zamknij

Wiadomości

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Żorach

2020-03-03, Autor: MM, materiały prasowe

Żory jak co roku włączyły się w obchody poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Reklama

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony na mocy ustawy z 11 lutego 2011 roku.

Z tej okazji w niedzielę przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym bohaterom walk o wolną Polskę, znajdującym się na terenie cmentarza przy ul. Ks. Klimka.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 r.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~gestskoczka 2020-03-03
    17:42:06

    14 6

    Jestem ciekawy, co na taką zbitkę słów „żołnierze wyklęci” mają do powiedzenie poważni historycy. Interesuje mnie zdanie poważnych historyków, nie bajki ideologów obecnej narracji.

    Jak się tak zastanowić, żołnierz to członek sił zbrojnych podmiotu państwowego. Podczas II wś żołnierzami można nazwać partyzantów z NSZ i Armii Krajowej do momentu jej rozwiązania. AK nie rozwiązał Stalin, lecz gen. Leopold Okulicki 19 stycznia 1945 roku wydał rozkaz rozwiązujący Armię Krajową. Ci co pozostali w lesie z bronią w ręku, nie byli już żołnierzami.

    Ci nieliczni, co pozostali w lesie z bronią w ręku po wojnie, byli ludźmi nieszczęśliwymi. Ktoś kiedyś napisał, że gdyby po wojnie większość polskiego społeczeństwa zamiast odbudowywać kraj stawiła opór z bronią w ręku Armii Czerwonej, dziś nadwiślańskie tereny zamieszkane byłyby przez Rosjan bez żadnego sprzeciwu ze strony Aliantów.

  • ~Adalbert 2020-03-03
    19:30:25

    12 7

    Widzę, że to święto jest obchodzone coraz ciszej. Proszę, obejrzyjcie relacje z żorskich obchodów, z lat poprzednich. W tegorocznej relacji nie widać warty, pocztów sztandarowych, najważniejszych przedstawicieli władz miasta, przemówień. O mieszkańcach nie wspomnę. Nawet nie wspomina się z nazwiska, kto złożył kwiaty. Podpisuję się pod wpisem gestskoczka.

  • ~Arteks 2020-03-05
    23:04:31

    4 3

    @gestskoczka @adalbert - bardzo rozsądne opinie. Nie można gloryfikować ludzi, którzy czasami strzelali do cywilów - i to nie w czasie wojny ale już po niej. Sporo o tym mogą powiedzieć mieszkańcy okolic Hajnówki. Poza tym intryguje mnie zawsze takie coś. Jak można było z jednej strony nie uznawać komuchów u władzy w sytuacji kiedy... na taki podział powojennej Europy zgodzili się Amerykanie i Brytyjczycy? A jeśli ktoś nie akceptował komunistów u władzy to w pierwszych latach po wojnie mógł nie wracać z emigracji lub mógł wyjechać z kraju. Ale żeby liczyć na to, że pistoletem z kilkunastoma osobami obali się system który zatwierdził Churchill i Roosevelt?

  • ~azan3 2020-03-07
    15:22:48

    2 1

    @Arteks- "A jeśli ktoś nie akceptował komunistów u władzy to w pierwszych latach po wojnie mógł nie wracać z emigracji lub mógł wyjechać z kraju". Wiesz, może ty powinieneś wyjechać, bo nie akceptujesz wielu sytuacji w kraju. Głupie , naiwne gadanie. Ty chyba Polakiem nie jesteś, żeby zrozumieć, dlaczego partyzanci nie akceptowali sytuacji w kraju po wojnie. Po pierwsze Polacy to krnąbrny naród i nie lubi, jak ktoś ich zniewala i im coś narzuca. Po drugie, większość tych ludzi w partyzantce nie znała innego życia, nie potrafili się odnaleźć, a często to byli kryminaliści, którym pasowało takie życie, i po trzecie nie mieli pojęcia o jakichś układach Roosevelta z Churchillem i Stalinem, bo o tym zapomniałeś dodać, nie wiem czemu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.