zamknij

Wiadomości

GUS o wyższym wykształceniu radnych. Jak wypadli żorscy samorządowcy?

2016-07-15, Autor: wk
Dokładnie 60,9 proc. żorskich radnych może wykazać się wyższym wykształceniem. Oznacza to, że 14 z 23 radnych ukończyło studia przez co pozytywnie wyróżnia Żory na tle innych polskich miejscowości. Czy ma to jednak wpływ na skuteczność podejmowanych przez nich działań?

Reklama

Ranking wykształcenia radnych w polskich gminach według danych GUS za 2015 r. opublikował Serwis Samorządowy. Bank Danych Lokalnych GUS pozwala prześledzić charakterystykę demograficzno-zawodową osób zasiadających w radach gmin: ich wiek, poziom wykształcenia i przynależność do grupy zawodowej.

Jak się okazuje, w 77,5 proc. gmin więcej niż połowa składu rady nie posiada wyższego wykształcenia, a w 36 gminach żaden z radnych nie ukończył studiów. Z kolei tylko cztery miasta mogą pochwalić się kompletem radnych z dyplomami uczelni wyższej - Podkowa Leśna, Przemyśl, Poznań i Sopot (sprawdź cały ranking).

Jak sytuacja prezentuje się w regionie?Żorach 14 z grona 23 radnych ma dyplom uczelni wyższej (60,9 proc. - 284. miejsce). Na 250. miejscu znalazło się Jastrzębie-Zdrój z wynikiem 65,2 proc. (15 z 23 radnych ukończyło studia), nieco dalej - na 261. pozycji znajduje się Wodzisław Śląski. Tam wykształcenie wyższe ma 13 z 21 radnych (61,9 proc.). Najdalej w rankingu znalazł się Rybnik - 413. miejsce. Studia ukończyło tutaj 13 z 24 radnych (54,2 proc.).

Zobacz też: > Ranking Radnych tuŻory.pl

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~nonsens 2016-07-15
  18:39:57

  17 0

  Niby tacy wykształceni a pozwolili Sosze zadłużyć miasto na całe lata. Moja babcia miała niepełne podstawowe i nigdy nie miała długów.

 • ~AleDom 2016-07-16
  11:43:18

  7 0

  Taki ranking jest bezsensowny. Po pierwsze: znam wielu inteligentnych i mądrych ludzi bez studiów. Po drugie: czy skończenie np. ASP czy AWF jakoś znacząco podniesie kompetencje danego osobnika jako radnego? Są różne kierunki i nie wszystkie są tak samo przydatne w polityce lokalnej. No i nie zapominajmy, że często z Rad Miasta robi się kącik emerytowanych nauczycieli, którzy to muszą mieć wyższe wykształcenie.

 • ~gestskoczka 2016-07-16
  19:15:15

  7 0

  AleDom. Zgadzam się z Tobą w 100 procentach. Taki ranking jest bezsensowny. Współpracowałem kiedyś z kolegą (w organizacji społecznej) wspólnie podejmowaliśmy decyzje. Często nasze zdania się mocno różniły, ale trzeba było ogłosić jednolitą decyzję, więc w sporach (przed wydaniem decyzji) było wykorzystywanych wiele punktów opisanych w „Erystyce” Schopenhauera (praktycznie prócz ostatniego – „argumentum ad baculum”). Bardzo często kolega mnie dołował w sporze, gdy nasze racje były równorzędne merytorycznie, ale nie spójne, a żaden z nas nie chciał ustąpić, więc on stwierdzał że racja jest po jego stronie bo on ma tytuł magistra a ja nie mam nawet matury. Skończyła się jego taka argumentacja gdy na pewnym forum stwierdziłem że nie ważne czy ktoś ma tytuł magazyniera przed nazwiskiem – w skrócie mgr – ważne, jaki ma towar w swoim magazynie, i jak ma ten towar poukładany. Jeżeli chodzi o radnych, to uważam że oni powinni być zaangażowani sercem i rozumem w sprawy miasta i to powinno być najważniejsze kryterium.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1173