zamknij

Wiadomości

Falstart PiS-u w Żorach. Na liście kłamca lustracyjny

2018-09-17, Autor: ww

Wpadka żorskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Na liście wyborczej do Rady Miasta Żory, którą chciał zarejestrować PiS w okręgu nr 1 znalazł się kłamca lustracyjny. Miejska Komisja Wyborcza musiała skreślić tę kandydaturę.

Do dziś komitety wyborcze w całym kraju mają czas na rejestrację list wyborczych do rady miast, powiatów i sejmików. W zeszłym tygodniu swoje listy do rady miasta rejestrowało żorskie Prawo i Sprawiedliwość. Niestety, w okręgu nr 1 partii nie udało się zgłosić jednego z kandydatów, gdyż złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne.

Reklama

- Podczas weryfikacji listy w systemie informatycznym okazało się, że jeden z kandydatów nie ma prawa wybieralności, ponieważ wcześniej został skazany przez sąd za tzw. kłamstwo lustracyjne – tłumaczy sędzia Cezary Podsiadlik – przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Żorach.

Nazwisko kłamcy lustracyjnego musiało więc zostać skreślone z listy PiS-u. W efekcie, w tym okręgu w wyborach do rady miasta wyborcy na liście Prawa i Sprawiedliwości nie będą mieli do wyboru ośmiu, a siedmiu kandydatów.

Jak udało nam się dowiedzieć, mężczyzna o którym mowa, został skazany przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w 2017 roku. Wcześniej, w 2014 roku, startował do sejmiku z list Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak to możliwe, że działacze PiS zaprosili na swoje listy osobę prawomocnie skazaną za kłamstwo lustracyjne? - Zastanawiam się, czy nie staliśmy się ofiarami prowokacji. Ten pan zgłosił się do nas sam i można powiedzieć, że wykazywał się „nadaktywnością” w zabiegach o umieszczenie jego nazwiska na naszej liście wyborczej – mówi Daniel Wawrzyczek, szef żorskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Dodaje, że niedoszły kandydat wypełnił oświadczenie, w którym stwierdził, że ma tzw. prawo wybieralności. - Nie mieści mi się głowie, jak ktoś świadom, że jest skazany za kłamstwo lustracyjne, mógł się ubiegać o kandydowanie w wyborach – stwierdza zniesmaczony sytuacją szef żorskiego PiS-u.

Oceń publikację: + 1 + 98 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~gestskoczka 2018-09-17 17:29:43

  Te wszystkie kłamstwa lustracyjne, IPNy, polityki historyczne wymyślili ideolodzy z PO-PiSu by okładać przeciwników po łbie jak troglodyta maczugą.

  Dogadali się towarzysze PZPR z Solidarnością i z klerem. Najpierw w Magdalence, potem przy Okrągłym Stole. Ustalili grubą kreskę, powinni jej się trzymać.

  Nie mam zamiaru bronić człowieka z PiS-u, chodzi mi o zwykłą ludzką uczciwość. Złodziej który odsiedział swoje może kandydować, a kłamca lustracyjny nie. Większość polityków oszukuje zwłaszcza przed wyborami obiecując złote góry i takich kłamców można wybrać, ale kłamcy lustracyjnego – nie.

  19 36
 • ~Bernard 2018-09-17 21:37:52

  Ja bym prosił Szanowną Redakcję o obiektywność i niewspieranie w tak jawny sposób środowisk KODowskich. To już kolejny raz, gdy czytam jaki to PiS zły, a Biedroń i Kohut sztucznie promowani są na "zbawców narodu".

  36 45
 • ~epikurejczyk 2018-09-18 01:30:32

  Redakcja jak opozycja wchodzi w nowy etap szaleństwa, i niedługo przeczytamy tutaj teorie podobne do tej że PiS w Polsce zainstalował putin.

  30 27
 • ~Konrad Makarewicz 2018-09-18 14:39:25

  Dobrze widzieć, że listy konkurencji się zmniejszają...

  16 17
 • ~azan3 2018-09-22 02:55:41

  Zapewne prowokacja jakich wiele w III RP

  5 3
 • ~Rafał 2018-10-04 07:39:23

  Dobrze bo mniej oszustów z PISu będzie w Żorach.

  14 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak często korzystasz z oferty Muzeum Miejskiego w Żorach?

Oddanych głosów: 134