zamknij

Wiadomości

Dzięki mobilnemu pyłomierzowi sprawdziliśmy stan powietrza w centrum Żor. Jesteście ciekawi wyników?

2017-02-17, Autor: Wioleta Kurzydem

Od czwartku do soboty – przez ponad 30 godzin – mierzyliśmy stężenia pyłu zawieszonego PM 10 w ścisłym centrum Żor.

Reklama

Partnerami akcji pomiaru smogu w Żorach są:

- firma Klimosz - jeden z czołowych producentów kotłów żeliwnych oraz kotłów stalowych na paliwo stałe oraz kotłów automatycznych w 5 klasie na eko-groszek, pelet i biomasę

Ciepłownia Rydułtowy Sp. z o.o. -  dostawca ciepła sieciowego na terenie miasta Rydułtowy. Firma zapewnia ciągłe, niezawodne i bezpieczne dostawy ciepła na cele grzewcze oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, zachowując zasady zrównoważonego rozwoju, wynikające z jej misji: "Rozwijać się, zadowalając Klientów, nie szkodząc pracownikom i środowisku"

- restauracja TAAKA RYBA z Suminy

499.com.pl - sklep internetowy oferujący kotły "kopciuchy" za milion złotych

CITYMASK – higieniczne półmaski przeciw smogowe i rowerowe jest własnością spółki FILTER-SERVICE polskiego producenta półmasek filtrujących w klasach P1, P2 i P3 dla przemysłu.


Akcja zainicjowana przez redakcję portalu tuŻory.pl była możliwa dzięki Krakowskiemu Alarmowi Smogowemu i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, które udostępniło nam mobilny pyłomierz. Powietrze mogliśmy również zbadać dzięki Mieszkańcom jednego z domów przy ul. Ogrodowej, którzy z ogromnym entuzjazmem udostępnili nam swój balkon. To właśnie tam, na kilkadziesiąt godzin, zamieszkał nasz pyłomierz.

PM10 w Żorach: pierwszy i ostatni pomiar

Badanie rozpoczęło się w czwartkowy wieczór, 9 lutego o godz. 20:09. Pierwszy pomiar wykonany o 20:09:30 wyniósł dokładnie 84 µg/m3 [w mikrogramach na metr sześcienny]. Ostatniego pomiaru urządzenie dokonało w sobotę, 11 lutego o godz. 08:26:30. Wynik? 62 µg/m3.

Urządzenie spędziło na ul. Ogrodowej dokładnie 36 godzin i 17 minut. Pomiaru pyłu zawieszonego PM10 dokonywało co 30 sekund. Pogoda utrzymywała się przez ten czas na podobnym poziomie. Doskwierał mróz.

Średnia wartość - ponad normę

Wartość minimalna w całym czasie pomiaru wniosła 52 µg/m3, maksymalna – 1610 µg/m3, a średnia 90 µg/m3 (180 proc. normy). Minimalną odnotowano w sobotę (11.02) o godz. 00:36:00, a maksymalną wartość w piątek (10.02) o godz. 11:48:00.

Niewątpliwie wahania wartości wiążą się z niską emisją pochodzącą z przydomowych kominów, a także emisją spalin samochodowych - ul. Ogrodowa jest często użytkowana przez kierowców zmierzających do centrum Żor np. na zakupy.

Jak odczytywać wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM10?

  • 0-25 μg/m3 - bardzo niskie stężenie pyłu,
  • 26-50 μg/m3 - niskie stężenie pyłu,
  • 51-90 μg/m3 - średnie stężenie pyłu,
  • 91-180 μg/m3 - wysokie stężenie pyłu,
  • Powyżej 180 μg/m3 - bardzo wysokie stężenie pyłu.

Stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu przekracza dopuszczalny próg przy osiągnięciu wartości 50 μg/m3. Innymi słowy 50 μg/m3 to 100 proc. normy. Zatem 100 μg/m3 to już dwukrotne przekroczenie dopuszczalnego poziomu (200 proc. normy).

Warto dodać, że pyłomierz był uruchomiony także podczas czwartkowej dyskusji poświęconej smogowi w żorskim Domu Kultury (czytaj więcej). Urządzenie na koniec spotkania pokazało wartość średnią rzędu 57 µg/m3. W zamkniętym pomieszczeniu stężenie pyłu przekroczyło więc normę.

Smog nie liczy się z nikim

Przypomnijmy, że smog (tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia ze źródeł o wysokości do 40 metrów nad poziomem terenu) jest okrutny dla naszego zdrowia. Pył zawieszony zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze, jak węglowodory aromatyczne - m.in. benzo(a)piren – metale ciężkie i dioksyny. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem najbardziej niebezpieczne jest dla dzieci, ludzi w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami dróg oddechowych. Dlatego tak ważna jest wiedza i informacja, jak dbać o nasze zdrowie i czyste powietrze.

