zamknij

Wiadomości

Czym żorzanie chcą jeździć do Gliwic: busem czy pociągiem?

2019-09-13, Autor: JP

Żorski Urząd Miasta chce zainteresować przewoźników autobusowych uruchomieniem połączenia do Gliwic. Tymczasem ruszyła już oddolna petycja o stworzenie połączenia kolejowego pomiędzy Gliwicami a Bielskiem przez Żory, Rybnik i Knurów.

Reklama

Żorski magistrat zachęca do wypełniania ankiety nt. uruchomienia połączenia autobusowego do Gliwic. Na podstawie zebranych informacji magistrat chce zainteresować któregoś z przewoźników uruchomieniem regularnych połączeń. W poniedziałek, 16 września o godz. 17:00 w sali koncertowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się nawet spotkanie na ten temat.

Jednak już jakiś czas temu pojawiła się „konkurencyjna” inicjatywa. Jej autorzy zbierają podpisy pod petycją o stworzenia bezpośrednich połączeń kolejowych z Gliwic do Bielska-Białej. Autorzy proponują dwie możliwe trasy:

Bielsko Biała Główna - Czechowice Dziedzice - Goczałkowice - Pszczyna - Radostowice - Suszec - Suszec Kopalnia - Suszec Rudziczka - Żory - Szczejkowice - Rybnik Gotartowice - Rybnik Piaski - Rybnik - Leszczyny - Knurów - Przyszowice – Gliwice

lub

Bielsko Biała Główna - Czechowice Dziedzice - Chybie - Strumień - Warszowice - Baranowice Śląskie - Żory - Rybnik - Leszczyny - Knurów - Przyszowice - Gliwice.

– Staramy się także o stworzenie nowych weekendowych połączeń kolejowych przez stację Gliwice, Knurów Rybnik, Żory w kierunku stacji Zwardoń/Wisła/Zakopane/Cieszyn – mówią autorzy.

Który z pomysłów Waszym zdaniem zasługuje na większą uwagę?

Oceń publikację: + 1 + 58 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Arteks 2019-09-13 17:00:18

  Petycja o pociągach była pierwsza - można sprawdzić datę jej publikacji. Dziwaczny pomysł z ankietą z UM wydaje się być pochodnym po otrzymaniu informacji o petycji... Żory to prawdopodobnie jedyne miasto w Polsce, którego władze świadomie chcą podtrzymywać zapóźnienie transportowe swojego miasta. Z niewiadomych względów nie chcą swoim mieszkańcom wyzwolić się od busów o których mówi się, że są "sposobem na upokarzanie Polaków". Busy idealnie pasują do małych miejscowości i na trasie siedziba małego powiatu ziemskiego - sołectwo. Ale aby między miastami preferować busy mając alternatywę w postaci pociągów? A może ktoś na siłę chce zapełnić puste "centrum przesiadkowe"?

  9 18
 • ~azan3 2019-09-13 19:48:46

  Moim zdaniem, powinny być busy, autobusy i pociągi. Musi być jakaś alternatywa . A ty Arteks, skończ, wstydu oszczędź. Jak nie jesteś z Żor, to się nie odzywaj., bo dobrych intencji i wiedzy to ty nie masz. Tylko, bezczelność, chamstwo, kłamstwo i głupota.

  18 5
 • ~gestskoczka 2019-09-13 21:27:28

  Z Jastrzębia przez Żory autobus lub bus powinien jechać – moim zdaniem – na lotnisko. Do Gliwic znacznie lepsze byłoby połączenie kolejowe.

  Uważam, że gdyby uruchomiono by trasę kolejową łączącą Gliwice z Bielsko-Białą, to lepiej przez Strumień niż przez Pszczynę ze względu na marny, pojedynczy tor. Na takiej trasie liczy się czas przejazdu, nie oglądanie suszeckiej hałdy. Na trasie Pszczyna – Żory – Rybnik powinien kursować pociąg osobowy, zatrzymujący się na wszystkich stacjach.

