zamknij

Wiadomości

Czy ZTK może zapłacić podwykonawcom? Będzie niezależna ekspertyza

2018-11-16, Autor: ww

Komisja Rewizyjna Rady Miasta Żory podjęła się mediacji pomiędzy Zakładami Techniki Komunalnej a podwykonawcami budowy mieszkań komunalnych. Radni zlecili kancelarii prawnej Deloitte Legal przygotowanie ekspertyzy prawnej.

Reklama

Od wielu tygodni informujemy Was o konflikcie pomiędzy miejską spółką Zakłady Techniki Komunalnej a podwykonawcami budowy mieszkań komunalnych w Żorach. Kością niezgody jest zapłata za wykonane prace firmom, które wykonywały zlecenia dla firmy Erbud, a nie zostały oficjalnie zgłoszone jako podwykonawcy. Zdaniem właścicieli firm, obowiązek zapłaty za wykonane prace ciąży na inwestorze. ZTK utrzymuje zaś, że nie ma podstaw prawnych do wypłaty pieniędzy firmom, które nie miały statusu podwykonawcy.

Mediacji w sprawie podjęła się Komisja Rewizyjna Rady Miasta Żory. Komisja zaproponowała zlecenie niezależnej ekspertyzy prawnej. Przedstawiła też obu stronom konfliktu listę kancelarii prawnych, które taką opinię prawną mogłyby wykonać. Zarówno ZTK jak i podwykonawcy przystali na takie rozwiązanie.

Ostatecznie podjęliśmy decyzję, że ekspertyza zostanie zlecona kancelarii Deloitte Legal. Do miesiąca ekspertyza powinna być gotowa. Wierzę, że będzie to ważny krok w kierunku rozwiązania problemu – powiedział nam radny Wojciech Maroszek – przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Ekspertyza kancelarii Deloitte Legal będzie kosztować nieco ponad 20 tys. złotych netto. Będziemy wracać do tematu.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Arteks 2018-11-16 11:20:27

  A może po prostu takie zagrywki z jakąś ekspertyzą to sposób na zyskanie czasu na wzięcie kolejnego kredytu przez miasto?

  6 25
 • ~jasnypieron 2018-11-16 13:06:06

  a może cytując Ferdynanda Kiepskiego:"g...o to pana powinno obchodzić"?

  25 1
 • ~ksiegowa 2018-11-16 14:33:28

  Akurat budowa tych mieszkań nie jest finansowana z budżetu miasta.

  12 1
 • ~Arteks 2018-11-16 15:31:20

  @ksiegowa - cała inwestycja jest bardzo tajemnicza bo już kilka razy dałaś do zrozumienia, że wiesz różne fakty - ale nie możesz się nimi podzielić. Jeśli nie jest finansowana z budżetu miasta - to czyje będą mieszkania? Jeśli nie z budżetu miasta - to czemu nie napisałaś tego przed wyborami? Byłby dodatkowy argument na to, że długi rosną, a nie jest to spowodowane mieszkaniami komunalnymi. Kto będzie odpowiadał za stan budynków które powstają bez odpowiednich badań gruntów, a przez to mogą być narażone na pęknięcia? W Warszawie jest blok wybudowany w ostatnich kilku latach - który zaczął tak pękać, że nadzór budowlany nakazał wyprowadzkę mieszkańców! Wyjaśnij to bo to bardzo istotne dla potencjalnych lokatorów którzy muszą wiedzieć czy te budynki będą miały jakiegokolwiek właściciela - tym bardziej, że budowa od początku jest źle nadzorowana.

  6 19
 • ~Arteks 2018-11-16 15:35:37

  @jasnypieron - czyżby dla ciebie Ferdek Kiepski był jakimś wzorem postępowania skoro go cytujesz? A co ciebie obchodzi ten temat - skoro nie potrafisz z sensem napisać chociaż jednego zdania na całkiem poważny temat? Wcale mnie nie dziwi, że w innym temacie nadajesz często o śmieciach - może na nich po prostu się znasz? ;)

  4 20
 • ~ksiegowa 2018-11-16 16:21:46

  Moje źródło informacji: BIP.ZORY.PL, BIP.ZTKZORY.PL i wujek Google.
  Tam można znaleźć i potwierdzić wszystkie informacje a nie wypisywać niepotwierdzone bzdury.

