zamknij

Wiadomości

Hospicjum w Żorach: komfortowe warunki, wyszkolona kadra. NFZ zwiększa kontrakt

2013-01-17, Autor: mk
Po wielomiesięcznych negocjacjach żorskiemu Hospicjum im. Jana Pawła II udało się uzyskać wyższy kontrakt na leczenie pacjentów z Narodowego Funduszu Zdrowia. A to i tak kropla w morzu potrzeb.

Jak zauważa prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” , Dorota Domańska, żorskie hospicjum wyróżniają na tle regionu doskonałe warunki bytowe i wyszkolona kadra. - Poziom usług jakie oferujemy jest nieporównywalny, a pacjentów przybywa. Potrzeby mamy ogromne - kontrakt z NFZ pokrywa zaledwie 40% kosztów - podkreśla prezes Domańska.

Po wielomiesięcznych negocjacjach, placówka otrzymała kontrakt na leczenie 15 pacjentów w hospicjum stacjonarny i 7 w hospicjum domowym. Wcześniej było to 5 łóżek w hospicjum stacjonarnym i do 5 pacjentów w domowym.

Reklama

 

- Pozostałe wydatki musimy pokryć z własnych pieniędzy, pochodzących z kwest, darowizn, 1% podatku oraz od sponsorów - dodaje Dorota Domańska.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II zachęca do czynnego wsparcia działań hospicjum przez: przekazanie 1% swojego podatku (od lutego wolontariusze będą pomagać w wypełnianiu zeznań podatkowych), akcję: „Podaruj nam swoją końcówkę wynagrodzenia” (na oświadczeniu należy wyrazić zgodę na przekazanie przez pracodawcę na rzecz hospicjum drobnej końcowej kwoty z comiesięcznego wynagrodzenia - oświadczenie dostępne na stronie),przystąpienie do grona Przyjaciół Stale Wspierających Hospicjum im. Jana Pawła II czy przekazanie darowizny na rzecz hospicjum, którą można odliczyć od dochodu.

 

Poza tym, zawsze można dołączyć do grona wolontariuszy. Aktualnie w hospicjum pomaga 25 wolontariuszy medycznych i 256 wolontariuszy akcyjnych. Spotkania kandydatów na wolontariuszy odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 16.00.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~devil 2013-01-17 12:11:12

  nie wiem, czy w społeczeństwie wciąż nie funkcjonuje skrót myślowy hospicjum = umieralnia! poza tym kto oddaje w ostatnich dniach życia swoich bliskich do przedsionka śmierci?

  0 8
 • ~gbart 2013-01-17 12:59:45

  Myślę, że osoby przebywające w hospicjum na stałe są tam po prostu ze względów medycznych np. potrzeby podłącznie do odpowiedniej aparatury, korzystania ze specjalnego sprzętu lub zabiegów, co nie zawsze da się zrobić w domu. Być może trafiają się sytuacje o których pisze ~devil, ale nie oceniałbym zbyt pochopnie.

  8 0
 • ~gestskoczka 2013-01-17 13:04:08

  @devil, byłem kiedyś odwiedzić umierającego na raka kolegę. Umierał w domu, nie było jeszcze w okolicy hospicjum. Po mimo że miał fachową obsługę, a i jego córka też była pielęgniarką, to współczułem rodzinie nie tylko odejścia ukochanej osoby. Myślę że bardzo dobrze się stało że miasto wybudowało hospicjum. (Zdaniem człowieka niewierzącego trzeba podkreślać, że to miasto wybudowało, bo zaraz po oddaniu wystawiono potężny krzyż.) Nie wiem czy określenie hospicjum jest równoznaczne ze słowem umieralnia, człowiek póki żyje ma zawsze nadzieję. Również nie wierzący.

  3 0
 • ~sprawiedliwy 2013-01-17 13:19:23

  Jak można napisać "hospicjum=umieralnia", "przedsionek śmierci"..???? Jedna z najbardziej sensownych decyzji miasta i radnych pozwala godnie umierać - to oznaka cywilizacji i przyzwoitości. Można być "devilem", ale nie można pisać debilnych komentarzy.

  8 0
 • ~stefan257 2013-01-21 09:48:44

  Wspaniala inicjatywa miasta , wspaniali ludzie tam pracujący.Ludzie potrzebujący pomocy w ostatnich dniach swego życia zawsze będą , bez względu na sytuację materialną i rodzinną.To jak wygląda opieka nad ludźmi starymi , schorowanymi jest miarą naszego człowieczeństwa.To jedna z najważniejszych inwestycji miejskich ostatnich lat i ten kierunek należy rozwijać .

  3 0
 • ~zuza19 2013-01-21 11:17:19

  Kto nie ma pojęcia co to jest hospicjum i dlaczego tam trafiają ciężko chorzy...nie ma prawa uwłaczać nikomu!!! Najprościej po prostu pójść tam, zobaczyć porozmawiać z bardzo "ludzkim" i życzliwym personelem...to taka mała dygresja na GŁUPI komentarz "devil" vel...bez obrazy debil!!!

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Lubisz zmianę czasu z zimowego na letni i odwrotnie?Oddanych głosów: 408