zamknij

Wiadomości

Dziś mieszkańcy zaprotestują przeciw firmie Nifco w Żorach

2019-10-07, Autor: JP

W poniedziałek (7 października) o godz. 15:00 Grupa Działamy i mieszkańcy Żor protestują pod Urzędem Miasta przeciw zatruwaniu środowiska przez Nifco Korea Poland.

Reklama

„Zakład przemysłowy Nifco Korea Poland emituje do powietrza groźne, niebezpieczne, trujące substancje z lakierów, rozpuszczalników i innych chemikaliów. Toksyczne LZO (lotne związki organiczne) emitowane do powietrza powodują u mieszkańców duszności, silne bóle głowy, wymioty, trudności w oddychaniu, łzawienie oczu i inne ciężkie objawy” - piszą organizatorzy protestu.

„Opinia biegłego sądowego toksykologa jest jednoznaczna: emisje LZO do atmosfery mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców sąsiedztwa zakładu z ul. Wygody 8 w Żorach. Kolejne kontrole WIOŚ w Katowicach stwierdzają nieprawidłowości i przekroczenia dopuszczalnych poziomów emisji trujących substancji” - dodają.

Mieszkańcy Żor przemaszerują spod siedziby prezydenta miasta Żory przy al. Wojska Polskiego 25 do siedziby Rady Miasta Żory na żorski Rynek. Prezydentowi Waldemarowi Sosze złożą wniosek w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego o podjęcie pilnych działań. Radzie Miasta przekażą wniosek o podjęcie uchwały kierunkowej z wytycznymi dla prezydenta miasta w celu ochrony życia i zdrowia mieszkańców miasta oraz środowiska naturalnego.

Początek zgromadzenia: poniedziałek (7 października), godz. 15:00, al. Wojska Polskiego 25 (Urząd Miasta Żory). Organizatorzy zachęcają mieszkańców do uczestnictwa w marszu.

Oceń publikację: + 1 + 145 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~ 2019-10-07 10:26:06

  Stawiam że na proteście będzie 5 osób, kto da więcej ;-D

  17 20
 • ~Arteks 2019-10-07 10:54:44

  No to się wyjaśniło czemu takie firmy szukają lokalizacji w takich krajach jak w Polska i takich miejscach jak Żory. Liczą na niewielką świadomość ekologiczną, naiwność mieszkańców i akceptację uciążliwości. Pomylili się bo jednak znalazły się osoby które chcą się bronić. Brawo.

  54 14
 • ~ 2019-10-07 11:06:45

  Arteks
  JO CIE PROSZA........

  11 25
 • ~gestskoczka 2019-10-07 11:17:12

  Mieszkam na os. Pawlikowskiego – mnie nie śmierdzi. Ale współczuję mieszkańcom Wygody i okolic i dla tego będę dziś na tym proteście.

  Szanuję Nifco, jako jedyny chyba w Żorach zakład fundujący stypendia dla młodzieży. Ale o smrodzie z Nifco słyszę od 2017 roku. A teraz jeszcze czytam fragment opinii toksykologa, że nie tylko smrodzą ale i podtruwają. Nie wiem czy Nifko może zapanować nad swoimi lotnymi związkami organicznymi, jeżeli nie, to taki zakład nie powinien funkcjonować w pobliżu mieszkań.

  41 8
 • ~azan3 2019-10-07 13:28:47

  @Arteks- oni szukają takich lokalizacji przede wszystkim dlatego, że szukają taniej siły roboczej. Kasa się liczy. Świadomość ekologiczna to drugo- i trzeciorzędna sprawa.
  @gestskoczka- to naprawdę naiwne, że piszesz, ze szanujesz Nifco. Te stypendia to ich taki sprytny PR, żeby na zewnątrz pokazać, jacy są fajni , a w środku piekło. Dałeś się nabrać pięknej propagandzie. te wszystkie fabryki koreańskie na Śląsku są takie same. A niby dlaczego te samochody Hyundai i KIA są takie konkurencyjne cenowo?

  22 7
 • ~Bronisław Jacek Pruchnicki 2019-10-07 13:32:35

  Sprawa jest mocno dęta i jest jak odgrzewanie kotleta. Moim zdaniem stanowi przykrywkę do informacji, jaką zamieściłem na swoim profilu FB w dniu 28.09.2019 godz 10:28., tj. o podejrzeniu popełnienia przez Przedstawiciela "Grupy Działamy", pana Dariusza Kosa szeregu przestępstw, tj. sfałszowania dokumentu, wyłudzenia na podstawie tego dokumentu dotacji z Fundacji im. Stefana Batorego w kwocie 50 tys. zł oraz defraudacji kwoty 13 tys. zł z pierwszej transzy tej dotacji. W dniu 30.09.2019, zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą, pismo w w tej sprawie złożyłem w żorskiej Prokuraturze, po uzgodnieniu jego treści z byłym członkiem- założycielem "Grupy Działamy". Według najnowszych informacji Fundacja Batorego żąda od Przedstawiciela Grupy Działamy nie tylko natychmiastowego zwrotu ww kwoty 13 tysięcy, ale całości kwoty (tj. 30 tys. zł) uznając, że środki (ok 17 tys. zł) były wydatkowane niezgodnie z umową. Fundacja również czuje się zobowiązana do złożenia stosownego zawiadomienia do prokuratury.
  Jednym zdaniem jest to przypadek jak w znanej opowiastce, kiedy złodziej głośno krzyczy "łapać złodzieja!"