> Pobierz pełne wyniki pomiaru

Partnerzy:
Taaka Ryba
499.com.pl
City Mask
Ciepłownia Rydułtowy
Klimosz
Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Józef Brzozowski 2017-02-18
    09:06:23

    14 2

    Wyniki jak to wyniki. Nie jesteśmy sami, więc w zależności od siły i kierunku wiatru albo sami zasilamy sąsiadów, albo jesteśmy „dotowani” przez sąsiadów.

    Dwie sprawy. Pierwsza. Partnerzy akcji (sponsorzy) to firmy z poza Żor, co Oni mają z tego prócz reklamy? A gdzie urzędy i firmy żorskie – choćby PWiK inwestor ciepłociągu. W czerwcu 2013 r, prezes PWiK tak mówił (DZ): „Chcemy ograniczyć niską emisję na Starówce, gdzie mieszkańcy mają jeszcze dużo nieekologicznych pieców. Dzięki projektowi będziemy mogli podłączyć nawet 400 budynków do sieci ciepłowniczej.” I druga sprawa z tym związana: Jednym ze sponsorów tej akcji jest Ciepłownia Rydułtowy Sp. z o.o. Dlaczego nie ma Ciepłowni Żory, choć jest ciepłownia w Żorach, ale nie należy do miasta a do jastrzębskiej spółki?

    Uważam, że skoro PWiK wtopiło w błoto miliony złotych (w dużym stopniu to pieniądze mieszkańców Żor), to należy bezpłatnie podłączyć wszystkich odbiorców w zasięgu tej sieci. Oraz, podjąć starania w skomunalizowaniu żorskiej ciepłowni.

  • ~mmmmmarcin6 2017-02-18
    09:28:45

    11 1

    Zgadzam sie w 100%.
    Dodalbym od siebie ze kilka lat temu podczas podpinania sie pod kanalizacje mielismy zapewnienia ze z biegiem czasu jak wszyscy juz beda podpieci to rachunki za kanalizacje spadna.... jak na razie to tylk idzie w gore..... .
    Fakt. Ktos pozwolil zeby spolka PWiK stracila takie pieniadze na cos co jest do dzis nie wykorzystane i to boli bardzo mnie jako mieszkanca placacego duze rachunki na kanalizacje.

  • ~ali 2017-02-18
    11:33:39

    13 6

    Wg mnie są tyko dwie drogi do pozbycia się smogu.
    Dopłaty do wymiany pieców z węglowych na inne np. gazowe, pompy ciepła itd
    Dopłaty do filtrów mechanicznych na komin dla tych którzy nie zdecydują się na wymianę pieca.
    Nich hanysy palą czym chcą ale miasto powinno dbać o to żeby nie zatruwali i skracali życia innym mieszkańcom.
    Albo wymiana pieca albo filtr na komin. Nie ma innej drogi na śląsku gdzie każdy górnik ma węgiel za darmo.

  • ~Damian Parot 2017-02-18
    13:07:06

    11 5

    Producent masek, producent kotłów, ciepłownia...Po sponsorach widać kto ma interes w tym, aby strach przed smogiem był był jak największy... i kto wspiera organiazcję Alarm Smogowy. Problem jest to fakt, ale tegoroczna panika... ktoś nieźle to nakręca.

  • ~gestskoczka 2017-02-18
    13:28:23

    10 7

    @ali, ten komentarz to pisałeś chyba w Łomży, albo w innej Warszawie. Kupno pieca gazowego do ogrzewania domu nie jest problemem. Problemem są rachunki za opał.

    Wydawało mi się że ten głupi prymitywny podział na hanysów i goroli zamarł, ale ty go widać kontynuujesz, uważasz że hanysi to gorszy sort?

    I jeszcze jedno. Ja jestem emerytowanym górnikiem, ale węgla nie mam za darmo. Kiedyś miałem, ale zabrali mi węgiel ci z JSW. Czy można ten fakt – zabranie deputatu węglowego emerytom – uznać za działanie ekologiczne?

  • ~ali 2017-02-18
    14:12:00

    14 1

    Nie uważam nikogo za gorszy sport, jeżeli tak to odebrałaś to przepraszam.
    Uważam jedynie że jeżeli ktoś pali węglem, flotem, miałem i jego piec, komin emituje ponad przeciętną zanieczyszczeń to nie kto inny tylko on jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie w okolicy. Jeżeli nie chce zmienić pieca, ocieplić domu itd. to powinien być zmuszony do założenia filtra który zatrzyma te zanieczyszczenia i miasto powinno mu w tym skutecznie pomóc.

  • ~Maxx 2017-02-18
    19:59:32

    5 5

    Do@ ali jak ktoś pali węglem,miałem,flotem to hanys typowe myślenie gorola ha,ha

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 44