  Połączenie kolejowe Gliwice – BB przez Rybnik – Żory, powinno być szybkie i kursujące z częstotliwością co 60 minut lub częściej. To ważna trasa na mapie połączeń wojewódzkich, ale obawiam się że w centralistycznym układzie władz, jak władza jest w Katowicach, a połączenie nie dotyczy Katowic, to z punktu widzenia takiej władzy ma małe znaczenie. To znaczenie może jedynie wzrosnąć, gdy władza usłyszałaby gromki głos z miast zainteresowanych tym połączeniem.

  10 4
 • ~Arteks 2019-09-13 22:15:37

  @azan3 - grzeczna wymiana poglądów kończy się w momencie kiedy pojawiasz się ze swoim hejtem - tak jest niestety zawsze. Skąd się biorą u ciebie te ciągłe złe emocje? Społecznicy proponują walkę o nowoczesny transport, władze Żor chcą coś co było akceptowalne w realiach upadku ZSRR i PRL... W GOP które jest cywilizacyjnie bardziej do przodu nawet Inter zlikwidował niektóre linie. Po prostu nikt tym nie chce jeździć mając do wyboru Elfa, Solarisa, Mercedesa czy Twista. I wcale mnie to nie dziwi. Czy Polacy nie zasługują na większy komfort? @gestskoczka - relację Gliwice-Wisła/Cieszyn/Bielsko będzie można w przyszłości przedłużyć do lotniska w Pyrzowicach. Projekt realizacji odbudowy kolei pasażerskiego do lotniska wkrótce się rozpocznie. Będzie tam można dojechać zarówno od strony TG jak i od strony Zawiercia.

  6 13
 • ~Adrian Skibiński 2019-09-13 23:21:58

  Link do petycji , pozdrawiam :)

  https://www.petycjeonline.com/stworzenie_bezporednich_pocze_kolejowych_z_or_do_gliwic?fbclid=IwAR2c3YOB1KQb_2KJWXKdKCGSn58mD84LFspnuAn5hqPXWgXkYt-X7j8cV9Q

  8 1
 • ~azan3 2019-09-14 00:58:16

  @Arteks- grzeczna wymiana zdań kończy się jak ty się pojawiasz nie na swoim podwórku z bezczelnymi odzywkami. Czy to jest dla ciebie takie trudne do zrozumienia?

  16 4
 • ~agel 2019-09-14 22:58:37

  Dyskusja na poziomie gazowych dzwonków podwodnych.
  Klient potencjalny, który ma do wyboru bus czy pociąg potrzebuje konkretów. Czas przejazdu oraz koszt. W czas przejazdu wlicza się oczywiście czas dojazdu i wygodę dojazdu do dworca PKP. Wygoda to m.in. synchronizacja połączeń darmowy bus-pociag (w przypadku dojazdu do Gliwic pociągiem). Trzeba pamiętać, że dworzec kolejowy w Żorach jest na za...iu

  6 1
 • ~agel 2019-09-14 23:00:47

  Wydaje mi się, że zanim miasto przeanalizuje ankiety to wcześniej pojawi się prywatny przewoźnik typu drabas i wszystkich pogodzi.

  5 3
 • ~Arteks 2019-09-16 15:07:54

  Taka ciekawostka. W Żorach jak otwierano Centrum Przesiadkowe Żory - całkowite pustki. Żorzan to nie interesuje bo wiedzą, że to obiekt niepotrzebny, a pasażerów bywa tam tyle co "kot napłakał". A jak w Warszawie otwierano wczoraj nową stację metra to były tam istne tłumy. Tak w świadomych miastach ludzie cieszą się z rozwoju transportu szynowego - który w Żorach zamarł, a władze jak mają okazję go wspierać to na przekór tworzą jakieś ankiety o busach jak jak przystało na mentalny zaścianek: https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/metro-na-targowek-otwarte-warszawiacy-ogladaja-nowe-stacje-zdjecia-62640.html

  6 6
 • ~agel 2019-09-17 19:17:26

  @arteks, przejeżdżalam dzisiaj koło naszego nowego dworca. Skromność bije w oczy. Na cienkich słupkach, jakieś mdłe kolory. Targowisko na powstańców śląskich dużo ładniejsze bo jakiś kamień. Szkoda słów.