  21 34
 • ~ 2019-10-07 14:59:53

  Arteks
  gratulacje dla ciebie bijąc brawo takim ludziom. Naprawdę. Może byś tak najpierw poznał te osoby: kim są ich historię czym się zajmują, bo naprawdę wstydziłbyś się komu to brawo bijesz.

  8 12
 • ~Janusz Dzida 2019-10-07 15:35:39

  Mieszkam zaraz obok Nifco więc mogę się jak najbardziej wypowiedzieć. Więc od roku kiedy tu mieszkam ani razu nie czułem żadnego smrodu o jakim tutaj tak wspominacie, biegam niejednokrotnie obok tego potężnego zakładu przez godzinę i żadnych skutków w moim zdrowiu nie odczuwam wręcz forma rośnie

  21 19
 • ~gestskoczka 2019-10-07 17:16:45

  @azan3 Piszesz o mojej naiwności, może masz rację. Ale wydaje mi się że wniosek wyciągnąłeś z pierwszego zdania w drugim akapicie. Albo nie zrozumiałeś złożoności przekazu, albo ja nieumiejętnie to napisałem. Wydaje mi się to pierwsze.

  Byłem na tym proteście (w pierwszej jego części). Trochę smutne, ludzie mają rację domagając się godnego życia. Wyszedł prezydent do zgromadzonych, spokojnie wysłuchał dwie czy trzy osoby, ale jak prezydent zaczął mówić, to mu ludzie przerywali, przekrzykiwali – zagrały emocje. Wydaje mi się, że takie rozmowy powinny inaczej wyglądać – mniej emocji a więcej udokumentowanych konkretów.

  @Janusz Dzida. Nie mieszkam koło Nifco, ale przysłuchiwałem się wypowiedziom mieszkańców tamtej okolicy i oni mówią co innego niż Ty piszesz.

  13 4
 • ~ 2019-10-07 18:44:53

  Widziałam ten protest. Normalnie tłumy przybyły. Na miasto co liczy 61 942 mieszkańców to nawet jeden procent nie był. No super wyszło to panu Panie Kos . Zmarnowana benzyna trzech radiowozów i zakorkowane pół miasta. Przypomniała mi sie scenka z "Dnia świra" jak 4 osoby robili demonstracje. Doszłęm do wnosku z koleżankami że zgłosimy w trzech protest do urzędu odnośnie uwięzionych hasioków w zamkniętych klatkach na osiedlu 700-lecia przed blokami nr.1,2,5,12,14 i 21.

  9 9
 • ~jakniktinny 2019-10-07 20:33:45

  tez mieszkam tuż obok już ładnych kilka lat. I owszem, śmierdzi. Ale nie z Nifco a z kopciuchów dookoła. Z chęcią zajrzałbym do palenisk osób protestujących którzy dziwnym trafem w zimę mają mniej wystawionych śmieci a u co poniektórych sezon grzewczy trwa 10 miesięcy. Jak dla mnie to odwrócenie uwagi od problemu. A może wystarczy zainstalować czujnik jakości powietrza i zobaczyć jakie substancje wykrywa? Prosta sprawa.

  20 6
 • ~ddarko112 2019-10-07 21:18:57

  Czy zgodne z prawem jest zmuszanie pracowników Nifco do pracy 1 listopada w zamian za dzień 24grudnia wolnym??
  Czy nic niemożna zrobić z tym że są łamane prawa pracy??

  15 4
 • ~azan3 2019-10-07 22:01:29

  @gestskoczka- to ci się źle wydaje. Nieumiejętnie napisałeś po prostu.

