zamknij

Wiadomości

Dariusz Domański kandydatem PiS na prezydenta Żor

2018-06-28, Autor: Redakcja
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kolejnych kandydatów na prezydentów miast w jesiennych wyborach samorządowych. W Żorach z ramienia PiS-u na prezydenta startował będzie Dariusz Domański.

Reklama

Nazwisko wicekuratora oświaty w Kuratorium Oświaty w Katowicach pojawiło się na oficjalnej liście opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej partii.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości ukończył Uniwersytet Wrocławski, a z wykształcenia jest historykiem. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Żorach. Dariusz Domański był także radnym czterech kadencji w Radzie Miasta Żory. W latach 2006-2010 i 2010-2014 sprawował funkcję przewodniczącego Rady Miasta.

Z działalności w Radzie Miasta Dariusz Domański zrezygnował w maju 2016 roku. Jego decyzja związana była z powołaniem na stanowisko wicekuratora oświaty.

W 2015 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski startując z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Dariusz Domański jest również współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach.

Przypomnijmy, wcześniej chęć kandydowania na prezydenta Żor zadeklarował urzędujący prezydent - Waldemar Socha oraz Wojciech Kałuża, który będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej.

Oceń publikację: + 1 + 92 - 1 - 175

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~gestskoczka 2018-06-28 15:41:31

  Widać, że PiS-owi na Żorach nie zależy. Możliwe że ja źle widzę, ale ciekaw byłbym zobaczyć jakiż to program dla tego miasta ma pan Domański. Zresztą pozostali kandydaci, łącznie z obecnie urzędującym prezydentem też jakoś cicho siedzą. Chyba będziemy wybierać na „ładne oczy”.

  51 23
 • ~oko_5 2018-06-28 21:07:43

  nareszcie ktoś z charyzmą, dobra zmiana trwa nadal !

  35 83
 • ~Tomasz Baj 2018-06-29 09:24:19

  Kanalie...pamietamy panie Domanski jak nazwal pan czesc mieszkancow myslacych inaczej niz jedyny sluszny wodz Kaczynski. Mam nadzieje, ze i inni w dniu wyborow tego nie zapomna...

  83 31
 • ~gexxa 2018-06-29 19:34:15

  Na pewno będzie nam lepiej

  14 51
 • ~gexxa 2018-06-29 19:36:30

  Będą kościelne dyskoteki dla młodzieży.

  45 16
 • ~Leon74 2018-06-30 20:31:45

  Panie Dariuszu, czy nadal zdradza Pan żonę i zostawił trójkę dzieci na parę miesięcy, żeby dobrze się zabawićwirek. Ach zapomniałem, że Pan zgrzeszył (tak to prawdopodobnie Pan tłumaczy) i teraz jest już wszystko w jak najlepszym porządku. Nie ma Pan żadnych zasad moralnych.

  67 22
 • ~Leon74 2018-06-30 20:38:03

  Panie Dariuszu, czy nadal zdradza Pan żonę i zostawił trójkę dzieci na parę miesięcy, żeby dobrze się zabawić. Ach zapomniałem, że Pan zgrzeszył (tak to prawdopodobnie Pan tłumaczy) i teraz jest już wszystko w jak najlepszym porządku. Nie ma Pan żadnych zasad moralnych. Ps. Litrówka - sorry

  50 18
 • ~azan3 2018-07-04 17:54:56

  @Leon 74- 10/10 rozbawiłeś mnie. I jeszcze ta "Litrówka" na koniec :)

  17 6
 • ~jasnypieron 2018-07-05 07:54:04

  Mam pytanie do żorzan: czy będzie kandydował p.DARIUSZ KOS......"niezłomny" wojownik(czasem z sukcesami).....niestety nie podam linków, bo mi to usuną

  11 10
 • ~piszczel 2018-07-05 11:15:26

  Pokonanie Sochy nie powinno być czymś trudnym bo widać już mocne zmęczenie rządzeniem, a także zmęczenie Sochą w tym mieście. Ale jak poradzić sobie z katastrofą finansową do jakiej doprowadził obecnie rządzący? Każdy kandydat na prezydenta powinien powiedzieć wprost jak będzie rządził miastem przy tak szczupłych środkach. Na czym zamierza się skupić i co ratować?