  3 4
 • ~boblas 2019-09-18 08:56:03

  @Arteks - Ty żyjesz w tym samym świecie co TVPIS - tworzysz własną rzeczywistość. Porównać otwarcie dworca w Żorach z otwarciem linii metra w Warszawie? Co Ty masz chłopie w głowie? Jasne, że warszawiaków było sporo, ponieważ właśnie metrem są w stanie przemierzyć znaczną część miasta w krótkim czasie, o wiele krótszym niż pociąg, autobus czy samochód. Z resztą budowa cpk to początek, skoro mają wrócić linie autobusowe w całej Polsce to znaczy, że teraz Żory są na to przygotowane. Btw, zanim rozpoczniesz znów swoje żale o busikach, to co powiesz na to, że wczoraj właśnie się przyjrzałem i do Rybnika poruszałem się za busem, na rejestracjach SR który wozi ludzi na trasie Rybnik - Żory, co pokazuje tylko, że Twoja ukochana komunikacja na trasie 52 jest niewydolna....
  Tak samo ostatnio widziałem busika który jeździ na trasie Rybnik - Kudowa Zdrój - również na tabliach SR, jak już Ci napisałem belki w swoim oku nie widzisz, więc skończ bredzić i zajmij się sprawami z którymi boryka się Twój ukochany i najlepszy Rybnik.

  1 1
 • ~Arteks 2019-09-18 11:04:18

  @boblas - naprawdę uważasz, że w 60 tys. mieście inwestycja za kilkanaście milionów nie budzi żadnego zainteresowania i otwarcie nie powoduje żadnego poruszenia? Widocznie mieszkańcy słusznie uznali, że to zbędna inwestycja... Mają wrócić linie autobusowe do Żor? To czemu nikt ich nie uruchamia? Jest CPK - nie ma linii... Raczej mówi się o nowych relacjach kolejowych, ba... w GOP jest całe opracowanie według którego miały by powstać zupełnie nowe linie kolejowe. Nie czytałem za to w żadnym opracowaniu aby ktoś na Śląsku chciał rozwoju komunikacji autobusowej. Niedawno padły PKS Żywiec, PKS Lubliniec. Ledwo zipie PKS Częstochowa. A Kolejami Śląskimi jeździ co raz więcej pasażerów. Kolej to przyszłość. Żory jak to wsteczne miasto - postawiły na coś co było na topie w latach 90. Linia 52 jest dla tych którzy się szanują. Busiki dla osób które się nie szanują. Nie wiem czy jest jakiś bus z Rybnika do Kudowy czy nie. Jakbym miał tam jechać to wybieram pociąg do Wrocławia z jedną przesiadką - wygoda, komfort, szacunek dla siebie. Tobie też polecam. "Busy to narzędzie upokarzania Polaków" F. Springer. :P

  1 3
 • ~Arteks 2019-09-25 09:44:23

  @agel - sama zobacz, niedawno rozmawialiśmy o bezpieczeństwie. Busy często uczestniczą w wypadkach czasami nawet się palą i to nie gdzieś niewiadomo gdzie - nawet w Żorach. https://www.tuzory.pl/wiadomosci,zory-palil-sie-bus-na-stacji-paliw,wia5-3266-18346.html

  0 1
 • ~azan3 2019-09-25 15:43:27

  Arteks, no co ty nie powiesz, że busy się palą? Na przykłąd domy się palą, łąki, samochody, tramwaje i autobusy też. Wspaniały argument. Sam to wymyśliłeś?

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.