się do drugiej strefy. Tylko Pawlikowskiego i odległe dzielnice są im potrzebne by zgarniać podatki mieszkańców po to, aby jeszcze bardziej upiększyć centrum. To jest typowy centralizm.

  Nawet bibliotekę nam zabierają...

  6 6
 • ~pikaczu 2020-07-07 21:40:05

  Piękne - to pojechali. Szczególnie z tą nie koszoną trawą czyste "chaszcze", a już nie wspomne o parku cegielnia - tak zaniedbany, że władzom miasta nie jest wstyd, jak nie stać na skoszenie trawy to może samemu niech się zabiorą za kosiarki i do roboty. Poprostu wstyd!!!!!!!!!!!!

  6 4
 • ~agel 2020-07-08 09:42:44

  Żory to ładne miasto dla kogoś kto świata nie widział. Co tu jest ładnego? Blokowiska, zero parków? Na Starych Żorach jest skwer nie park. Śmieszek, Piaskownia nie są parkami bo nie ma infrastruktury - alejek żeby matki mogły pchać wózki itp...
  Chyba, że ktoś uwielbia beton, to bedzie sie czuć w Żorach jak w raju.
  Gestskoczka - moja opinia jest taka, że os. Pawlikowskiego i Sikorskiego sa najładniejsze w Żorach. Najnowsze, najbardziej przestronne, na górce - najczystsze powietrze.. Zimą różnica pomiedzy stanem powietrza w kotle czyli rynku i okolicy a górą jest ogromna..

  3 4
 • ~gestskoczka 2020-07-08 10:43:15

  Pani agel, ja nie pisałem że os Pawlikowskiego jest brzydkie, ale o jest zaniedbane przez władze. Przykładów można podać wiele, ja podam jeden. Z bardzo ważnego przystanku „Bajerówka” przejście na os. Sikorskiego jest coraz bardziej cywilizowane. Natomiast władze olewają przejście na ten przystanek i mieszkańców os. Pawlikowskiego zgłaszających na różnych zebraniach ten problem. Przejście było nie oświetlone, pomiędzy dwoma barami czynnymi całodobowo. Od pewnego czasu to się cywilzuje ale nie dzięki władzom, ale jeden bar padł i jest zamknięty na głucho a drugi nie jest już całodobowy. Ale oświetlić tego nie można, bo jest na terenie prywatnym. A chodzi od dawna, by miasto wykupiło czterometrowy pas ziemi pomiędzy posesjami, zrobiło chodnik i oświetliło przejście. Ja zwracałem się z tym problemem do trzech radnych, jeden nie odpowiedział, drugi coś-tam, coś-tam i cisza. Odpowiedzi trzeciego nie zacytuję – młody jest, liczę że zmądrzeje.

  Jeżeli chodzi o parki, to faktycznie mamy czym się chwalić. Jedyny park „Piaskownia” bardzo uroczy – taki żorski ogród botaniczny (był – nie wiem jak teraz) zamknięty, a dostępny parę dni w roku dla ogółu. Ale mamy potencjał do wykorzystania – parki w Baranowicach i w Rogoźnej.

  I jeszcze jedno, Pani agel. Ja do Żor przyjechałem za mieszkaniem. Jak rozglądnąłem się po okolicy: Rybnik, Jastrzębie Wodzisław, to wróciłbym nawet pieszo. Ale tu obiecano mi mieszkanie – czekałem na nie 18 miesięcy, w Legnicy okres wyczekiwania na spółdzielcze (bez znajomości) wynosił ok. 20 lat.

  Jadę parę razy tam na groby, znajomych coraz mniej, ci co żyją, to żyją własnym życiem. W Żorach mieszka mi się coraz lepiej.

  2 2
 • ~agel 2020-07-08 15:22:00

  Piaskownia funkcjonalnie jest częścią lasu, żadnym parkiem http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-piaskownia-w-zorach
  I jest na peryferiach, gdy nie ma tam imprezki to strach wejść samemu ( o ile wpuszczą).
  Chore to jest, że gdy mam ochotę pospacerować w zieleni z dziećmi to muszę wyjechać z Żor. I jadę albo do Pszczyny, albo do Tychów, albo do Rybnika Kamienia albo Jastrzębia Zdroju, albo Mikołowa do Parku Botanicznego.. A u nas co jest? Skwer przy Rybnickiej. Nudy. Śmieszek jeszcze większa porażka. Nawet głupich huśtawek nie ma, nikt o tym nie pomyślał. Może dlatego, że to las.
  Wystarczyłoby zalesić jakiś kawałek ziemi, np. obok Castoramy, porobić alejki to już by było. Ale nie da się, długi miasto ma przeogromne, trzeba wszystko sprzedawać inwestorom..
  Tak, Żory są przepiękne. Jedyne miasto w okolicy bez pożądnego parku i tomografu komputerowego w szpitalu.

  4 5
 • ~piszczel 2020-07-11 15:38:07

  @zbyzsek54 @agel to dość powszechne odczucie, że tu nie ma gdzie wyjść na spacer czy pojeździć na rowerze. Trzeba wziąć auto i pojechać do innego miasta na wypoczynek i trochę pozazdrościć innym. Już nie mówię o kąpielisku bo od lat się jeździ na Rudę do Rybnika latem lub do Jastrzębia. Uwielbiam np. park w Pszczynie lub Zalew Rybnicki z jego okolicą. @gestskoczka pisząc tak widocznie masz minimalne potrzeby i wystarczy ci spacer po chodniku koło swojego bloku. Z tymi innymi miastami to przestań bo nas wyprzedziły z infrastrukturą rekreacyjną o lata świetlne. No chyba, że nigdzie poza Żorami nie bywasz to nie wiesz co się w świecie dzieje.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 1863