  3 3
 • ~Bronisław Jacek Pruchnicki 2019-10-07 23:26:17

  Przeanalizowałem dokładnie zamieszczone na portalu TyŻory relacje filmowe z dzisiejszego "ekologicznego protestu”. Niektóre wnioski z ich analizy:
  1) Jedna z pań, podczas spotkania z Prezydentem zaapelowała, "...aby przyspieszyć budowę dopalaczy termicznych RTO". Otóż ta instalacja nie będzie budowana przez Nifco... Obecnie procedowany jest wniosek Nifco, w sprawie wydania decyzji środowiskowej, dotyczące budowy instalacji CRTO, tj. najnowocześniejszej obecnie (!) instalacji dopalaczy. Prezes żorskiego Nifco otrzymał z Koncernu obietnicę zadysponowania środków w celu wybudowania tej instalacji.
  2) Podczas spotkania panie posługiwały się zbiorem nieprecyzyjnych, niefachowych pojęć, że trudno w jakikolwiek sposób odnieść się do ich wypowiedzi. Mam nadzieję, że będzie to można uczynić po otrzymaniu obiecanego pisma w tej sprawie.
  3) Podczas protestu obecny był Poseł G. Matusiak (co wynika m.in. z rozmowy jego asystenta z Kleszczowa, Pana I. Litwina, z redaktorem TVP3, tuż przed wejściem do sekretariatu UM). Podczas spotkania z mieszkańcami w świetlicy OSP w Rudziczce w dniu 29.07.2019 Pan Poseł obiecał mieszkańcom pomoc w sprawie problemu odpadów na posesji przy ul. Sosnowej. Następnego dnia odbyłem na zaproszenie Pana posła ponad godzinną rozmowę w jego biurze w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie przesłałem mailem całą, obfitą korespondencję pomiędzy UM w Żorach a RDOŚ Katowicach. W rozmowie telefonicznej z dnia 16 (lub 17) września br. prosiłem Pana posła o przesłanie informacji mailowej, wskazującej na podjęcie jakichkolwiek działań (o efektach nie wspomnę) w tej sprawie. Pan Poseł obiecał je przesłać w dniu następnym. Dotąd nie otrzymałem. Po co zatem dzisiejsza wizyta w Żorach?
  4) Były Radny z Kleszczowa, pod koniec rozmowy z Prezydentem prowokacyjnie zarzucił Prezydentowi kłamstwo, nie precyzując zresztą czego ono miałoby dotyczyć. Chwilę później powiedział „Pan Prezydent i również jego Pełnomocnik powiedział, że najbardziej i największe trucizny, które znajdują się przy ulicy Sosnowej zostały wywiezione”. A to jest akurat kłamstwo wierutne (czyli, że Pan były Radny kłamie!), bowiem Pełnomocnik (i pewnie Prezydent również) nigdy czegoś takiego nie powiedział. To efekt częstego używania przez Pana byłego Radnego efektownych pojęć „prawie naukowych”, zaś słowo „prawie” robi istotną różnicę. Jeśli ma On odwagę mówić takie słowa, to z kolei powinien mieć odwagę wystąpić na drogę sądową za użyte wyżej słowo „kłamstwo wierutne”. Pewnie jednak zabraknie Mu odwagi, bo zaręczam, że nie ma żadnych dowodów ani świadków na użycie akurat takich słów przez Pełnomocnika, o jakich mówi Pan były Radny. Ja zaś mam dowód na użycie (i używanie) zupełnie innego pojęcia w tej sprawie.
  Pozdrawiam

  7 12
 • ~Bronisław Jacek Pruchnicki 2019-10-08 10:24:29

  UWAGA : W punkcie 4) tekstu mojego komentarz z wczoraj godz 23:26:17 pomyliłem osobę byłego Radnego J. Kołodzieja z osobą jednego z mieszkańców Rudziczki. Oczywiście cały ten komentarz z pkt 4) odnosi się do owego mieszkańca Rudziczki, widocznego na jednym z filmów. Niniejszym bardzo przepraszam Pana J. Kołodzieja za zaistniałe nieporozumienie.

  5 3
 • ~Arteks 2019-10-08 11:28:28

  Zamiast zająć się bezproduktywną analizą protestu i bawić się w rzecznika interesów jakieś firmy, Pruchnicki powinien zająć się tym co leży w jego obowiązkach - analizą rozkładów jazdy, poprawą kiepskiego taboru BKM, lobbingiem na rzecz kolei, współpracą z okolicznymi samorządami odnośnie poprawy rozkładów jazdy i działania komunikacji, ucywilizowaniem połączeń do Katowic. Transport publiczny w Żorach sytuuje to miasto w gronie najgorszych w Polsce. Przypomnę tylko, że rok temu mieszkańcy Żor zwracali uwagę na brak skomunikowań busików z pociągami. Czy coś w tej sprawie zostało poprawione? Ciekawe czy żorscy podatnicy składający się na wypłatę Pruchnickiego życzą sobie aby ten analizował protesty, prześwietlał spełeczników czy bronił trucicieli zamiast zajmował się tym co leży w jego kompetencjach.

  8 4
 • ~ 2019-10-08 11:38:10

  Arteks
  Jo cie prosza

  1 1
 • ~ 2019-10-08 11:41:10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~piszczel 2019-10-08 22:57:48

  10.24 i 13.32 to godziny pracy urzędu miejskiego i w tych godzinach urzędnik powinien wykonywać swoje obowiązki, a nie oglądać strony www i tworzyć jakieś dywagacje na czyjś temat.

  4 3
 • ~Bronisław Jacek Pruchnicki 2019-10-09 23:34:50

  Na swoim profilu FB umieściłem dzisiaj obszerną analizę opinii toksykologicznej, o której mówiono podczas ww. protestu.

  3 3
 • ~Silv 2019-10-16 21:49:31

  Dla wasze info oni już tam to coś budują.
  I nie czekają na żadną opinie środowiskową...
  Czyli budują coś ale bez analizy jakie to będzie miało wpływ...
  Zresztą domyślam się że być może i inne inwestycje itu i u nas tak się odbywają..że prace ruszają....a dokumenty potem się realizuje...
  Jo się nie znam ale tak googlujac po krs i dostępnych ogólnie info...to w tym naszym kraju ciekawie wygląda ten tryb inwestycyjny...

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 888