  17 4
 • ~ksiegowa 2018-11-16 16:24:46

  Jeżeli chodzi o finansowanie budowy to tu można znaleźć wszystkie informacje: http://aesco.com.pl/finansowanie-budowy-mieszkan-w-zorach-bez-poreczenia-miasta/

  13 2
 • ~ksiegowa 2018-11-16 16:26:29

  I jeszcze: https://www.tuzory.pl/wiadomosci,mieszkania-czynszowe-w-zorach-ztk-pozyskal-finansowanie-potencjalnych-lokatorow-tez-nie-brakuje,wia5-3273-11393.html

  12 2
 • ~ksiegowa 2018-11-16 16:27:37

  I potwierdzenie ze strony banku: https://www.dnb.pl/pl/o-banku/centrum-prasowe/komunikaty-prasowe/art37,dnb-sfinansuje-budowe-domow-komunalnych-w-zupelnie-nowej-formule.html

  12 2
 • ~Arteks 2018-11-16 16:45:45

  @ksiegowa - streść te linki które podałaś i odpowiedz. Kto jest odpowiedzialny za nadzór nad budową bloków? Kto będzie ich właścicielem? Kto będzie zapewniał lokatorom odpowiedzialność serwisową i gwarancyjną? Kto pokryje straty związane z niewywiązaniem się wykonawców z budową i te dla podwykonawców? Do kogo będzie trafiał czynsz z dzierżawy mieszkań?

  6 13
 • ~boblas 2018-11-16 18:45:40

  @Arteks - zacytuję Ci najważniejszą część, bo jak widzę z czytaniem artykułów u Ciebie kiepsko.
  "Bank będzie agentem emisji obligacji korporacyjnych o wartości 39 mln zł, które wyemituje Zakład Technik Komunalnych Żory (ZTK, spółka komunalna). Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na budowę mieszkań komunalnych – głównie dla młodych.
  – Budowa domów komunalnych jest coraz wyraźniejszym trendem na mapie inwestycji sektora publicznego. Mniejszym i średnim miastom inwestycje takie mają pomóc zatrzymać młodych ludzi – Żory są takim przykładem. Z perspektyw dużych miast – mieszkania takie mają sprzyjać rewitalizacji nie tylko infrastruktury komunalnej, ale i tzw. rewitalizacji społecznej – podkreśla Małgorzata Zielińska, dyrektor Biura Sektora Publicznego w Banku DNB Polska S.A.

  Konstrukcję prawną i finansową tej transakcji bank DNB przygotował wspólnie z kancelarią Hogan Lovells. Oryginalność wypracowanego rozwiązania polega na tym, że jest to emisja obligacji zabezpieczona umową wsparcia (przez miasto Żory) oraz – co istotne – dodatkowo także umową dzierżawy. Całość finansowania rozłożona jest na 15 lat – jest to okres finansowania standardowo niedostępny dla spółek komunalnych.
  – Żory to kolejna realizacja, którą przeprowadzamy w ramach finansowania spółek komunalnych ze wsparciem miasta, ale tym razem umowę wsparcia połączyliśmy z umową dzierżawy. W przypadku tej transakcji, miasto będzie dzierżawiło lokale od spółki komunalnej ZTK, dlatego też cesję z umowy dzierżawy traktujemy jako dodatkowe zabezpieczenie – zaznacza Małgorzata Zielińska. Schemat całego finansowania daje więc możliwość pozyskania środków finansowych na budowę domów w atrakcyjnej cenie w związku z tym, że ryzyko transakcji opieramy na ryzyku miasta – dodaje.
  A żebyś jeszcze miał więcej do myślenia to kolejna ciekawa rzecz z tego jednego linku:
  "DNB Bank Polska realizuje szereg pionierskich transakcje w sektorze publicznym: bank przeprowadzał pierwszą na polskim rynku emisję obligacji przychodowych dla gmin zrzeszonych w związku (zrzeszający 9 gmin Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji, który wyemitował obligacje przychodowe na kwotę 107 mln zł; pieniądze zostały przeznaczone na refinansowanie zadłużenia zaciągniętego na projekty wodno-kanalizacyjne). Bank jest także pionierem transakcji w strukturze buy-sell back na rynku samorządowym. Pod koniec ubiegłego roku finansował w tej strukturze budowę centrum sportowo-rekreacyjnego realizowaną przez jedną z gmin z południa Polski."

  Więc proszę bardzo odpowiedź na Twoje pytania w jednym linku, jednak skrócone o co tak bardzo prosisz.
  Przywołałeś kiedyś z tego co pamiętam Wałbrzych i co?
  Z tego tekstu wynika, że również Wałbrzych zaciągnął kredyt na kredyt.....

  18 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 256