  26 6
 • ~azan3 2018-07-05 19:57:55

  @jasnypieron- dobre pytanie, też sobie je zadałem, mógłby się ten pan wykazać

  7 3
 • ~Marcin74 2018-09-29 15:14:15

  Dobrze, że jest w Żorach w końcu ktoś kto nie jest związany z samorządem jak Pan Piliszek i KUKIZ'15 Żory. Żaden z tych kandydatów nie siedział z Sochą ani Żorską samorządnoscią czyli PO ( a niby wołają, że są bezpartyjni), PIS żorski siedzi tak samo w żorskim samorządzie i wszyscy razem zadłużają miasto - PRAWIE 300 MILIONÓW ZADŁUŻENIA- SKANDAL !!! Nigdy nie byłem za Kukizem, bo myślałem, że grają dla PiSu, albo ugadują się z innymi, ale oglądająłem filmiki na youtube z wypowiedziami: " Paweł Kukiz
  przemawia do młodzieży w sejmie" i JEDZIE OSTRO po POPiSIE, albo w programie "Piaskiem po oczach" na TVN24 , sprawdzałem głosowania w sejmie i widzę, że ten muzyk faktycznie chce zmienić ustrój, żeby każdy kto się ciśnie do żłoba będzie odpowiadał przed obywatelami, a na razie to sobie możemy nagwizdać jak nam coś nie pasuje, tak samo w rządzie jak i w Żorach. KUKIZ ŻORY ma konkretny program na Żory na oddłużenie miasta i inwestycje. I CHCĄ, ŻEBY RADNI I PREZYDENT ODPOWIADAŁ ZA DECYZJE ! - JESTEM ZA !!!

  5 1
 • ~Iks Igrek Zet 2018-10-17 06:31:04

  Wizja Żor pana Dariusza Domańskiego (źródło: http://dariuszdomanski.pl/):

  „Jestem dla ludzi”
  Pan Domański twierdzi, że będzie łączył ludzi, ale… Internet nie zapomina (mimo że p. Domański skasował post): http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22131466,slaski-wicekurator-oswiaty-chce-walczyc-z-kanaliami.html). Jest Pan dla wszystkich ludzi? Czy kto nie z Panem, ten przeciwko? Trudno nie odnieść wrażenia, że „ludzie”, to tylko Pana wybrańcy, a reszta to „kanalie”.

  Rada Miasta
  14-letni staż, jakie są konkretne efekty Pana pracy? Oprócz „wspierania inicjatyw”. 14 lat pobierania uposażenia radnego, w stosunku do osiągnięć, nie zachwyca i raczej nie ma się czym chwalić.

  Pomnik Żołnierzy Wyklętych
  Piękna inicjatywa. Jednak nie każdy, kto był żołnierzem wyklętym, automatycznie jest dobrym człowiekiem wartym upamiętnienia. (Tak samo, jak nie każdy, kto jest katolikiem, jest z automatu dobrym człowiekiem). Wielu mieszkańców pamięta Wiktora Kanię i, co robił.

  Nauczyciel I LO im. Karola Miarki
  Jakieś 20 lat temu był Pan dobrym nauczycielem, 15 lat temu uprawiał Pan politykę na lekcjach, a 3 lata temu biegał Pan z flagą w budynku szkoły publicznej, krzycząc o wygranej.
  Każdy rocznik to kilkaset uczniów. Myśli Pan, że nikt nie widział, nie słyszał, co Pan robi i nie powiedział tego swoim rodzinom?

  Wizja Żor
  „Autorska” wizja Żor p. Domańskiego to w większości propozycje, które już zostały zaplanowane przez rząd, (czyli zostaną wprowadzone bez względu na to czy pan Domański wygra czy nie), przez Urząd Miasta Żory lub od dawna już funkcjonują.
  „Czyste Powietrze”
  To propozycja Ministerstwa Ochrony Środowiska, program zresztą już ruszył i jest realizowany za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Czy p. Domański rozumie, w jaki sposób punkty, tak pięknie przepisane z ulotki (swoją drogą pojawiające się u kandydata bez żadnego uzasadnienia, można byłoby chociaż dodać, że program przewiduje dotacje m.in. na wymienione elementy), wpływają na poprawienie jakości powietrza? Pan Domański ma nadzieję, „że kampania informacyjna poprawi efektywność energetyczną, zmniejszy emisję zanieczyszczeń powietrza pochodzących z jednorodzinnych budynków mieszkalnych” – jeśli kampanie informacyjne przynosiłyby takie skutki, to byłoby wspaniale! (Źródło: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/)

  Zwłaszcza punkt „Edukacja” powinien zaskoczyć wyborców, gdyż jako wicekurator oświaty powinien Pan nie tylko wiedzieć jak funkcjonują szkoły, jakie zmiany je czekają, ale z jakimi problemami się borykają i, co mogłoby je usprawnić i zmienić na lepsze. Zwłaszcza w mieście, w którym Pan startuje o urząd.
  Proponuje Pan stołówki dla każdej szkoły. Prawie wszystkie żorskie szkoły mają stołówki lub punkty żywieniowe. Ale oprócz tego: Ministerstwo Edukacji Narodowej od 2019 roku rusza z programem „Stołówka szkolna” dla szkół podstawowych, czyli kolejny pomysł, który i tak zostanie zrealizowany, bez względu na wynik wyborów. (Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (projekt z 25 czerwca 2018 r.).
  Proponuje Pan, aby szkoły miały bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Jako nauczyciel oraz wicekurator powinien Pan wiedzieć, że szkoły prowadzą zajęcia pozalekcyjne. Jakie dodatkowe zajęcia Pan proponuje i kto za nie zapłaci?

