zamknij

Wiadomości

Czy Żory mogą być jeszcze bardziej zielone? Zastanawiają się mieszkańcy miasta

2020-06-09, Autor: AB, materiały prasowe

Żory chcą być bardziej zielone. Mieskzańcy poszukują rozwiązań korzystając z wałbrzychskich doświadczeń.

Reklama

W piątek 5 czerwca 2020 w Parku Ekologicznym „Piaskownia” na Kleszczówce  odbyła się kawiarenka obywatelska z udziałem inż. Michaela Liguza – ogrodnika miejskiego z Wałbrzycha. Była to już trzecia tego typu inicjatywa.

Podczas spotkania uczestnicy debatowali na temat tego czy Żory mogą być bardziej zielone. Działania ogrodnika miejskiego w Wałbrzychu od dawna podgląda Ela Koczar z MOK, która zaproponowała udział właśnie pana Liguza w kawiarence.

– Cieszymy się, że Pan Michael Liguz podzielił się z żorzanami rozwiązaniami z Wałbrzycha, które z powodzeniem wdraża. Dyskusja była bardzo merytoryczna - podsumowują Teresa GolaAnna Nowacka, które były inicjatorkami kawiarenki. 

Uczestnicy dowiedzieli się wielu rzeczy odnośnie nasadzeń w przestrzeniach miejskich, tworzenia parków kieszonkowych, a także starania się z inicjatywy mieszkańców o status zabytku przyrody dla poszczególnych okazów drzew i zbiorowisk.

Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała.

- Tak wysoka frekwencja świadczy o tym, że temat ekologii oraz zazieleniania przestrzeni miejskiej jest istotny dla mieszkańców naszego miasta. Planujemy złożenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w celu powołania w Żorach funkcji przyrodnika miejskiego – mówi Anita Czerner-Lebedew, prezeska Stowarzyszenia „Maloka”.  

 

 

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~gestskoczka 2020-06-09 20:58:42

  Podoba mi się, i popieram pomysł złożenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w celu powołania w Żorach funkcji przyrodnika miejskiego. Uważam, że potrzebny jest ktoś, kto będzie się zajmował zielenią miejską, koordynował działania ze strony UM, spółdzielń i wspólnot. Do którego mogliby się zgłaszać mieszkańcy z propozycjami, oczekiwaniami.

  10 3
 • ~agel 2020-06-10 08:18:21

  Popieram.
  Może warto byłoby się zastanowić nad zasadzeniem parku w Żorach? Póki co nie mamy żadnego z prawdziwego zdarzenia.. I może warto byłoby pomyśleć o zazielenieniu osiedli, na przykład zasadzeniu drzew między blokami.. Póki co dominują u nas puste "boiska".

  8 7
 • ~gestskoczka 2020-06-10 21:07:35

  @agel, nie jestem pewny czy można zasadzić park, raczej poszczególne drzewa. Park z prawdziwego zdarzenia możemy mieć, nawet dwa. Jeden w Baranowicach a drugi w Rogoźnej (Bażanciarnia). Jest jeszcze Park Piaskownia, ale nie wiem jak teraz, ale do niedawna to on był dostępny kilka razy w roku. Tam właściwie wyłania się uroczy ogród botaniczny.

  Jak na razie widać że się drzewa sadzi – podobała mi się akcja SM Żory, w związku z 40 leciem spółdzielni posadzili sporo Platanów klonolistnych. Ale też dużo drzew niestety zostało wyciętych, nie wiem czy zasadnie.

  Gdyby w Żorach powstała instytucja przyrodnika miejskiego, może można by doprowadzić do porządku park w Baranowicach lub Rogoźnej.

  7 3
 • ~Mag 2020-06-11 10:42:40

  Mam nadzieję, że park w Baranowicach zostanie fajnie zagospodarowany przy okazji remontu Zameczku.

  6 1
 • ~piszczel 2020-06-11 14:27:56

  @agel w zasadzie tylko ten mały park na Rybnickiej i ten w Baranowicach to jedyne parki ale obydwa daleko od osiedli. Cegielnia to bardziej place zabaw, trudno to nazwać parkiem. Być może za komuny były jakieś pomysły utworzenia nowych parków ale Socha wszystkie wolne tereny oddał pod markety zapominając o parkach. Jest zdecydowanie gorzej niż w innych znanych mi miastach.

  10 4
 • ~agel 2020-06-12 15:24:50

  @piszczel - w samo sedno...

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 201