zamknij

Wiadomości

Drony nad Żorami: nie wystawiono ani jednego mandatu!

2019-07-23, Autor: maj

W sezonie grzewczym w Żorach przeprowadzono cztery, kilkugodzinne kontrole mające na celu monitorowanie źródła tzw. niskiej emisji przy pomocy dronów ze specjalistyczną aparaturą pomiarową. Jaki był efekt akcji?

Reklama

Kontrole odbyły się w termiach: 19 listopada i 17 grudnia 2018 roku oraz 21 stycznia i 14 lutego 2019 roku. Spytaliśmy władze miasta czy akcja przyniosła widoczne efekty.

- Podczas akcji skontrolowano łącznie 112 posesji. Na tej podstawie pobrano trzy próbki popiołu, które następnie przekazano do analizy w laboratorium. Analiza ta nie potwierdziła spalania niedozwolonych substancji, w związku z czym nie wystawiono mandatów - poinformowała pełnomocnik prezydenta, Anna Ujma.

Przeczytaj więcej: Dron sprawdzi co wylatuje z kominów.

Przypomnijmy, w zimie w naszym mieście odbyły się cztery kontrole z udziałem dronów. Pomagały one wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych, czyli spalania w piecach śmieci oraz paliw złej jakości. Dron umożliwiał m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów. Dzięki temu można było szybko wytypować te domy, do których powinni wejść pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Żory, by pobrać próbki z paleniska i potwierdzić łamanie przepisów.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~piszczel 2019-07-23 20:42:53

  Czyli można całą dronową akcję określić jako ściemę i kompletny brak efektywności w najbardziej zanieczyszczonej części kraju.

  17 5
 • ~bestia_wojny 2019-07-24 10:04:18

  No niestety. Ten syf którym oddychamy w zimie nie pochodzi z palenia odpadów tylko tych cholernych mułów, flotów i wszelkiego badziewia zamiecionego spod maszyn na kopalniach. Dopóki to (zarówno sprzedaż jak używanie) nie będzie zabronione i surowo karane będziemy oddychać czarnym powietrzem a mandatu nie będzie można wystawić. Niestety, drona na ludzką głupotę jeszcze nie opracowano :-(

  15 2
 • ~Arteks 2019-07-24 10:16:15

  @bestia_wojny - muły i floty są już oficjalnie zakazane w naszym województwie. Oddychamy kiepskim powietrzem z powodu skąpstwa, zacofania i braku świadomości mieszkańców. Z drugiej strony w takich Żorach władze wcale nie różnią się niestety od swoich mieszkańców. Bo jak można było zlikwidować Straż Miejską - formację która ma uprawnienia i możliwości aby wspierać władze w dyscyplinowaniu mieszkańców, którzy są dojrzali społecznie i palą śmieci?

  5 20
 • ~bestia_wojny 2019-07-24 10:46:12

  Dupa tam a nie zakazane.

  Skoro ludzie tym palą to znaczy że gdzieś to kupują. Czyli ktoś to produkuje, sprzedaje, fakturuje, księguje sprzedaż, płaci VAT i tak dalej. Ludzie tego nie znajdują w krzakach tylko kupują sobie na zimę.

  A w Rybniku śmierdzi dwa razy bardziej niż w Żorach. W szczególności rozbawia śmierdziel na Reymonta dokładnie naprzeciwko... Straży Miejskiej. Rok w rok już od lat. Jak ten cymbał napali wieczorem to się oczy marszczą.

  17 2
 • ~luxveritatis 2019-07-24 21:09:36

  bestia ale arteksowi na Reymonta ładnie pachnie, wiadomo to rybnik

  9 2
 • ~azan3 2019-07-24 21:33:41

  "Z drugiej strony w takich Żorach władze wcale nie różnią się niestety od swoich mieszkańców" Nie ma to jak od razu poobrażać od razu wszystkich mieszkańców miasta. Tak jakby mieszkańcy Rybnika byli w temacie palenia śmieciami lepsi od tych z Żor. To jest takt i tupet.

  10 2
 • ~Arteks 2019-07-25 19:30:04

  @bestia_wojny - oficjalnej sprzedaży nie ma. Natomiast w Żorach nie ma komu takich rzeczy sprawdzać. Któremu urzędnikowi by się chciało chodzić po czyichś piwnicach. A dla SM to jeden z obowiązków. To twoja subiektywna ocena, że w Rybniku śmierdzi dwa razy gorzej. To samo można powiedzieć o Żorach, a już nie będzie subiektywną oceną fakt, że Żorzanie przez palące się śmieciowisko odpadów nawdychali się tyle chemikaliów w ciągu tych kilku dni co inni przez swoje życie... Tak masz rację z tym naprzeciw SM - to tak jak u was np. ci z "reprezentacyjnej" Dworcowej. @azan3 - to, że nie rozumiesz jakieś kwestii to twój problem. Nie różnią się skąpstwem bo tylko skąpy samorząd oszczędza na SM, a co się potem przekłada na niemożliwość wyegzekwowania porządku w wielu dziedzinach. Pomysł z dronem spektakularny ale efekt okazał się fiaskiem. O wiele bardziej efektywniejszy jest nasz Eko-patrol.

  3 11
 • ~azan3 2019-07-26 09:51:12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 339