  Kolejna propozycja to „PRZEGLĄDY STOMATOLOGICZNE – uczniowie muszą mieć dostęp do opieki stomatologa”. Jest to również punkt propozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej zawarty w projekcie zmieniającym dotychczasową Ustawę z dn. 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe. Po wprowadzeniu zmian szkoły będą musiały zapewnić warunki umożliwiające realizację opieki stomatologicznej. Znowuż, niezależnie od wyboru kandydata zostanie to zrealizowane. Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (projekt z 25 czerwca 2018 r.).

  „SZKOLNE BOISKA SPORTOWE – powinny być dostępne dla uczniów także w weekendy”. Które boisko szkolne nie jest dostępne w weekendy?

  „Wybudowanie odkrytego BASENU oraz STADIONU lekkoatletycznego”
  O stadionie lekkoatletycznym słychać już od dobrych kilku lat. Została już nawet zaplanowana realizacja przy Zespole Szkół nr 6 na os. Pawlikowskiego, która wprawdzie została przesunięta, bo środki zaplanowane na tę inwestycję zostały skierowane na rozbudowę szkoły w Rogoźnej. Ale dobrze się obiecuje realizację czegoś, co i tak jest już zaplanowane. Odkryty basen, sprawa podobna, chociaż tutaj akurat władze obiecały stawy kąpielowe, które nie spotkały się z wielką aprobatą mieszkańców, więc pod publiczność można zakrzyknąć „basen!”.

  Budowa bezpiecznych i ogrodzonych placów zabaw – wydawało mi się, że w Żorach mamy ogrodzone place zabaw.

  Tworzenie stref rekreacji – jakich stref rekreacji, gdzie i jak finansowanych. Konkrety poproszę.
  Rozbudowa ścieżek rowerowych, rolkowych – Gdzie? W jaki sposób? Kiedy?
  Budowa kortów tenisowych. Dlaczego akurat korty? W Żorach mamy 3 ziemne korty tenisowe, w tym bezpłatne na os. Ks. Władysława (na których nigdy nie było oblężenia, a wręcz przeciwnie).

  Budowa PARKINGÓW – Kolejny pomysł podnoszony od dawna, czy zatem Żory staną się betonową dżunglą parkingów? Gdzie te parkingi i kosztem czego?

  „Rozbudowa infrastruktury DROGOWEJ, pozyskanie środków z „Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych”. Czym jest Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych? Obecnie funkcjonuje „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”, a nabór wniosków na ostatni rok zakończył się we wrześniu 2018 r.

  „Poprawienie funkcjonowanie Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej – podróżowanie może być przyjemne” [pisownia oryginalna] – zamiast rzucać frazesami, może jakieś realne propozycje na poprawę komunikacji?

  „Zmniejszenie zadłużenia miasta” i „Maksymalnie wykorzystanie dotacji rządowych oraz unijnych”. – temat numer jeden do wycierania sobie nim buzi – ale jeśli już, to konkret proszę, w jaki sposób? Czy to oznacza kolejne podatki dla mieszkańców? Likwidacje stanowisk? A może zaprzestanie inwestycji? Z tym się też wiąże kolejny punkt w Pana wizji – w wielu przypadkach, żeby otrzymać dotację na inwestycję należy wyłożyć pieniądze z budżetu miasta jako wkład własny. Przy milionowych projektach są to równie zawrotne sumy (wkład własny może sięgać do 50% kwoty inwestycji). Chętnie posłucham o realnych rozwiązaniach na zmniejszenie zadłużenia, przy jednoczesnym wykorzystaniu dotacji.

  Pan Domański ma w swojej wizji rozbudowywanie i wprowadzanie zmian, które się już rozpoczęły lub zostały zaplanowane. Nie ma swojego pomysłu na Żory. Postulaty są iście wyborcze – ogólne, byle jakie, można byłoby je skopiować do programu jakiegokolwiek kandydata z jakiegokolwiek miasta. W wizji Żor brakuje Żor. Za to bardzo wyraźnie w liście wysłanym do mieszkańców pada obietnica, że wielka polityka będzie sprzymierzeńcem prezydenta i zacznie nam wreszcie zaglądać do domów. Akurat wielkiej polityki w wykonaniu obecnego rządu i opozycji tutaj nie chcemy.

  Ponadto: przed niektórymi seansami filmu „Kler” w żorskim kinie, p. Domański wraz z małżonką rozdawali ulotki, informując o „antypolskim” filmie. W każdej grupie społecznej, zawodowej znajdują się osoby wypaczające przyświecające im idee. Również wśród księży. I w jaki sposób, film, który uderza w tę grupę ludzi jest antypolski? Państwo księży nazywa się Watykan. Czy, w przypadku Pana wygranej, mamy się spodziewać cenzury? A może będziemy mogli oglądać, słuchać tylko to, co będzie Panu (Pana przekonaniom religijnym) odpowiadało?

  I kończąc, wypadałoby, żeby nauczyciel, a do tego kandydat na prezydenta, posługiwał się poprawną polszczyzną.

  Jeśli ktoś ma potrzebę, proszę kopiować i podawać dalej.

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.